Πατριαρχική Θεία Λειτουργία - Πρωτάτο Αγίου Όρους, Οκτώβριος 2011 (βίντεο)

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε πολύ.

Ενδιαφέροντα η ψαλμώδηση του «Αναστάς εκ του μνήματος», το «Εις πολλά» (αντί για Αμήν) στο «Κύριε, Κύριε επίβλεψον», το αργό Αλληλουϊάριο του Ευαγγελίου, το κράτημα στο Κοινωνικό από αυτά που είδα ως τώρα.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ο π. Μάξιμος Βατοπεδινός. Ο διάκο-Λάζαρος κλείνει τα μάτια στην αρχή και ακούει.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
... το αργό Αλληλουϊάριο του Ευαγγελίου, ...
Βλέπεις ἡ συνήθεια κρατᾶ τόν Πατριάρχη στήν Ὡραία Πύλη, μέχρι νά τοῦ κάνουν νόημα νά μπεῖ μέσα, ὥστε νά διεξαχθεῖ ἡ ὀρθή τάξη, τῆς θυμιάσεως τοῦ ἐν τῇ ἁγίᾳ Τραπέζῃ Εὐαγγελίου (μέ προέκταση καί στούς ἐκτός τοῦ βήματος), τῆς ἀναγνώσεως τῆς εὐχῆς τοῦ Εὐαγγελίου καί τῆς ἐξόδου τοῦ Εὐαγγελίου ἐκ τῆς Ὡραίας Πύλης.


 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Ποιο είναι το αλληλουιάριο αυτό; Γνωρίζει κανείς;
Βρήκα την απάντηση και απαντώ στο παραπάνω ερώτημά μου γιατί ίσως και άλλοι ενδιαφέρονται.
Πρόκειται για το αλληλουάριο του Ιωάννου Κουκουζέλη σε πλάγιο του α'. Υπάρχει εξηγημένο από τον Χουρμούζιο στον τόμο 704 της Παπαδικής και έχει ανέβει στο Ψαλτολόγιο από τον κ. Θεοδωράκη εδώ και σε pdf από τον κ. Λευκόπουλο εδώ. Το αλληλουάριο είναι στη σελ 15 του pdf.

Αν δεν απατώμαι, έχει εκδοθεί και στο βιβλίο που εξέδωσε η ΕΛΒΥΧ με τίτλο "Εκλογή έργων" Ιωάννου Κουκουζέλη.
 
Last edited:

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Αν δεν απατώμαι, έχει εκδοθεί και στο βιβλίο που εξέδωσε η ΕΛΒΥΧ με τίτλο "Εκλογή έργων" Ιωάννου Κουκουζέλη.

Δέν απατάσαι. Σελίδες 42-43. (Οι μοναχοί κάνουν μία μικρή σύντμηση νομίζω.)
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Δέν απατάσαι. Σελίδες 42-43. (Οι μοναχοί κάνουν μία μικρή σύντμηση νομίζω.)
Σωστα νομίζεις Αντωνη. Γινετε σε 2-3 σημεια συντμηση για λογους συντομευσεως εννοειτε...(δυστιχως)
 
Top