Πεντηκοστή 2010 - Λειτουργία και Εσπερινός Γονυκλισίας

Φίλοι μου καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Ανεβάζω αποσπάσματα από την σημερινή Λειτουργία και Εσπερινό της Πεντηκοστής όπου ψάλλει ο Πρωτοψάλτης Γρηγόριος Ζάρκος στο Ναό Τιμίου Προδρόμου Λουτρακίου.
Τον απόστολο και το τρίτο εκ των τριών (δεύτερο στην ηχογράφηση) ''Τις Θεός'', τα ψάλλει...η αφεντιά μου:)
Λίγα στοιχεία για τα ψαλλόμενα:
  • Χερουβικό βαρέως ήχου υπό Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου
  • Λειτουργικά βαρέως ήχου Κων. Πρίγγου(δεν πρόλαβα να τα ανεβάσω)
  • "Μη της Φθοράς" Χρυσάνθου Θεοδοσόπουλου
  • Στο αντίδωρο ψάλλαμε τα του Εσπερινού της εορτής (Πεντηκοστήν εορτάζομεν κλπ) υπό Θρασυβούλου Στανίτσα
Καλή ακρόαση. Σχόλια ευπρόσδεκτα:)
ΥΓ:Θα ανεβάσω μόλις βρω χρόνο και τα υπόλοιπα
 

Attachments

  • Απόστολος.mp3
    5.9 MB · Views: 116
  • Χερουβικό.mp3
    10.5 MB · Views: 179
  • Μη της φθοράς.mp3
    3.2 MB · Views: 167
  • Τις Θεός.mp3
    2.4 MB · Views: 96
  • Πεντηκοστήν......mp3
    5.6 MB · Views: 147
Φίλοι μου καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Ανεβάζω αποσπάσματα από την σημερινή Λειτουργία και Εσπερινό της Πεντηκοστής όπου ψάλλει ο Πρωτοψάλτης Γρηγόριος Ζάρκος στο Ναό Τιμίου Προδρόμου Λουτρακίου.
Τον απόστολο και το τρίτο εκ των τριών (δεύτερο στην ηχογράφηση) ''Τις Θεός'', τα ψάλλει...η αφεντιά μου:)
Λίγα στοιχεία για τα ψαλλόμενα:
  • Χερουβικό βαρέως ήχου υπό Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου
  • Λειτουργικά βαρέως ήχου Κων. Πρίγγου(δεν πρόλαβα να τα ανεβάσω)
  • "Μη της Φθοράς" Χρυσάνθου Θεοδοσόπουλου
  • Στο αντίδωρο ψάλλαμε τα του Εσπερινού της εορτής (Πεντηκοστήν εορτάζομεν κλπ) υπό Θρασυβούλου Στανίτσα
Καλή ακρόαση. Σχόλια ευπρόσδεκτα:)
ΥΓ:Θα ανεβάσω μόλις βρω χρόνο και τα υπόλοιπα
...το χερουβικό τίνος συνθέτη είναι ;
η ερώτηση είναι ρητορική . ο Γρηγόρης είναι φίλος μου και πολύ καλός ψάλτης , μάλιστα πολλά υποσχόμενος για το μέλλον , και τα ψαλόμενα στην ανάρτηση είναι πολύ ωραία και ευάκουστα ( και αυτά που ψάλεται εσείς )
το χερουβικό πάντως δεν είναι του Κωνσταντίνου ( η εν πάση περιπτώση τμήμα της εισαγωγής )
 
...το χερουβικό τίνος συνθέτη είναι ;
η ερώτηση είναι ρητορική . ο Γρηγόρης είναι φίλος μου και πολύ καλός ψάλτης , μάλιστα πολλά υποσχόμενος για το μέλλον , και τα ψαλόμενα στην ανάρτηση είναι πολύ ωραία και ευάκουστα ( και αυτά που ψάλεται εσείς )
το χερουβικό πάντως δεν είναι του Κωνσταντίνου ( η εν πάση περιπτώση τμήμα της εισαγωγής )

Σας ευχαριστώ καταρχήν για τα θετικά σας σχόλια.
Το χερουβικό το έψαλλε απο τον μουσικό θησαυρό ''Νεκταρίου Μοναχού''.
Δεν το είπε ολόκληρο αλλά παρέκαμπτε κάποια σημεία χάριν συντομίας.
Από μια γρήγορη ματιά που πρόλαβα να ρίξω όταν ξεκίνησε να το λέει, στον τίτλο του συνθέτη, μου φάνηκε πως έλεγε Κων/νος Πρωτοψάλτης.
Μπορεί να έκανα λάθος. Θα το τσεκάρω ότν ξαναδώ το βιβλίο.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ένα απόσπασμα πάντως (00:35-02:10) είναι του Κωνσταντίνου πρωτοψάλτου (από ΤΑΜΕΙΟΝ ΑΝΘΟΛΟΓΙΑΣ-ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΤΟΜΟΣ B, σ. 73).
 

Attachments

  • σ.73.jpg
    539.3 KB · Views: 51
...το χερουβικό τίνος συνθέτη είναι ;
η ερώτηση είναι ρητορική . ο Γρηγόρης είναι φίλος μου και πολύ καλός ψάλτης , μάλιστα πολλά υποσχόμενος για το μέλλον , και τα ψαλόμενα στην ανάρτηση είναι πολύ ωραία και ευάκουστα ( και αυτά που ψάλεται εσείς )
το χερουβικό πάντως δεν είναι του Κωνσταντίνου ( η εν πάση περιπτώση τμήμα της εισαγωγής )

ναι , όπως γράφω και στο πρώτο μήνυμα , τμήμα της εισαγωγης ..
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά.
Συνεχίζω σήμερα ολοκληρώνοντας την ενότητα αυτή, με αποσπάσματα του Εσπερινού που ακολούθησε.
 

Attachments

  • Εσπερινός μετά την Λειτουργία 1.mp3
    4.1 MB · Views: 93
  • Εσπερινός μετά την Λειτουργία 2.mp3
    762.3 KB · Views: 58

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Δεν τον ήξερα τον κ. Ζάρκο, και ομολογώ ό,τι μου άρεσε πάρα πολύ σήμερα που τον πρωτάκουσα..πολύ καλός με καλό μέταλλο φωνής..
 
Last edited:

aposto

Παλαιό Μέλος
Τον Γρηγορη Ζαρκο τον πρωτογνωρισα μεσα απο καποιες εκπομπες στην ΕΤ 1 το 2003 που συνεψαλλε απο κοινου με τον κ.Βασιλικο και τον κ.Πατρα.
Αργοτερα τον ακουσα ζωντανα να ψαλλει σε μονωδιακο ρεσιταλ βυζαντινης μουσικης το 2006 Απριλιος για την ακριβεια παλι με τον κ.Θεοδωρο Βασιλικο εναλλαξ υμνους μ.Εβδομαδος στον Αγιο Κων/νο Ομονοιας.
Την συναυλια αυτη την βιντεοσκοπησα κ την εχω στην κατοχη μου.
Ο Γρηγορης Ζαρκος αυτη τη στιγμη ειναι στην ηλικια των 30 ετων κ νομιζω πως εκτος του οτι ειναι φτασμενος ψαλτης κ απο πιο νεαρη ηλικια θα παρακαλεσω τους φιλους που ηχογραφουνε να αναρτουν κιολας γιατι για μενα ειναι αδικημενος ψαλτης κ πολλα υποσχομενος.


Το ξαναλεω ειναι μονο 30 ετων ειναι το 1984 γεννηθεις κ τον θελουμε εμεις οι συνομιλικοι του να τον ακουμε να μη χανεται απο το προσκηνιο.
Καλημερα Γρηγορη καλημερα φιλοι.
 
Top