Ισοκράτης PA (Isokratis PA) για Android

Status
Not open for further replies.

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Έχω προσέξει ένα θεματάκι εδώ και μήνες που νομίζω δεν έχει αναφερθεί. Αν ναι ζητώ συγνώμη.
Ενώ είναι όλα καλά τα πάντα και δουλεύουν ρολόι, όταν πας κάποια στιγμή να ανοίξεις την εφαρμογή, κάνει πως ανοίγει και αμέσως εξαφανίζεται. Και το πρόβλημα όσο κι αν προσπάθησα δε διορθώνεται με άλλο τρόπο παρά μόνο με απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση της εφαρμογής. Και εντάξει θα πει κάποιος πως δεν είναι και τόσο σημαντικό, απλά τώρα που το ξέρω θα ήθελα αν είναι δυνατό να έχω κάπου το apk ώστε και χωρίς διαδίκτυο να μην έχω πρόβλημα. Στην αρχή νόμιζα πως αυτό συνέβαινε λόγο της αναβάθμισης, αλλά μετά πρόσεξα πως γίνεται ακόμα κι όταν δεν υπάρχει κάποια αναβάθμιση της εφαρμογής.
Σας ευχαριστώ και προσωπικά αυτή την εφαρμογή στο είδος της την βρίσκω τόσο χρήσιμη όσο καμία άλλη.
 
Έχω προσέξει ένα θεματάκι εδώ και μήνες που νομίζω δεν έχει αναφερθεί. Αν ναι ζητώ συγνώμη.
Ενώ είναι όλα καλά τα πάντα και δουλεύουν ρολόι, όταν πας κάποια στιγμή να ανοίξεις την εφαρμογή, κάνει πως ανοίγει και αμέσως εξαφανίζεται. Και το πρόβλημα όσο κι αν προσπάθησα δε διορθώνεται με άλλο τρόπο παρά μόνο με απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση της εφαρμογής. Και εντάξει θα πει κάποιος πως δεν είναι και τόσο σημαντικό, απλά τώρα που το ξέρω θα ήθελα αν είναι δυνατό να έχω κάπου το apk ώστε και χωρίς διαδίκτυο να μην έχω πρόβλημα. Στην αρχή νόμιζα πως αυτό συνέβαινε λόγο της αναβάθμισης, αλλά μετά πρόσεξα πως γίνεται ακόμα κι όταν δεν υπάρχει κάποια αναβάθμιση της εφαρμογής.
Σας ευχαριστώ και προσωπικά αυτή την εφαρμογή στο είδος της την βρίσκω τόσο χρήσιμη όσο καμία άλλη.

Μεχρι να σου απαντήσει ο Παναγιώτης θα σου πω εγώ επειδή ειχα το ίδιο θέμα.
Μου ειπε ειναι κάποιο θέμα με την goggle πρέπει λοιπόν να το ενεργοποιείς μια φορά την εβδομάδα για να θεωρείται εγκυρο.
Ας περιμένουμε να μας τα πεί καλύτερα ο ίδιος....
 
Έχω προσέξει ένα θεματάκι εδώ και μήνες που νομίζω δεν έχει αναφερθεί. Αν ναι ζητώ συγνώμη.
Ενώ είναι όλα καλά τα πάντα και δουλεύουν ρολόι, όταν πας κάποια στιγμή να ανοίξεις την εφαρμογή, κάνει πως ανοίγει και αμέσως εξαφανίζεται. Και το πρόβλημα όσο κι αν προσπάθησα δε διορθώνεται με άλλο τρόπο παρά μόνο με απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση της εφαρμογής. Και εντάξει θα πει κάποιος πως δεν είναι και τόσο σημαντικό, απλά τώρα που το ξέρω θα ήθελα αν είναι δυνατό να έχω κάπου το apk ώστε και χωρίς διαδίκτυο να μην έχω πρόβλημα. Στην αρχή νόμιζα πως αυτό συνέβαινε λόγο της αναβάθμισης, αλλά μετά πρόσεξα πως γίνεται ακόμα κι όταν δεν υπάρχει κάποια αναβάθμιση της εφαρμογής.
Σας ευχαριστώ και προσωπικά αυτή την εφαρμογή στο είδος της την βρίσκω τόσο χρήσιμη όσο καμία άλλη.

Και νόμιζα ότι συμβαίνει μόνο σε μένα (λόγω ίσως συσκευής). Μου το κάνει όταν έχω το isodeck και πατήσω το κεντρικό κουμπί που μας πάει στην "επιφάνεια εργασίας". Όταν θα πάω να το επαναφέρω, τότε κάνει αυτό που είπες και θα πρέπει να το απεγκαταστήσω και να το εγκαταστήσω εκ νέου.
 

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
Έχω προσέξει ένα θεματάκι εδώ και μήνες που νομίζω δεν έχει αναφερθεί.
Ενώ είναι όλα καλά τα πάντα και δουλεύουν ρολόι, όταν πας κάποια στιγμή να ανοίξεις την εφαρμογή, κάνει πως ανοίγει και αμέσως εξαφανίζεται.

Μεχρι να σου απαντήσει ο Παναγιώτης θα σου πω εγώ επειδή ειχα το ίδιο θέμα.
Μου ειπε ειναι κάποιο θέμα με την goggle πρέπει λοιπόν να το ενεργοποιείς μια φορά την εβδομάδα για να θεωρείται εγκυρο.
Ας περιμένουμε να μας τα πεί καλύτερα ο ίδιος....

Αγαπητέ EIRYK το κάνει και σε εμένα αλλά όπως λέει και ο φίλος ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΟΣ είναι θέμα της G.

Εγώ προσωπικά το έχω σε tablet lenovo A7 και δύο φορές που μου το έκανε ... προέβην σε reboot του tablet και ολα Οκ. :):):)
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Καλησπέρα,

Η εφαρμογή υλοποιεί τον έλεγχο άδειας της Google όπως φαίνεται από τις λεπτομέρειες άδειας της εφαρμογης. Αυτός ο έλεγχος απαιτεί σύνδεση ίντερνετ με την εφαρμογή ανοιχτή κάθε περιπου μια φορα την εβδομαδα. Αν ανοιγετε τον ισοκράτη με το ίντερνετ ανοιγμένο π.χ. μια φορά την εβδομάδα δεν πρέπει να έχετε πρόβλημα. Αν σας κλείνει η εφαρμογή είναι επειδή μάλλον έχετε το ίντερνετ κλειστό για αρκετες μερες και δεν εχει λειτουργησει ο έλεγχος. Απλά ανοιξτε το ίντερνετ, και επανεκκινηστε την εφαρμογή.

Η εφαρμογή είναι διαθέσιμη μόνο μέσα από το play store της Google.

Σας ευχαριστώ
Παναγιώτης
 
Last edited:

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Χρόνια πολλά,

η νέα έκδοση 4.3.2 μόλις εκδόθηκε.

Περιλαμβάνει αλλαγές στο περιβάλλον της εφαρμογής (user interface), και επίσης αυτόματο προσανατολισμό της συσκευής και στις 4 διευθύνσεις.

Screenshot_20160202-155727_framed_600px.png


Παρακάτω υπάρχει ένα σχεδιάγραμμα (user's guide) το οποίο σε μορφή pdf δίνεται εδώ:

user_guide_4p3_1400px.jpg


Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον Ισοκράτη στο psaltiki.gr

Παναγιώτης
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Απλα η τελεια εφαρμογη για ισοκρατη.
Μονο πως οσοι τρεχουν miui 7 πρεπει να δωσουν αδεια στην εφαρμογη να επιτρεπει τα αναδυομενα παραθυρα ( pop up windows) αλλιως το iso deck δε θα δουλευει και μολις το επιλεγουμε θα κλεινει η εφαρμογη οπως μας δειχνει και το βιντεακι.
https://youtu.be/cOolkkC-D-k

 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Σας ευχαριστώ πολύ όλους, με ενθαρρύνετε να συνεχίσω.

Να σας πω και μία ιδέα ενός φίλου πως μπορείτε να κάνετε ...διπλό ισοκράτημα με τον Ισοκράτη PA :)

1. Ανοίγετε τον Ισοκράτη PA
2. Ανοίγετε το Ίσο Ντεκ (οπότε κλείνει αυτόματα ο Ισοκράτης PA)
3. Ανοίγετε ξανά τον Ισοκράτη PA, και έχετε 2 ισοκρατήματα παράλληλα.


Ο Ισοκράτης Πιάνο στα Windows υποστηρίζει πολλαπλά ισοκρατήματα (multi-touch).
double_ison_700px.png


Επίσης, ενημερωτικά για όσους δεν γνωρίζουν, για αναγνώστη pdf συνιστώ την εφαρμογή EBookDroid για χρήση με το Ίσο Ντεκ.

Εφόσον το pdf σας περιέχει σελιδοδείκτες/bookmarks μία ρύθμιση που κάνω για να πάω στα περιεχόμενα αμέσως είναι:

1. Ανοίγετε ένα βιβλίο στο EBookDroid
2. Ανοίγετε τις ρυθμίσεις (3 τελείες πάνω δεξιά)
3. Common Settings -> Configure taps
4. Σύρετε το δάχτυλο να επιλέξετε μια περιοχή (εγώ προτιμώ την επάνω αριστερή - το πρώτο τέταρτο της οθόνης)
5. Στο double tap επιλέγετε Outline

και έτσι όταν ανοίγετε το βιβλίο με διπλό ταπ στο πρώτο τέταρτο της οθόνης πάτε στα περιεχόμενα.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Ακούω τα ισοκρατήματα του κυρίου Δανιήλ Καραμπάση και βλέπω πως δεν ακούγεται κανένα κενό στην επανάληψη. Είναι gapless δηλαδή. Θα μπορούσε ο ίδιος ή οποιοσδήποτε που γνωρίζει να μας πει πως το πετυχαίνουμε αυτό;
Βρήκα λίγο χρόνο σήμερα και μετέτρεψα κάποια ισοκρατήματα που είχα φτιάξει από παλιά και τα χρησιμοποιούσα σε άλλη εφαρμογή http://analogion.com/forum/showthread.php?t=31476 αλλά δυστυχώς ακούγεται η επανάληψη μετά το χρονικό πέρας των λίγων δευτερολέπτων.
Τα ισοκρατήματα βρίσκονται εδώ: https://drive.google.com/open?id=0B25s33enbJHgMzVWc1dOODNBWjQ με την ονομασία έτσι όπως χρειάζεται για την εφαρμογή και παίζουν κανονικά, αλλά το άσχημο είναι αυτό το κενό που μεσολαβεί στην επανάληψη.
Ευχαριστώ
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
.... δυστυχώς ακούγεται η επανάληψη μετά το χρονικό πέρας των λίγων δευτερολέπτων.
Τα ισοκρατήματα βρίσκονται εδώ: https://drive.google.com/open?id=0B25s33enbJHgMzVWc1dOODNBWjQ με την ονομασία έτσι όπως χρειάζεται για την εφαρμογή και παίζουν κανονικά, αλλά το άσχημο είναι αυτό το κενό που μεσολαβεί στην επανάληψη.
Ευχαριστώ

Ἔβαλα ἕνα ἀπό αύτά τά ἀρχεῖα στόν μύλο τής διαδικασίας BZQ
καί προέκυψε τό ison-G4-bzq…mp3

Κατἐβασμα ἀπό https://bzquality.wordpress.com/ison/
Ἐξυπηρετεῖ ἔτσι;
 
Last edited:

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Αγαπητέ Eiryk,

πιάνεις από τα πιο δύσκολα θέματα, που κάνουν την ειδοποιό διαφορά στους ψηφιακούς Ισοκράτες... και σε όσους ασχολούνται εν γένει με loops.

https://www.youtube.com/watch?v=tUBjkc2LQYo

http://www.playdotsound.com/portfol...-looping-music-and-sfx-files-for-video-games/

"Basically, you take a file, make an edit, take the tail end of that edit, put this tail end edit to the front end of the file, and find a good way to crossfade between them smoothly. In each case, this means something slightly different, but you always take the last section of a file, move it to the beginning of a file, and crossfade it into the other part of your audio file."
 
Last edited:

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Αγαπητοί φίλοι,

η νέα έκδοση Ισοκράτης PA 5.0.2 μόλις εκδόθηκε (και η αναβάθμιση είναι δωρεάν) με τις εξής προσθήκες/αλλαγές:

* Υποστήριξη πληκτρολογίου Bluetooth (1,2,3 / Q,W,E / A,S,D / Z,X,C)

* Βελτιστοποίηση αλγορίθμου Fade-In/Out

* Μακρύτερες διάρκειες Fade-In/Out (στις δύο μεγαλύτερες ρυθμίσεις)

* Χειρισμός αδειών σύμφωνα με το Android 6 (για τα δικά σας αρχεία Ίσου)

* Μικρο-αλλαγές περιβάλλοντος εφαρμογής

* Για να δείτε το Ίσο Ντεκ σε Android 6, πηγαίνετε στον διαχειριστή Εφαρμογών -> Ρυθμίσεις -> Σχεδίαση πάνω από άλλες εφαρμογές -> Ενεργοποιήστε για τον Ισοκράτη PA.

φιλικά,
Παναγιώτης

Isokratis_PA_v5b.png
 
Last edited:

Παράφωνος

Νέο μέλος
η νέα έκδοση του Ισοκράτη PA 4.2.3 είναι διαθέσιμη:



* Ρύθμιση επιμέρους εντάσεων των τόνων

Παναγιώτη, δεν έχω βρεί πως να ρυθμίσω την επιμέρους ένταση των τόνων.
Μέχρι τώρα δεν το είχα ψάξει γιατί δεν με ενδιέφερε.
Τώρα όμως με την καινούρια μου συσκευή, τα κάτω Δι & Κε θέλουν λίγο χαμήλωμα.
Θα μου ρίξεις λίγο φώς, σε παρακαλώ!

(Ρωτάω από εδώ, για να επιλυθεί και σε άλλους η απορία).
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Καλησπέρα,

δυστυχώς αυτό δεν είναι χαρακτηριστικό της εφαρμογής (τουλάχιστον μέχρι στιγμής, δεν γνωρίζω για το μέλλον), όπως βλέπετε και στην περιγραφή της εφαρμογής στο Play Store.

Αυτό ειπώθηκε στην αναβάθμιση για να τονίσω την αλλαγή των εντάσεων που έκανα.

Μπορώ να ρυθμίσω τις εντάσεις στην επόμενη αναβάθμιση. Παρακαλώ πείτε μου σε ποιούς ήχους αναφέρεστε. Επίσης θα ήθελα και άλλοι φίλοι να επιβεβαιώσουν ότι θέλουν την αλλαγή ή αν θέλουν κάποια άλλη αλλαγή στις εντάσεις.

Φιλικά,
Παναγιώτης
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Καλησπέρα,
...Επίσης θα ήθελα και άλλοι φίλοι να επιβεβαιώσουν ότι θέλουν την αλλαγή ή αν θέλουν κάποια άλλη αλλαγή στις εντάσεις.
Φιλικά,
Παναγιώτης

Παναγιώτη καλησπέρα,
υπάρχει σκέψη και διάθεση να κυκλοφορήσεις τον "Ισοκράτη ΠΑ" και για IOS (i-phone και i-pad). Γιατί μου άρεσε πολύ, αλλά δε σκοπεύω να αγοράσω κινητό με android... (γνωρίζω κι άλλους ενδιαφερόμενους στην ίδια μοίρα).
Φιλικά,
Χάρης
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Σε ευχαριστώ πολύ Χάρη, δυστυχώς όχι. Ο λόγος είναι απλά ότι δεν έχω και δεν χρησιμοποιώ iPhone (δεν μου κάνει για την δουλειά μου προς το παρόν), και νομίζω δεν θα αλλάξει αυτό σύντομα (συν επίσης, ότι το macbook pro μου έχει γεράσει).
 
Last edited:

Παράφωνος

Νέο μέλος
Παρακαλώ πείτε μου σε ποιούς ήχους αναφέρεστε.

Αναφέρομαι στους δύο τελευταίους ήχους: sPro light και sPro light (για συσκευές χαμηλής απόδοσης). Στα κάτω Δι και Κε.
Με τη συσκευή μόνη της δέν μου ακούγονται έντονα. Συνδεδεμένη όμως με ηχείο, μου ακούγονται.
Δεν θέλω να σας βάλω σε φασαρίες, ίσως να φταίει και το ηχείο μου.
Έχετέ το υπόψην, και άν επιβεβαιώσουν κι άλλοι φίλοι, το βλέπετε.

Ευχαριστώ, και συγγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης!
 
Status
Not open for further replies.
Top