Νικόλαος Δασκαλάκης

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Εχω την χαρά να σας κάνω κοινωνούς μιας σπάνιας ηχογράφησης του άρχοντα πρωτοψάλτη της αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως και πρωτοψάλτη Χανίων αοίδιμου Νικολάου Δασκαλάκη.Ανεβάζω σύντομο βιογραφικό και το δοξαστικό των Αγίων Πατέρων και κάποια κομμάτια από Μ.εβδομάδα,όλα αφιερωμένα στον φίλο Δ.Σκρέκα που σε μια συνομιλία μας μου θύμισε τον άρχοντα ρωτώντας με για αυτόν.Ρωτώντας πας στην πόλη δηλαδή........Καλή ακρόαση
 

Attachments

  • Βιογραφία Νικ.Δασκαλάκη.jpg
    458.9 KB · Views: 153
  • Των Αγίων πατέρων.mp3
    8.4 MB · Views: 295
  • Εν ταις λαμπρότησι.mp3
    1.8 MB · Views: 210
  • Αλληλουλάριο-Ιδού ο νυμφίος.mp3
    1.1 MB · Views: 149

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αντωνης Μιχελουδακης;92861 said:
Εχω την χαρά να σας κάνω κοινωνούς μιας σπάνιας ηχογράφησης του άρχοντα πρωτοψάλτη της αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως και πρωτοψάλτη Χανίων αοίδιμου Νικολάου Δασκαλάκη.Ανεβάζω σύντομο βιογραφικό και το δοξαστικό των Αγίων Πατέρων και κάποια κομμάτια από Μ.εβδομάδα,όλα αφιερωμένα στον φίλο Δ.Σκρέκα που σε μια συνομιλία μας μου θύμισε τον άρχοντα ρωτώντας με για αυτόν.Ρωτώντας πας στην πόλη δηλαδή........Καλή ακρόαση

Ευχαριστώ πολύ για την ανάρτηση, και αφιέρωση, αγαπητέ Αντώνη! Άμποτε να ανεβούν και τα υπόλοιπα του Δασκαλάκη, που μας δίνει τον μίτο όχι μόνον της Χάλκης, αλλά του Μπαλουκλή και του Μιχαλάκη Χατζηαθανασίου. Άμποτε να ανεβεί και το βιβλίο του ''Ωδαί πνευματικαί'' σε επιμέλεια κυρ Αβραάμ Ευθυμιάδη, από όπου και το βιογραφικό του. Κρίμα που δεν είναι κοντά μας ο κυρ- Βαγγέλης όχι μόνο να χαρεί, αλλά και να προσφέρει αφειδώς ό,τι έχει. Όμως, μη λυπούμενοι καθώς και οι λοιποί οι μη έχοντες ελπίδα ,πιστεύουμε ότι δε χάνεται, δεόμεθα υπέρ αναπαύσεώς του, και έχουμε την πεποίθηση ότι θα βρεθούν συνεχιστές του στο έργο διάσωσης και διάδοσης τής Εκκλησιαστικής και όχι μόνο Μουσικής.

Δ.
 
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Άραγε τι θα έλεγε ο κύρ-Βαγγέλης μας σήμερα για τις συγκεκριμένες αναρτήσεις;Είμαι σίγουρος ότι θα χαίρονταν πολύ.Ας του αφιερώσουμε τις νέες αναρτήσεις.....Αιωνία η μνήμη και των δύο

ΥΓ.Ετοιμάζω και το δοξαστικό της Κασσιανής
 

Attachments

  • Πόρνη προσήλθε σοι.mp3
    1.9 MB · Views: 116
  • Η πόρνη εν κλαυθμώ.mp3
    2.3 MB · Views: 101
  • Αίνοι Μεγάλης Τρ'ιτης εσπέρας.mp3
    4.3 MB · Views: 114
  • Απόστιχα Μεγάλης Τρίτης.mp3
    4.5 MB · Views: 107
  • Σήμερον σε θεωρούσα-Απόσπασμα.mp3
    845.4 KB · Views: 71

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Άμποτε να ανεβούν και τα υπόλοιπα του Δασκαλάκη, που μας δίνει τον μίτο όχι μόνον της Χάλκης, αλλά του Μπαλουκλή και του Μιχαλάκη Χατζηαθανασίου.
Δ.
Όταν ζούσε ο μακαρίτης Νικόλαος Απτόσογλου (γαμβρός του Χατζηαθανασίου) ήρθε στο Καρλόβασι, και μού 'φερε γύρω στα 20 κιλά στοιχεία Βυζ. Μουσικής και αλφαβητικά, καθώς και τα δοξαστικά του Μιχαλάκη ... να τα στοιχειοθετήσω... Άρχισα λοιπόν και έγραψα τον πρόλογο, τον στοιχειοθέτησα, και συνέχισα με τα μουσικά κείμενα, τελείωσα το δοξαστικό των Γενεθλίων της Θεοτόκου (8 Σεπτ.) και περίμενα να έρθει στη Σάμο να μεθοδεύσουμε την εκτύπωση. Σημειωτέον ότι τα μουσικά στοιχεία, έφταναν - δεν έφταναν για 2-3 σελίδες και όχι για 16 που είναι ένα τυπογραφικό.
Βάλαμε στη σειρά τα δοξαστικά όσα είχαν διασωθεί απ' τον εμπρησμό της Ι.Μ. του Μπαλουκλή, και φτάνοντας στον Μάϊο είδα το συνημμένο για το οποίο ο Απτόσογλου μου είπε: Αυτό θα το καταχωρήσουμε τιμής ένεκεν.
Συγκινήθηκε όταν είδε το πρώτο δοξαστικό, το τύπωσα πρόχειρα, και έφυγε, για να μην ξαναγυρίσει, αφού τον πρόλαβε ο θάνατος.
Τα χειρόγραφα επεστράφησαν στη χήρα του μέσω του φίλου μου Κων/νου Ζόππα χωρίς να τα φωτοτυπήσω, μου έμειναν ξεχασμένα σε κάποιο συρτάρι το της 8 Σεπτ, το δοκίμιο, και το "Ο των ανάκτων άναξ" του Νικ. Δασκαλάκη.
Εις μνήμην λοιπόν Μιχαλάκη και Δασκαλάκη επισυνάπτονται!
Ε! Να πούμε και το ευτράπελο τού δαίμονος του .... τυπογράφου:D. Εκτός της ατζαμοσύνης του, θα ιδείτε πώς γράφτηκε το "ο στερεώσας εν σοφία τους ουρανούς" που στη θέση των ο μπήκαν σ με σπασμένες τις ... ουρίτσες τους, και έγινε " τους ουσυρανσύς:D:D
νγ ο ... στοιχειοθέτης:D:( τρομάρα του!
 

Attachments

  • Δόξα εσπ. Γενεσίου της Θεοτόκου.pdf
    83.8 KB · Views: 228
  • Ο ΤΩΝ ΑΝΑΚΤΩΝ ΑΝΑΞ.pdf
    355.7 KB · Views: 315

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Όταν ζούσε ο μακαρίτης Νικόλαος Απτόσογλου (γαμβρός του Χατζηαθανασίου) ήρθε στο Καρλόβασι, και μού 'φερε γύρω στα 20 κιλά στοιχεία Βυζ. Μουσικής και αλφαβητικά, καθώς και τα δοξαστικά του Μιχαλάκη ... να τα στοιχειοθετήσω... Άρχισα λοιπόν και έγραψα τον πρόλογο, τον στοιχειοθέτησα, και συνέχισα με τα μουσικά κείμενα, τελείωσα το δοξαστικό των Γενεθλίων της Θεοτόκου (8 Σεπτ.) και περίμενα να έρθει στη Σάμο να μεθοδεύσουμε την εκτύπωση. Σημειωτέον ότι τα μουσικά στοιχεία, έφταναν - δεν έφταναν για 2-3 σελίδες και όχι για 16 που είναι ένα τυπογραφικό.
Βάλαμε στη σειρά τα δοξαστικά όσα είχαν διασωθεί απ' τον εμπρησμό της Ι.Μ. του Μπαλουκλή, και φτάνοντας στον Μάϊο είδα το συνημμένο για το οποίο ο Απτόσογλου μου είπε: Αυτό θα το καταχωρήσουμε τιμής ένεκεν.
Συγκινήθηκε όταν είδε το πρώτο δοξαστικό, το τύπωσα πρόχειρα, και έφυγε, για να μην ξαναγυρίσει, αφού τον πρόλαβε ο θάνατος.
Τα χειρόγραφα επεστράφησαν στη χήρα του μέσω του φίλου μου Κων/νου Ζόππα χωρίς να τα φωτοτυπήσω, μου έμειναν ξεχασμένα σε κάποιο συρτάρι το της 8 Σεπτ, το δοκίμιο, και το "Ο των ανάκτων άναξ" του Νικ. Δασκαλάκη.
Εις μνήμην λοιπόν Μιχαλάκη και Δασκαλάκη επισυνάπτονται!
Ε! Να πούμε και το ευτράπελο τού δαίμονος του .... τυπογράφου:D. Εκτός της ατζαμοσύνης του, θα ιδείτε πώς γράφτηκε το "ο στερεώσας εν σοφία τους ουρανούς" που στη θέση των ο μπήκαν σ με σπασμένες τις ... ουρίτσες τους, και έγινε " τους ουσυρανσύς:D:D
νγ ο ... στοιχειοθέτης:D:( τρομάρα του!

Πολλές οι ευχαριστίες για τα επισυναπτόμενα ντοκουμέντα. Για την τύχη των χφφ του Μιχαλάκη ο φίλτατος ΝΓ έχει αναφερθεί κ εδώ
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
''Επίσης το 1983 εξέδωσε το βιβλίο "Ωδαί πνευματικαί", με καλλιγράφηση του Αβραάμ Ευθυμιάδη. Τιμήθηκε με το οφφίκιο του "Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κων/πόλεως"(1976). Το έργο του περιλαμβάνει δοξαστικά, αργοσύντομες Δοξολογίες (σε 3σημο ρυθμό και με αναλυτική γραφή), χερουβικά, λειτουργικά (όλων των Ήχων), μηναία, Μεγάλη Εβδομάδα, Πεντηκοστάριο, κ.λπ. Μελουργήματά του περιλαμβάνονται στο δίσκο "Έργα Κρητών μελοποιών"(1988, ΠΕΚ 91100).''

πηγή

Το βιβλίο και ο δίσκος είναι ακόμα σε κυκλοφορία ;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
''Επίσης το 1983 εξέδωσε το βιβλίο "Ωδαί πνευματικαί", με καλλιγράφηση του Αβραάμ Ευθυμιάδη. Τιμήθηκε με το οφφίκιο του "Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κων/πόλεως"(1976). Το έργο του περιλαμβάνει δοξαστικά, αργοσύντομες Δοξολογίες (σε 3σημο ρυθμό και με αναλυτική γραφή), χερουβικά, λειτουργικά (όλων των Ήχων), μηναία, Μεγάλη Εβδομάδα, Πεντηκοστάριο, κ.λπ. Μελουργήματά του περιλαμβάνονται στο δίσκο "Έργα Κρητών μελοποιών"(1988, ΠΕΚ 91100).''

πηγή

Το βιβλίο και ο δίσκος είναι ακόμα σε κυκλοφορία ;
Ο δίσκος είναι μάλλον αυτός εδώ.
 
Εχω την χαρά να σας κάνω κοινωνούς μιας σπάνιας ηχογράφησης του άρχοντα πρωτοψάλτη της αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως και πρωτοψάλτη Χανίων αοίδιμου Νικολάου Δασκαλάκη.Ανεβάζω σύντομο βιογραφικό και το δοξαστικό των Αγίων Πατέρων και κάποια κομμάτια από Μ.εβδομάδα,όλα αφιερωμένα στον φίλο Δ.Σκρέκα που σε μια συνομιλία μας μου θύμισε τον άρχοντα ρωτώντας με για αυτόν.Ρωτώντας πας στην πόλη δηλαδή........Καλή ακρόαση


Μεγάλη η συγκίνηση σήμερα, τυχαία βρήκα το forum. Δεν είχα κάποιο ακουστικό υλικό στα χέρια μου από τον παππού μου. Ευχαριστώ θερμά!!!
 
Εχω την χαρά να σας κάνω κοινωνούς μιας σπάνιας ηχογράφησης του άρχοντα πρωτοψάλτη της αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως και πρωτοψάλτη Χανίων αοίδιμου Νικολάου Δασκαλάκη.Ανεβάζω σύντομο βιογραφικό και το δοξαστικό των Αγίων Πατέρων και κάποια κομμάτια από Μ.εβδομάδα,όλα αφιερωμένα στον φίλο Δ.Σκρέκα που σε μια συνομιλία μας μου θύμισε τον άρχοντα ρωτώντας με για αυτόν.Ρωτώντας πας στην πόλη δηλαδή........Καλή ακρόαση
Γεια σας είμαι εγγονή του Νικολαου Δασκαλακη και ζω στη Σιγκαπούρη . Συγκινήθηκα πολύ όταν βρήκα τις ηχογραφησεισ
σας αλλά δεν μπορώ να τα ανοίξω.Ειναι ακόμα ενεργά?
 

Gerasimos monaxos

Ο Αγιορείτης κακοφωνίξ
Γεια σας είμαι εγγονή του Νικολαου Δασκαλακη και ζω στη Σιγκαπούρη . Συγκινήθηκα πολύ όταν βρήκα τις ηχογραφησεισ
σας αλλά δεν μπορώ να τα ανοίξω.Ειναι ακόμα ενεργά?

Εκτός από τα λινκ του filomousou και του ybulbu, όλα τα άλλα λειτουργούν.
Ψάξε στον φάκελο "Λήψεις - Downloads" μήπως, αντί να στα ανοίξει μεσα στον browser, τα έχει αποθηκεύσει στον δίσκο σου.
Μπορείς επίσης, να κάνεις "δεξί κλικ" σε κάθε ένα από αυτά και στο μενού που θα ανοίγει, να επιλέγεις το "Save link as". Οπότε θα του δείχνεις εσύ, που θέλεις να στα αποθηκεύσει, καθώς και το όνομα που θέλεις να έχουν (!!! Προσοχή, αν αλλάξεις τα ονόματα που θα βγάζει από μόνο του, μην σβήσεις καταλάθος και την προέκταση του αρχείου, γιατί μετά, ενώ θα τα έχεις στον δίσκο σου, δεν θα ξέρεις ποιο είναι ηχητικό και ποιό είναι pdf).
Αν, ωστόσο, δεν μπορέσεις να βγάλεις ακρη, ειδοποίησέ με να στα ανεβάσω κάπου (όλα μαζί συμπιεσμένα σε ένα zip) και να τα κατεβάσεις από εκεί.
 
Top