[Ανακοίνωση] Μουσικά κείμενα Τριωδίου ταξινομημένα ανά ημέρα

haris1963

παλαιότατο μέλος
...Εγώ νομίζω ότι πρέπει να εμφανίζονται γρήγορα για να βλέπει κάποιος εύκολα και γρήγορα στην οθόνη του περί τίνος πρόκειται και εάν θέλει να το κατεβάζει. Γιατί σε αντίθετη περίπτωση, κρίνοντας από τον εαυτό μου, όταν είναι κάποιο αρχείο μεγάλο δεν μπαίνω πάντα στο κόπο να το «ξεφυλίσω» ηλεκτρονικά πόσο μάλλον να το εκτυπώσω. Με διευκολύνει κάτι να το βλέπω πρόχειρα στον υπολογιστή και εάν μου αρέσει να το αποθηκεύω - εκτυπώνω.
Θα ήθελα και τη δική σας γνώμη για να διαμορφωθεί κάτι που να εξυπηρετεί καλύτερα τους περισσότερους.
Σας ευχαριστώ πολύ.

Αγαπητέ κ. Δεσπότη, συμφωνώ απόλυτα μαζί σας, προχωρήστε προς αυτή την κατεύθυνση!

Οι ευχαριστίες δικές μας.

Χάρης
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Νίκο, συγχαρητήρια μια ακόμα φορά για μια καλή ιδέα και για τον κόπο και το ζήλο σου να προσφέρεις κάτι χρήσιμο σε όλους. Μερικές προτάσεις/παρατηρήσεις:

- θα ήταν χρήσιμο να ανεβούν ή απλά να συνδεθούν τα κομμένα και στο Ψαλτολόγιον στα αντίστοιχα θέματα στο πλέον ταξινομημένο Τριώδιον για να είναι εύκαιρα σε όποιον περιδιαβαίνει εκείνα τα θέματα ψάχνοντας για υλικό.

- ένα πρόβλημα με την ανάρτηση των δακτυλογραφημένων του Βουδούρη είναι οτι κάθε φορά που θα γίνονται διορθώσεις στο πρωτότυπο εκείνα που θα έχεις κόψει θα μένουν αδιόρθωτα εκτός και κάποιος αναλαμβάνει κάθε φορά να κάνει διπλή δουλειά. Δεν βλέπω εναλλακτική λύση όμως (για την ακρίβεια βλέπω αλλά δεν είναι πρακτική).

- θα ήταν ωραίο να ενσωμάτωνες ένα pdf viewer μέσα στη σελίδα εκείνη ώστε να μην χρειάζεται καν να κατεβάζει ο καθένας τα αρχεία αλλά να τα βλέπει online (αλλά να μπορεί και να τα κατεβάζει εύκολα εάν θέλει).

- στο Firefox στο Mac εμφανίζεται εντάξει σε μένα, στο PC όμως όχι (πρόβλημα κωδικοποίησης). Δες πως μπορείς να κάνεις την κωδικοποίηση της σελίδας UTF-8 (Unicode).

- Βάλε και Νικόλαο κάποια στιγμή, έχουμε πολύ υλικό για το Τριώδιο.

- ευχαρίστως να το συνδέσουμε από κάποιο κεντρικό μέρος/μπάρα του φόρουμ. Θα το κοιτάξω εν καιρώ, βλέποντας πώς θα το επεκτείνεις.

Και πάλι ευχαριστούμε και μπράβο!
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Για την Προηγιασμένη Θ. Λειτουργία, έχουν ανέβη πάρα πολλά μαθήματα πέρισυ σε αυτό το θέμα, τα οποία έχω μαζέψει στο μήνυμα αυτό σε ένα συγκεντρωτικό pdf με σελιδοδείκτες για όλα τα μαθήματα και με περιεχόμενα.
Μόλις πρόσθεσα στη σελίδα και την παραπάνω αξιόλογη συλλογή, αλλάζοντας ελάχιστα μερικές σελίδες για να είναι στον κάθε ήχο όλα τα μέλη συγκεντρωμένα.
Εάν έχει κάποιος κάποια παρατήρηση ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ τον κο Χάρη για την υπενθύμιση και την εργασία του.
Έπεται του Βουδούρη.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Νομίζω ότι δεν πρέπει να λείπει από την συλλογή αυτή και το Τριώδιο του Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου, που έχει ανεβεί παλαιότερα στο «Ψαλτολόγιο» από τον Χάρη Συμεωνίδη και εσχάτως και στην «Ανέμη» (διαφορετική ψηφιοποίηση).
Το Τριώδιο-Πεντηκοστάριο βρίσκονται στο Β΄τόμο.
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Νομίζω ότι δεν πρέπει να λείπει από την συλλογή αυτή και το Τριώδιο του Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου, που έχει ανεβεί παλαιότερα στο «Ψαλτολόγιο» από τον Χάρη Συμεωνίδη και εσχάτως και στην «Ανέμη» (διαφορετική ψηφιοποίηση).
Το Τριώδιο-Πεντηκοστάριο βρίσκονται στο Β΄τόμο.
Το πρόσθεσα και έβαλα πλώρη για του Νικολάου Σμύρνης.
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
- Βάλε και Νικόλαο κάποια στιγμή, έχουμε πολύ υλικό για το Τριώδιο.

Και του Νικολάου έτοιμο στη σελίδα ! (Δεν είναι δυστυχώς και το καλύτερο σε ποιότητα).
Έμεινε μόνο του Βουδούρη και εάν κάποιο άλλο προτείνετε.

Μετά Ακάθιστο ύμνο (Χαιρετισμούς), Μεγάλη Εβδομάδα, Πεντηκοστάριο......
Όποιος έχει συνδέμους ανά περίπτωση θα βοηθήσει.
Σας ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Έμεινε μόνο του Βουδούρη και εάν κάποιο άλλο προτείνετε.

Ιάκωβο; :eek:

Μετά Ακάθιστο ύμνο (Χαιρετισμούς), Μεγάλη Εβδομάδα, Πεντηκοστάριο......
Όποιος έχει συνδέμους ανά περίπτωση θα βοηθήσει.
Σας ευχαριστώ πολύ!

Νίκο, καλή συνέχεια. Μπράβο.
 
Top