Καριανός Δημήτριος

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Δοξαστικό και προσόμοια Αγ. Δημητρίου από τον Δημήτρη Καριανό, πρωτοψάλτη Αγ. Δημητρίου Νέου Φαλήρου. Καραμανικός. Έμαθα οτι κοιμήθηκε πρόσφατα (πρίν λίγα χρόνια). Ο Θεός να τον αναπαύσει. Τον γνώρισα και συμψάλλαμε στο παρελθόν. Οι ηχογραφήσεις είναι από παλαιότερη ραδιοφωνική εκπομπή του Λ. Αγγελόπουλου.
 

Attachments

  • Doxastikon_AgDimitriou_PlB_Karamani_DKarianos.mp3
    7.7 MB · Views: 77
  • Prosomoia_WTouParadoksou_AgDimitriou_PlD_DKarianos.mp3
    4.6 MB · Views: 62

asma

Αντώνης Φάνης
Δεν έχει πολύ καιρό που κοιμήθηκε. Πέρσι... λίγες μέρες πριν το πανηγύρι του Αγ. Δημητρίου (από την επάρατο νόσο). Πολύ καλός άνθρωπος και καλός ψάλτης. Αιωνία του η μνήμη
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Δοξαστικό και προσόμοια Αγ. Δημητρίου από τον Δημήτρη Καριανό, πρωτοψάλτη Αγ. Δημητρίου Νέου Φαλήρου. Καραμανικός. Έμαθα οτι κοιμήθηκε πρόσφατα (πρίν λίγα χρόνια). Ο Θεός να τον αναπαύσει. Τον γνώρισα και συμψάλλαμε στο παρελθόν. Οι ηχογραφήσεις είναι από παλαιότερη ραδιοφωνική εκπομπή του Λ. Αγγελόπουλου.
Ο Θεός να τον αναπαύσει. Με τον κυρ-Δημήτρη είχαμε συμψάλλει πολλές φορές μια κι αυτός ήταν δεξιός στον Αγ.Δημήτριο και εγώ τότε καθημερινός. Ήταν ο πρώτος ναός που είχα αναλάβει ως ψάλτης επι πληρωμή.

Υ.Γ.
...[FONT=&quot]ἐμνήσθην ἡμερῶν ἀρχαίων[/FONT]...
:eek:
 

kakofonix78

Δημήτριος Παπάνης
Ήμουν ο τελευταίος του Λαμπαδάριος στον Άγιο Δημήτριο Νέου Φαλήρου και μπορώ να πώ ότι ήταν τα καλύτερα μου χρόνια στο αναλόγιο μέχρι τώρα! Φίλος, πατέρας, αδελφός! Ένας πολύ γλυκός άνθρωπος καλός ψάλτης με πολύ χιούμορ και μπορώ να πώ ότι τόν "χάλασα" λίγο γιατι ψάλαμε και πράγματα πέρα απο Καραμάνη που έλεγε συνήθως! Δυστυχώς δεν μπόρεσα να τον δώ τις δύσκολες ώρες τις ζωής του διότι μετακόμισα εκτός Αθηνών και η επάρατη νόσος τον κατέληξε αιφνιδίως μέσα σε ένα μήνα τον Οκτώβριο του 2007 λίγο μετά την εορτή του! Ο Θεός να αναπαύει την ψυχή του! Θα τον θυμάμαι πάντα με πολύ αγάπη!
 
Top