Πολυτονικά σε κινητά τηλέφωνα με android

Κατ' αρχάς για προστεθεί αυτή η δυνατότητα, πρέπει να αποκτήσετε δικαιώματα SuperUser για το κινητό ή όπως λέμε διαφορετικά, να κάνετε rooting. Αυτόματα χάνετε την εγγύηση του τηλεφώνου. Ένας εύκολος τρόπος για να κάνετε rooting, είναι να αποσυμπιέσετε το επισυναπτόμενο αρχείο z4root.apk, και να το αντιγράψετε στην κάρτα sd του κινητού. Αν εκτελέσετε το αρχείο, θα γίνει εγκατάσταση του προγράμματος. Ακολούθως, πιέστε Temporary Root (μετά την επανεκκίνηση χάνονται τα δικαιώματα SuperUser) ή Permanent Root, ανάλογα με τη διάρκεια του αποτελέσματος που θέλετε.
Τώρα, μπορούμε να προχωρήσουμε στην κυρίως διαδικασία, όπως περιγράφεται εδώ. Η γραμματοσειρά που δοκίμασα ήταν η DejaVuSerif.ttf. Την μετονόμασα σε DroidSansFallback.ttf, και την αντέγραψα στην κάρτα sd, χωρίς την βάλω σε κάποιο φάκελλο. Αν δεν σας αρέσει αυτή η γραμματοσειρά, μπορείτε να διαλέξετε κάποια άλλη με υποστήριξη Unicode πολυτονικών, και να κάνετε ακριβώς την ίδια διαδικασία.
Ακολούθως, από το Android market κατεβάζετε-εγκαθιστάτε το Terminal Emulator, και εκτελείτε τις παρακάτω εντολές (επακριβώς):
su [πιέστε Enter· στο διάλογο που θα εμφανιστεί πιέστε YES]
mount -o rw,remount -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system [πιέστε Enter]
chmod 4755 /system/fonts/DroidSansFallback.ttf [πιέστε Enter]
dd if=/sdcard/DroidSansFallback.ttf of=/system/fonts/DroidSansFallback.ttf [πιέστε Enter]
reboot [πιέστε Enter]

Μετά την επανεκκίνηση, θα μπορείτε να διαβάζετε το αγαπημένο σε όλους μας Ψαλτολόγιον, τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ (analogion.gr/glt) και άλλες ιστοσελίδες με πολυτονικές γραμματοσειρές χωρίς κωλύματα (λευκά κουτάκια).
Τώρα για να γράφουμε εύκολα και γρήγορα πολυτονικά στο κινητό... έχουμε πολύ δρόμο ακόμα.
 

Attachments

  • z4root.zip
    939.5 KB · Views: 691
Στη 1 Σεπτεμβρίου επικοινώνησα με την Monotype Imaging, διαχειρίστρια εταιρεία των γραμματοσειρών Droid, και ενημέρωσα σχετικά με το υπαρκτό πρόβλημα μη υποστήριξης των ελληνικών πολυτονικών (Greek extended) από τις γραμματοσειρές συστήματος του Android.
Στις 2 Σεπτεμβρίου επικοινώνησε μαζί μου ο κ. Brian Kraimer, δηλώνοντας ότι θα μεταβιβάσει τις πληροφορίες στην ομάδα που παίρνει αυτές τις αποφάσεις.
Στις 7 Σεπτεμβρίου επικοινώνησε μαζί μου ο κ. Steve Kuhlman, δηλώνοντας ότι μεταβίβασε τα σχόλιά μου στην ομάδα ανάπτυξης γραμματοσειρών της εταιρείας.

Ελπίζω σε μία μεταγενέστερη έκδοση του Android να υπάρχει εγγενής υποστήριξη των πολυτονικών. Τότε ίσως σκεφτώ και την αγορά ενός Android Tablet. Πάντως σκέφτομαι πολύ θετικά σχετικά με την έκβαση αυτού του θέματος:)
 
Last edited:
Ὑποστήριξη πολυτονικοῦ πληκτρολογίου παρέχεται πλέον ἀπὸ τὴν δωρεᾶν ἐφαρμογὴ MultiLing Keyboard. Δυστυχῶς ὄμως οἱ ἐγγενεῖς γραμματοσειρὲς δὲν ὑποστηρίζουν ἀκόμα τὰ πολυτονικά, καὶ εἶναι ἀπαραίτητο τὸ rooting. Γράφω ἀπὸ rooted Motorola Xoom 3g μὲ ἀλλαγμένη τὴ γραμματοσειρὰ συστήματος.
 
Last edited:
Ευχαριστουμε. Για όσους δεν ξέρουν καλά αγγλικά?

Αυτό που αναφέρεται επιπλέον από ότι γράφεται σε αυτό το θέμα είναι ότι η εταιρεία ανάπτυξης των γραμματοσειρών του Android (Ascender Corporation by Monotype Imaging) δεν είναι υπεύθυνη για το ποιες γλώσσες υποστηρίζονται από το Android και πότε (μόνη υπεύθυνη είναι η Google). Ενώ το ipad φαίνεται να μην έχει προβλήματα κωδικοποίησης των πολυτονικών, στο Android πρέπει να χακάρεις το σύστημα (χάνοντας αυτομάτως την εγγύηση της συσκευής). Σημαντικό είναι ότι πλέον (από τον Φεβρουάριο) το ως άνω πρόβλημα είναι καταχωρημένο στα επίσημα fora της Google, αυξάνοντας έτσι την πιθανότητα επίλυσης.
 

calanit

Νέο μέλος
Χαίρετε!

Μήπως μετά ἀπό τίς τελευταῖες ἀναρτήσεις βρέθηκε κἄποια λύση γιά νά διαβάζῃ ἀλλά καί νά γράφῃ κανείς πολυτονικά σέ Android (κινητό καί tablet); Θά μέ ἐνδιέφερε και γιά τό iPad.

Κάθε σχετική πληροφορία θά ἦταν χρήσιμη.

Εὐχαριστῶ πολύ ἐκ τῶν προτέρων.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ὑποστήριξη πολυτονικοῦ πληκτρολογίου παρέχεται πλέον ἀπὸ τὴν δωρεᾶν ἐφαρμογὴ MultiLing Keyboard. Δυστυχῶς ὄμως οἱ ἐγγενεῖς γραμματοσειρὲς δὲν ὑποστηρίζουν ἀκόμα τὰ πολυτονικά, καὶ εἶναι ἀπαραίτητο τὸ rooting. Γράφω ἀπὸ rooted Motorola Xoom 3g μὲ ἀλλαγμένη τὴ γραμματοσειρὰ συστήματος.
Κι εγώ έχω android ρουταρισμένο και με εγκατεστημένο το Multiling keyboard (παρεμπιπτόντως, έχει προβλήματα στην πρόβλεψη λέξεων, πολύ καλύτερο το smart keyboard). Θέλω να σε ρωτήσω:
1. αν τα πολυτονικά κείμενα του Ψαλτολογίου σού εμφανίζονται κανονικά
2. πώς άλλαξες τη γραμματοσειρά συστήματος; Με τον τρόπο που περιγράφεις στο 1ο post ή κάπως απλούστερα;
 
Χαίρετε!

Μήπως μετά ἀπό τίς τελευταῖες ἀναρτήσεις βρέθηκε κἄποια λύση γιά νά διαβάζῃ ἀλλά καί νά γράφῃ κανείς πολυτονικά σέ Android (κινητό καί tablet); Θά μέ ἐνδιέφερε και γιά τό iPad.

Κάθε σχετική πληροφορία θά ἦταν χρήσιμη.

Εὐχαριστῶ πολύ ἐκ τῶν προτέρων.

Διαβάστε τα παραπάνω μηνύματα. Μόνο με rooting, όσον αφορά στο android.

Κι εγώ έχω android ρουταρισμένο και με εγκατεστημένο το Multiling keyboard (παρεμπιπτόντως, έχει προβλήματα στην πρόβλεψη λέξεων, πολύ καλύτερο το smart keyboard). Θέλω να σε ρωτήσω:
1. αν τα πολυτονικά κείμενα του Ψαλτολογίου σού εμφανίζονται κανονικά
2. πώς άλλαξες τη γραμματοσειρά συστήματος; Με τον τρόπο που περιγράφεις στο 1ο post ή κάπως απλούστερα;

1. Ναι.
2. Απλούστερα. Με την εφαρμογή Font Changer, στην advanced λειτουργία, αντικατέστησα τις γραμματοσειρές DroidSans, DroidSerif, Roboto με την Unicode πολυτονική γραμματοσειρά που ήθελα (android 4.04 EOS stable release 2).
 
Last edited:

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
να ρωτήσω ρε παιδιά, γραμματοσειρά πως μπορούμε να βάλουμε σε android και το ρωτώ αυτό μήπως και μπορούμε να βάλουμε γραμματοσειρές π.χ. ΒΖ ΕΖ κλπ για μουσικά κείμενα με βυζαντινή μουσική..
 
να ρωτήσω ρε παιδιά, γραμματοσειρά πως μπορούμε να βάλουμε σε android και το ρωτώ αυτό μήπως και μπορούμε να βάλουμε γραμματοσειρές π.χ. ΒΖ ΕΖ κλπ για μουσικά κείμενα με βυζαντινή μουσική..

Οι γραμματοσειρές βυζαντινής μουσικής μπορούν να εγκατασταθούν σε android σύστημα, σύμφωνα με τις προηγούμενες οδηγίες. Ωστόσο, δεν έχει νόημα η εγκατάστασή τους αφού στα αρχεία pdf η γραμματοσειρά είναι συνήθως ενσωματωμένη ενώ αποκλείουμε προς το παρόν την μουσική γραφή, τουλάχιστον μέχρι κάποιος προγραμματιστής να φτιάξει διάταξη πληκτρολογίου για βυζαντινή μουσική σε android.
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Προσοχή παιδιά στην όλη διαδικασία εμπεριέχει πολλούς κινδύνους και ρίσκο, προσωπικά την "πάτησα" εγώ έκανα κανονικά το root και κάποια άλλα βήματα πέρασα κάποια γραμματοσειρά που ήθελα ( SKapla) ενώ έδειχνε δασείες και τα υπόλοιπα του πολυτονικού συστήματος δεν μου έδειχνε μόνο τις οξείες και το γράμμα που είχε την οξεία.. π.χ σε στις ακολουθίες από το Cmkon ακολουθίες που είναι γραμμένες με την πολυτονική Palatino linotipe, σκέφτηκα λοιπόν να αντικαταστήσω την γραμματοσειρά μου (Skapla) με αυτήν αλλά πιθανώς επειδή δεν είταν O όχι ΤΤ δεν την δεχόταν το σύστημα, τότε σκέφτηκα να κάνω αυτό που λέει παραπάνω ο αγαπητός φίλος μας
...Η γραμματοσειρά που δοκίμασα ήταν η DejaVuSerif.ttf. Την μετονόμασα σε DroidSansFallback.ttf, και την αντέγραψα στην κάρτα sd, χωρίς την βάλω σε κάποιο φάκελλο..
έκανα λοιπόν το ίδιο άλλαξα το όνομα μεσω του προγράμματος fontCreator και πήγα να κάνω την εγκατάσταση όπως και στην προηγούμενη γραμματοσειρά που είχα βάλει με το fontmanager και αυτού την πάτησα:(:confused::( το μηχάνημα δεν ξανα άνοιξε όσο και να προσπάθησα ευτυχώς βρήκα κάπου (μετά από πολύ ψάξιμο και ξενύχτι..:eek::wink::)) βρήκα σε ένα φόρουμ κάποιο firmware που είχε κάνει κάποιο μέλος-προγραμματιστής για το συγκεκριμένο tablet και μπόρεσα ευτυχώς και έσωσα το μηχάνημα με διαφορετικό φυσικά λειτουργικό το αρχικό..

Οι γραμματοσειρές βυζαντινής μουσικής μπορούν να εγκατασταθούν σε android σύστημα, σύμφωνα με τις προηγούμενες οδηγίες. Ωστόσο, δεν έχει νόημα η εγκατάστασή τους αφού στα αρχεία pdf η γραμματοσειρά είναι συνήθως ενσωματωμένη ενώ αποκλείουμε προς το παρόν την μουσική γραφή, τουλάχιστον μέχρι κάποιος προγραμματιστής να φτιάξει διάταξη πληκτρολογίου για βυζαντινή μουσική σε android.
Αγαπητέ Μανώλη ρώτησα αν μπορεί να βάλει κάποιος τις γραμματοσειρές ΒΖ όχι για να γράψεις κείμενο αλλά για να μπορείς να ανοίξεις ένα κείμενο σε μορφή word (.doc) αλλά από ότι κατάλαβα μέσα από την διαδικασία αυτή (αν κατάλαβα καλά..) το σύστημα μπορεί να ενσωματώσει μόνο μια γραμματοσειρά..
 
Last edited:
Προσοχή παιδιά στην όλη διαδικασία εμπεριέχει πολλούς κινδύνους και ρίσκο, προσωπικά την "πάτησα" εγώ έκανα κανονικά το root και κάποια άλλα βήματα πέρασα κάποια γραμματοσειρά που ήθελα ( SKapla) ενώ έδειχνε δασείες και τα υπόλοιπα του πολυτονικού συστήματος δεν μου έδειχνε μόνο τις οξείες και το γράμμα που είχε την οξεία.. π.χ σε στις ακολουθίες από το Cmkon ακολουθίες που είναι γραμμένες με την πολυτονική Palatino linotipe, σκέφτηκα λοιπόν να αντικαταστήσω την γραμματοσειρά μου (Skapla) με αυτήν αλλά πιθανώς επειδή δεν είταν O όχι ΤΤ δεν την δεχόταν το σύστημα, τότε σκέφτηκα να κάνω αυτό που λέει παραπάνω ο αγαπητός φίλος μας
έκανα λοιπόν το ίδιο άλλαξα το όνομα μεσω του προγράμματος fontCreator και πήγα να κάνω την εγκατάσταση όπως και στην προηγούμενη γραμματοσειρά που είχα βάλει με το fontmanager και αυτού την πάτησα:(:confused::( το μηχάνημα δεν ξανα άνοιξε όσο και να προσπάθησα ευτυχώς βρήκα κάπου (μετά από πολύ ψάξιμο και ξενύχτι..:eek::wink::)) βρήκα σε ένα φόρουμ κάποιο firmware που είχε κάνει κάποιο μέλος-προγραμματιστής για το συγκεκριμένο tablet και μπόρεσα ευτυχώς και έσωσα το μηχάνημα με διαφορετικό φυσικά λειτουργικό το αρχικό..

Δεν ήταν ο τρόπος που περιέγραψα αυτός. Επίσης, διαφορετικός ο τρόπος που περιγράφω στο 1ο μήνυμα και διαφορετικός αυτός που αναφέρω στο μήνυμα #10 (αλλά σου περιέγραψα λεπτομερώς με ΠΜ), και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να γίνει μίξη. Το πρόγραμμα που χρησιμοποίησα ήταν το FontChanger και όχι fontCreator ή fontmanager. Πάντως, το rooting και rom flashing, εκτός της αυτόματης απώλειας της εγγύησης της συσκευής, ενέχει κινδύνους, ιδιαίτερα όταν το hacking γίνεται από όχι έμπειρους χρήστες.

Αγαπητέ Μανώλη ρώτησα αν μπορεί να βάλει κάποιος τις γραμματοσειρές ΒΖ όχι για να γράψεις κείμενο αλλά για να μπορείς να ανοίξεις ένα κείμενο σε μορφή word (.doc) αλλά από ότι κατάλαβα μέσα από την διαδικασία αυτή (αν κατάλαβα καλά..) το σύστημα μπορεί να ενσωματώσει μόνο μια γραμματοσειρά..

Έτσι είναι. Εδώ βιάστηκα να απαντήσω (λανθασμένα). Τα layouts των γραμματοσειρών της βυζαντινής μουσικής πρέπει να είναι ενσωματωμένα σε μία καθολική γραμματοσειρά που να περιέχει και τους χαρακτήρες των γλωσσών, των συμβόλων, κτλ.
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Το πρόγραμμα που χρησιμοποίησα ήταν το FontChanger και όχι fontCreator ή fontmanager.
Μανώλη και εγώ το fontmanager χρησιμοποίησα στο tamplet όπως ακριβώς μου είπες το fontcreator που αναφέρω το έχω στο PC μου και απλώς με το συγκεκριμένο πρόγραμμα έκανα εκεί (στο PC) την αλλαγή της ονομασίας της γραμματοσειράς (επειδή γράφεις κάπου ότι άλλαξες την ονομασία της γραμματοσειράς) για να αλλάξει κανονικά το όνομα μιας γραμματοσειράς γίνετε μέσα από το πρόγραμμα αυτό σε διαφορετική περίπτωση το σύστημα (τουλάχιστον στο PC) την μετονομασία δεν την βλέπει..
πάντως ανεξάρτητα με την τελική έκβαση (στο δικό μου tamplet) της διαδικασίας για τα πολυτονικά προσωπικά θέλω να σε ευχαριστήσω για την βοήθεια που μας παρέχεις με τις γνώσεις σου σίγουρα και δεν έχεις απολύτως καμία ευθύνη σε οποιοδήποτε λάθος γίνει από μας γι'αυτό είπα θέλει μεγάλη προσοχ, και όποιος θα ασχοληθεί θα πρέπει να γνωρίζεις κάποια στοιχειώδη πάνω σε αυτά τα θέματα...

Έτσι είναι. Εδώ βιάστηκα να απαντήσω (λανθασμένα). Τα layouts των γραμματοσειρών της βυζαντινής μουσικής πρέπει να είναι ενσωματωμένα σε μία καθολική γραμματοσειρά που να περιέχει και τους χαρακτήρες των γλωσσών, των συμβόλων, κτλ.
Κατανοητός, σε ευχαριστώ πολύ Μανώλη!
 
Last edited:
Ὑποστήριξη πολυτονικοῦ πληκτρολογίου παρέχεται πλέον ἀπὸ τὴν δωρεᾶν ἐφαρμογὴ MultiLing Keyboard. Δυστυχῶς ὄμως οἱ ἐγγενεῖς γραμματοσειρὲς δὲν ὑποστηρίζουν ἀκόμα τὰ πολυτονικά, καὶ εἶναι ἀπαραίτητο τὸ rooting. Γράφω ἀπὸ rooted Motorola Xoom 3g μὲ ἀλλαγμένη τὴ γραμματοσειρὰ συστήματος.

Ἡ ἐγγραφὴ πολυτονικῶν ὑποστηρίζεται πλέον ἀπὸ τὸ MultiLing Keyboard σὲ unrooted (stock) συσκευές, χρησιμοποιῶντας τὴν διάταξη «Ἑλληνιστί» καὶ τὸ πρόσθετο MyAlpha. Γράφω ἀπὸ Motorola Xoom 3g 4.04 (stock edition).

Υ.Γ: Η προβολή των πολυτονικών εξακολουθεί να είναι προβληματική στον περιηγητή. Ωστόσο, φαίνεται να μην υπάρχει πρόβλημα με την προβολή πολυτονικών στην εφαρμογή γραφείου QuickOffice (δυστυχώς επί πληρωμή). Θεωρητικά επομένως, κάποιος μπορεί να γράφει και να διαβάζει πολυτονικά σε unrooted android στο QuickOffice χωρίς πρόβλημα (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα ενδελεχώς).
 
Last edited:
Στις 21 Αυγούστου είχα στείλει e-mail στην εταιρεία ανάπτυξης του Multiling keyboard και είχα ζητήσει να προσθέσουν στην ελληνική διάταξη (πραγματικά δεν υπάρχει καμμία διαφορά ανάμεσα στις διατάξεις Ελληνικά και Ἑλληνιστί) τα αρχαία αριθμητικά στίγμα (ϛˊ), κόππα (Ϟˊ) και σαμπί (Ϡˊ) για πληρότητα. Σήμερα μου έστειλαν απάντηση πληροφορώντας με ότι είναι πλέον διαθέσιμα στην beta έκδοση 68.3. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ταχύτητα ανταπόκρισης και τη διάθεση εξυπηρέτησης και θεωρώ ότι αξίζουν ένα μπράβο οι προγραμματιστές, για αυτό κάνω και αυτήν τη δημοσίευση.

Γράφω από Motorola Xoom 3g 4.04 (stock edition).
 
https://forums.developer.amazon.com/forums/thread.jspa?threadID=433

Γνωρίζει κανείς γιατί η προβολή των πολυτονικών στις συγκεκριμένες συσκευές android διεκπεραιώνεται χωρίς πρόβλημα; (είναι όντως έτσι; μπορεί κάποιος κάτοχος να το επιβεβαιώσει;) Τι ακριβώς είναι ο kindle fire hd emulator;
 
Η γραμματοσειρά droidsansfallback.ttf του συστήματος ουσιαστικά καλύπτει όποιους χαρακτήρες δεν κατάφεραν να προβάλουν οι κύριες γραμματοσειρές (Roboto, οικογένειες DroidSans και DroidSerif).

Η γραμματοσειρά αυτή μπορεί σε rooted συσκευές να αντικατασταθεί με άλλη που να υποστηρίζει πολυτονικά (π. χ. Microsoft Sans Serif, Tahoma, Times New Roman, Palatino Linotype, DejaVu Serif) όπως περιγράφτηκε στο 1ο και το 10ο μήνυμα αυτού του θέματος.

Ωστόσο, η αντικατάσταση προκαλεί προβλήματα (επιτυγχάνουμε μεν την προβολή των πολυτονικών αλλά δεν προβάλλονται άλλοι, όπως βελάκια, emoji, κτλ).

Μπορούμε να χακάρουμε το σύστημα σε μία custom rom, ώστε να χρησιμοποιεί πρώτα την droidsansfallback.ttf του συστήματος, και αν αποτύχει και αυτή στην προβολή κάποιων χαρακτήρων (που θα αποτύχει σίγουρα στην προβολή των πολυτονικών) να χρησιμοποιηθεί ακολούθως μία άλλη που υποστηρίζει πολυτονικά; Αυτή που δοκίμασα σε android 4.2.2, ήταν η Microsoft Sans Serif. Όταν προέβαλλε πολυτονικούς χαρακτήρες σε κείμενο με γραμματοσειρά τύπου Sans Serif (Roboto, οικογένεια DroidSans), η προβολή ήταν άψογη. Σε κείμενο με γραμματοσειρά τύπου Serif (DroidSerif), φαινόταν μεν λίγο παράταιρη, αλλά όχι αντιαισθητική.

Η ερώτηση απευθύνεται σε προγραμματιστές.

Υ.Γ: Έχει τραβήξει πολύ αυτή η ιστορία και η Google δεν φαίνεται να προτίθεται να διορθώσει αυτήν την ανεπάρκεια σύντομα. Σε τέτοιες καταστάσεις, μάλλον χρειάζεται να δράσουμε εμείς, οι άμεσα ενδιαφερόμενοι. Η μία λύση είναι αυτή που παρουσίασα πιο πάνω. Η άλλη να χακάρουμε τις γραμματοσειρές, προσθέτοντας τα layouts των πολυτονικών που λείπουν.
 
Last edited:
Top