Νίκησε τον Αριστερό σου

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
ή πως θα κάνεις τον αριστερό σου καλύτερο ψάλτη (κομψότερα).

Θα μπορούσε να υπάρξει και Νίκησε τον Δεξιό σου, αλλά δυστυχώς, 1) δεν θέλω 2) μάλλον δεν μπορώ 3) δεν ξέρω τη τέχνη.
Βέβαια αν θέλει ο Άρχων Ιωαννίδης θα μπορούσε να μας διαφωτήσει σχετικά, διότι κάπου διάβασα ότι όταν ήταν αριστερός, σε ορισμένους δεξιούς είχε ψήσει το ψάρι στα χείλη...οπότε μάλλον αυτός είναι σχετικότερος με αυτό.

Τέλος πάντων, ξανά στο θέμα μας...
Και παρακαλώ όχι δράσεις στύλ Χατζημάρκου, Ανοιξαντάρια Φωκαέως απο Sol πχ., διότι αυτός είναι στιγμιαίος θάνατος και δεν έχει γούστο...σκοπός είναι το θύμα να ψυχομαχήσει...

Τι θα λέγατε σε πανηγυρικό εσπερινό, εκεί που περιμένεις τα γνωστά ανοιξαντάρια, άντε και κανένα Μακάριος Ανήρ, να ακούσεις απήχημα ΝεΝαΝώ; καλό, έ; Το πρόσωπο ερυθριάζει, ακολουθεί ξεροκατάπημα (γκλούπ) και μετά με φωνή παλλόμενη απο τη... συγκίνηση το πρώτο απάντημα με το Αντανελείς...αν η καταστροφή δεν έρθει ήδη στο πρώτο, στα επόμενα η συντριβή είναι σίγουρη...
Έχουμε και συνέχεια... αν δεν θές το θύμα να υποψιαστεί απο την αρχή, του πετάς Ανοιξαντάρια του Φωκαέως (σε βάση μάλιστα Si, για να ανοίξει σιγά-σιγά η... φωνή) και μετά στα προσόμοια, οποία έκπληξη: όλα σε αργόν ειρμολογικόν μέλος! ή πως των ουρανίων ταγμάτων το αγαλλίαμα γίνεται...το φρύαγμα!
Ωραία μέχρις εδώ... βέβαια, υπάρχουν και οι all time classic περιποιήσεις με τις βάσεις...σε ένα πανηγυρικό εσπερινό, Κύριε Εκέκραξα του Α' ήχου βάση ο La...
Πάντα σε πανηγύρι, σίγουρη επιτυχία έχει και το Θεαρχείω Νεύματι... πάρτο όσο ψηλά θέλεις... και όταν φθάσουμε στο Διο Άχραντε, παράγγειλε ποπ-κορν και κάτσε αναπαυτικά...
αλλά εδώ προσοχή! υπάρχει περίπτωση ο καλός μας συνάδελφος που για κακή του τύχη είναι αριστερός, να είναι υψίφωνος...οπότε οι ανωτέρω περιποιήσεις να έχουν ως αποτέλεσμα μετά το πέρας της παιδιάς αποστολή γλυκού στο σπίτι μας...σε αυτές τις περιπτώσεις ακολουθούμε αντίθετη πρακτική... χαμηλά, σαν μηχανή πλοίου Cargo που καίει αργό πετρέλαιο...

Επίσης μερικές φορές πιάνει και το εξής: τον πιάνεις 1-2 μέρες πρίν, διάβασε τον τάδε ψαλμό ή τον τάδε πολυέλαιο ή την τάδε εκλογή για να τα πούμε μαζί στο πανυγύρι...τι με πέρασες παιδί μου εμένα, σαν κιαυτούς που σου πετάνε μαθήματα χωρίς να τα ξέρεις;;
Όταν έρθει λοιπόν η μέρα 0, κάπου στα μισά αντιστρέφεις τη σειρά της εκλογής ή του πολυελαίου και λές εσύ τα του αριστερού και λέει αυτός τα του δεξιού...αν είναι και σχετικά αρχάριος, σχεδόν πάντα έχει διαβάσει μόνο τα του αριστερού, οπότε...success!!!!

Θα επανέλθω με περισσότερα...
 
Ειλικρινά αδυνατώ να παρακολουθήσω το νόημα του μηνύματος .
α)Ο αριστερός μας , αν ήταν καλύτερος από εμάς μάλλον θα ήταν δεξιός μας ή
β)Εάν θέλαμε κάποιον καλύτερο μας απέναντι , θα ψάχναμε να πάμε αριστερά σε κάποιον εγνωσμένης αξίας .
γ) Και βέβαια για την εξέλιξη ή όχι του αριστερού , εάν είναι σε νεαρή ηλικία και εξελίξιμος φέρει ευθύνη και ο δεξιός .
αλλά
δ)ποτέ μα ποτέ , ειδικά σε πανήγυρι , δεν βάζουμε άγνωστα μαθήματα χωρίς να προηγηθεί κάποια συννενόηση για να εκθέσουμε τον άλλον , αλλά και δεν εκβιάζουμε τα ίσα για να τον στείλουμε στον γιατρό .
ούτε συναδελφικό είναι , ούτε χριστιανικό ...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
ή πως θα κάνεις τον αριστερό σου καλύτερο ψάλτη (κομψότερα).

Θα μπορούσε να υπάρξει και Νίκησε τον Δεξιό σου, αλλά δυστυχώς, 1) δεν θέλω 2) μάλλον δεν μπορώ 3) δεν ξέρω τη τέχνη.
Βέβαια αν θέλει ο Άρχων Ιωαννίδης θα μπορούσε να μας διαφωτήσει σχετικά, διότι κάπου διάβασα ότι όταν ήταν αριστερός, σε ορισμένους δεξιούς είχε ψήσει το ψάρι στα χείλη...οπότε μάλλον αυτός είναι σχετικότερος με αυτό.

Τέλος πάντων, ξανά στο θέμα μας...
Και παρακαλώ όχι δράσεις στύλ Χατζημάρκου, Ανοιξαντάρια Φωκαέως απο Sol πχ., διότι αυτός είναι στιγμιαίος θάνατος και δεν έχει γούστο...σκοπός είναι το θύμα να ψυχομαχήσει...

Τι θα λέγατε σε πανηγυρικό εσπερινό, εκεί που περιμένεις τα γνωστά ανοιξαντάρια, άντε και κανένα Μακάριος Ανήρ, να ακούσεις απήχημα ΝεΝαΝώ; καλό, έ; Το πρόσωπο ερυθριάζει, ακολουθεί ξεροκατάπημα (γκλούπ) και μετά με φωνή παλλόμενη απο τη... συγκίνηση το πρώτο απάντημα με το Αντανελείς...αν η καταστροφή δεν έρθει ήδη στο πρώτο, στα επόμενα η συντριβή είναι σίγουρη...
Έχουμε και συνέχεια... αν δεν θές το θύμα να υποψιαστεί απο την αρχή, του πετάς Ανοιξαντάρια του Φωκαέως (σε βάση μάλιστα Si, για να ανοίξει σιγά-σιγά η... φωνή) και μετά στα προσόμοια, οποία έκπληξη: όλα σε αργόν ειρμολογικόν μέλος! ή πως των ουρανίων ταγμάτων το αγαλλίαμα γίνεται...το φρύαγμα!
Ωραία μέχρις εδώ... βέβαια, υπάρχουν και οι all time classic περιποιήσεις με τις βάσεις...σε ένα πανηγυρικό εσπερινό, Κύριε Εκέκραξα του Α' ήχου βάση ο La...
Πάντα σε πανηγύρι, σίγουρη επιτυχία έχει και το Θεαρχείω Νεύματι... πάρτο όσο ψηλά θέλεις... και όταν φθάσουμε στο Διο Άχραντε, παράγγειλε ποπ-κορν και κάτσε αναπαυτικά...
αλλά εδώ προσοχή! υπάρχει περίπτωση ο καλός μας συνάδελφος που για κακή του τύχη είναι αριστερός, να είναι υψίφωνος...οπότε οι ανωτέρω περιποιήσεις να έχουν ως αποτέλεσμα μετά το πέρας της παιδιάς αποστολή γλυκού στο σπίτι μας...σε αυτές τις περιπτώσεις ακολουθούμε αντίθετη πρακτική... χαμηλά, σαν μηχανή πλοίου Cargo που καίει αργό πετρέλαιο...

Επίσης μερικές φορές πιάνει και το εξής: τον πιάνεις 1-2 μέρες πρίν, διάβασε τον τάδε ψαλμό ή τον τάδε πολυέλαιο ή την τάδε εκλογή για να τα πούμε μαζί στο πανυγύρι...τι με πέρασες παιδί μου εμένα, σαν κιαυτούς που σου πετάνε μαθήματα χωρίς να τα ξέρεις;;
Όταν έρθει λοιπόν η μέρα 0, κάπου στα μισά αντιστρέφεις τη σειρά της εκλογής ή του πολυελαίου και λές εσύ τα του αριστερού και λέει αυτός τα του δεξιού...αν είναι και σχετικά αρχάριος, σχεδόν πάντα έχει διαβάσει μόνο τα του αριστερού, οπότε...success!!!!

Θα επανέλθω με περισσότερα...

Χαλαρά.

Ὅταν ἔρχεται ἡ σειρά σου, κατεβάζεις δύο φωνὲς τὸ ἴσο καὶ ξεμπερδεύεις. Ἄν ἐπιμένει ὁ δεξιὸς τὸ κάνεις κάθε φορὰ ποὺ στρεσάρεσαι. Ἤ ψάλλεις χωρὶς τὶς ψηλὲς θέσεις πάνω στὸν ἦχο. Ἄν σοῦ εἶναι τελείως ἄγνωστο τὸ μάθημα ἁπλὰ ψάλλεις στὸν ἦχο μόνο μὲ τὸ αὐτί, δὲν εἶναι τόσο δύσκολο, ψυχραιμία χρειάζεται καὶ φυσικὰ σχετικὴ ἐμπειρία.

 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Ειλικρινά αδυνατώ να παρακολουθήσω το νόημα του μηνύματος .
α)Ο αριστερός μας , αν ήταν καλύτερος από εμάς μάλλον θα ήταν δεξιός μας ή
β)Εάν θέλαμε κάποιον καλύτερο μας απέναντι , θα ψάχναμε να πάμε αριστερά σε κάποιον εγνωσμένης αξίας .

Εγώ θα ήθελα αριστερό με δυνατότητες, γιατί σκοπός δεν είναι να επιβεβαώνεσαι μέσα από την ανυπαρξία-ασχετοσύνη του άλλου. σκοπός είναι να υπάρχουν 2 ψάλτες ίσης ή σχεδόν ίσης αξίας, οι οποίοι δε θα βάζουν κόντρα αλλά θα κοιτούν να προσφέρουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερη κατάνυξη κ αγαλλίαση στους πιστους.....

Δε με πειράζει να πάω αριστερός, αρκει οι υποχρεώσεις κ τα δικαιώματα να διαιρούνται δια δύο, γιατί συνήθως θέλουν αριστερό χαμάλη. κ αρκεί να ψάλλει παραδοσιακά.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
ο μακαρίτης ο Τασόπουλος -Θεός σχωρέσει την ψυχούλα του- έλεγε: "κάθε φορά που έχω καλό ψάλτη απέναντι [εννοούσε αριστερά, μιας και σε όλη του την πορεία ήταν πρωτοψάλτης] ενθουσιάζομαι και βάζω κι εγώ τα καλύτερα μου...τον αριστερό σας να τον προσέχετε γιατί είναι το στήριγμά σας και κάνει και το δικό σας αποτέλεσμα καλύτερο..."
 

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Βρε παιδιά, το πνεύμα του post είναι χιουμοριστικό...
Προσθέστε και εσείς τίποτα να ελαφρώσουμε λίγο...
Και εγώ αριστερός είμαι...
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Πέρα από το χιουμοριστικό του θέματος, πρέπει να παραδεχτούμε ότι το έργο του λαμπαδάριου αντικειμενικά είναι αρκετά δυσκολότερο από αυτό του πρωτοψάλτη, εφόσον αποτελεί τον "τερματοφύλακα" του τόνου, της ταχύτητας, του ύφους και των τις περισσότερες φορές απείρων παραξενιών του δεξιού αναλογίου (εάν φυσικά προσπαθεί να τα "αποκρούσει" όλ' αυτά και δεν πίνει καφέ στα αποδητήρια).
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Βρε παιδιά, το πνεύμα του post είναι χιουμοριστικό...
Προσθέστε και εσείς τίποτα να ελαφρώσουμε λίγο...
Και εγώ αριστερός είμαι...
Γειά σου πατρίδα!
Στα 65 χρονάκια που κουβαλάω στην πλάτη έκανα και αριστερός! (Έτσι και τό 'γραφα αυτό την χαλεπή περίοδο (7ετία) αλλοί και τρισαλλοί μου!:D) Δεξιούς είχα και υποδεέστερους και ισάξιους, (Τζανάκος!:D ...- Παναγιώτη, θυμάσαι τη δοξολογία του Χουρμουζίου από ΝΤΟ που έγινε Si ύφεση;) και πρόβλημα φυσικά ουδέν! Απλά, όταν δεν μου έβγαινε η βάση ή την έρριχνα ή την ανέβαζα ανάλογα, (τεχνικά, φυσικά χωρίς... νέο απήχημα:D) Με λίγα λόγια έκανα σαν ... γραμμόφωνο που ή χάνει στροφές, ή παίζει και αυξάνονται οι στροφές του.:D:wink:
Θυμάμαι, την περίπτωση που ένας από τους δεξιούς μου, άρχισε τη σύντομη δοξολογία σε α' ήχο, και μετά τον πρώτο στίχο, άφησε περιστασιακό βοηθό που δεν ήθελα ούτε να τον ακούω, πολύ δε περισσότερο να λέω τα του αριστερού απαντώντας στον βοηθό...:(
Τί έκανα; Στο Κύριε ο Θεός (μεγαλύτερος στίχος) αυξάνοντας τις στροφές ανέβασα το ίσο 2 φωνές και κάθησα κάτω λέγοντάς τους: «Συνεχίστε!» Αποτέλεσμα ήταν να ... φωνάζουν μέχρι που τέλειωσε η δοξολογία....:D και ο δεξιός να λέει ... τους αριστερούς στίχους.:(
Στο τέλος, είπα στον δεξιό μου... «Φίλε, εγώ είμαι αριστερός δικός σου και όχι του κάθε άσχετου που έρχεται δίπλα σου... Να ξέρεις λοιπόν σε ποιόν δίνεις να ψάλλει... διαφορετικά θα λες τα αριστερά εσύ... στο ίσο που θέλω εγώ!»:D:D:D
 

kkokkino

Μέλος
Πέρα από το χιουμοριστικό του θέματος, πρέπει να παραδεχτούμε ότι το έργο του λαμπαδάριου αντικειμενικά είναι αρκετά δυσκολότερο από αυτό του πρωτοψάλτη, εφόσον αποτελεί τον "τερματοφύλακα" του τόνου, της ταχύτητας, του ύφους και των τις περισσότερες φορές απείρων παραξενιών του δεξιού αναλογίου (εάν φυσικά προσπαθεί να τα "αποκρούσει" όλ' αυτά και δεν πίνει καφέ στα αποδητήρια).

Και εάν δεν διακοπεί το κοινωνικό είναι και αυτός που θα καθορίσει τον απόηχο της πρωινής ακολουθίας. Μπορεί να "διορθώσει" ή να "καταστρέψει" την όποια κατάνυξη-ηρεμία-συγκέντρωση-προσευχητική διάθεση έχει επιτευχθεί μέσω της ψαλμωδίας από την πρώτη καμπάνα ως εκείνο το σημείο.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πολίτικη εφαρμοσμένη τακτική:
Ξεκινάς «Λόγον αγαθόν» του Γεωργίου του Κρητός σε βαρύ. Αν ανεβεί, το γυρνάς στη σύνθεση του Χουρμουζίου σε λέγετο κάνοντας το Ζω - Βου και ο άλλος μένει να φωνάζει και να ψάχνει τι λέει ο δεξιός. Εκτός κι αν το κατέχει πραγματικά το άθλημα...
 
Last edited:

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Γειά σου πατρίδα!
Στα 65 χρονάκια που κουβαλάω στην πλάτη έκανα και αριστερός! (Έτσι και τό 'γραφα αυτό την χαλεπή περίοδο (7ετία) αλλοί και τρισαλλοί μου!:D) Δεξιούς είχα και υποδεέστερους και ισάξιους, (Τζανάκος!:D ...- Παναγιώτη, θυμάσαι τη δοξολογία του Χουρμουζίου από ΝΤΟ που έγινε Si ύφεση;) και πρόβλημα φυσικά ουδέν! Απλά, όταν δεν μου έβγαινε η βάση ή την έρριχνα ή την ανέβαζα ανάλογα, (τεχνικά, φυσικά χωρίς... νέο απήχημα:D) Με λίγα λόγια έκανα σαν ... γραμμόφωνο που ή χάνει στροφές, ή παίζει και αυξάνονται οι στροφές του.:D:wink:
Θυμάμαι, την περίπτωση που ένας από τους δεξιούς μου, άρχισε τη σύντομη δοξολογία σε α' ήχο, και μετά τον πρώτο στίχο, άφησε περιστασιακό βοηθό που δεν ήθελα ούτε να τον ακούω, πολύ δε περισσότερο να λέω τα του αριστερού απαντώντας στον βοηθό...:(
Τί έκανα; Στο Κύριε ο Θεός (μεγαλύτερος στίχος) αυξάνοντας τις στροφές ανέβασα το ίσο 2 φωνές και κάθησα κάτω λέγοντάς τους: «Συνεχίστε!» Αποτέλεσμα ήταν να ... φωνάζουν μέχρι που τέλειωσε η δοξολογία....:D και ο δεξιός να λέει ... τους αριστερούς στίχους.:(
Στο τέλος, είπα στον δεξιό μου... «Φίλε, εγώ είμαι αριστερός δικός σου και όχι του κάθε άσχετου που έρχεται δίπλα σου... Να ξέρεις λοιπόν σε ποιόν δίνεις να ψάλλει... διαφορετικά θα λες τα αριστερά εσύ... στο ίσο που θέλω εγώ!»:D:D:D

Γειά σου και σένα κ. Νίκο, σεβαστέ υπό πάντων...
Έχεις να μας έρθεις καιρό... :mad:
 

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Πολίτικη εφαρμοσμένη τακτική:
Ξεκινάς «Λόγον αγαθόν» του Γεωργίου του Κρητός σε βαρύ. Αν ανεβεί, το γυρνάς στη σύνθεση του Χουρμουζίου σε λέγετο κάνοντας το Ζω - Βου και ο άλλος μένει να φωνάζει και να ψάχνει τι λέει ο δεξιός. Εκτός κι αν το κατέχει πραγματικά το άθλημα...

Καλά, τέλειο!! :D:D:D:)
Το ίδιο κόλπο μπορεί να γίνει και σε όποιους λένε τρισάγιο σε ήχο βαρύ επτάφωνο...στο Δύναμις, κάνοντας τον ζω-βού, λές μιά χαρά το δύναμις του Νηλέως...
 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Όπως και αυτό που έκανα εγώ (να αυτογλυφτώ). Ο ένας εκ των ιερέων μας είναι υψιφωνοβρωντόφωνος. Κυριακή πλ. β' αρχίζει τα πληρωτικά σε δική του βάση (άσχετη από τη κατάληξη του χερουβικού). "Πληρώσωμεν.." στο δικό του άνω ΠΑ, "Κύριε ελέησον" ο δεξιός στον "κανονικό" ΠΑ, σούπερ χασμωδία, δεν έλεγε ο ένας από τους δύο να υποχωρήσει. Είπα κ εγώ τα παράσχου Κύριε του Στανίτσα σε δευτερόπρωτο κάνοντας το ΠΑ του ιερέα ΔΙ και μια χαρά.
 

O_Asxetos

Νέο μέλος
κατ' αρχήν θεωρούσα πως σε αυτό το blog μέσα από την τόση σοβαρότητα και επιστημονική προσέγγιση όλων των θεμάτων, το χιούμορ είχε χαθεί! Ευτυχώς έκανα λάθος.

Εξαιρετικέ αίσθηση! Γελούσα στο γραφείο μόνος μου και με κοιτούσανε καλά΄- καλά.

Επι του σοβαρού, να σας εξομολογηθώ πως έχω υπάρξει αριστερός για 11 χρόνια σε ψάλτη που πραγματικά, είτε δεν πήγαινε την φωνή μου (ε δεν είναι και κάτι το τόσο συνηθισμένο), είτε δεν πήγαινε εμένα... οπότε στα πρώτα 6 μου έκανε το καψώνι της αρκούδας... ότι περιγράφετε πιο πάνω ... και ότι δεν περιγράφεται!!! Αλλά επειδή εγώ είμαι τόσο πεισματάρης το μόνο που κατάφερε είναι να μου κάνει την prima vista μου, πραγματικά άπαιχτη! Μετά από 6 χρόνια βαρέθηκε και σταμάτησε να ασχολείται... και μετά από άλλα τόσα βαρέθηκα εγώ και σταμάτησα να ασχολούμαι εγώ μαζί του.

Τέλος πάντων, η καλή συνεργασία πρέπει να είναι απαραίτητη προϋπόθεση. Ο ένας συμπληρώνει τον άλλον στην Εκκλησία μας και πρέπει να μην περνάνε τέτοια πράγματα στον κόσμο.

Και πάλι σας ευχαριστώ, γέλασα πολύ!
 
και η εμπειρία μου ως δεξιού ?

έμεινα με το παράπονο γιατί δεν είχα ποτέ σταθερό αριστερό και μερικές φορές δεν είχα καν αριστερό, οπότε τα παράτησα και γλύτωσα από τις φαρυγγίτιδες !

πέρα από τ' αστείο, το τρίγωνο ψάλτες-παπάς πρέπει να είναι "ισοσκελές" :
να διαλέγονται ψάλτες που να ταιριάζουν και στα προβλήματα που ανακύπτουν να δίνονται ΑΜΕΣΕΣ λύσεις... έστω και σολομόντειες.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ενας φιλος και συναδελφος απο Αθηνα,μου διηγοταν ενα σχετικο περιστατικο:

''Καποια φορα,ειχε καλεστει να ψαλλει σε ενα πανυγηρι,ο (ταδε)-ας μην αναφερουμε το ονομα του,πολυ γνωστος Πρωτοψαλτης και κοινος φιλος μας-
Ο Ναος,ειχε σχεδον κακη ηχητικη εγκατασταση.
Λιγο πριν ξεκινησει ο εσπερινος,καταφθανει ο αριστερος,μες την τρελη χαρα,με δικα του ηχητικα-κονσολες,μικροφωνα,ηχεια,καλωδια,κλπ-μονο για την παρτη του,ομως....
Πλησιαζεο φιλος μας τον αριστερο και του λεει: ''Αν θελεις σε παρακαλω,μπορεις να συνδεσεις τα ηχητικα σου με την κονσολα του Ναου,για να ειμαστε ολοι(ψαλτες,ιερεις) σωστοι ηχητικα; Ξερεις οτι η μικροφωνικη,υστερει καπως.''
Απανταει ο αριστερος: "Α,τα ηχητικα,ειναι δικα μου και τα χρεισιμοποιω μονο εγω!...."
Και ο φιλος μας: ''Ενταξει,οπως θελεις."
Τα παιρνει και αυτος στο κρανιο: ''Τωρα,θα σε φτιαξω εγω φιλε...''
Ξεκιναει τα Ανοιξανταρια,του Φωκαεα,καπου μιαμιση φωνη επανω!...''
Ο αριστερο,χωρις ζεσταμα,καπου ζωριστηκε...:D
Μετα το Κεκραγαριο,ηταν α' ηχος...''
Ξερετε τι βαση πηρα παιδια;...Θα μου πειτε,4-5 φωνες πανω!...
Και ομως οχι...Το αντιθετο!!...
''Εριξε τη βαση 2 φωνες κατω!!...:eek:
Φυσικα,ο αριστερος,δεν μπορουσε να βγαλει αχνα,γιατι η φωνη του ''κοπηκε στα τεσσερα'' υστερα απο αυτο το καψωνι!...''
Υστερα λοιπον συμπαιρενουμε,οτι για να σε ''ξεκανει ο δεξιος,δεν αρκουν μονο οι απανωτες υψηλες βασεις,αλλα και οι αποτομες χαμηλες,υστερα απο μια και μονο υψιφωνια!...:wink:
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Μια άλλη συνηθισμένη περίπτωση είναι όταν ο ιερέας θέλει να πει "δίχορο" το κοντάκιο, με τους 2 ψάλτες. Αρχίζει γεμάτος ενθουσιασμό "Τη Υ-περ-μά-α-α-χωωω" 4-5 φωνές πάνω, και μόλις έρθει η σειρά του αριστερού να πει το "Ινα κράζω σοι"....
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Συνάδελφοι,

Ὅλοι μιλᾶτε γιὰ καψόνι μέσω ἀνεβοκατεβάσματος τοῦ ἴσου ἀνάλογα.

Μὰ καλὰ, τόσο δύσκολο εἶναι νὰ κάνεις μιὰ παύση, νὰ πεῖς ἕνα μικρὸ ἀπήχημα ἤρεμα καὶ νὰ προσαρμόσεις τὸ ἴσο ἐκεῖ ποὺ πρέπει; Τὸ 'χω κάνει πάρα πολλὲς φορὲς καὶ σὰν ἀριστερὸς παλαιότερα καὶ σὰν δεξιὸς στὴ συνέχεια. Σιγὰ νὰ μὴν ἀφήσω τὸν πᾶσα ἕνα νὰ μοῦ ρημάξει τὴν φωνή μου γιατὶ τρώει παντόφλα σπίτι του.
 
Last edited:
Παντως εγω ζω στιγμες που ο δεξιος-δασκαλος επιμενει στις φυσικες ενω ο αριστερος τραβαει την ανηφορα σε καθε υμνο χεχεχε
 
Top