Οι εκδόσεις του Αποστόλου δεν περιλαμβάνουν ολόκληρους τους στίχους των προκειμένων στα Αποστολικά Αναγνώσματα

Πάντως εδώ πρέπει να πω οτι οι εκδόσεις του Αποστόλου δεν περιλαμβάνουν ολόκληρους τους στίχους των προκειμένων στα Αποστολικά Αναγνώσματα π.χ. διαβάζουμε σκέτο " Ισχύς μου και ύμνησις μου ο Κύριος " ή " Ευλόγει η ψυχή μου τον Κύριον ". Κάτι τέτοιο συνέβαινε και με τις παλιότερες εκδόσεις της Παρακλητικής όπου πάλι τα προκείμενα μετά τους Αναβαθμούς εμφανίζονταν μισά ( οι νεώτερες εκδόσεις της Παρακλητικής το έχουν αποκαταστήσει). Θεωρώ ότι πρέπει να βγουν νέες εκδόσεις του Αποστόλου για να περιλαμβάνονται ολόκληρα τα προκείμενα των ψαλμικών στίχων των αναγνωσμάτων
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Πάντως εδώ πρέπει να πω οτι οι εκδόσεις του Αποστόλου δεν περιλαμβάνουν ολόκληρους τους στίχους των προκειμένων στα Αποστολικά Αναγνώσματα π.χ. διαβάζουμε σκέτο " Ισχύς μου και ύμνησις μου ο Κύριος " ή " Ευλόγει η ψυχή μου τον Κύριον ". Κάτι τέτοιο συνέβαινε και με τις παλιότερες εκδόσεις της Παρακλητικής όπου πάλι τα προκείμενα μετά τους Αναβαθμούς εμφανίζονταν μισά ( οι νεώτερες εκδόσεις της Παρακλητικής το έχουν αποκαταστήσει). Θεωρώ ότι πρέπει να βγουν νέες εκδόσεις του Αποστόλου για να περιλαμβάνονται ολόκληρα τα προκείμενα των ψαλμικών στίχων των αναγνωσμάτων

Επί τη ευκαιρία, αυτό είναι ένα μέρος της προσπάθειας που κάνουμε στο ναό όπου υπηρετώ προς αυτή την κατεύθυνση. Ένα δείγμα των Προκειμένων και Αλληλουϊαρίων των Κυριακών κατά τους 8 ήχους. Το υπόλοιπο μέρος της προσπάθειας (Προκείμενα Καθημερινών και Ενιαυτού) είναι ακόμα υπό τη μορφή σημειώσεων. Είναι στα σκαριά η εκτύπωση σε ιδιωτικό επίπεδο ενός τέτοιου Αποστόλου, διότι ο κοινός μας είναι πλέον ... δύσχρηστος. Προς ωφέλειαν όλων...
 

Attachments

  • ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΟΥΪΑΡΙΑ ΤΩΝ ΚΥΡΙΑΚΩΝ.pdf
    135.3 KB · Views: 83
Top