Πολυχρόνιο για εορτή ιερέως

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Φίλτατε,

Πολὺ καλά κατάλαβα τὸ ὑποτιμητικὸ τῆς προσφώνησης «ρασοφόροι». Ἑκτὸς κι ἄν δὲν γνωρίζετε τὴν διαφορὰ μεταξὺ ἱερέως καὶ ἁπλοῦ ρασοφόρου.

Γιὰ τὸ θέμα ἐξέφρασα τὴν ἄποψή μου, δὲν θὰ τὴν ἐπαναλάβω, ἁπλῶς νὰ σημειώσω ὅτι τὸ Τυπικὸν τῆς ἀκολουθίας, ὅποιο κι ἄν εἶναι αὐτό, δὲν εἶναι καὶ ὁ Μωσαϊκὸς Νόμος γιὰ νὰ μετροῦμε τὰ βήματά μας τὸ Σάββατο.

Εγώ δεν ήμουν αυτός που έκανα την παρατήρηση για το "ρασοφόρος". Εκ του άλλου, γνωρίζω πολύ καλά την διαφορά διότι έχω πατέρα ιερέα.

Φυσικά το ΤΜΕ δεν είναι ο Μωσαϊκός Νόμος της ιεροψαλτείας. Αλλά αυτό έχουμε, και μέχρι να γίνη κάποια συνοδική απόφαση μέσον μιας επίσημης επιτροπής να αλλαχθή η τρέχουσα τάξη, τότε αυτό θα υπερασπίσουμε. Απλώς χρειάζεται μεγάλη προσοχή. Εάν ο ένας πει, "Α, δεν είναι ο Μωσαϊκός Νόμος, θα κάνω ετούτο," και ο άλλος πει, "Μα, δεν είναι ο Μωσαϊκός Νόμος, εγώ θα κάνω εκείνο," σιγά-σιγά τι νομίζετε ότι θα γίνη; Ένα μπάχαλο και μισό. Θα έχουμε ένα Τυπικό το οποίον δεν θα έχει καμία σχέση με την πράξη, επειδή ο καθ' ένας θα κάνη και θα πη ό,τι θέλει.

Απόστολος
 

N/A

Μέλος
Έτσι είναι, Δημήτρη. Και για την ακρίβεια, ΜΟΝΟΝ στον Πατριάρχη.

Απόστολος

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Δημήτρη. Κι αυτό γιατί ορισμένοι είναι πατριαρχικοί και κρίνουν άλλους που δεν ακολουθούν "πατριαρχικές γραμμές" και τώρα απλά κάνουν τα στραβά ματια. Οι "υπερασπιστές της παραδόσεις" από το ο,τι έχω καταλάβει όπου τους συμφέρει πάνε.

Καλησπέρα
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Εγώ δεν ήμουν αυτός που έκανα την παρατήρηση για το "ρασοφόρος". Εκ του άλλου, γνωρίζω πολύ καλά την διαφορά διότι έχω πατέρα ιερέα.

Φυσικά το ΤΜΕ δεν είναι ο Μωσαϊκός Νόμος της ιεροψαλτείας. Αλλά αυτό έχουμε, και μέχρι να γίνη κάποια συνοδική απόφαση μέσον μιας επίσημης επιτροπής να αλλαχθή η τρέχουσα τάξη, τότε αυτό θα υπερασπίσουμε. Απλώς χρειάζεται μεγάλη προσοχή. Εάν ο ένας πει, "Α, δεν είναι ο Μωσαϊκός Νόμος, θα κάνω ετούτο," και ο άλλος πει, "Μα, δεν είναι ο Μωσαϊκός Νόμος, εγώ θα κάνω εκείνο," σιγά-σιγά τι νομίζετε ότι θα γίνη; Ένα μπάχαλο και μισό. Θα έχουμε ένα Τυπικό το οποίον δεν θα έχει καμία σχέση με την πράξη, επειδή ο καθ' ένας θα κάνη και θα πη ό,τι θέλει.

Απόστολος

Hδη εχει γινει το μπαχαλο!!! Υπαρχει και παραπανω? Καηκαμε!!!:confused:
 
παίδια εγώ θα διαφωνήσω μαζί σας! εντάξει δε λέω, το καλύτερο είναι να ακολουθούμε το τυπικό όσο πιο πιστά μπορούμε, παρόλα αυτά αν κάποιος θέλει να ψάλλει πολυχρόνιο σε κάποιον ιερέα (έγγαμο ή αγαμο), που είναι το τόσο κακό; πόσο μάλλον δε όταν αυτό γίνεται για να τιμηθεί ο ιερέας και όχι για να τον ''γλύψει'' ο ψάλτης! άλλωστε αν κάποιος ψάλτης ήθελε να κολακεύσει τον εφημέριο του ναού που ψάλλει, νομίζατε θα περίμενε τη γιορτή του ιερέως για να του ψάλλει πολυχρόνιο;
 

Akis Liliopoulos

Βυζαντινή Μουσική
Έτσι είναι, Δημήτρη. Και για την ακρίβεια, ΜΟΝΟΝ στον Πατριάρχη.

Απόστολος


Δεν είναι έτσι! Τότε μόνο στους Βασιλιάδες ! Αυτό που λέτε το λέει κάπου στο τυπικό?! Μην μου πείτε την συνιθισμένη καραμέλα της "παράδοσης" ! Ούτε γλείψιμο είναι ούτε τίποτα άλλο, είναι πολύ όμορφο και εντάσσεται στα πλαίσια της καλής συνεργασίας του ιερέως με τον ψάλτη! ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ πουθενα! Δεν αναφέρεται πουθενά ότι το Πολυχρόνιο και τα κρατήματα τα λέμε μόνο στους Αρχιερείς! Έτυχε τότε και οι μεγάλες Πατριαρχικές Χορωδίες το έλεγαν στους Αρχιερείς και στον Πατριάρχη! Τώρα γίνονται πανηγυρικές Θείς Λειτουργίες, υπάρχουν διακόνοι, Αρχιδιακόνοι, Αρχιμανδρίτες κ.οκ. Εγώ το είπα στο δικό μου Προϊστάμενο και δάκρυσε !!
Αδελφοί όλα εξελίσσονται και ιδίως η μουσική. Μην κολάτε αν ήταν θανάσιμο αμάρτημα θα είχε καταδικαστεί δια ροπάλου! Το να κάνουμε τους "θρησκευτικοπατέρες" υποστηρίζοντας απόψεις "κανονικού δικαίου" δεν είναι πρέπων.
Ισοκράτης που τόσο κατηγορήθηκε, (μα υπάρχει μουσικός που να μην θέλει ισοκράτη? εκτός και εάν εχει ζωντανούς ισοκράτες) κατηγορούν τον ισοκράτη και δέχονται ...τα μικρόφωνα! Τι τα θέλεις τα μικρόφωνα αν είσαι...παραδοσιακός?!?!
Κατηγορούν τον ισοκράτη και δέχονται ...τα ηλεκτρικά καντήλια !!!! (Άγιος Ευστάθιος Περισσού) Έλεος !
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Εγω παντως,σε συνεννοηση παντα με τον αριστερο,καθε χρονο στην εορτη του ιερεα και πατερα μου(Κοιμησης της Θεοτοκου),εδω και πολλα χρονια,λεμε κανονικα ''Τον ευλογουντα'' και το ''Εις πολλα ετη'' τρις!....
Και φυσικα,αντευχεται και για μας για ετη πολλα!...
Φανταστητε τη συγκινηση...:)
Γλειψιμο ειναι αυτο;...Δεν νομιζω!... :wink:

Μια φορα που ψαλλαμε σε καποιο Ναο των Αθηνων μ'ενα φιλο,ο δεξιος(δεν ηταν μονιμος ομως) στο τελος,ελεγε και κατι σαν Πολυχρονιον για τον ιερεα.Οταν τελειωσε,μου λεει ο φιλος,''Αυτος ο ανθρωπος,οπου παει να ψαλλει σαν εκτακτος,χτυπαει και απο εναν Πολυχρονιο σε καθε ιερεα!!...''
Ε,αυτο σιγουρα ειναι υπερβολικο,μιας και δεν υπηρχε και συγκεκριμενος λογος!...:D:D
 

vasilis

Πέτρου Βασίλειος
Αδελφοί τι τσακώνεστε για το πολυχρόνιον. Εδώ υπάρχει πολυχρόνιον που το έχει συνθέσει και ψάλτης του προηγούμενου αιώνα που πολλοί από σας τον έχετε σε εκτίμηση υπερ του σουλτάνου Αβδούλ χαμίτ του Β' του επονομαζόμενου κόκκινου σουλτάνου που κατάσφαξε τη μισή Θεσσαλονίκη και ήταν ταυτόχρονα και ιμάμης των μουσουλμάνων και μάλιστα λέει "τον ευσπλαγχικότατον και γαληνότατον" (εδώ γελάμε). Και υπάρχουν ψάλτες που υποστηρίζουν οτι καλώς υπάρχει αυτό το πολυχρόνιον και κακώς το 2006 εψάλλει πολυχρόνιον για τον Πάπα Ρώμης στο Φανάρι. Οπότε τι κάθεστε και τσακώνεστε; Υπάρχουν μερικοί που δεν πρόκειται να μεταπειστούν με τίποτα.
 
Top