Κυριακή του Παραλύτου & εορτασμός των Οσίων Μετεωριτών Πατέρων!

basilis

Ζούκας Βασίλειος-Σπυρίδων
Η ακολουθία ψάλλεται την τετάρτην Κυριακήν από του Πάσχα, ότε αποφάσει του Σεβασμιωτάτου Μητροπολήτου Σταγων και Μετεώρων κ. κ. Σεραφείμ εορτάζεται και πανηγυρίζει ο νεόδμητος εν Καλαμπάκα Ιερός Ναός των Οσίων Μετεωριτών Πατέρων.

Λόγο κάποιων αποριών μου ως προς το τυπικο της ημέρας σας παραθέτο το ισχύον τυπικο αυτης: δ' Αναστάσημα, β' του παραλύτου και δ' προσόμια των οσίων...δόξα των οσίω και, και νυν του παραλύτου....Αναγνώσματα...και εις στον Στίχον το Αναστάσιμον, τα στιχηρα του πάσχα, δόξα των οσίων και, και νυν Αναστασεως ημέρα...Απολυτίκια το Αναστάσιμον, δόξα των οσίων και, και νυν θεοτοκίο και Απόλυσης'.και αυτη ειναι η ταξις μόνο στον εσπερινό, καποια αλλη μερα θα παραθέσω και του ορθρου!

Το ερώτημα μου ειναι, όπως σας παρέθεσα το ισχύον τυπικο αυτής της ημέρας ισχύει??? Σε μια παράγραφο του τυπικου του Γ.Βιολάκη αναφέρεται ακριβώς αυτή η ταξις!!!!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Το ερώτημα μου ειναι, όπως σας παρέθεσα το ισχύον τυπικο αυτής της ημέρας ισχύει??? Σε μια παράγραφο του τυπικου του Γ.Βιολάκη αναφέρεται ακριβώς αυτή η ταξις!!!!
Πρόκειται γιά τήν Θ΄ περίπτωση τῆς συμπτώσεως τῆς μνήμης τοῦ ἁγίου Γεωργίου κατά τήν Κυριακή τοῦ Παραλύτου (ΤΜΕ σ. 247). Κατά τόν Βιολάκη ὅμως «Καὶ νῦν» τῶν ἀποστίχων, τοῦ Παραλύτου «Ἐν τῇ στοᾷ τοῦ Σολομῶντος».

 
Last edited:
Top