Κυριακή του Ασώτου 7-2-1988

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Επιστρέφοντας πριν από λίγο από την εκκλησία μου-τα είπα λίγο γρήγορα λόγω ανειλημμένης υποχρέωσης του πάτερ-ψάχνοντας στο mp3 του αυτοκινήτου μου για κανά καλό βυζαντινό μέχρι να φτάσω στο σπίτι-10 λεπτά περίπου-το αυτί μου έπιασε ένα χερουβικό του β' ήχου με τον συχωρεμένο τον μπάρμπα Αριστείδη.Γιατί μου έκανε εντύπωση;Μα οι υψηλές βάσεις.Είναι θαυμαστό το γεγονός πως ο συγκεκριμένος ψάλτης με μεγάλη κατάχρηση τσιγάρου κατάφερε να διατηρήσει την πλούσια,μεταλλική και γεμάτη φωνή του μέχρι τις τελευταίες μέρες της ζωής του.Το χερουβικό αυτό είναι μέρος μιας ηχογράφησης του '88.Καλή ακρόαση λοιπόν.
ΥΓ)Η ηχογράφηση αυτή είναι αφιερωμένη στον αγαπητό φίλο και συμπατριώτη μου Χρίστο Ζτιάβα.Χρήστο δεν ξεχνώ αυτό που μου ζήτησες.Κατέβηκα μόνο για δύο ημέρες στη Λάρισα και όπως καταλαβαίνεις δεν είχα χρόνο.Σε μεγάλη άδεια θα συναντηθούμε για να ρυθμίσουμε αυτό το θέμα.Ο Θεός να σ'έχει πάντα καλά.
 

Attachments

  • Θεοτόκε η ελπίς-Εν νόμω σκιά.MP3
    4.3 MB · Views: 90
  • Πασαπνοάρια Ασώτου-Δόξα Σοι αργό.MP3
    6.3 MB · Views: 75
  • Χερουβικό β' ήχου.MP3
    18.1 MB · Views: 115
  • Ταις αγγελικαίς.MP3
    4.9 MB · Views: 49
  • Λειτουργικά Τιμωνίδη.MP3
    12 MB · Views: 69
  • Σε υμνούμεν.MP3
    2.5 MB · Views: 51
  • Άξιον εστί.MP3
    7.6 MB · Views: 71
  • Μεγαλυνάριο-Κύριε ελέησον-Παράσχου-Πάτερ ημών-Εις άγιος.MP3
    15.6 MB · Views: 55
Last edited:

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Καλημέρα καλή χρονιά και καλή Φώτιση. Μια παρατήρηση, νομίζω κάνεις λάθος, το Χερουβικό δεν είναι σε δεύτερο ήχο.
Τι σας μπερδεύει;Οι υψηλές βάσεις που παραπέμπουν σε άγια;Δεν ξέρω.Οι μουσικές γραμμές του κινούνται σε χουζάμ ως επί το πλείστον.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το Χερουβικό στην αρχή έχει διαστήματα Άγια (Κε φυσικό, Ζω ύφεση), όμως σχεδόν αμέσως αλλάζει σε β'. Άλλωστε, ο ήχος της Κυριακής ήταν β'.
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Δημήτριε χαίρε,χρόνια πολλά και καλή χρονιά.Θα σου εξολογηθώ ότι χαίρομαι ιδιαίτερα που βλέπω συναδέλφους και προπάντων συμπολίτας να προβαίνουν σε αναρτήσεις αρχείων από παλαιούς ιεροψάλτας μας οι οποίοι κόσμησαν τα αναλόγια της Λάρισας και όχι μόνο.Μπράβο σου και να περνάς όμορφα.Τα χαίρε μου και στον πατέρα σου.Καλήν συνέχειαν.......:)
 
Τι σας μπερδεύει;Οι υψηλές βάσεις που παραπέμπουν σε άγια;Δεν ξέρω.Οι μουσικές γραμμές του κινούνται σε χουζάμ ως επί το πλείστον.
Δυστυχώς έβγαλα γρήγορα το συμπέρασμα ότι πρόκειται για Ἀγια. Ήμουν βιαστικός και άκουσα μόνο λίγο απ την αρχή. Με μπέρδεψε ο Κε-Ζω. Τώρα που ακούω και το υπόλοιπο, καταλαβαίνω ότι είναι δεύτερος. Μου άρεσε πάρα πολύ αυτός ο ψάλτης. Έχει μια ιδιαίτερη αρχοντιά η φωνή του. Ευχαριστώ για την ανάρτηση.
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Δημήτριε χαίρε,χρόνια πολλά και καλή χρονιά.Θα σου εξολογηθώ ότι χαίρομαι ιδιαίτερα που βλέπω συναδέλφους και προπάντων συμπολίτας να προβαίνουν σε αναρτήσεις αρχείων από παλαιούς ιεροψάλτας μας οι οποίοι κόσμησαν τα αναλόγια της Λάρισας και όχι μόνο.Μπράβο σου και να περνάς όμορφα.Τα χαίρε μου και στον πατέρα σου.Καλήν συνέχειαν.......:)

Αγαπητέ Φώτη σ'ευχαριστώ πολύ και σε σένα χρόνια πολλά.Έχουμε πολλά χρόνια να τα πούμε από κοντά αλλά εγώ πάντα σε μνημονεύω.Το ότι είμαι στην Λαμία 4 1/2 χρόνια δεν με δικαιολογεί καθόλου γιατί στη Λάρισα κατεβαίνω συνέχεια.Ο πατέρας μου επειδή εκκλησιάζεται στον Αγ.Κωνσταντίνο σε λατρεύει.Ύμνους ακούω όποτε κατεβαίνω Λάρισα για σένα.Χωρίς υπερβολή.Καλή χρονιά και με υγεία αδελφέ.
Υ.Γ Την μεγάλη αγάπη μου διαβίβασε προς τον Ραφαήλ.Έχουμε χαθεί.Που θα πάει.Θα επανορθώσω...
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Δυστυχώς έβγαλα γρήγορα το συμπέρασμα ότι πρόκειται για Ἀγια. Ήμουν βιαστικός και άκουσα μόνο λίγο απ την αρχή. Με μπέρδεψε ο Κε-Ζω. Τώρα που ακούω και το υπόλοιπο, καταλαβαίνω ότι είναι δεύτερος. Μου άρεσε πάρα πολύ αυτός ο ψάλτης. Έχει μια ιδιαίτερη αρχοντιά η φωνή του. Ευχαριστώ για την ανάρτηση.

Γι αυτό π.Νικόλαε πρέπει να ακούμε όλο το μέλος.Την έχω πατήσει και εγώ αρκετές φορές έτσι.Σε περιπτώσεις ύποπτες(Τέταρτος-Βαρύς διατονικός εκ Ζω,Άγια-Δεύτερος,Πλ.Α'-Α',Βαρύς εναρμόνιος εκ Γα-Τρίτος) πρέπει να παρατηρήσουμε πως κινείται το μέλος,τους δεσπόζοντες φθόγγους και το βασικότερο τις καταλήξεις.Μεγάλο θέμα βέβαια υπάρχει και με τις έλξεις κάθε ήχου.Ένας άρτια κατηρτισμένος ψάλτης-στη συγκεκριμένη περίπτωση- εάν αποδώσει επακριβώς τον Ζω φυσικό δεν θα έχει πρόβλημα.Εάν τον αποδώσει με ύφεση τότε μεταβάλλεται το όλο άκουσμα και οδηγούμαστε σε άγια.Πάντως και σε άλλα σημεία του χερουβικού-πιστεύω λόγω υψηλών βάσεων-ο Ζω δεν ακούγεται ξεκάθαρα.Καλημέρα σε όλους
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Φώτη σ'ευχαριστώ πολύ και σε σένα χρόνια πολλά.Έχουμε πολλά χρόνια να τα πούμε από κοντά αλλά εγώ πάντα σε μνημονεύω.Το ότι είμαι στην Λαμία 4 1/2 χρόνια δεν με δικαιολογεί καθόλου γιατί στη Λάρισα κατεβαίνω συνέχεια.Ο πατέρας μου επειδή εκκλησιάζεται στον Αγ.Κωνσταντίνο σε λατρεύει.Ύμνους ακούω όποτε κατεβαίνω Λάρισα για σένα.Χωρίς υπερβολή.Καλή χρονιά και με υγεία αδελφέ.
Υ.Γ Την μεγάλη αγάπη μου διαβίβασε προς τον Ραφαήλ.Έχουμε χαθεί.Που θα πάει.Θα επανορθώσω...


Σ΄ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αδελφέ μου.Υπερβολές είναι βέβαια τα ανωτέρω αλλά τι να κάνουμε; Προσπαθούμε.Βεβαίως θα μεταβιβάσω τα χαιρετίσματά μου στον π.Ραφαήλ.
Αδελφέ Δημήτριε σε περιμένω στο αναλόγιο του ναού μας όποτε μπορέσεις.Χαίρομαι πολύ για τις αναρτήσεις και την μεγάλη προσπάθειά σου.Εύγε ......:)
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Σ΄ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αδελφέ μου.Υπερβολές είναι βέβαια τα ανωτέρω αλλά τι να κάνουμε; Προσπαθούμε.Βεβαίως θα μεταβιβάσω τα χαιρετίσματά μου στον π.Ραφαήλ.
Αδελφέ Δημήτριε σε περιμένω στο αναλόγιο του ναού μας όποτε μπορέσεις.Χαίρομαι πολύ για τις αναρτήσεις και την μεγάλη προσπάθειά σου.Εύγε ......:)
Το εύγε και σε σένα που σε τόσο σύντομο διάστημα που σε θυμάμαι κατάφερες να φτάσεις σε θαυμαστά μουσικά επίπεδα.Ξέρω,ξέρω δεν σου αρέσει να σε επαινούν αλλά τα άξια και εργατικά παιδιά πρέπει να μνημονεύονται.
 
Top