Πανήγυρις Ι. Μ. Καρακάλλου 2006 (Των Αγ. Αποστόλων)

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης

Κατ' αρχάς σε ευχαριστούμε για τα ωραία κομμάτια που ανέβασες.
Σημ. Μπορούμε να ξέρουμε λεπτομέρειες για τα κομμάτια που ψάλλονται, ποιός τα μελοποίησε κτλ (για εμάς τους αδαείς)
Επίσης από τις ηχογραφήσεις λείπει ο αριθμός 25 (εκτός και αν είναι εξ ιλιγγιώδους ταχύτητος και δεν το πρόσεξες ότι δεν μπήκε ο αριθμός 25)

Σε ευχαριστούμε και πάλιν...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
To 25 ειλικρινά δε ξέρω που είναι.....

Χθες ανέβασα τα αρχεία απο τον υπολογιστή και διαπίστωσα ότι λείπει. Θα δω μήπως το βρώ κάπου αλλά θα αργήσω γιατί είμαι εκτός Ελλάδας για 3 βδομάδες.

Όσο για τους μελοποιούς κτλ καλύτερα να τους είχα γράψει απο την αρχή πριν τα ανεβάσω. Νομίζω καλύτερα είναι να μετονομάσω τα αρχεία στο mediafire.
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Κ. Μιχάλη καταρχήν να σας ευχαριστήσω για την προσφορά σας. Ό,τι κι αν λέγεται για το ψάλσιμο των Βατοπαιδινών εγώ τους εκτιμώ ιδιαίτερα (προσωπική μου άποψη και δεν θέλω το θέμα να καταλήξει πάλι σε διαφωνία για τα ύφη και τις σχολές).
Και μια διόρθωση: Γράφετε ότι αριστερά ψάλλουν οι Δανιηλαίοι. Αριστερά όμως ψάλλουν οι Καρακαλινοί. Ο π. Ιάκωβος Καρακαλινός ο οποίος προεξάρχει μοιάζει φωνητικά με τον π. Δανιήλ των Δανιηλέων.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Κ. Μιχάλη καταρχήν να σας ευχαριστήσω για την προσφορά σας. Ό,τι κι αν λέγεται για το ψάλσιμο των Βατοπαιδινών εγώ τους εκτιμώ ιδιαίτερα (προσωπική μου άποψη και δεν θέλω το θέμα να καταλήξει πάλι σε διαφωνία για τα ύφη και τις σχολές).
Και μια διόρθωση: Γράφετε ότι αριστερά ψάλλουν οι Δανιηλαίοι. Αριστερά όμως ψάλλουν οι Καρακαλινοί. Ο π. Ιάκωβος Καρακαλινός ο οποίος προεξάρχει μοιάζει φωνητικά με τον π. Δανιήλ των Δανιηλέων.

Παναγιώτη,
Δεν έχω ακούσει την ηχογράφηση, αλλά να υπενθυμίσω ότι οι Δανιηλαίοι ψάλλουν αριστερά μόνο αν απουσιάζει ο γερο-Δανιήλ, και τότε προεξάρχει του δεξιού χορού ο παπα-Θωμάς. Βλέπε και εδώ και εδώ

Δ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μιχάλη, έχει πρόβλημα το 24 και δεν κατεβαίνει. Αρχικά οδηγεί στη σελίδα του αρχείου, αλλά μετά λέει πως λείπει.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Άκυρο! Έχει ώρες ώρες και το mediafire τα κολλήματά του...
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Σημ. Μπορούμε να ξέρουμε λεπτομέρειες για τα κομμάτια που ψάλλονται, ποιός τα μελοποίησε κτλ (για εμάς τους αδαείς).

Λοιπόν, αν κι εγώ είμαι απ' τους αδαείς, κοίταξα λίγο τα βιβλία μου και βρήκα τους μελοποιούς των περισσότερων μελών.
Έχουμε και λέμε:
-Ανοξαντάρια συντετμημένα Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος, σύντομα Θεοδώρου Φωκαέως και Πάντα εν σοφία αργό μέλος αρχαίον Ήχος πλ.δ
-Κεκραγάρια αργά Ιακώβου Πρωτοψάλτου, στιχολογία κατά την παράδοση του Αγίου Όρους σε τροχαϊκή διποδία Ήχος β
-Προσόμοια αργά ήχος β Ιωάννου Πρωτοψάλτου (το πρώτο) και Δανιήλ Δανιηλίδου του παλαιού (το δεύτερο) και προσόμοια αργά ήχος α Ιωάννου πρωτοψάλτου
-Δοξαστικό Ιακώβου Πρωτοψάλτου Ήχος δ
-Θεοτοκίο Πέτρου Φιλανθίδου Ήχος δ
-Απόστιχα Ιδιόμελα Μανουήλ Πρωτοψάλτου Ήχος α
-Δοξαστικό αποστίχων Πέτρου Φιλανθίδου Ήχος πλ.β
-Απολυτίκιον αργό Χρυσοστόμου Μοναχού Ήχος δ(από το Μουσικό Απάνθισμα)
-Θεοτόκε Παρθένε Π. Μπερεκέτου Οκτάηχο
-Δούλοι Κύριον Πέτρου Λαμπαδαρίου Ήχος πλ.α
-Δοξαστικά πολυελέων Πέτρου Λαμπαδαρίου Ήχος πλ.α
-Πασαπνοάρια Ιακώβου Πρωτοψάλτου Ήχος δ
-Στιχηρά προσόμοια Ιωάννου Πρωτοψάλτου Ήχος δ
-Δοξαστικό Π. Λαμπαδαρίου Ήχος πλ.β
-Δοξολογία Γεωργίου Βιολάκη Ήχος πλ.β
-Τυπικά Αγιορείτικα Ήχος πλ.δ, λέγετος
-Δύναμις Βαλάση Ήχος β

Δεν γνωρίζω ποιανού είναι το οκτάηχο μάθημα που είπαν αντί κοινωνικού και των δύο Άξιον εστί. Αν κανείς γνωρίζει ας μας πει.
 

antonism

Παλαιό Μέλος
μηπως μπορεί να μου κανεις πως κατεβαινουν ολα τα κομμάτια μαζι και οχι ενα-ενα?
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κοιτάξτε, αφού έχουν ανέβει ξεχωριστά το καθένα (κι όχι π.χ. σε ενα αρχείο zip) δεν μπορείτε να τα κατεβάσετε όλα μαζί, αλλά ένα ένα.

ΥΓ Με ορισμένους browsers (π.χ. Mozilla, Google Chrome) μπορείτε να κάνετε διαδοχικά αποθήκευση του καθενός, χειροκίνητα βέβαια, το ένα μετά το άλλο, αλλά χωρίς να περιμένετε να ολοκληρωθεί το κατέβασμα του ενός για να ξεκινήσει το επομενο. Σε λίγο κατεβαίνουν μόνα τους (ανάλογα και με την ποιότητα της σύνδεσης).
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
μηπως μπορεί να μου κανεις πως κατεβαινουν ολα τα κομμάτια μαζι και οχι ενα-ενα?
Σε λίγη ώρα θα είναι ανεβασμένα σε zip στο ftp για να είναι πιο εύχρηστα. Τώρα ξεκινάω το ανέβασμα.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Παναγιώτη σε ευχαριστώ για το κόπο, τώρα δε θα κάτσω να τα ψάξω. Γιάννη σ' ευχαριστώ και εσένα για το ζιπάρισμα. Δε τα μετονομάζεις κιόλας να τα κατεβάσω κ εγώ μετά;;;;;

Ως προς τις ηχογραφήσεις νόμιζα πως ήταν οι Δανιηλαίοι αλλά όπως έχει ξανασυζητηθεί στο φόρουμ για τη συγκεκριμένη πανήγυρη τελικά ήταν καρακαλινοί πατέρες, με "χοράρχη" τον π. Ιάκωβο. Λείπει η περισσότερη Θ.Λειτουργία επειδή μετά τα απολυτίκια με πήρε ο ύπνος. Ξύπνησα στο Άξιον εστίν.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Συγγνώμη για την τόση καθυστέρηση, αλλά κοντά στα 600 ΜΒ δεν ανεβαίνουν και αμέσως, ειδικά όταν λείπεις απ' το σπίτι ενδιάμεσα... Συγγνώμη Μιχάλη, αλλά όταν έστειλες το μήνυμα είχα ήδη αρχίσει το ανέβασμα του τελευταίου zip. Τα χώρισα για πρακτικούς λόγους σε τρία επιμέρους αρχεία, Εσπερινό, Όρθρο και Λειτουργία για να μπορούν να κατεβούν σχετικά σύντομα... Λοιπόν, επιλέξτε τα παρακάτω για το κατέβασμα:

Μέρος α'
Μέρος β'
Μέρος γ'
 

antonism

Παλαιό Μέλος
ερωτηση. Ιωαννη ανεβαινουν κομματια στο ftp απο εμενα με περιεχομενα 200 mb+
 
Top