Ποια λειτουργικά θα βάζατε στην πανήγυρη του ναού σας;

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Φυσικά η ερώτηση (για να είμαι τίμιος και αντικειμενικός) προϋποθέτει ότι ψάλλει κάποιος λειτουργικά και όσους το κάνουν.

Διαπίστωσα ότι όταν τίθεται μια ερώτηση είτε έτσι, είτε με τη μορφή δημοσκόπησης, μπορώ πολύ να ωφεληθώ, φαντάζομαι και αρκετοί από εσάς, ανακαλύπτοντας μέλη που δεν τους είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία (τι σημασία, μερικά δεν τα ήξερα κι όλας). Η οπτική του καθενός έχει κάτι το ιδιαίτερο και μπορεί να είναι ωφέλιμη για τον άλλο.

Έχει γίνει αντίστοιχη ερώτηση για τα Χερουβικά, Κοινωνικά και Άξιον εστί, το θυμάστε οι παλαιότεροι (μέρες που ήταν εδώ κι ο firfiris, καλή του ώρα).

Και για να κάνω την αρχή, εγώ θα έβαζα τις κλασικές και τετριμμένες επιλογές, που ήταν και συνήθεις επιλογές του Στανίτσα απ’ ό, τι ξέρω.
  • Λειτουργικά Μ. Χατζηαθανασίου σε α’ επτάφωνο
  • Λειτουργικά Μ. Χατζηαθανασίου σε Φρύγιο
  • Λειτουργικά Κ. Πρίγγου «Κιουρδί».
  • Λειτουργικά Κ. Πρίγγου σε πλ.δ («μαχούρ»).

Πιο τετριμμένη επιλογή δεν γινότανε....

ΥΓ Αλλά εδώ που τα λέμε μπορεί να έβαζα και του Τιμωνίδη σε τέταρτο χρωματικό. Και του Λεονάρδου (λειτουργία Πέττα) σε πλ. α΄ τετράφωνο. Και του…
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Η δική μου επιλογή ήταν τα στιχηραρικά (κάπως αργότερα) του Δ. Σουρλατζή, σε πλ.α΄. Πολύ μελωδικά και πανηγυρικά. Σε κάποια προηγούμενη χρονιά ,τα πατριαρχικά, επίσης του πλ.α΄.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Η δική μου επιλογή ήταν τα στιχηραρικά (κάπως αργότερα) του Δ. Σουρλατζή, σε πλ.α΄. Πολύ μελωδικά και πανηγυρικά. Σε κάποια προηγούμενη χρονιά ,τα πατριαρχικά, επίσης του πλ.α΄.
Εννοείς αυτά που αφιερώνει σε αγιορείτες μοναχούς; Πραγματικά ενδιαφέρουσα επιλογή και κλασικών προδιαγραφών. Ευχαριστώ, θα το βάλω στη λίστα μου.
 
προτιμώ να ψάλλω τρίτο ή πλ δ (ματζόρε δηλ ) , για να μην αρχίσουν να "μινορίζουν " οι ιερείς (πράγμα που θα γινόταν αν έβαζα πρώτο ή πλα για παράδειγμα )....
 
προτιμώ να ψάλλω τρίτο ή πλ δ (ματζόρε δηλ ) , για να μην αρχίσουν να "μινορίζουν " οι ιερείς (πράγμα που θα γινόταν αν έβαζα πρώτο ή πλα για παράδειγμα )....

δεν ήθελα να το πώ αλλά αφορμής δοθείσης :
επειδή στις πανηγύρεις μαζεύεται "κάθε κλίμακας, φθόγγος" (παραφράζοντας τη γνωστή παροιμία) λέμε τα "αρχαιοπρεπή - σκέτα" με κινητή βάση για κάθε κληρικό !! και πανηγυρίζουμε μιά άλλη φορά σε συννενόηση με τον ιερέα μας ό,τι θέλουμε !
(προτιμώ α' ήχο Β. Νικολαΐδη σε συνδυασμό με Ἀξιον εστιν, Νεκταρίου Βλάχου)
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Πιστεύω ότι σε πανηγύρεις πρέπει να προτιμούμε απλά <βατά> μαθήματα, γνωστά σε όσους πλαισιώνουν τα ψαλτήρια ώστε να επιτυγχάνεται το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
Πολύ καλά τα επτάφωνα του πρώτου ήχου φίλε Γιώργο, αλλά πόσοι ιερείς μπορούν ή ξέρουν να κάνουν εκφωνήσεις σε πρώτο ήχο;
Οπως γράφει και ο Απόστολος θα σε γυρίσουν σε μινόρε.
Καλύτερα να ξεκινήσεις με Πατριαρχικά πριν αρχίσουν τα προβλήματα.
Μία καλή λύση θα ήταν Λειτουργικά πλ.Δ΄
Τα υπόλοιπα δόξα τω Θεώ έχουμε χρόνο να τα ψάλλουμε τις Κυριακές όλο τον υπόλοιπο χρόνο.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Σε πανήγυρη (και εξαιρετικά) ψάλλω ημέτερα σε πλάγιο δ' και σε αρχιερατική λειτουργία κατ' ήχον (εν Κυριακή) μέλη που "ταιριάζουν" με τα "Άξιον εστίν" Γρηγορίου.
Εν πολλοίς συμφωνώ με όσους προτιμούν βατά "μαθήματα" στις Πανηγύρεις και πάντα σε αρμονία με τα των κληρικών εκφωνούμενα.
Τις υπόλοιπες Κυριακές κλπ... http://analogion.com/forum/showthread.php?t=212 :D
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Γιώργος Μ.;102531 said:
Και για να κάνω την αρχή, εγώ θα έβαζα τις κλασικές και τετριμμένες επιλογές, που ήταν και συνήθεις επιλογές του Στανίτσα απ’ ό, τι ξέρω.
  • Λειτουργικά Μ. Χατζηαθανασίου σε α’ επτάφωνο
  • Λειτουργικά Μ. Χατζηαθανασίου σε Φρύγιο
  • Λειτουργικά Κ. Πρίγγου «Κιουρδί».
  • Λειτουργικά Κ. Πρίγγου σε πλ.δ («μαχούρ»).

Πιο τετριμμένη επιλογή δεν γινότανε....

ΥΓ Αλλά εδώ που τα λέμε μπορεί να έβαζα και του Τιμωνίδη σε τέταρτο χρωματικό. Και του Λεονάρδου (λειτουργία Πέττα) σε πλ. α΄ τετράφωνο. Και του…

Γιώργο, μικρή διευκρίνιση:
Από όσο ξέρω ο Θρ. Στανίτσας δεν έψαλλε σε πλ δ Λειτουργικά Πρίγγου Μαχούρ ( δεν τα έχω ακούσει από τον ίδιο) αλλά τα δικά του, ή του Χατζηαθανασίου.

Παρέλειψες τα πάντερπνα λειτουργικά σε δευτερόπρωτο του Στανίτσα, ή και αυτά σε β με διατονικές πτώσεις του Χ. Ταλιαδώρου, αλλά και τα ανεπανάληπτα σε πλ β επτάφωνο του Άρχοντα Αθανασίου Καραμάνη.


Δ.
 
E

emakris

Guest
Προτιμώ να ψάλλω τρίτο ή πλ. δ΄ (ματζόρε δηλ.), για να μην αρχίσουν να "μινορίζουν" οι ιερείς (πράγμα που θα γινόταν αν έβαζα πρώτο ή πλ. α΄ για παράδειγμα)...

Πολύ σωστό!

Πολύ καλά τα επτάφωνα του πρώτου ήχου φίλε Γιώργο, αλλά πόσοι ιερείς μπορούν ή ξέρουν να κάνουν εκφωνήσεις σε πρώτο ήχο;
Οπως γράφει και ο Απόστολος θα σε γυρίσουν σε μινόρε.
Καλύτερα να ξεκινήσεις με Πατριαρχικά πριν αρχίσουν τα προβλήματα...

Επίσης σωστό! Παρεμπιπτόντως, μήπως γνωρίζει κανείς εάν τα "πατριαρχικά" λειτουργικά, αποδιδόμενα στον Μάρκο Βασιλείου, εκδόθηκαν πουθενά πριν τα δημοσιεύσει ο Β. Νικολαΐδης στη γνωστή φυλλάδα;
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Γιώργο, μικρή διευκρίνιση:

Παρέλειψες τα πάντερπνα λειτουργικά σε δευτερόπρωτο του Στανίτσα,
Δ.

πές κ του Νικολαΐδη σε δευτερόπρωτο.....

βεβαια, κατα πόσο οι κατα καιρούς πανυγυρτζιδες μουσαφιρηδες θα ακολουθουν, ή κ οι ιερείς που πιανουν μονο πλ Α΄ κ πλ Δ΄, είναι άλλο θέμα...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
πές κ του Νικολαΐδη σε δευτερόπρωτο.....

βεβαια, κατα πόσο οι κατα καιρούς πανυγυρτζιδες μουσαφιρηδες θα ακολουθουν, ή κ οι ιερείς που πιανουν μονο πλ Α΄ κ πλ Δ΄, είναι άλλο θέμα...

Ναι για να ταιριάζει με Φιλανθίδη... Προσοχή στον ΦΥΣΙΚΟ γα....


Δ.
 

ΣΙΦΗΣ

μανουσακακης ιωσηφ
καλημερα ...εγω αν διαλεγα θα ηθελα 1) του νικολαΪδου σε πλ α' 2)τα πατριαρχικα σε πλ α' και του κανελιδου αλλα δε θυμαμαι σε τι ηχο ειναι ... νομιζω και αυτα σε πλ α'...
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Συνήθως προτιμώ του Χατζηαθανασίου σε Α 7άφωνο αλλά φέτος είπα τα εκ παραδόσεως.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Οπως παντα,δεν προετοιμαζομαι για τιποτα,γιατι δεν ξερω,τι θα προκυψει...

Ενεργω με την διαθεση της στιγμης....Μπορει να βαλλω πλ.α'(Πριγγου), μπορει α'(καραμανη) ή ακομα και γ'(θεοδοσοπουλου).

Ισως μαλιστα να ειναι και καλυτερα ετσι.... Αν προετοιμαστεις,μπορει με κατι να ''σπαστεις'', μπορει να μην εχεις το απαιτουμενο κεφι για συγκεκριμενα κομματια,αλλα για καποια αλλα.... Αν ειναι καλοι οι ιερεις....Αν παλι εισαι μονος, ή εχεις και αριστερο και κατα ποσο καλος ειναι....
Οποτε...οπως λεει και η διαφημηση:

ΑΚΟΥ ΤΗ ΔΙΨΑ ΣΟΥ!!....:cool:

Ετσι και εγω,ακουω το κεφι μου....αποδιδεις καλυτερα!!....:cool: (εγγυηση)
 
Top