Πληκτροφόρο όργανο για αναπαραγωγή Βυζαντινών διαστημάτων (και αραβικών εν γένει κλιμάκων)

kontosth

Νέο μέλος
Πρόσφατα ανακάλυψα ένα site (http://www.h-pi.com/TPX28buy.html) στην Αμερική όπου περιγράφεται η παραγωγή ενός οργάνου TONAL PLEXUS με πλήκτρα microtuning πάνω στο οποίο μπορεί κανείς να εκτελέσει βυζαντινές και ανατολικές κλίμακες, φθορές, έλξεις, αλλαγές κλιμάκων και πολλά άλλα. Το κλαβιέ έχει διαφορά από το κλασσικό που γνωρίζουμε με τους τόνους και τα ημιτόνια, αφού σε κάθε πλήκτρο έχουν προστεθεί επιπλέον 17 μικροπλήκτρα !!!. Η τιμή του είναι λίγο υψηλή, για εκπαιδευτικούς όμως λόγους μπορεί κάποιος να κατεβάσει ( http://www.h-pi.com/TPXEsoftware.html ) το λογισμικό του (προσομοίωση, TPXE έκδοση 1.61 – 11,3 ΜΒ) στο PC και να το δοκιμάσει, ενώ στον πίνακα του προγράμματος φαίνονται όλες οι υποδιαιρέσεις και οι συχνότητες των τόνων. Επίσης, στο youtube ( http://www.youtube.com/watch?v=b-YqbdQtmvI&feature=related ) υπάρχουν παραδείγματα της απόδοσης του οργάνου.

Θεόδωρος Κόντος
 

tb---

τσοπάνης
λέτε κάποιο δισεγγονο ή τρισέγγονο του Ψάχου να το προχώρησε ?

Αστειεύομαι φυσικά.

Παλαιότερα πάντως , σε μια εκπομπή του seven x , στην τηλεόραση , που την επιμέλεια είχε ο κ Παπαδόπουλος, είχε παρουσιαστεί ένας κύριος ( διστυχώς δεν θυμάμαι το όνομά του, όποιος μπορεί ας βοηθήσει ) , ο οποίος είχε διαμορφώσει διάφορες κλίμακες σε ένα συνθεσάιζερ, και τις παρουσίαζε στην εκπομπή αυτήν.

Κάτι που φαντάζομαι τα σύγχρονα λογισμικά πολύ εύκολα μπορούν να το κάμουν ( Μελωδός,κτλ), απλά το αναφέρω ώς προς το πρακτικό - χειροπιαστό κομμάτι, που συνδιάζεται με τα υπάρχοντα μουσικά όργανα, κτλ.

Οι κλίμακες από όσο θυμάμαι , πάνε και 10 χρόνια από τότε που είχα δει την εκμπομπή αυτήν, προέρχονταν τόσο από την Βυζαντινή Μουσική , αλλά και πολύ πιο ανατολικές μουσικές ( Κίνα, Ιαπωνία, κτλ )

Πάντως τα συγκεκριμένα που παρουσιάζονται σε αυτό το θέμα , νομίζω θα βοηθήσουν πολύ κόσμο να καταλάβει τις τοπικές μουσικές του. Ότι πρέπει νομίζω για μουσικά σχολεία, μουσικές σχολές κτλ.
 
Κατέβασα το πρόγραμμα αλλα μπερδεύτηκα στον χειρισμό του. Μήπως ξέρει κανείς να βοηθήσει;
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Επί τη ευκαιρία, θα ήθελα να μας πει, αν έχει ασχοληθεί κάποιος, ποια είναι η καλύτερη λύση για την παραγωγή βυζαντινών και ανατολικών διαστημάτων μέσα από ένα synthesizer. Εγώ έχω ένα απλό αρμόνιο, το Ε16 της Roland, το οποίο μπορεί να κατεβάσει στο τέταρτο του τόνου μονίμως κάποια πλήκτρα, αλλά αυτό δε βολεύει και πολύ για βυζαντινή, καθώς το άκουσμα είναι αραβικό τελείως. Επίσης, έχει ένα γενικό tuning, αν θες να κουρδίσεις το όργανο ώστε να συμπίπτει τελείως με άλλα ακουστικά όργανα. Το κούρδισμα είναι ικανοποιητικότατο, αφού μπορείς να μεταβάλεις την τονικότητα σε +-200 cents (οποιαδήποτε δηλ. θέση μεταξύ ενός τόνου πάνω ή κάτω, κατά το γνωστό συγκερασμένο σύστημα του πιάνου), αλλά εφαρμόζεται σε όλο το όργανο και όχι σε κάποιες νότες χωριστά. Επίσης, το όργανο δεν έχει τη δυνατότητα αποθήκευσης κλιμάκων, καθότι φτηνό.

Η λύση που βρήκα στο internet είναι το tuning box, ένα κουτί που κολλάει σε πολλά synthies (έχει κατάλογο στο site, αλλά στα συμβατά όργανα δεν περιλαμβάνεται το δικό μου). Κοστίζει 300 δολλάρια (215 ευρώ). Εάν με αυτό λύνει κανείς το πρόβλημα και αποθηκεύει οποιουδήποτε είδους κλίμακα και μπορεί να την παίξει, προσωπικά δεν θα τσιγκουνευόμουν το ποσό. Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό το πράγμα; Αν όχι, γνωρίζει κανείς ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ μια αξιόπιστη λύση σε αρμόνιο/synthesizer που να μπορεί να αποθηκεύσει και να παίξει πολλές κλίμακες, με κούρδισμα οποιοδήποτε διάστημα σε απόσταση +-1 τόνο για κάθε πλήκτρο;
 
Επί τη ευκαιρία, θα ήθελα να μας πει, αν έχει ασχοληθεί κάποιος, ποια είναι η καλύτερη λύση για την παραγωγή βυζαντινών και ανατολικών διαστημάτων μέσα από ένα synthesizer. Εγώ έχω ένα απλό αρμόνιο, το Ε16 της Roland, το οποίο μπορεί να κατεβάσει στο τέταρτο του τόνου μονίμως κάποια πλήκτρα, αλλά αυτό δε βολεύει και πολύ για βυζαντινή, καθώς το άκουσμα είναι αραβικό τελείως. Επίσης, έχει ένα γενικό tuning, αν θες να κουρδίσεις το όργανο ώστε να συμπίπτει τελείως με άλλα ακουστικά όργανα. Το κούρδισμα είναι ικανοποιητικότατο, αφού μπορείς να μεταβάλεις την τονικότητα σε +-200 cents (οποιαδήποτε δηλ. θέση μεταξύ ενός τόνου πάνω ή κάτω, κατά το γνωστό συγκερασμένο σύστημα του πιάνου), αλλά εφαρμόζεται σε όλο το όργανο και όχι σε κάποιες νότες χωριστά. Επίσης, το όργανο δεν έχει τη δυνατότητα αποθήκευσης κλιμάκων, καθότι φτηνό.

Η λύση που βρήκα στο internet είναι το tuning box, ένα κουτί που κολλάει σε πολλά synthies (έχει κατάλογο στο site, αλλά στα συμβατά όργανα δεν περιλαμβάνεται το δικό μου). Κοστίζει 300 δολλάρια (215 ευρώ). Εάν με αυτό λύνει κανείς το πρόβλημα και αποθηκεύει οποιουδήποτε είδους κλίμακα και μπορεί να την παίξει, προσωπικά δεν θα τσιγκουνευόμουν το ποσό. Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό το πράγμα; Αν όχι, γνωρίζει κανείς ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ μια αξιόπιστη λύση σε αρμόνιο/synthesizer που να μπορεί να αποθηκεύσει και να παίξει πολλές κλίμακες, με κούρδισμα οποιοδήποτε διάστημα σε απόσταση +-1 τόνο για κάθε πλήκτρο;

PSR-OR700 Αρμόνιο Yamaha
 

kstel

Νέο μέλος
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=6773

To midirel απαιτεί usb-κλαβιε αλλά δεν είναι καθόλου πρακτικό και εφικτό για μια απλή δοκιμή στους περισσότερους χρήστες υπολογιστή. Προτείνω σε όλους να δουλέψετε το πολύ απλό και αποτελεσματικό πρόγραμμα midirel με το εικονικό πιάνο Tpiano χρησιμοποιώντας μόνο το πληκτρολόγιο ενός φορητού ή PC αφού εγκαταστήσετε την εφαρμογή MapleVMCv356 μια φορά. Στο Tpiano επιλέξτε για Midi device: Maple midi out port 1 και στο midrel32 την ίδια θύρα ως midi input. Μ' αυτόν τον τρόπο θα παίξετε - ακούσετε τις βυζαντινές κλίμακες και θα έχετε ένα ισοκράτη οικονομικά χωρίς να κουβαλάτε όπου πηγαίνετε επιπλέον midi κλαβιέ. Σας αρκεί ένα μικρό φθηνό φορητό. Επισυνάπτω τα παραπάνω προγράμματα καθώς και χρήσιμες κλίμακες γένών και χρόες. Για το Νη πατήστε στο πληκτρολόγιο το κουμπί c(ψ). Παίξτε μόνο με τα άσπρα πλήκτρα.
 

Attachments

  • midirel.rar
    807.8 KB · Views: 54

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=6773 ...αφού εγκαταστήσετε την εφαρμογή MapleVMCv356 μια φορά...
Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει έκδοση MapleVMCv356 και για x64 Windows; Δυστυχώς δε μπορώ να το εγκαταστήσω:
This program can only be installed on versions of Windows designed for the following processor architectures: x86
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει έκδοση MapleVMCv356 και για x64 Windows; Δυστυχώς δε μπορώ να το εγκαταστήσω:

Βρήκα το παρακάτω σχόλιο, ίσως σε βοηθήσει.

This Virtual Midi Cable will give you 4 virtual ports, will work on any OS (32 bit only)
http://www.maplemidi.com/MapleVMCv356.zip

This one will give you one port but will work on a 64 bit OS too.
http://nerds.de/data/setuploopbe1.exe

This midi keyboard will work with either.
http://www.granucon.com/vmk.html
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Βρήκα το παρακάτω σχόλιο, ίσως σε βοηθήσει.

Βεβαίως Νεοκλή, πολύ βοηθητικοί και οι δύο σύνδεσμοι που αναφέρονται στα 64 bit Windows, αφού τα 32 bit σιγά σιγά αποσύρονται. Βρήκα σήμερα λίγο χρόνο και τα δοκίμασα.

Ισχύουν όλα όσα έχει γράψει το μέλος kstel, που τον ευχαριστούμε, αλλά διαλέγουμε στο midi device το: LoopBe Internal MIDI αντί για το: Maple midi out port 1 .
Ο επόμενος σύνδεσμός σου Νεοκλή με το Virtual Midi Keyboard μας δίνει νομίζω ποιο πολλές επιλογές από αυτές του tpiano που βρίσκεται μέσα στο φάκελο του midirel, καθώς έχει δεκάδες όργανα να διαλέξουμε, αλλά και άλλα ακόμα πλεονεκτήματα.

Με την ευκαιρία αυτή να προσθέσουμε και το αρχείο με τα μόρια που βρίσκεται εδώ: http://analogion.com/forum/showpost.php?p=128762&postcount=17 για να βρίσκονται όλα μαζί. Πολύ ωραίο αυτό. Βλέπεις αν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά από μόριο σε μόριο ή δύο δύο μόρια κ.ο.κ.

Δεν έχω κοιτάξει ακόμα πως δημιουργούμε όμως δικές μας κλίμακες. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μας βοηθήσει σε αυτό; Μπορώ να βάλω cents όπως σε άλλα παρόμοια προγράμματα;
Αν ανοίξουμε με notepad ένα αρχείο .tun, θα δούμε κάτι σαν κι αυτό που αναφέρεται στη σπάθη:
Code:
coords 1
morio 0.013888889
notes 12
!   00   A - NH
1   08  !M - ΝΗ  - ΧΡΩΜΑΤΙΚΟ (ΔΙΕΣΗ +8)
2   12  !A - ΠΑ
3   18  !M - ΒΟΥ - ΧΡΩΜΑΤΙΚΟ (ΥΦΕΣΗ -4)
4   22  !A - ΒΟΥ
5   30  !A - ΓΑ
6   38  !Μ - ΓΑ  - ΧΡΩΜΑΤΙΚΟ (ΔΙΕΣΗ +8)
7   50  !Α - ΔΙ
8   52  !Μ - ΚΕ  - ΧΡΩΜΑΤΙΚΟ (ΥΦΕΣΗ -4)
9   54  !Α - KE
10  55  !Μ - ΖΩ  - ΕΝΑΡΜΟΝΙΟ (ΥΦΕΣΗ -4)
11  58  !Α - ΖΩ
12  72  !Α - NH

Με υποδιαιρέσεις της ακέραιας μονάδας τι γίνεται; δηλαδή επιδέχεται τροποποίηση με δεκαδικούς αριθμούς;

Γενικό συμπέρασμα: Πρόκειται για ακόμα άλλο ένα πολύ χρήσιμο πρόγραμμα για τους ψάλτες. Αν για παράδειγμα τοποθετήσουμε το αρχείο αυτό που μας δόθηκε με τα 72 μόρια, στο πρόγραμμά μας, και εστιάσει κανείς την προσοχή του, και χτυπά συνέχεια δύο συνεχόμενα πλήκτρα, και βάλει κάποιο άλλο όργανο από πιάνο, πιστεύω πως μπορεί να ακούσει τη διαφορά από μόριο σε μόριο!
Αρκετά εκπαιδευτικό προγραμματάκι

Ευχαριστούμε πολύ kstel!
 

kstel

Νέο μέλος
Στο http://analogion.com/forum/showthread.php?t=11624&page=2 :

Ανέβασα άλλο ένα αρχειάκι για το midirel με το οποίο κάθε πλήκτρο-ημιτόνιο ενός midi κλαβιέ πιάνου (88 πλήκτρα) ανεβαίνει 1 μόριο. Οπότε μπορούμε να παίξουμε και να μάθουμε όλα τα διαστήματα και κλίμακες! 12 ημιτόνια πιάνου (1οκτάβα)= 12 μόρια (Μείζων τόνος).
Ντο-Ντο 12μ
Ντο-Λα# 10μ
Ντο-Σολ# 8μ
Ντο- Φα# 6μ
....

Εγώ προτιμώ να ξεκινάω απ το Σι

Για 12- 10- 8- 12- 12- 10- -8 έχουμε:
1Σι-2Σι-3Λα-4Φα-5Φα-6Φα-7Ρε#-7Σι
 

Attachments

  • 72MORIA.rar
    274 bytes · Views: 14
E

emakris

Guest
Δεν είναι και πολύ πρακτικό, διότι 1) δεν μπορείς να παίξεις μελωδία με τίποτα, 2) τα midi keyboards συνήθως δεν έχουν την πλήρη έκταση του πιάνου.
 
E

emakris

Guest
Στους φίλους που ενδιαφέρονται, συνιστώ ιδιαιτέρως το πρόγραμμα sampler "Kontakt", με χρήση όποιου ήχου επιθυμούν (υπάρχουν αρκετοί στο internet). Μπορεί κανείς να παίξει με το ποντίκι το εικονικό πληκτρολόγιο που φαίνεται και στα παρακάτω παραδείγματα, καλύτερο όμως είναι να συνδέσει ένα πληκτρολόγιο midi. Προσφέρεται η δυνατότητα "κουρδίσματος" κάθε νότας χωριστά μέχρι 3 μόρια (50 cents) πάνω ή κάτω, σε σχέση με το κούρδισμα του πιάνου.
Στο πρώτο παράδειγμα το έχω κουρδίσει στην "όμοια διφωνία"! Εάν παίξεις Ντο-Ρε ύφεση-Μι-Φα-Σολ-Λα ύφεση-Σι-Ντο, θα έχεις τα διαστήματα 9-12-9-12-9-12-9. Αυτό επιτυγχάνεται ανεβάζοντας κατά 3 μόρια το Ρε ύφεση και το Λα ύφεση και κατεβάζοντας αντίστοιχα κατά 3 μόρια το Μι και το Σι.
Στο δεύτερο παράδειγμα το κούρδισμα εξυπηρετεί όλες τις βασικές κλίμακες. Το Μι και το Σι είναι χαμηλωμένα κατά 2 μόρια (33,3 cents), ώστε να αποδίδεται η διατονική κλίμακα (12-10-8), το Ρε ύφεση και το Λα ύφεση είναι υψωμένα κατά 2 μόρια, για να μπορείς να παίξεις τη μαλακή χρωματική κλίμακα (8-14-8), όπως και το Φα δίεση (Σολ ύφεση), για να αποδοθεί το 4άρι της σκληρής χρωματικής.
Ό,τι κλίμακα φτιάξει κανείς μπορεί να την αποθηκεύσει και έπειτα να την ανακαλέσει μέσω του επιλογέα που βλέπουμε αριστερά του διαγράμματος της κλίμακας ("Preset"). Εάν μάλιστα αντιστοιχίσεις αυτόν τον επιλογέα με κάποιον από τους ρυθμιστές του midi keyboard (γίνεται πανεύκολα), μπορείς να αλλάζεις άμεσα τις κλίμακες, ακόμη και χωρίς να διακόψεις το παίξιμο.
 

Attachments

  • Kontakt-1.jpg
    200.1 KB · Views: 38
  • Kontakt-2.jpg
    200.3 KB · Views: 25

kstel

Νέο μέλος
Το θέμα του forum είναι όχι να παίξουμε μελωδίες (που είναι εφικτό) αλλά "Πληκτροφόρο όργανο για αναπαραγωγή Βυζαντινών διαστημάτων (και αραβικών εν γένει κλιμάκων)".
Εγώ αναφέρω (και έχω) midi κλαβιέ πιάνου. Διαφορετικά δουλέψτε το tpiano.exe
(http://analogion.com/forum/showthread.php?t=6773)
Τις κλίμακες ανά ήχο τις έχω έτοιμες σε αρχεία που ανοίγετε με το midirel και πιστεύω ότι οι περισσότεροι μπορείτε να πειραματιστείτε φτιάχνοντας δικές σας:
Ανοίξτε το αρχείο default.tun με το notepad και δίπλα απ΄τα 12 ημιτόνια της οκτάβας γράφετε τα διαστήματα αθροιστικά μέχρι τα 72μ. != Ντο, 1= Ντο#, 2= Ρε....
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Στους φίλους που ενδιαφέρονται, συνιστώ ιδιαιτέρως το πρόγραμμα sampler "Kontakt", με χρήση όποιου ήχου επιθυμούν (υπάρχουν αρκετοί στο internet).
Μόλις το εγκατέστησα, μαζί με το νέο midi κλαβιέ που αγόρασα. Λοιπόν, όποιος δεν έχει παίξει με ήχους του Kontakt, δεν έχει ακούσει ΤΙΠΟΤΑ από μουσική μέσω υπολογιστή, τέρμα! Δεν μιλάμε πλέον για ήχους και απομιμήσεις, αλλά για πραγματική μουσική, αφού οι ήχοι του sampler αυτού είναι απολύτως φυσικοί και δεν υπερβάλλω καθόλου! Νοιώθω ότι τόσα χρόνια ήμουν στο σκοτάδι...
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Στους φίλους που ενδιαφέρονται, συνιστώ ιδιαιτέρως το πρόγραμμα sampler "Kontakt", με χρήση όποιου ήχου επιθυμούν
Γίνεται να παίζει το Kontakt και ν' ακούω τον ήχο από τα ακουστικά, για να μην ενοχλώ όσους είναι γύρω; Δυστυχώς όταν φορτώνονται οι Asio drivers τα ακουστικά δεν λειτουργούν. Δημοσίευσα και σε πιο εξειδικευμένo forum (εδώ) την ερώτηση. Αν κάποιος γνωρίζει, ας μου γράψει. Αλλιώς θα γράψω σε κανά ξένο forum, δοκιμασμένη συνταγή...
 

kstel

Νέο μέλος
Στο "Πρόγραμμα χωρισμού κλίμακας Β.Μ."
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=11624&page=3
ανέβασα άλλο ένα αρχείο midirel για όλα τα midi αρμόνια με 3-5 οκτάβες:)
Είναι πιο πρακτικό από το προηγούμενο με τα 72μ.
Σε κάθε πλήκτρο ανεβαίνουμε 2 μόρια.
 
Top