Κυριακή Τυφλού 1987

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Τέτοιες μέρες το 1987 ταξίδεψα πρώτη φορά στην Πόλη απο Θεσσαλονίκη παρέα με τον αδερφικό μου φίλο Κυριάκο Καλαιτζίδη,γνωστό σε πολλούς απο σας.Κυριακή πήγαμε στον πατριαρχικό ναό και ηχογραφήσαμε την ακολουθία απο την οποία και σας παραθέτω κάποια δείγματα ,χωρίς να είμαι ευχαριστημένος απο την ποιότητα του ήχου-ειδικά όσον αφορά την ψηφιοποίηση.Απο ότι είδα όμως είναι τα παλαιότερα ακούσματα απο τους άρχοντες Αστέρη και Εμμανουηλίδη εδώ στο ψαλτολόγιο.Καλή ακρόαση.
ΥΓ.αν κάποιος μπορεί να επεξεργαστεί περαιτέρω τον ήχο θα χαρώ
 

Attachments

  • Εξαποστειλάρια.mp3
    3.5 MB · Views: 334
  • Αίνοι.mp3
    9.4 MB · Views: 453
  • Δοξαστικό.mp3
    3.6 MB · Views: 395
  • Αναστάσεως ημέρα.mp3
    2.1 MB · Views: 329
Last edited:

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Αρχοντικά ψαλσίματα! Δεν ξέρω αλλά ειδικά ο Εμμανουηλίδης ήταν από τους πιο ηδύμολπους λαμπαδάριoς της ΜτΧΕ!! Γνωρίζουμε αν ψάλλει κάπου, έστω και περιστασιακά;
 

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Καθαρά, λαμπρά, και παραδοσιακότατα ακούσματα Κωνσταντινουπολίτικου ήθους και Πατριαρχικού Ύφους. Ο Αστέρης σταθερός, ηγεμονικός, και αντάξιος των προκατόχων του.

Δεν διακρίνω ούτε φάλτσα, ούτε παρεκκλήσεις απο τα τονικά διαστήματα και τα παραδεδωμένα, ούτε φωνητικές και τεχνικές ανεπάρκειες.

Τα ίδια και για τον Εμμανουηλίδη.

Δεν θυμάμαι επιφυλακτικό σχόλιο τότε απο την γενική κοινότητα (εντώς και εκτώς Τουρκίας) των ιεροψαλτών για το αν η όχι ο Αστέρης ήταν ο πιο κατάλληλος. Δεν υπήρχε λόγος. Τα ακούσματα που παράθεσε ο κ. Μιχελουδάκης εμπεριέχουν τα αυτονόητα....

ΝΓ
 
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Εχω την τιμη -απ οτι φαινεται και απο δω-να εχω ανεβασει την πρωτη κοινοποιημενη ηχογραφηση των δυο αρχοντων απο τον πατριαρχικο ναο. Εξαιτιας της επικαιροτητας οι μνημες ζωντανεψαν και ειπα να σας υπενθυμισω αυτην την πανεμορφη ακολουθια με αλησμονητα ακουσματα.Παντα γεια
 
Top