Κηδεία Μακαριστού Αρχιεπισκόπου Χριστοδούλου

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Ανοίγω (αν και λίγο καθυστερημένα ομολογώ), θέμα για την εξόδιο ακολουθία του Μακαριστού Χριστοδούλου. Δεν θα παραθέσω κάποιο απόσπασμα διότι μπορεί ο καθένας να βρει ευκολώτατα κομμάτια από το youtube. Εμένα, λοιπόν, αυτή η ακολουθία με απογοήτευσε ψαλτικά. Και δε με απογοήτευσε τόσο η άχρωμη, άοσμη και άγευστη χορωδία του Μητροπολιτικού Ναού της Αθήνας (αυτό το περίμενα), όσο τα ατέλειωτα φάλτσα, από τους δεσπότες που προσπαθούσαν να συμψάλλουν. Το αποτέλεσμα ήταν αποκαρδιωτικό. Δεδομένου ότι τόσοι ξένοι παρακολουθούσαν την ακολουθία από την τηλεόραση και ενθυμούμενος το Ρώσο βασιλιά ο οποίος έγινε χριστιανός ορθόδοξος γιατί τον μάγεψε η Θεία Λειτουργία, είναι κρίμα που η νεκρώσιμος ακολουθία προκαθημένου Εκκλησίας ήταν τόσο πρόχειρη. Περιμένω απόψεις σας
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Δυστυχώς η σχέση πολλών κληρικών και των επισκόπων συμπεριλαμβανομένων με την ψαλτική μουσική είναι ανύπαρκτη. Οι επίσκοποι πολλές φορές θεωρούν ότι το αξίωμά τους παρέχει δυνατότητα να κάνουν ό,τι θέλουν :mad: Και δεν δέχομαι το ότι "ε, παρασύρθηκε ακούγοντας τη μελωδία" ή "έψαλλε συμπροσευχόμενος". Η προσευχή γίνεται και εν σιωπή. Θυμάμαι σε κάποια κηδεία που έψαλλε ευρωπαϊκού τύπου χορωδία ο χοροστατών αρχιερέας έριχνε κατά βούληση κορώνες και το ηχητικό αποτέλεσμα ήταν απαίσιο! :(
Συνάδελφος που υπηρετούσε σε νεόδμητο ναό ο οποίος τότε αγιογραφείτο μου είπε το εξής: ο προϊστάμενος ιερέας αν και παντελώς άμουσος επέμενε να λέει κανένα στιχηρό των αίνων "για να λάβει ευλογία από τον εορτάζοντα άγιο" (το ότι τον είχε μνημονεύσει στην αγία πρόθεση προφανώς δεν του αρκούσε!), παρόλο που στο αναλόγιο υπήρχαν ικανότατοι βοηθοί. Ο ψάλτης που τον βαρέθηκε του είπε στο τέλος ότι θα ήθελε να βάλει μερικές πινελιές στις αγιογραφίες, και μάλιστα σε αυτές που ήταν κοντά στο αναλόγιο. Ο π. Κακοφωνίξ ξύνισε λίγο τα μούτρα του, αλλά δεν τον ενόχλησε ξανά :eek:
 

a8anasios

Νέο μέλος
Απολυτο δικιο εχετε να παραπονιεστε για τη ποιοτητα της ψαλτικης στην κηδεια του αρχιεπισκοπου...για την χορωδια οντως υπηρχαν πολλα λαθη τα οποια δεν μπορεσαν να δωσουν την κατανυκτικοτητα που θα επρεπε να υπαρχει.Τωρα οσον αφορα τους επισκοπους-μητροπολιτες στην εξοδιο ακολουθια ακουσα μονο τον οικουμενικο πατριαρχη να ψαλει και ισως με μια επιφυλαξη τον τοποτηρητη του θρονου τν Αθηνων.Απο την αλλη (που πανω σ αυτο θελω την γνωμη σας) μ αρεσε οπως εψαλαν στα κοιμητηρια ολοι μαζι το "μετα πνευματων δικαιων"εγω προσωπικα ανατριχιασα.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Ανοίγω (αν και λίγο καθυστερημένα ομολογώ), θέμα για την εξόδιο ακολουθία του Μακαριστού Χριστοδούλου. Δεν θα παραθέσω κάποιο απόσπασμα διότι μπορεί ο καθένας να βρει ευκολώτατα κομμάτια από το youtube. Εμένα, λοιπόν, αυτή η ακολουθία με απογοήτευσε ψαλτικά. Και δε με απογοήτευσε τόσο η άχρωμη, άοσμη και άγευστη χορωδία του Μητροπολιτικού Ναού της Αθήνας (αυτό το περίμενα), όσο τα ατέλειωτα φάλτσα, από τους δεσπότες που προσπαθούσαν να συμψάλλουν. Το αποτέλεσμα ήταν αποκαρδιωτικό. Δεδομένου ότι τόσοι ξένοι παρακολουθούσαν την ακολουθία από την τηλεόραση και ενθυμούμενος το Ρώσο βασιλιά ο οποίος έγινε χριστιανός ορθόδοξος γιατί τον μάγεψε η Θεία Λειτουργία, είναι κρίμα που η νεκρώσιμος ακολουθία προκαθημένου Εκκλησίας ήταν τόσο πρόχειρη. Περιμένω απόψεις σας


Φίλε Πέτρο κ πρώην Λαμπαδάριε πόσο δίκιο έχεις!
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Περιμένεις απο Δεσποτάδες και παπάδες να ψάλουν σωστά; δυστυχώς λίγοι...



Είσαι από τους τυχερούς εσύ, αλλά ναι περιμένω από
τους ανθρώπους που θέλουν να ασχολούνται "επαγγελματικά"
τουλάχιστον να βελτιώνονται αλλά ούτε να ακούσουν για μαθήματα
Βυζαντινής Μουσικής. Τα ξέρουν όλα κ έχουν κ άποψη.:mad:
 
Είσαι από τους τυχερούς εσύ, αλλά ναι περιμένω από
τους ανθρώπους που θέλουν να ασχολούνται "επαγγελματικά"
τουλάχιστον να βελτιώνονται αλλά ούτε να ακούσουν για μαθήματα
Βυζαντινής Μουσικής. Τα ξέρουν όλα κ έχουν κ άποψη.:mad:

Παύλο 1ον συγνώμη αν προσέβαλα κάποιον 2ον δεν νιώθω τυχερός 3ον εγώ δεν ξέρω τίποτα .
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Παύλο 1ον συγνώμη αν προσέβαλα κάποιον 2ον δεν νιώθω τυχερός 3ον εγώ δεν ξέρω τίποτα .

Σωτήρη,Σωτήρη το σχόλιο απευθυνόταν στους Αρχιερείς κ όχι
σε εσένα. Τι να κάνουμε είσαι τυχερός γιατί ο π.Αλέξανδρος
το "έχει" το ψαλτικό. Χρόνια στα αναλόγια πριν ιερωθεί κ ακόμα
ασχολείται.:wink:
 
Top