Καραμανης-Ταλιαδωρος-Χρυσανθος

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι

Βρηκα τρεις παλιες ακολουθιες (αποσπασματα) τις οποιες και επισυναπτω , οπου ψαλλουν (κατ αλφαβητικη σειρα) οι Αρχωντες , Αθανασιος Καραμανης , Χαριλαος Ταλιαδωρος και ο αειμνηστος Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος .
Ο καθενας απο τους Μεγαλους αυτους Αρχωντες εχει και το δικο του στυλ , την δικη του χαρη . Οποιος θελει ας σχολειασει σχετικα .

Αφιερωνω τις ηχογραφησεις αυτες σε ΟΛΑ τα μελη του ''Ψαλτολογιον'' και ιδιαιτερα στους Θεσσαλονικεις συναδελφους .

ΣΗΜΕΙΩΣΗ 1 : Η ηχογραφηση με τον Αρχωντα Αθανασιο Καραμανη ειναι ιστορικης σημασιας , γιατι ειναι η τελευται του επισημη λειτουργια στον Ιερο ναο Αγιου Γρηγοριου του Παλαμα Θεσσαλονικης (συνταξιοδοτηση) .

ΣΗΜΕΙΩΣΗ 2 : Παρακαλειται ο αρμοδιος συντονιστης αγαπητος Γιαννης Μπουλμουτζης , αν νομιζει να ανεβασει καθε μια απο τις ηχογραφησεις αυτες και στο φακελλο του καθε Αρχωντα .

Καλη Ακροαση .

Attachments

vagelis

Αν καποιος φιλος γνωριζει ημερομηνιες των επισυναπτωμενων στο αρχικο μηνυμα ακολουθιων , παρακαλειται να ενημερωση σχετικα . Ευχαριστω .

filomousos

Παλαιό Μέλος
Θερμές ευχαριστίες για τα όσα μας προσφέρετε!!!
Μήπως έχετε διαθέσιμα και τα προηγούμενα ακούσματα από τον όρθρο αλλά και το τρισάγιο δύναμις σε ΠΛ.Α δικής σας σύνθεσης ;
Ευχαριστώ

vagelis

Θερμές ευχαριστίες για τα όσα μας προσφέρετε!!!
Μήπως έχετε διαθέσιμα και τα προηγούμενα ακούσματα από τον όρθρο αλλά και το τρισάγιο δύναμις σε ΠΛ.Α δικής σας σύνθεσης ;
Ευχαριστώ
Αγαπητε filomousos (;)
Εχω μονο οτι ανεβασα .
Σε ποιο τρισαγιο και δυναμις του Πλ.Αου αναφερεσαι ; Εχω διαφορα . Αν ψαξεις στα μουσικα κειμενα και στο ονομα μου , νομιζω οτι κατι εχω ανεβασει .
Ευχαριστω για το ενδιαφερον .
Φιλικα Β.Λ.

filomousos

Παλαιό Μέλος
Αγαπητε filomousos (;)
(...)Σε ποιο τρισαγιο και δυναμις του Πλ.Αου αναφερεσαι ; Εχω διαφορα . Αν ψαξεις στα μουσικα κειμενα και στο ονομα μου , νομιζω οτι κατι εχω ανεβασει .
Ευχαριστω για το ενδιαφερον .
Φιλικα Β.Λ.
Η εν λόγω σύνθεσή σας είναι σε πλ.Α πεντάφωνο και έχει αναρτηθεί προ καιρού από τον κ.Κιαμηλίδη εδώ . Όσο για το μουσικό κείμενο δεν το έχω εντοπίσει στο φορουμ, αν δεν υπάρχει μπορείτε να το αναρτήσετε ;
Ευχαριστώ

vagelis

Η εν λόγω σύνθεσή σας είναι σε πλ.Α πεντάφωνο και έχει αναρτηθεί προ καιρού από τον κ.Κιαμηλίδη εδώ . Όσο για το μουσικό κείμενο δεν το έχω εντοπίσει στο φορουμ, αν δεν υπάρχει μπορείτε να το αναρτήσετε ;
Ευχαριστώ
Σου εστειλλα Π.Μ.

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Κύριε Λιναρδάκη, λυπάμαι που για μια ακόμη φορά θα σας στεναχωρέσω, αλλά η πρώτη εγγραφή που μας προσφέρατε δεν είναι ο Καραμάνης, αλλά μια Κυριακή από την τριάδα Κακανά-Μυγδαλιά-Γιώργου Καραμάνη, οι οποίοι γίνονταν πρωτοψάλτες με την σειρά τους, κάθε Κυριακή κι ένας απ' αυτούς.

Εδώ πρωτοψάλτης είναι ο Χρήστος ο Μυγδαλιάς και λαμπαδάριος ο Γιώργος ο Καραμάνης,ο ανηψιός του δάσκαλου. Αυτός που συμψάλλει με τον Μυγδαλιά είναι ο Κακανάς ο Δημήτρης, που λέει και τον απόστολο. Στο χερουβικό το τριάδι το λέει ο Μυγδαλιάς, ενώ τον τρισάγιον ο Καραμάνης ο Γιώργος.
Αυτά.