[Ψάχνω] Πατριαρχική Μουσική Κιβωτός (π. Ιεροθέου)

Θα το ψηφιοποιήσω για αρχή για μένα ούτως η άλλως γιατί θέλω να το διατηρήσω και επειδή το χρησιμοποιώ τακτικά έχει φθάρει αρκετά. Μέτα θα δώ τι γίνεται με τα δικαιώματα και θα σας πω. Έχω την εντύπωση πάντως οτι κυκλοφορεί η αθωνική ανθοδέσμη κι οχι η κιβωτός του π. Ιερόθεου

Υ.Γ. στην κατοχή μου έχω την Θ. Λειτουργία

Πιστεύω πως αν δεν υπάρχει περίπτωση επανέκδοσης ή επανατύπωσης από τον ίδιο τον εκδότη, δεν θα υπάρξει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Ευχαριστούμε πάντως.
 

Στράτος

Μέλος
Πιστεύω πως αν δεν υπάρχει περίπτωση επανέκδοσης ή επανατύπωσης από τον ίδιο τον εκδότη, δεν θα υπάρξει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Ευχαριστούμε πάντως.

Το θέμα έχει ως εξής: Δεν έχει σταματήσει η έκδοση, απλά έχει ανασταλεί έως ότου εκδικαστεί η υπόθεση. Επρόκειτο να γίνει το δικαστήριο προ μηνός, αλλά ανεστάλη λόγω του ότι είχε μεγάλο νούμερο στη δικάσιμο και δεν πρόλαβε να εκδικαστεί. Όντως κυκλοφορεί μόνο ο Όρθρος. Σε κάθε περίπτωση μπορείτε να ενημερωθείτε μόνο από τον π. Ιερόθεο.
 
Last edited:
Το θέμα έχει ως εξής: Δεν έχει σταματήσει η έκδοση, απλά έχει ανασταλεί έως ότου εκδικαστεί η υπόθεση. Επρόκειτο να γίνει το δικαστήριο προ μηνός, αλλά ανεστάλη λόγω του ότι είχε μεγάλο νούμερο στη δικάσιμο και δεν πρόλαβε να εκδικαστεί. Όντως κυκλοφορεί μόνο ο Όρθρος. Σε κάθε περίπτωση μπορείτε να ενημερωθείτε μόνο από τον π. Ιερόθεο.

Λυπάμαι για αυτό που θα πω αλλά: εφόσον το βιβλίο αποτελεί αντικείμενο επίδικης διαφοράς, η τύχη του εξαρτάται απο την επέλευση ενός γεγονότος, δηλαδή της δικαστικής απόφασης εν προκειμένω. Επομένως μέχρι να βγει οριστική απόφαση, απαγορεύεται η δημόσια χρήση του(π.χ πώληση) πόσο μάλλον η ανάρτηση και δημοσίευσή του στο διαδίκτυο. Συνιστώ για το καλό του φόρουμ και την ασφάλεια του κυρίου Διαχειριστή, να μην αναρτηθεί, ώστε να μην ασκηθούν διώξεις, μέχρι να εκδοθεί οριστική απόφαση του δικαστηρίου.:(
 

Στράτος

Μέλος
Λυπάμαι για αυτό που θα πω αλλά: εφόσον το βιβλίο αποτελεί αντικείμενο επίδικης διαφοράς, η τύχη του εξαρτάται απο την επέλευση ενός γεγονότος, δηλαδή της δικαστικής απόφασης εν προκειμένω. Επομένως μέχρι να βγει οριστική απόφαση, απαγορεύεται η δημόσια χρήση του(π.χ πώληση) πόσο μάλλον η ανάρτηση και δημοσίευσή του στο διαδίκτυο. Συνιστώ για το καλό του φόρουμ και την ασφάλεια του κυρίου Διαχειριστή, να μην αναρτηθεί, ώστε να μην ασκηθούν διώξεις, μέχρι να εκδοθεί οριστική απόφαση του δικαστηρίου.:(

Νομικά τεκμηριωμένο...μήπως είστε νομικός;:)
 
Νομικά τεκμηριωμένο...μήπως είστε νομικός;:)
Ναι είμαι νομικός και για αυτό έσπευσα απ'την στιγμή που έμαθα για την δικαστική διαμάχη, να προφυλάξω με τις γνώσεις μου το φόρουμ απο νομικές περιπέτειες, ειδικά όταν δεν υπάρχει καν λόγος να εμπλακεί σε κάτι τέτοιο.
 

spimil

Νέο μέλος
ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΙΒΩΤΟΣ ΣΕ PDF ΑΝ ΝΑΙ ΑΝΑΡΤΗΣΤΕΤΕΙΝ ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

spimil

Νέο μέλος
ΨΑΧΝΩ ΤΙΣ ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΚΟΙΒΩΤΟΥΣ ΟΡΘΟΥ ΚΑΙ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ ΑΝ ΤΟΙΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΣ ΤΗΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙ
 

Στράτος

Μέλος
ΨΑΧΝΩ ΤΙΣ ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΚΟΙΒΩΤΟΥΣ ΟΡΘΟΥ ΚΑΙ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ ΑΝ ΤΟΙΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΣ ΤΗΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙ

Αγαπητέ μου φίλε, νομίζω ότι τα βιβλία του π. Ιεροθέου κυκλοφορούν πλέον ελεύθερα. Μπορείς να επικοινωνήσεις με τον ίδιο (στο κινητό 6972655010) για τον τρόπο αποστολής...
 

χριστοφόρος4

Παλαιό Μέλος
Μήπως μπορεί να ανεβάσει κανείς σε pdf το παραπάνω μουσικό βιβλίο , το οποίο εκδόθηκε το 1999 αν θυμάμαι καλά ... και είναι εκδόσεις Ι.Μ. Φιλοθέου από το Άγιον Όρος .. ??
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Το βιβλίο βρίσκεται στο εμπόριο -άρα για να ανέβει δημόσια εδώ κομμάτι δύσκολο .... ......μπορείτε να το παραγγείλετε κ από τον ίδιο τον π. Ιερόθεο ...δείτε εδώ http://www.ierotheos.gr/theia-leitoyrgia-a
 

χριστοφόρος4

Παλαιό Μέλος
Το βιβλίο βρίσκεται στο εμπόριο -άρα για να ανέβει δημόσια εδώ κομμάτι δύσκολο .... ......μπορείτε να το παραγγείλετε κ από τον ίδιο τον π. Ιερόθεο ...δείτε εδώ http://www.ierotheos.gr/theia-leitoyrgia-a

Θα το δω ... Θα συμβουλευτώ πρώτα τους διδασκάλους μου και θα δω αν θα το αγοράσω ... Ευχαριστώ πάντως για την άμεση βοήθεια σας ...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Συγχωνεύθηκαν μηνύματα σέ ὑπάρχον θέμα.

Βιβλιοπαρουσίαση καί βιβλιοκριτική ἐπί τοῦ Α΄τόμου τοῦ Ὄρθρου ἐδῶ καί ἐπί τοῦ Α΄ τόμου τῆς Θείας Λειτουργίας ἐδῶ.

Τά ἐκδοθέντα ἐδῶ.

 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Επομένως μέχρι να βγει οριστική απόφαση, απαγορεύεται η δημόσια χρήση του(π.χ πώληση) πόσο μάλλον η ανάρτηση και δημοσίευσή του στο διαδίκτυο.
Το βιβλίο βρίσκεται στο εμπόριο -άρα για να ανέβει δημόσια εδώ κομμάτι δύσκολο .... ......μπορείτε να το παραγγείλετε κ από τον ίδιο τον π. Ιερόθεο ...δείτε εδώ http://www.ierotheos.gr/theia-leitoyrgia-a
Σύμφωνα με το άρθρο 19 του Ν. 2121/1993:
Επιτρέπεται, χωρίς την άδεια του δημιουργού και χωρίς αμοιβή, η παράθεση σύντομων αποσπασμάτων από έργο άλλου νομίμως δημοσιευμένου για την υποστήριξη της γνώμης εκείνου που παραθέτει ή την κριτική της γνώμης του άλλου, εφόσον η παράθεση των αποσπασμάτων αυτών είναι σύμφωνη προς τα χρηστά ήθη και η έκταση των αποσπασμάτων δικαιολογείται από τον επιδιωκόμενο σκοπό. Η παράθεση του αποσπάσματος πρέπει να συνοδεύεται από την ένδειξη της πηγής και των ονομάτων του δημιουργού και του εκδότη, εφόσον τα ονόματα αυτά εμφανίζονται στην πηγή.
Επομένως η φοβία που κυριαρχεί εν πολλοίς εδώ στο Ψαλτολόγιο για τη δημοσίευση αποσπάσματος από βιβλίο που διατίθεται στο εμπόριο, δεν δικαιολογείται. Αν εγώ λ.χ. πω ότι στο συγκεκριμένο βιβλίο υπάρχει ένα ωραίο Άξιόν εστι, προφανώς και μπορώ να σκανάρω και να ανεβάσω εδώ ΜΟΝΟ το Άξιόν εστι, μόνο δηλ. το κομμάτι που στηρίζει τη γνώμη μου. Δεν μπορώ φυσικά να πω ότι... ανεβάζω όλο το βιβλίο, για να υποστηρίξω τη γνώμη μου ότι είναι καλό, γιατί αυτό αντιβαίνει τα χρηστά ήθη, αφού δεν μπορεί η παράθεση των αποσπασμάτων να οδηγήσει σε παραβίαση των δικαιωμάτων του δημιουργού. Όμως το να ανεβάσεις ένα δύο μέλη μπορείς να το κάνεις, χωρίς να πάρεις άδεια από κανέναν. Σιγά μη χρειαζόταν ολόκληρη διαδικασία για να παραθέσουμε μικρό μέρος ενός έργου, για όνομα του Θεού... Εδώ πέρα σε εργασίες αναφέρονται δεκάδες μικρά αλλά και μεγαλύτερα αποσπάσματα από άλλα έργα. Αυτό έλειπε, για καθένα από αυτά να ρωτάμε το δημιουργό... Δεν χρειάζεται λοιπόν καμία άδεια στις περιπτώσεις αυτές και δεν χρειάζεται να φοβόμαστε και τη σκιά μας ακόμα όταν ανεβάζουμε δειγματοληπτικά κάποιες σελίδες από οποιοδήποτε βιβλίο στο forum!

Υ.Γ. Εννοείται ότι είμαστε απολύτως ελεύθεροι να αντιγράψουμε εμείς χειρόγραφα το βιβλίο (στο χέρι ή στον υπολογιστή), εφόσον σ' αυτό περιέχονται συνθέσεις όχι του συγγραφέα, αλλά άλλων, στις οποίες έχουν περάσει τα πνευματικά δικαιώματα (δηλ. 70 χρόνια από το θάνατο του δημιουργού).
 
Top