Μεθέορτα Υπαπαντής κατά την Κυριακή των Απόκρεω 2010 (διαφορά Τυπικού)

ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί φοίλοι του φόρουμ! Εμείς εδώ στήν Κύπρο θα ψάλλουμε τα μεθέορτα μέχρι την Τρίτη 9 Φεβρουαρίου όπου καί η απόδοσις της εορτής.
Γνωρίζει κάποιος γιατί αυτή η διαφορά Τυπικού της Εκκλησίας της Κύπρου?
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Αγαπητοί φοίλοι του φόρουμ! Εμείς εδώ στήν Κύπρο θα ψάλλουμε τα μεθέορτα μέχρι την Τρίτη 9 Φεβρουαρίου όπου καί η απόδοσις της εορτής.
Γνωρίζει κάποιος γιατί αυτή η διαφορά Τυπικού της Εκκλησίας της Κύπρου?

Πότε κάνετε το Ψυχοσάββατο;
Πρόκειται σαφώς για παρερμηνεία των διατάξεων του Τ.Μ.Ε.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
αυτό αναφέρει το ΤΜΕ
 

Attachments

  • αποδοση Υπαπαντης.pdf
    265.3 KB · Views: 50

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
αυτό αναφέρει το ΤΜΕ

Μάλιστα μας ενδιαφέρει φέτος η β' περίπτωση την οποία εφαρμόζουν επιτυχώς τα ΔΙΠΤΥΧΑ 2010.
Μας εξηγεί το ΤΜΕ και τον λόγο της Αποδόσεως νωρίτερα από την "συνηθισμένη" [περισσότερο στο Νέο Ημερολόγιο] απόδοση της εορτής την 9η Φεβρουαρίου.
Για αυτό και ρώτησα τί κάνουν με το Ψυχοσάββατο...
Επειδή όμως δεν ξέρουμε [τουλάχιστον εγώ δεν γνωρίζω] τί ακριβώς γράφει το ετήσιο βοήθημα της εκκλησίας της Κύπρου ας περιμένουμε...
 
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Μάλιστα μας ενδιαφέρει φέτος η β' περίπτωση την οποία εφαρμόζουν επιτυχώς τα ΔΙΠΤΥΧΑ 2010.
Επειδή όμως δεν ξέρουμε τί ακριβώς γράφει το ετήσιο βοήθημα της εκκλησίας της Κύπρου ας περιμένουμε...

Αρχικά, είχα επιλέξει να βάλω μόνο την β΄ περίπτωση, αλλά τελικώς επέλεξα να βάλω κ την επικεφαλίδα "Διάφοροι περιπτώσεις...."

ΥΓ:ευχαριστώ για το thanks (σε σχεση με άλλο μηνυμα) [χαριτολογώντας]:wink:
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καθώς και το ΗΟΠ.
Ἐπειδή στό ΗΟΠ γίνεται ἀναφορά στή μνήμη τοῦ Ἁγίου Φωτίου, πρβλ. κι ἐδῶ.
Την Παρασκευή 5 Φεβρουαρίου, κατ' απαίτησιν του Εκκλησιαστικού Τυπικού, θα προεορτασθεί η μνήμη του Αγίου Φωτίου του Μεγάλου, Πατριάρχου Κωνσταντινουπόλεως, προστάτου της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος και θα τελεσθεί στην Ιερά Μονή Πεντέλης Συνοδική Θεία Λειτουργία προεξάρχοντος του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ. Ιερωνύμου.
Στη συνέχεια στο Διορθόδοξο Κέντρο της Εκκλησίας της Ελλάδος θα πραγματοποιηθεί η κοινή σύσκεψη της Ιεράς Συνόδου με τους καθηγητές των Θεολογικών Σχολών Αθηνών και Θεσσαλονίκης. Κύριος ομιλητής θα είναι ο καθηγητής του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αβύδου κ. Κύριλλος Κατερέλος με θέμα: «Ο ιερός Φώτιος και το πρωτείον του επισκόπου Ρώμης».

ΥΓ. Διά τό ἐτήσιον τυπικόν βοήθημα τῆς Κύπρου θά μάθουμε (πιστεύω) σέ λίγο.

 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
ΥΓ. Διά τό ἐτήσιον τυπικόν βοήθημα τῆς Κύπρου θά μάθουμε (πιστεύω) σέ λίγο.

Ἐπειδή, ὅπως μοῦ εἶπε ὁ Διονύσιος - συντάκτης τοῦ τυπικοῦ τῶν Διπτύχων- δέν ἔχει σταλεῖ στήν ἐπιτροπή καί στή Σύνοδο τό ἐτήσιο βοήθημα τῆς Κύπρου καί δέν μποροῦμε νά δοῦμε, ἄν θέλει κάποιο μέλος ἐκ Κύπρου ἄς σκανάρει τίς ἐπίμαχες σελίδες.


 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Ἐπειδή, ὅπως μοῦ εἶπε ὁ Διονύσιος - συντάκτης τοῦ τυπικοῦ τῶν Διπτύχων- δέν ἔχει σταλεῖ στήν ἐπιτροπή καί στή Σύνοδο τό ἐτήσιο βοήθημα τῆς Κύπρου καί δέν μποροῦμε νά δοῦμε, ἄν θέλει κάποιο μέλος ἐκ Κύπρου ἄς σκανάρει τίς ἐπίμαχες σελίδες.



και στην επισημη ιστοσελιδα της Εκκλησίας της Κύπρου εχουν μόνο το τυπικό του Ιανουαρίου.....
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
και στην επισημη ιστοσελιδα της Εκκλησίας της Κύπρου εχουν μόνο το τυπικό του Ιανουαρίου.....
Ἄν θέλεις παρέπεμψε, γιατί δέν τό βλέπω (ἴσως βιαστικά).

Τελικῶς ἐπικοινώνησε ὁ Τυπικάρης τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος Διονύσιος Ἀνατολικιώτης μέ τό Τυπικάρη τῆς Ἐκκλησίας τῆς Κύπρου καί ἐπί τοῦ συγκεκριμένου τοῦ εἶπε ὅτι δυστυχῶς δέν ἐγνώριζε αὐτή τή διάταξη ἀποδόσεως τῆς ἑορτῆς τῆς Ὑπαπαντῆς ἐνωρίτερον.

Ἀπό χθές βέβαια προσπαθοῦσε νἀ ἐπικοινωνήσει μέ τόν ἴδιο γιά θέματα διατάξεων τυπικοῦ τοῦ 2011. Ἐπικοινώνησε μόνον χθές —παρουσίᾳ μου στήν Ἱερά Σύνοδο— μέ τόν π. Γ. Λαδουκάκη, Τυπικάρη τοῦ Οἰκ. Πατριαρχείου, γιά κάποιες περιπτώσεις τοῦ 2011. Πρέπει νά γίνεται αὐτή ἡ συνεργασία μεταξύ τῶν Τυπικάρηδων. Σήμερα ὁ Τυπικάρης τῆς Ἐκκλησίας τῆς Κύπρου, τοῦ εἶπε ὅτι δέν γνωρίζει ἀκόμη ἄν θά συντάξει τό τυπικό τοῦ 2011.


 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Ἡ ἑορτὴ ἀποδίδεται κατὰ τὴν Παρασκευὴ πρὸ τῆς Ἀπόκρεῳ καὶ κατὰ τὰ Ἀπορούμενα τοῦ ΤΑΣ κεφ. ιδ'.
 

ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ

Παλαιό Μέλος
Πάτερ μου την ευχή σου! Αγαπητοί φίλοι.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας,και ιδιαιτέρως τον Πάτερ Μάξιμο για τις προσπάθειες που έκανε για το θέμα. Μόλις τώρα έχω δεί τις απαντήσεις σας και μετά λυπης μου διαπιστώνω ότι πρόκειται περί σοβαρού λάθους του Τυπικού Τής Εκκλησίας Τής Κύπρου.Δυστιχώς αύριο Κυριακή της Απόκρεω στην Κύπρο θα γιορτάσομε ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ με τα μεθέορτα και με τα της Εορτής.
Όσο για ανέβασμα τών σελιδων του Τυπικού μου είπε κάποιος φίλος να μην τις ανεβάσω μήπως προκύψει θέμα <<πνευματικών δικαιομάτων.>>
Πραγματικά με ξενίζει και το γεγονός που δεν έστειλαν ένα Τυπικό Της Ε.Κύπρου στήν Εκκλησία της Ελλάδος.
Επίσης πολύ <<ενημερωτική>> και η ιστοσελίδα της εκκλ.Κύπρου περι Τυπικού. Σας ενημερώνει για τον Ιανουάριον!!!
Πραγματικά λυπούμε πολύ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ;64176 said:
Πάτερ μου την ευχή σου! Αγαπητοί φίλοι.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας,και ιδιαιτέρως τον Πάτερ Μάξιμο για τις προσπάθειες που έκανε για το θέμα. Μόλις τώρα έχω δεί τις απαντήσεις σας και μετά λυπης μου διαπιστώνω ότι πρόκειται περί σοβαρού λάθους του Τυπικού Τής Εκκλησίας Τής Κύπρου.Δυστιχώς αύριο Κυριακή της Απόκρεω στην Κύπρο θα γιορτάσομε ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ με τα μεθέορτα και με τα της Εορτής.
Όσο για ανέβασμα τών σελιδων του Τυπικού μου είπε κάποιος φίλος να μην τις ανεβάσω μήπως προκύψει θέμα <<πνευματικών δικαιομάτων.>>
Πραγματικά με ξενίζει και το γεγονός που δεν έστειλαν ένα Τυπικό Της Ε.Κύπρου στήν Εκκλησία της Ελλάδος.
Επίσης πολύ <<ενημερωτική>> και η ιστοσελίδα της εκκλ.Κύπρου περι Τυπικού. Σας ενημερώνει για τον Ιανουάριον!!!
Πραγματικά λυπούμε πολύ.
Τήν εὐχή τοῦ Κυρίου νά ἔχετε!
Ἐντάξει, μήν κάνετε κι ἔτσι! Λάθη συμβαίνουν καί δέν εἶναι «πρός θάνατον». Εἶναι μιά σπάνια περίπτωση φέτος, πού ἔχουμε τό νωρίτερο Πάσχα. Συνηθισμένη ὅμως σέ ὅσους ἀκολουθοῦν τό π.ἡ.. Ἄν φέτος ἡ Ὑπαπαντή συνέπιπτε ἀντί Τρίτη, Τετάρτη (πού δέν μπορεῖ ποτέ νά συμβεῖ μέ τό ν.ἡ.), βλέπετε στήν γ΄περίπτωση τοῦ ΤΜΕ ὅτι ἡ ἀπόδοση γίνεται τήν Τρίτη τῆς Τυρινῆς. Ἐκεῖ ὅμως δέν διευκρινίζει τί γίνεται μέ τό Σάββατον τῶν Ψυχῶν. Νά μήν κουράζω τό τί προβλέπει τό ΤΑΣ καί τό σἐ αὐτό στηριζόμενο ΤΓΡ. Ὁ π. Κων. Παπαγιάννης, πού προβλέπει στό ΣΤ ὅλες τίς περιπτώσεις καί μέ τό π.ἡ., στήν προκειμένη ὑποθετική γιά μᾶς (δηλ. Ψυχοσάββατο σέ μεθέορτα Ὑπαπαντῆς) δίνει τήν ἑξῆς λύση, πρόσφορη γιά ἐνορίες (βλ. σελ. 337 ὑποσ. 635): τά μεθέορτα διακόπτονται γιά μία μέρα, αὐτή τοῦ Σαββάτου τῶν Ψυχῶν.
Μᾶς ἐνδιαφέρει λοιπόν νά μᾶς πεῖτε τί πρόεβλεπε τό ἐτήσιο βοήθημα τῆς Κύπρου γιά χθές τό ἑσπέρας καί σήμερα τό πρωί, Σάββατον 6-2-2010. Δέν πιστεύω νά συμπλέκει τά νεκρώσιμα μέ τά μεθέορτα.


 

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος
Τήν εὐχή τοῦ Κυρίου νά ἔχετε!
Ἐντάξει, μήν κάνετε κι ἔτσι! Λάθη συμβαίνουν καί δέν εἶναι «πρός θάνατον». Εἶναι μιά σπάνια περίπτωση φέτος, πού ἔχουμε τό νωρίτερο Πάσχα. Συνηθισμένη ὅμως σέ ὅσους ἀκολουθοῦν τό π.ἡ.. Ἄν φέτος ἡ Ὑπαπαντή συνέπιπτε ἀντί Τρίτη, Τετάρτη (πού δέν μπορεῖ ποτέ νά συμβεῖ μέ τό ν.ἡ.), βλέπετε στήν γ΄περίπτωση τοῦ ΤΜΕ ὅτι ἡ ἀπόδοση γίνεται τήν Τρίτη τῆς Τυρινῆς. Ἐκεῖ ὅμως δέν διευκρινίζει τί γίνεται μέ τό Σάββατον τῶν Ψυχῶν. Νά μήν κουράζω τό τί προβλέπει τό ΤΑΣ καί τό σἐ αὐτό στηριζόμενο ΤΓΡ. Ὁ π. Κων. Παπαγιάννης, πού προβλέπει στό ΣΤ ὅλες τίς περιπτώσεις καί μέ τό π.ἡ., στήν προκειμένη ὑποθετική γιά μᾶς (δηλ. Ψυχοσάββατο σέ μεθέορτα Ὑπαπαντῆς) δίνει τήν ἑξῆς λύση, πρόσφορη γιά ἐνορίες (βλ. σελ. 337 ὑποσ. 635): τά μεθέορτα διακόπτονται γιά μία μέρα, αὐτή τοῦ Σαββάτου τῶν Ψυχῶν.
Μᾶς ἐνδιαφέρει λοιπόν νά μᾶς πεῖτε τί πρόεβλεπε τό ἐτήσιο βοήθημα τῆς Κύπρου γιά χθές τό ἑσπέρας καί σήμερα τό πρωί, Σάββατον 6-2-2010. Δέν πιστεύω νά συμπλέκει τά νεκρώσιμα μέ τά μεθέορτα.



Πάτερ Μάξιμε, ευλόγησον,

Το Τυπικό της εκκλησίας της Κϋπρου για 6/2/2010 (Ψυχοσάββατον) κάνει αναφορά στο Τ.Μ.Ε. Σάββατον προ της Απόκρεω παρ. 7.8.9.
 

ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ

Παλαιό Μέλος
Πάτερ μου ευτιχώς δεν τα μπερδέψαμε αυτά.Έχω δεί και τις δικές σας ακολουθείες και συμφωνούν.Ποιό κάτω παραθέτω Εσπερινο και Όρθρο Απόκρεω.
Εσπερινος Απόκρεω.
Εσπέρια.Αναστάσιμα 4, Τριωδίου 3, Μεθέορτα 3.
Δόξα του Τριωδίου και νύν α θεοτοκιον του ήχου.
Απόστιχα αναστάσιμα.Δόξα Τριωδίου,και νύν τής εορτής (Ο εν χερσί πρεσβυτικαίς...).Απολυτίκια.(Ότε κατήλθες...)Δόξα και νύν Χαίρε Κεχαριτωμένη...
Απόλυσις.Ο έν αγγάλες του δικαίου Συμεόν...
Όρθρος Απόκρεω.Απολυτίκια.Ότε κατήλθες,Δόξα το αυτό,και νύν Χαίρε Κεχαριτωμένη.Καθίσματα.Αναστάσιμα και αντί Θεοτοκίων τα της εορτής.
Καταβασίαι.Χέρσον αβυσσοτόκον... Εξαποστειλάρια.Το Β Αναστάσιμο, 2 του Τριωδίου,και το μεθέορτο (Ατρέπτως καθ υπόστασιν...)Αντίφωνα.Της Κυριακής.
Απολυτίκια.Ότε κατήλθες...,Χαίρε Κεχαριτωμένη...
Κοντάκιον.Τής εορτής,Ο μήτραν παρθενικήν
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πάτερ μου ευτιχώς δεν τα μπερδέψαμε αυτά.Έχω δεί και τις δικές σας ακολουθείες και συμφωνούν.Ποιό κάτω παραθέτω Εσπερινο και Όρθρο Απόκρεω.
Εσπερινος Απόκρεω.
Εσπέρια.Αναστάσιμα 4, Τριωδίου 3, Μεθέορτα 3.
Δόξα του Τριωδίου και νύν α θεοτοκιον του ήχου.
Απόστιχα αναστάσιμα.Δόξα Τριωδίου,και νύν τής εορτής (Ο εν χερσί πρεσβυτικαίς...).Απολυτίκια.(Ότε κατήλθες...)Δόξα και νύν Χαίρε Κεχαριτωμένη...
Απόλυσις.Ο έν αγγάλες του δικαίου Συμεόν...
Όρθρος Απόκρεω.Απολυτίκια.Ότε κατήλθες,Δόξα το αυτό,και νύν Χαίρε Κεχαριτωμένη.Καθίσματα.Αναστάσιμα και αντί Θεοτοκίων τα της εορτής.
Καταβασίαι.Χέρσον αβυσσοτόκον... Εξαποστειλάρια.Το Β Αναστάσιμο, 2 του Τριωδίου,και το μεθέορτο (Ατρέπτως καθ υπόστασιν...)Αντίφωνα.Της Κυριακής.
Απολυτίκια.Ότε κατήλθες...,Χαίρε Κεχαριτωμένη...
Κοντάκιον.Τής εορτής,Ο μήτραν παρθενικήν
Εὐχαριστοῦμε.
Εἶναι ἡ προβλεπόμενη περίπτωση Κυριακῆς μετά τήν ἑορτήν ἐντός Τριῳδίου (ΤΜΕ σσ. 176, 177 §§ 14, 15).


 

lemonis

Κύπρος
Χονδροειδέστατο λάθος που κάνει ο «τυπικάρης;» της Εκκλησίας της Κύπρου. Η δουλειά τους ποια είναι τελικά; Εκδίδουν χοντρά και καθόλου εύχρηστα βιβλία που να δείχνουν τί; Αντί αυτά που πρέπει να λέγονται, να γράφονται άλλα των άλλων. Αφού πολλές φορές νομίζεις οτι κάνουν απλά «αντιγραφή» και «επικόλληση» της περσινής χρονιάς!
Εγώ προσωπικά «αποκήρυξα» το Τυπικό της Εκκλησίας της Κύπρου εδώ και καιρό. Ακολουθώ το Τυπικό της ΜΧΕ όπως αποδίδεται στο ημερολόγιο του Οικουμενικού Πατριαρχείου του 2010.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Πάντως το θέμα ¨Απόδοσις της εορτής της Υπαπαντής την περίοδο του Τριωδίου¨ έχει διαφορά με το θέμα ¨επίσπευση απόδοσης της Υπαπαντής¨.
Η περιπτώσεις που ¨τυχαίνουν¨ με το Νέο Ημερολόγιο είναι:

1. Απόδοσις Εορτής εν καθημερινή
2. Απόδοσις Εορτής εν Κυριακή άνευ Τριωδίου
(δεν μνημονεύεται από το ΤΜΕ, αλλά δεν δημιουργεί αυτό ιδιαίτερο πρόβλημα)
3. Απόδοσις Εορτής την Κυριακή Τελώνου και Φαρισαίου.
4 Απόδοσις Εορτής την Κυριακή του Ασώτου.

Μάλιστα αυτές μόνο οι δύο Κυριακές γίνεται να έχουν Μεθέορτα σύμφωνα πάντα με το Νέο Ημερολόγιο εφόσον για την Κυριακή της Απόκρεω προβλέπεται η επίσπευση της Αποδόσεως. Καλώς ή κακώς δεν γίνεται να συμπέσει με το Νέο Ημερολόγιο η εορτή Τετάρτη της Απόκρεω οπότε:

1. Δεν τίθεται θέμα αποδόσεως την Τρίτη της Τυρινής.
2. Δεν τίθεται θέμα μεθεόρτων την Κυριακή της Απόκρεω.
3. Δεν τίθεται θέμα εάν μετατεθεί το Ψυχοσάββατο μια εβδομάδα πρίν ή εάν ισχύσει η υπό του ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΥΠΙΚΟΥ προτεινόμενη λύση.

Τώρα όσο αφορά την πράξη της Εκκλησίας της Κύπρου, είναι αντίθετη με το ΤΜΕ, το οποίο προβλέπει ¨επίσπευση¨ της Αποδόσεως.
Η άλλη λύση, υπό του π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη στο ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΥΠΙΚΟΥ, αναφέρεται σε άλλη περίπτωση, όπως είπα παραπάνω, που μόνο με το Παλαιό Ημερολόγιο
(ή με την προς το Νέο Ημερολόγιο προσαρμογή του Πασχαλίου) γίνεται να συμπέσει και συμφωνώ με τον π. Μάξιμο ότι είναι προσφορότερη για τις Ενορίες.
(άν και στην πράξη δε μας αφορά!)
 
Last edited:
P

ptz

Guest
-Περί του εν λόγω θέματος.Λίγα τετράγωνα πιό κάτω από τον Μητρ.Ναό Σπάρτης,υπάρχει περεκκλήσιον εορτάζον την Υπαπαντήν.Ετσι έχει καθιερώσει ο Μητροπολίτης μας κάθε χρόνο να τελείται παρουσία του μικρά αγρυπνία.Ετσι και φέτος προχθές Δευτέρα βράδυ από 8-12.30 έγινε αγρυπνία και βέβαια ήμουν ''απίκο''.Σε ερώτησή μου περί του τυπικού κλπ,μού είπε ''κανονικά το τυπικό''πράγμα που έγινε.Μόνο είπαμε-κελέυσει του-το απολυτίκιον της Υπαπαντής μετά την είσοδο.Και στο τέλος εξήγησε στον κόσμο ότι δεν ακούσθηκαν τροπάρια της Υπαπαντής επειδή έγινε επίσπευση της απόδοσης λόγω τυπικών διατάξεων Τριωδίου.Π.ΤΖ
 
Top