Νεραντζής - Μ. Εβδομάς

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Η πραγματική ψαλτική φίλοι μου ακούει στο όνομα Νερατζης.Τα αποσπάσματα που ακολουθούν είναι από την Μ.Εβδομάδα στον Αγιο Μηνά στο Ηράκλειο.Για μένα ο δασκαλος ενσαρκώνει τον γνήσιο ψάλτη.Πρόκειται για τον λέοντα της ψαλτικής όπως τον αποκαλούσε ο δασκαλός του ο μεγάλος Παναγιωτίδης.Η τέχνη του ψαλλειν είναι μια αυτόνομη πανέμορφη ιερή τέχνη που δεν έχει ανάγκη δάνεια από το τραγούδι η την ευρωπαική μουσική και φωνητική.Ο ψάλτης θέλει καρδιά και μυαλό για να αισθάνεται και να ξεχωρίζει τι κρύβεται πίσω από τα σημάδια και να αποδίδει μυσταγωγικά και όχι συναισθηματικά ή γλυκανάλατα τα νοήματα των ύμνων.Ο δάσκαλος τα έχει και τα δυό και για του λόγου το αληθές ακούστε!!!
 

Attachments

  • Αλληλουϊα- Ιδου ο Νυμφιος.mp3
    6.1 MB · Views: 368
  • Καθισματα.mp3
    7.2 MB · Views: 302
  • Αινοι.mp3
    9.9 MB · Views: 386

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Θα συμφωνήσω φίλε Αντώνη με τον ωραίο πρόλογό σου, αλλά έχω μια ένσταση ως προς τη φωνητική. Γιατί να μη μπορούμε να χειριζόμαστε σωστά τη φωνή μας και να την έχουμε για περισσότερο καιρό; Άλλωστε ο δάσκαλος που μου κάνει αυτή τη στιγμή φωνητική (είδες όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται:D), είναι ψάλτης και μάλιστα ψάλλει βυζαντινά χωρίς να τοποθετεί τη φωνή του όπως στην όπερα. Απλώς έχει υιοθετήσει την τεχνική της φωνητικής ώστε να βγάζει σωστά και ξεκούραστα τη φωνή του.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Θα συμφωνήσω φίλε Αντώνη με τον ωραίο πρόλογό σου, αλλά έχω μια ένσταση ως προς τη φωνητική. Γιατί να μη μπορούμε να χειριζόμαστε σωστά τη φωνή μας και να την έχουμε για περισσότερο καιρό; Άλλωστε ο δάσκαλος που μου κάνει αυτή τη στιγμή φωνητική (είδες όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται:D), είναι ψάλτης και μάλιστα ψάλλει βυζαντινά χωρίς να τοποθετεί τη φωνή του όπως στην όπερα. Απλώς έχει υιοθετήσει την τεχνική της φωνητικής ώστε να βγάζει σωστά και ξεκούραστα τη φωνή του.

Γιατί να μην έχεις δίκιο φίλε Πέτρε.Ισως να υπέρβαλα λίγο στο συγκεκριμένο έχοντας στο μυαλό μου ανθρώπους που αναλώνονται σε αυτές τις σπουδές νομίζοντας πως έτσι θα γίνουν καλοί ψάλτες.Η φωνητική μπορεί να γίνει καλή υπηρέτρια της ψαλτικής όπως φαντάζομαι- από τα λεγομενά σου-συμβαίνει στην περιπτωσή σου.Πάντως και γώ μπορεί να μυγιάζομαι από την ανάποδη αφού δεν έχω κάνει φωνητική........:)
 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Η πραγματική ψαλτική φίλοι μου ακούει στο όνομα Νερατζης.Τα αποσπάσματα που ακολουθούν είναι από την Μ.Εβδομάδα στον Αγιο Μηνά στο Ηράκλειο.Για μένα ο δασκαλος ενσαρκώνει τον γνήσιο ψάλτη.Πρόκειται για τον λέοντα της ψαλτικής όπως τον αποκαλούσε ο δασκαλός του ο μεγάλος Παναγιωτίδης.Η τέχνη του ψαλλειν είναι μια αυτόνομη πανέμορφη ιερή τέχνη που δεν έχει ανάγκη δάνεια από το τραγούδι η την ευρωπαική μουσική και φωνητική.Ο ψάλτης θέλει καρδιά και μυαλό για να αισθάνεται και να ξεχωρίζει τι κρύβεται πίσω από τα σημάδια και να αποδίδει μυσταγωγικά και όχι συναισθηματικά ή γλυκανάλατα τα νοήματα των ύμνων.Ο δάσκαλος τα έχει και τα δυό και για του λόγου το αληθές ακούστε!!!

Κύριε Αντώνη θα συμφωνήσω μαζί σας. Ο άνθρωπος έχει τόσο τάλαντο φωνητικό λες και του το έδωσε ο Θεός με το ''τσουβάλι''. Τέλεια έκφραση, τέλειο ψάλσιμο, ρυθμός άψογος, εκφωνήσεις αποστόλων ανεπανάληπτες. Θα μπορούσα να κάθομαι να τον ακούω μέρες ολόκληρες. Ότι άλλο έχετε απο Νεραντζή ανεβάστε!!! Ευχαριστώ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Η πραγματική ψαλτική ............
Ο ψάλτης θέλει καρδιά και μυαλό για να αισθάνεται και να ξεχωρίζει τι κρύβεται πίσω από τα σημάδια και να αποδίδει μυσταγωγικά και όχι συναισθηματικά ή γλυκανάλατα τα νοήματα των ύμνων.Ο δάσκαλος τα έχει και τα δυό και για του λόγου το αληθές ακούστε!!!

Αντωνη μαζι σου .
 
Top