Καταβασίες Σταυρού Θρ. Στανίτσα

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Θα μπορούσε κάποιος να ανεβάσει το χειρόγραφο των Καταβασιών ΣΤΑΥΡΟΝ ΧΑΡΑΞΑΣ του Στανίτσα;
Ευχαριστώ, όπως και να' ναι.
 

pfilippou

Παναγιώτης Φιλίππου
Αναρτώνται προς κοινήν ωφέλειαν οι σύντομες Καταβασίες «Σταυρόν χαράξας Μωσής» του αειμνήστου Άρχοντος Πρωτοψάλτου της ΜΧΕ Θρασυβούλου Στανίτσα, δακτυλογραφημένες. Οι του αριστερού χορού, αποτελούν απομαγνητοφώνηση μαθήματος του Άρχοντος στο μαθητή του (και δάσκαλό μου) Αθανάσιο Παϊβανά, ο οποίος τις δακτυλογράφησε και ευγενικά τις παραχώρησε προς ευρυτέραν χρήσιν υπό των ενδιαφερομένων.
 

Attachments

  • katabasiai_syntomoi_stayron_xaraxas_stanitsa.pdf
    152 KB · Views: 375

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Αναρτώνται προς κοινήν ωφέλειαν οι σύντομες Καταβασίες «Σταυρόν χαράξας Μωσής» του αειμνήστου Άρχοντος Πρωτοψάλτου της ΜΧΕ Θρασυβούλου Στανίτσα, δακτυλογραφημένες. Οι του αριστερού χορού, αποτελούν απομαγνητοφώνηση μαθήματος του Άρχοντος στο μαθητή του (και δάσκαλό μου) Αθανάσιο Παϊβανά, ο οποίος τις δακτυλογράφησε και ευγενικά τις παραχώρησε προς ευρυτέραν χρήσιν υπό των ενδιαφερομένων.

Ευχαριστίες. Πρόκειται για παλαιότερη απομαγνητοφώνηση (αναρτημένη στο φόρουμ από το 2010), η οποία ενσωματώθηκε σε ανεπίσημη συλλογή, όπως φαίνεται από την σελιδαρίθμηση. Θα ήταν χρήσιμο να αναρτηθούν και οι υπόλοιπες Καταβασίες, σε συνεννόηση με τον κ. Παϊβανά.

Η απουσία του ετέρου ειρμού της Θ΄ Ωδής οφείλεται στην παράλειψή του από τον Άρχοντα κατά την ιδιωτική ηχογράφηση;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πρόκειται για παλαιότερη απομαγνητοφώνηση (αναρτημένη στο φόρουμ από το 2010), ...

Η απουσία του ετέρου ειρμού της Θ΄ Ωδής οφείλεται στην παράλειψή του από τον Άρχοντα κατά την ιδιωτική ηχογράφηση;

Ἀναφέρεσαι προφανῶς στήν προηγούμενη παραπομπή μου.
Ἐκεῖ καί ἐδῶ, στό τέλος καί τῶν δύο pdf ἀναγράφεται:
(θα προστεθεί καί η Θ΄ ὠδή « Ὁ διά βρώσεως» µόλις αποµαγνητοφωνηθεῖ).

Ἄς ὁλοκληρωθεῖ λοιπόν.

 
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Ἀναφέρεσαι προφανῶς στήν προηγούμενη παραπομπή μου.
Ἐκεῖ, στό τέλος τοῦ pdf ἀναγράφεται:
(θα προστεθεί καί η Θ΄ ὠδή « Ὁ διά βρώσεως» µόλις αποµαγνητοφωνηθεῖ).

Ἄς ὁλοκληρωθεῖ λοιπόν.

Για να ολοκληρωθεί, πρέπει να υπάρχει ο ήχος. Υπάρχει;
 

pfilippou

Παναγιώτης Φιλίππου
Επισυνάπτεται το "Ο δια βρώσεως", από απομαγνητοφώνηση μαθήματος του Άρχοντος στον κ. Αθανάσιο Παϊβανά.

[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Το αρχείο σε επόμενο μήνυμα.
 
Last edited by a moderator:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Επισυνάπτεται το "Ο δια βρώσεως", από απομαγνητοφώνηση μαθήματος του Άρχοντος στον κ. Αθανάσιο Παϊβανά.

Ευχαριστίες. Στο "κατήργηται σήμερον" ας αντιστραφούν η απόστροφος με το ελαφρόν, επί το ορθότερον (πρβλ. "Αγνής Θεομήτορος").
 
Top