Κοινωνικό Μεταμορφώσεως Πέτρου Λαμπαδαρίου Ήχος Τέταρτος (Άγια)

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Αγαπητοί συνδαιτημόνες του "forum", παραθέτω το κοινωνικό της Μεταμορφώσεως σε ήχο τέταρτο - άγια, όπως το ψάλλει ο αείμνηστος [και συνονόματος] Λεωνίδας Σφήκας.
Παλαιότερα είχα κάποιες ηχογραφήσεις του εν λόγω σπουδαίου πρωτοψάλτου, αλλά τις έχω χάσει πλέον. Όσοι τυχόν διαθέτουν ηχητικό υλικό, ας το παρουσιάσουν. Πρόκειται για παραδοσιακό ψάλτη.
 

Attachments

  • κοινωνικό Μεταμορφώσεως [άγια].mp3
    15.4 MB · Views: 800

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοί συνδαιτημόνες του "forum", παραθέτω το κοινωνικό της Μεταμορφώσεως σε ήχο τέταρτο - άγια, όπως το ψάλλει ο αείμνηστος [και συνονόματος] Λεωνίδας Σφήκας.
Παλαιότερα είχα κάποιες ηχογραφήσεις του εν λόγω σπουδαίου πρωτοψάλτου, αλλά τις έχω χάσει πλέον. Όσοι τυχόν διαθέτουν ηχητικό υλικό, ας το παρουσιάσουν. Πρόκειται για παραδοσιακό ψάλτη.

Αγαπητε Λεωνιδα
Το προσεχες Σαββατο 23 Ᾱυγουστου η εκπομπη που κανω στον Ρ/Σ της ΙΑΚ ,
ειναι αφιερωμενη στην ψαλτικη παραδοση της Χιου (σχετικη ανακοινωση θα υπαρξει σε 2-3 μερες) . Στην εκπομπη συμετεχει το εκλεκτο μελος του ''Ψαλτολογιον'' και πρωτοψαλτης του Μητροπολιτικου Ναου Χιου (Αγιοι Βικτωρες) κ. Δημητριος Δημητρακοπουλος . Στην εκπομπη αυτη καθως και σε αλλες παρομοιες που θα ακολουθησουν , υπαρχουν ηχογραφησεις του αοιδιμου Λεωνιδα Σφηκα .
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Λεωνίδα, διάβασες τη σκέψη μου!. Και εγώ σκόπευα να ανεβάσω αυτό το υπέροχο κοινωνικό όπως το εκτελεί ο κυρ-Λεωνίδας από την ηχογράφηση που μετέδωσε ο Λυκούργος Αγγελόπουλος και ο Κώστας Αγγελίδης στη ραδιοφωνική τους εκπομπή πρίν χρόνια. Μου φαίνεται είναι η ίδια με αυτή που ανέβασες και σε ευχαριστώ.

Για πληρότητα στέλνω και σύνδεσμο από την Ανέμη πρός το κλασσικό μουσικό κείμενο του Πέτρου από τη Μουσική Πανδέκτη, 1851 (εξήγηση Γρηγορίου). Παρακολουθείστε το μουσικό κείμενο και δείτε "τί κάνει" ο κυρ-Λεωνίδας μέσα και τί ωραία "χτυπάει" πάνω ΔΙ στην ... "απογείωση" προς το τέλος.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Αγαπητοί συνδαιτημόνες του "forum", παραθέτω το κοινωνικό της Μεταμορφώσεως σε ήχο τέταρτο - άγια, όπως το ψάλλει ο αείμνηστος [και συνονόματος] Λεωνίδας Σφήκας.
Παλαιότερα είχα κάποιες ηχογραφήσεις του εν λόγω σπουδαίου πρωτοψάλτου, αλλά τις έχω χάσει πλέον. Όσοι τυχόν διαθέτουν ηχητικό υλικό, ας το παρουσιάσουν. Πρόκειται για παραδοσιακό ψάλτη.


Θα παρακαλούσα τους εκλεκτούς συναδέρφους εάν έχουν άλλες ηχογραφήσεις του λ. σφήκα ας της ανεβάσουν
Διότι εδώ μιλούμε για έναν εξαίρετο άνθρωπο και ιεροψάλτη με φοβερή φωνή και απόδοση στους ύμνους
 
Top