Περί του ήχου του «Χορός Αγγελικός....»

nkioster

Πατήρ Νεκτάριος Κιοστεράκης
Χθες της Υπαπαντης ολοι ψαλαμε το "Αυτομελο Καθισμα Χορος Αγγελικος....".
Σε τι ηχο?
Οταν βλεπουμε καθισματα και γραφουν απο πανω "Χορος Αγγελικος ηχος ά" το ψαλλουμε οπως "Τον Ταφον σου Σωτηρ..."?
Οταν βλεπουμε απολυτικια και γραφουν απο πανω "Χορος Αγγελικος ηχος ά" το ψαλλουμε οπως "Του λιθου σφραγισθεντος..."?
Και χθες το ιδιο το αυτομελο σε τι ηχο να το ψαλλουμε?
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ο Παναγιώτης Παπαδημητρίου στο analogion.net εδώ, έχει κάνει μία συλλογή προσομοίων με ηχητικά παραδείγματα. Ρίξε μία ματιά.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Χθες της Υπαπαντης ολοι ψαλαμε το "Αυτομελο Καθισμα Χορος Αγγελικος....".
Σε τι ηχο?
Οταν βλεπουμε καθισματα και γραφουν απο πανω "Χορος Αγγελικος ηχος ά" το ψαλλουμε οπως "Τον Ταφον σου Σωτηρ..."?
Οταν βλεπουμε απολυτικια και γραφουν απο πανω "Χορος Αγγελικος ηχος ά" το ψαλλουμε οπως "Του λιθου σφραγισθεντος..."?
Και χθες το ιδιο το αυτομελο σε τι ηχο να το ψαλλουμε?

Το έχω ακούσει κ με τους 2 τρόπους.
μάλιστα, σαν α ηχος εκ του ΠΑ, ακουσα στο "γηραλεαι νυν" ενα σπασιμο-κατεβασμα στον ΝΗ.

tsak77> Ο Παναγιώτης Παπαδημητρίου στο analogion.net εδώ, έχει κάνει μία συλλογή προσομοίων με ηχητικά παραδείγματα. Ρίξε μία ματιά.

το συγκεκριμενο αρχειο δεν ανοιγει...:)
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ούτε κι αυτό ανοίγει..... μήπως έχω εγώ το πρόβλημα;;;
Στη σελίδα που είχα παραθέσει εγώ, όντως ο συγκεκριμένος σύνδεσμος δεν δούλευε, αλλά σε αυτό του π. Μαξίμου εμένα με τον mozila μου ανοίγει κανονικά.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Προσέξατε! Στή σελίδα, δέν ἀνοίγει ἐκεῖ πού εἶναι μέ τό κόκκινο ἀστεράκι. Ἀπό πάνω ἀκριβῶς πού γράφει:
Χορός Ἀγγελικός, ψάλλει ὁ Βυζαντινός Χορός Χανίων μὲ Χοράρχη τὸν Μουσικοδιδάσκαλο κ. Ἰωάννη Καστρινάκη.
ἀνοίγει (σέ μένα).

 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Σε αργό ειρμολογικό μέλος από τον Αγιορείτη Ματθαίο τον Βαοτοπαιδινό (+1849)
 

Attachments

  • σάρωση0001.jpg
    622.4 KB · Views: 391
  • σάρωση0002.jpg
    500.1 KB · Views: 170

Βασίλης Παπ

Βασίλης Παπαδόπουλος
Στο μηνολόγιο του π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη το έχει όπως "Τον τάφον σου Σωτήρ". Αλλού, νομίζω στο μηνολόγιο του Σύρκα, το έχω δει ως "Του λίθου σφραγισθέντος".
Δεν γνωρίζω πιο είναι το σωστό.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Επισης και εγω,ετσι το γνωριζω,οπως το ''Τον ταφο σου Σωτηρ''
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Το "Χορός αγγελικός" είναι όμοιο μετρικά με το "Τον τάφον σου" και τα δύο όμως είναι σχεδόν όμοια με το Κοντάκιον της Απόκρεω "Όταν έλθης ο Θεός", αν του αφαιρέσουμε την φράση "και τρέμουσι τα σύμπαντα".* Έτσι και τα δύο αυτά μπορούν να ψάλλονται πάνω στις γραμμές του Κοντακίου, ή με μικρές παραλλαγές σε μια-δυό καταλήξεις. Εγώ το λέω όπως στο συνημμένο (ηχογράφηση "μυστικοπαθής" με πολύ σιγανή φωνή, γιατί είναι αργά).
με το ίδιο τρόπο μπορεί να ψαλούν και τα Απολυτίκια που είναι προσόμοια στο "Τον τάφον σου".

* Γι' αυτό και μερικοί, ιερείς και ψάλτες, ωάλλουν το Κοντάκιο σε Β' πάνω στο "Τον τάφον σου". Έτσι το έχει και ο Ι. Σακελλαρίδης και μάλιστα, για να τα φέρει πιο κοντά, παραλείπει την φράση "και τρέμουσι τα σύμπαντα".
 

Attachments

  • Xoros aggelikos.mp3
    793.2 KB · Views: 439

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Εγώ το λέω όπως στο συνημμένο (ηχογράφηση "μυστικοπαθής" με πολύ σιγανή φωνή, γιατί είναι αργά).

Κάνε κ ένα δεύτερο καλό να βάλεις κ το κείμενο.....:wink:
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Το "Χορός αγγελικός" είναι όμοιο μετρικά με το "Τον τάφον σου" και τα δύο όμως είναι σχεδόν όμοια με το Κοντάκιον της Απόκρεω "Όταν έλθης ο Θεός", αν του αφαιρέσουμε την φράση "και τρέμουσι τα σύμπαντα".*
* Γι' αυτό και μερικοί, ιερείς και ψάλτες, ωάλλουν το Κοντάκιο σε Β' πάνω στο "Τον τάφον σου". Έτσι το έχει και ο Ι. Σακελλαρίδης και μάλιστα, για να τα φέρει πιο κοντά, παραλείπει την φράση "και τρέμουσι τα σύμπαντα".

 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Χθες της Υπαπαντης ολοι ψαλαμε το "Αυτομελο Καθισμα Χορος Αγγελικος....".
Σε τι ηχο?
Οταν βλεπουμε καθισματα και γραφουν απο πανω "Χορος Αγγελικος ηχος ά" το ψαλλουμε οπως "Τον Ταφον σου Σωτηρ..."?
Οταν βλεπουμε απολυτικια και γραφουν απο πανω "Χορος Αγγελικος ηχος ά" το ψαλλουμε οπως "Του λιθου σφραγισθεντος..."?
Και χθες το ιδιο το αυτομελο σε τι ηχο να το ψαλλουμε?

Ανεβάζω το " Χορός Αγγελικός " όπως ψάλλεται σαν Απολυτίκιον.
Σαν Κάθισμα, ψάλλεται όπως " Τον τάφον σου Σωτήρ".
 

Attachments

  • Χορός Αγγελικός - Προσομοιακά Απολυτίκια - Ιωαννίδης.mp3
    2.5 MB · Views: 367

agrippas

Μέλος
O Τσακιτζής έχει δίκιο. Όταν είναι απολυτίκιο λέγεται σε καθαρό πρώτο ήχο και όταν είναι κάθισμα λέγεται επείσακτο, όμοιο με το "Τον τάφον σου Σωτήρ".

Παρόμοια περίπτωση έχουμε στα "Ετοιμάζου, Ζαβουλών" και "Ετοιμάζου Βηθλεέμ" που ενώ τυπικά ανήκουν στον δ' ήχο, όταν είναι απολυτίκια/κοντάκια λέγονται σε μαλακή χρωματική κλίμακα περίπου όπως το "Το φαιδρόν" ενώ όταν είναι καθίσματα λέγονται σε Νενανώ όμοια με το "Κατεπλάγην Ιωσήφ".
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Γιατι ομως γινεται αυτη η διαφοροποιηση:confused:;...

Καί τήν ἡμέρα τῆς Ὑπαπαντῆς πού ἒχουμε τό αὑτόμελο <Χορός Αγγελικός> στά καθίσματα τί γίνεται; Εἶναι δυνατόν τό αὑτόμελο νά ψάλλεται ὅπως τόν <Τάφον σου Σωτήρ> ;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Μήν πᾶτε μακρυά. Τίς προάλλες τῆς Ὀρθοδοξίας, 3 μεσῴδια:

Μεσῴδιον Κάθισμα. Ἦχος α'. Χορὸς Ἀγγελικὸς.​
Τὴν θείαν σου μορφήν, ἐν Εἰκόνι τυποῦντες, τὴν Γέννησιν Χριστέ, ἀριδήλως βοῶμεν, τὰ θαύματα τὰ ἄρρητα, τὴν ἑκούσιον Σταύρωσιν· ὅθεν δαίμονες, ἀποδιώκονται φόβῳ, καὶ κακόδοξοι, ἐν κατηφείᾳ θρηνοῦσιν, ὡς τούτων συμμέτοχοι.
Δόξα... Ὅμοιον.​
Μορφὰς τῶν Προφητῶν, Ἀποστόλων τὰ εἴδη, Μαρτύρων ἱερῶν, καὶ Ἁγίων ἁπάντων, Εἰκόνας καὶ μορφώματα, ἱερῶς ὡραΐζεται, τοῦ Νυμφίου δέ, τοῦ νοητοῦ καὶ τῆς Νύμφης, ἀγλαΐζεται, ταῖς νοεραῖς ἀγλαΐαις, ἡ μήτηρ ἡ ἄνω Σιών.
Καὶ νῦν... Θεοτοκίον. Ὅμοιον.​
Τοῖς πόθῳ σου Σεμνή, τὴν ἁγίαν Εἰκόνα, τιμῶσι καὶ Θεοῦ, ἀληθῆ σὲ Μητέρα, συμφώνως καταγγέλλουσι, καὶ πιστῶς προσκυνοῦσί σε, φύλαξ φάνηθι, καὶ κραταιὰ προστασία, ἀποτρέπουσα, πᾶν δυσχερὲς πόῤῥω τούτων, ὡς πάντα ἰσχύουσα.


Πολύ μοῦ ἄρεσε ἡ ἐκτέλεση/ἀπόδοση τοῦ κ. Ἀρβανίτη στό #12.


 
Top