Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών - Εγκύκλιο Σημείωμα Αρ. 26 - Περί των επιδομάτων του προσωπικού των Ι. Ναών

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Φίλος μοῦ μετέφερε σκηνικό σὲ κεφαλοχώρι τῆς Σιθωνίας στὴ Χαλκιδική Κυριακὴ Βαΐων ἑσπέρας 15΄ πρὸ τῆς ἐνάρξεως τοῦ Νυμφίου, ὅπου ἔχει ἐξοχικὸ καὶ παρακολούθησε τὸν Νυμφίο.

ΜΕΣΑ στὸ ἅγιο Βῆμα ὅπου ἤδη βρίσκεται ὁ ἐφημεριος, μπαίνει ὁ δεξιὸς, ἀκούγονται φωνὲς «Τὰ λεφτά μου ρέ», ὁ ἐφημεριος φωνάζει «βοήθεια», γίνεται σούσουρο στὸ ναό, τρέχουν στὸ ἱερὸ οἱ ἐπίτροποι καὶ κάποιοι ἄνδρες.

Ὁ δεξιὸς ... ψάλτης εἶχε ἀρπάξει ἀπὸ τὸ ... λαιμὸ τὸν ἐφημέριο, τὸ μπινελίκι πήγαινε σύννεφο καὶ ὁ ἱερέας ζητοῦσε βοήθεια νὰ τον γλιτώσουν.

Ἐκ τῶν ὑστέρων ἔμαθε πὼς ὁ ἐφημέριος εἶχε ἀνακοινώσει στοὺς ψάλτες τὸ Σάββατο τοῦ Λαζάρου, σχετικὸ ἔγγραφο τῆς Μητροπόλεως γιὰ τὴν διακοπὴ τοῦ δώρου κι ἔγινε ὁ χαμός. Καὶ τελικά, τὸ πῆρε τὸ «μαῦρο» δώρο του μὲ τὶς ἀπειλές ὁ ἐν λόγω ... συνάδελφος, πὼς θὰ φύγει κλπ. πὼς θὰ ἐμποδίσει ὅποιον ἄλλο τολμήσει ν' ἀνέβει κλπ., κλπ.

Ἄ νὰ μὴν παραλείψω. Μετὰ τὴν ἀπόπειρα ἐναντίον τοῦ ἐφημέρίου ὁ ἐκλεκτὸς συνάδελφος ἀνέβηκε στὸ ἀναλόγιο καὶ ... ἔψαλλε τὸν ... Νυμφίο.

Ἔτσι γιὰ νὰ ξέρουμε τὶ γίνεται στὴν ἐπαρχία.

Ἐγὼ νόμιζα πὼς ὅποιος διαφωνεῖ ἐνημερώνει ἕνα μήνα πρίν καὶ ἀποχωρεῖ, δὲν μετατρέπει σὲ ρίγκ τὸ ἅγιο Βῆμα
.

Ναι, αλλα τελευταια στιγμη οταν μαθαινεις οτι δεν θα παρεις δωρο του Πασχα και ζητησεις να αποχωρησεις πχ το Σαββατο του Λαζαρου,ποτε θα φυγεις;... Μετα το Πασχα και...γδαρμενος;...:wink:
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ναι, αλλα τελευταια στιγμη οταν μαθαινεις οτι δεν θα παρεις δωρο του Πασχα και ζητησεις να αποχωρησεις πχ το Σαββατο του Λαζαρου,ποτε θα φυγεις;... Μετα το Πασχα και...γδαρμενος;...:wink:

Ἄλλο τὰ λεφτὰ συνάδελφε καὶ ἄλλο ἡ ΘΕΟΜΠΑΙΞΙΑ!

Εἶναι δυνατὸν νὰ δείρεις τὸν ἱερέα ἐπειδὴ ἐφαρμόζει ἐντολὴ γραπτὴ τοῦ Δεσπότη; Τὶ φταίει ὁ ἔρμος;

Καί μάλιστα ΜΕΣΑ στὸ ἅγιο Βῆμα; Καὶ μετὰ ν' ἀνεβεῖς νὰ ψάλλεις σὰ νὰ μὴ συνέβη τίποτε;

Εἴπαμε νὰ διεκδικοῦμε ὄχι νὰ γινόμαστε θεομπαῖχτες ...
 
Η συζήτηση δεν οδηγεί πουθενά αγαπητοί συνάδελφοι .
Επόμενο ήταν να δημιουργηθούν ευτράπελα και τραβηγμένες καταστάσεις .
Καμία εγκύκλιος και κανένας σύλλογος δυστυχώς δεν θα βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά.
Τα λέμε ο εις στον άλλον , για παρηγοριά και εσωτερική κατανάλωση.
 
Ἄλλο τὰ λεφτὰ συνάδελφε καὶ ἄλλο ἡ ΘΕΟΜΠΑΙΞΙΑ!

Εἶναι δυνατὸν νὰ δείρεις τὸν ἱερέα ἐπειδὴ ἐφαρμόζει ἐντολὴ γραπτὴ τοῦ Δεσπότη; Τὶ φταίει ὁ ἔρμος;

Καί μάλιστα ΜΕΣΑ στὸ ἅγιο Βῆμα; Καὶ μετὰ ν' ἀνεβεῖς νὰ ψάλλεις σὰ νὰ μὴ συνέβη τίποτε;

Εἴπαμε νὰ διεκδικοῦμε ὄχι νὰ γινόμαστε θεομπαῖχτες ...
Ο συγκεκριμμένος , κακώς έψαλλε .
Έπρεπε να φύγει , "καροτσάκι" , με το καλό ή με το κακό .
Αλλά επειδή , βλέπω ότι προτιμά τις γκαγκστερικές πρακτικές , μάλλον με το δεύτερο τρόπο.
Εκτός του προϊσταμένου , υπάρχει και επιτροπή , υπάρχει στο τέλος και αστυνομία ...
Είπαμε και να μην το ξεχνάμε , είμαστε ψάλτες , τελούμε λειτούργημα.
Ότι είναι να διεκδικήσουμε , θα το κάνουμε με αξιοπρέπεια και κόσμια .
Και αν δεν υπάρχει κοινό πεδίο συνεννόησης , τότε αποχωρείς με το κεφάλι ψηλά και πάλι όχι αίφνης και εκβιαστικά , χρονιάρες μέρες.
Λοιπάμαι για το συμβάν και όχι για τον "συνάδελφο" , που δεν είχε ούτε εκκλησιαστικό φρόνημα , αλλά ούτε στοιχειώδη παιδεία..
 
Ναι, αλλα τελευταια στιγμη οταν μαθαινεις οτι δεν θα παρεις δωρο του Πασχα και ζητησεις να αποχωρησεις πχ το Σαββατο του Λαζαρου,ποτε θα φυγεις;... Μετα το Πασχα και...γδαρμενος;...:wink:
Πραγματικό συμβάν :
Εκκλήθη με τον αδελφό μου να ψάλουμε σε πανηγυρίζοντα ναό ,όπου μία μέρα πριν είχαν αποχωρήσει εκβιαστικά οι ψάλτες...
Το τηλεφώνημα έγινε , στην κυριολεξία την τελευταία στιγμή , μεσσημέρι της παραμονής , απόγευμα θα ψέλναμε στον εσπερινό (είχε προηγηθεί "ομηρική" :D:D:Dμάχη στο τραπέζι , με τον μουσακά της μάνας μου και μισό καφάσι μπύρες......... αφού .... η πρώτη αντίδραση του Δημήτρη (τρίβοντας την κοιλιά:D:D:D) ήταν : - "εγώ δεν μπορώ να πάω πουθενά...αν θες τράβα μόνος σου..."
Αγαπητέ Ηλία , είναι πρέπον αυτό ; Να εκβιάζεται ο ναός από τους ψάλτες ;
Τι είμαστε ; Και εγώ και ο Δημήτρης τι να κάναμε ; Να αδιαφορούσαμε και να αφήναμε τον ναό έτσι ; ...κάποιοι μας κατηγόρησαν , ας όψονται .
Ο καθένας κρίνεται από τις πράξεις του. ( για το συμβάν , έχω καθαρή τη συνείδησή μου ...)
Από την άλλη , δεν υπερασπίζομαι 100% τους ιερείς , που κι αυτοί δεν είναι "άγιοι" (..αλλά άνθρωποι..) και μερικές φορές καταφεύγουν σε πρακτικές που δεν συνάδουν με το σχήμα τους .
Είχα εξιστορήσει σε άλλο θέμα συμβάν όπου ο Ιερέας καλεί τον ψάλτη στο ιερό , την ώρα της λειτουργίας , πριν τον χερουβικό ύμνο να του ανακοινώσει την απόλυσή του...
Καμιά φορά , μονός καυγάς δεν γίνεται....
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Αν ο Ψάλτης αθετήσει τις υποχρεώσεις της συμφωνίας του με τον ναό θα πληρωθεί κανονικά; Αν δεν πάει ας πούμε ένα μήνα, γιατί... έτσι! Ο ναός είναι υποχρεωμένος να τον πληρώσει;!!! Αν ο ναός δεν τηρεί το δικό του μέρος της συμφωνίας ο ψάλτης γιατί θα πρέπει να είναι αλλιώς; Ποιός είναι ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ υποχρεωμένος να φέρεται και επαγγελματικά αλλά και "πνευματικά"; Ο ψάλτης ή "ο ναός";
Επειδή είναι Πάσχα και πρέπει να "Συγχωρήσωμεν πάντα τῇ Ἀναστάσει", προτείνω οι Ιεροί Ναοί που είχαν θέματα, να συγχωρήσουν τους ψάλτες με τους οποίους είχαν προβλήματα, να τους καλέσουν πίσω, να τους δώσουν και όσα παρανόμως, αντιδεοντολογικά και αηθώς δεν τους δώσανε και όλα καλά... (Τί; Δεν είναι έτσι;!!!)
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αν ο Ψάλτης αθετήσει τις υποχρεώσεις της συμφωνίας του με τον ναό θα πληρωθεί κανονικά; Αν δεν πάει ας πούμε ένα μήνα, γιατί... έτσι! Ο ναός είναι υποχρεωμένος να τον πληρώσει;!!! Αν ο ναός δεν τηρεί το δικό του μέρος της συμφωνίας ο ψάλτης γιατί θα πρέπει να είναι αλλιώς; Ποιός είναι ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ υποχρεωμένος να φέρεται και επαγγελματικά αλλά και "πνευματικά"; Ο ψάλτης ή "ο ναός";
Επειδή είναι Πάσχα και πρέπει να "Συγχωρήσωμεν πάντα τῇ Ἀναστάσει", προτείνω οι Ιεροί Ναοί που είχαν θέματα, να συγχωρήσουν τους ψάλτες με τους οποίους είχαν προβλήματα, να τους καλέσουν πίσω, να τους δώσουν και όσα παρανόμως, αντιδεοντολογικά και αηθώς δεν τους δώσανε και όλα καλά... (Τί; Δεν είναι έτσι;!!!)

Ἄν ἐννοεῖς θέμα νὰ σηκωθεῖ καὶ νὰ φύγει τὴν Μεγ. Τετάρτη δὲν νομίζω πὼς συγχωρεῖται.

Ἄν ἐννοεῖς θέμα νὰ πιάσεις τὸν παπᾶ ἀπ' τὸ λαιμὸ δὲν νομίζω πὼς συγχωρεῖται.

Τὸ παράνομο τοῦ ἐγγράφου ἄς τὸ καταγγείλει κάποιος στὴν ἁρμόδια ἀρχή.

Βέβαια στὴν περίπτωση αὐτή θὰ ἀντιμετωπίσει τεράστιο πρόβλημα μέγα μέρος τοῦ κλάδου.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ἄλλο τὰ λεφτὰ συνάδελφε καὶ ἄλλο ἡ ΘΕΟΜΠΑΙΞΙΑ!

Εἶναι δυνατὸν νὰ δείρεις τὸν ἱερέα ἐπειδὴ ἐφαρμόζει ἐντολὴ γραπτὴ τοῦ Δεσπότη; Τὶ φταίει ὁ ἔρμος;

Καί μάλιστα ΜΕΣΑ στὸ ἅγιο Βῆμα; Καὶ μετὰ ν' ἀνεβεῖς νὰ ψάλλεις σὰ νὰ μὴ συνέβη τίποτε;

Εἴπαμε νὰ διεκδικοῦμε ὄχι νὰ γινόμαστε θεομπαῖχτες ...

Nαι Domesticus,εχεις δικιο!!... Το ειπα μεταξυ σοβαρου και αστειου!..:D
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Πραγματικό συμβάν :
Εκκλήθη με τον αδελφό μου να ψάλουμε σε πανηγυρίζοντα ναό ,όπου μία μέρα πριν είχαν αποχωρήσει εκβιαστικά οι ψάλτες...
Το τηλεφώνημα έγινε , στην κυριολεξία την τελευταία στιγμή , μεσσημέρι της παραμονής , απόγευμα θα ψέλναμε στον εσπερινό (είχε προηγηθεί "ομηρική" :D:D:Dμάχη στο τραπέζι , με τον μουσακά της μάνας μου και μισό καφάσι μπύρες......... αφού .... η πρώτη αντίδραση του Δημήτρη (τρίβοντας την κοιλιά:D:D:D) ήταν : - "εγώ δεν μπορώ να πάω πουθενά...αν θες τράβα μόνος σου..."
Αγαπητέ Ηλία , είναι πρέπον αυτό ; Να εκβιάζεται ο ναός από τους ψάλτες ;
Τι είμαστε ; Και εγώ και ο Δημήτρης τι να κάναμε ; Να αδιαφορούσαμε και να αφήναμε τον ναό έτσι ; ...κάποιοι μας κατηγόρησαν , ας όψονται .
Ο καθένας κρίνεται από τις πράξεις του. ( για το συμβάν , έχω καθαρή τη συνείδησή μου ...)
Από την άλλη , δεν υπερασπίζομαι 100% τους ιερείς , που κι αυτοί δεν είναι "άγιοι" (..αλλά άνθρωποι..) και μερικές φορές καταφεύγουν σε πρακτικές που δεν συνάδουν με το σχήμα τους .
Είχα εξιστορήσει σε άλλο θέμα συμβάν όπου ο Ιερέας καλεί τον ψάλτη στο ιερό , την ώρα της λειτουργίας , πριν τον χερουβικό ύμνο να του ανακοινώσει την απόλυσή του...
Καμιά φορά , μονός καυγάς δεν γίνεται....

Τι να σου πω βρε Αποστολε... Εχουν δει τοσα πολλα τα ματια μου,που τα εχω χασει!!...:D
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Ο συγκεκριμμένος , κακώς έψαλλε .
Έπρεπε να φύγει , "καροτσάκι" , με το καλό ή με το κακό .
Αλλά επειδή , βλέπω ότι προτιμά τις γκαγκστερικές πρακτικές , μάλλον με το δεύτερο τρόπο.
Εκτός του προϊσταμένου , υπάρχει και επιτροπή , υπάρχει στο τέλος και αστυνομία ...
Είπαμε και να μην το ξεχνάμε , είμαστε ψάλτες , τελούμε λειτούργημα.
Ότι είναι να διεκδικήσουμε , θα το κάνουμε με αξιοπρέπεια και κόσμια .
Και αν δεν υπάρχει κοινό πεδίο συνεννόησης ,
τότε αποχωρείς με το κεφάλι ψηλά και
πάλι όχι αίφνης και εκβιαστικά , χρονιάρες μέρες.
Λοιπάμαι για το συμβάν και όχι για τον "συνάδελφο" , που δεν είχε ούτε εκκλησιαστικό φρόνημα , αλλά ούτε στοιχειώδη παιδεία..


τραβας γραμμη για το πλησιεστερο καταστημα ΙΚΑ .....
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Ἀπό ποιόν (να υπάρξει διευκρίνηση);


Πάτερ την ευχή Σας.
Φρονώ, πως για το θέμα , η Ιερά Σύνοδος, πρώτα, έχει υποχρέωση να δώσει διευκρινιστικές οδηγίες, για όμοια αντιμετώπισή του απ' όλες τις Μητροπόλεις.
Τό παρακάτω, αν και προ του Ν. 4093/12, έχει ἀμεση σχέση και με το θέμα αυτό.

http://efimeriosgr.blogspot.gr/2010/11/371.html
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Πραγματικό συμβάν :
Εκκλήθη με τον αδελφό μου να ψάλουμε σε πανηγυρίζοντα ναό ,όπου μία μέρα πριν είχαν αποχωρήσει εκβιαστικά οι ψάλτες...
Το τηλεφώνημα έγινε , στην κυριολεξία την τελευταία στιγμή , μεσσημέρι της παραμονής , απόγευμα θα ψέλναμε στον εσπερινό (είχε προηγηθεί "ομηρική" :D:D:Dμάχη στο τραπέζι , με τον μουσακά της μάνας μου και μισό καφάσι μπύρες......... αφού .... η πρώτη αντίδραση του Δημήτρη (τρίβοντας την κοιλιά:D:D:D) ήταν : - "εγώ δεν μπορώ να πάω πουθενά...αν θες τράβα μόνος σου..."
Δεν ξέρω περί επιδομάτων αλλά περί επιδορπιο-μάτων... ψάλλαμε και ανοιξαντάρια...
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
...μιάμιση φωνή πάνω..

Εσύ έψαλλες δεξιά... ίσως ανεβήκαμε λίγο :p τουλάχιστον εγώ. Δεν είχα καλή αίσθηση του ήχου εκεί... αν και έχουν καλές εγκαταστάσεις.
Τουλάχιστον δύο φορές πάνω από το μέσο όρο των υπολοίπων ναών...
 
Εσύ έψαλλες δεξιά... ίσως ανεβήκαμε λίγο :p τουλάχιστον εγώ. Δεν είχα καλή αίσθηση του ήχου εκεί... αν και έχουν καλές εγκαταστάσεις.
Τουλάχιστον δύο φορές πάνω από το μέσο όρο των υπολοίπων ναών...
Ναι !
Ο ήχος φταίει , ή που έφαγες από πάνω και ένα κουβά παγωτό ;:D
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Πραγματικό συμβάν :
Εκκλήθη με τον αδελφό μου να ψάλουμε σε πανηγυρίζοντα ναό ,όπου μία μέρα πριν είχαν αποχωρήσει εκβιαστικά οι ψάλτες...
Το τηλεφώνημα έγινε , στην κυριολεξία την τελευταία στιγμή , μεσσημέρι της παραμονής , απόγευμα θα ψέλναμε στον εσπερινό (είχε προηγηθεί "ομηρική" :D:D:Dμάχη στο τραπέζι , με τον μουσακά της μάνας μου και μισό καφάσι μπύρες......... αφού .... η πρώτη αντίδραση του Δημήτρη (τρίβοντας την κοιλιά:D:D:D) ήταν : - "εγώ δεν μπορώ να πάω πουθενά...αν θες τράβα μόνος σου..."
Αγαπητέ Ηλία , είναι πρέπον αυτό ; Να εκβιάζεται ο ναός από τους ψάλτες ;
Τι είμαστε ; Και εγώ και ο Δημήτρης τι να κάναμε ; Να αδιαφορούσαμε και να αφήναμε τον ναό έτσι ; ...κάποιοι μας κατηγόρησαν , ας όψονται .
Ο καθένας κρίνεται από τις πράξεις του. ( για το συμβάν , έχω καθαρή τη συνείδησή μου ...)
Από την άλλη , δεν υπερασπίζομαι 100% τους ιερείς , που κι αυτοί δεν είναι "άγιοι" (..αλλά άνθρωποι..) και μερικές φορές καταφεύγουν σε πρακτικές που δεν συνάδουν με το σχήμα τους .
Είχα εξιστορήσει σε άλλο θέμα συμβάν όπου ο Ιερέας καλεί τον ψάλτη στο ιερό , την ώρα της λειτουργίας , πριν τον χερουβικό ύμνο να του ανακοινώσει την απόλυσή του...
Καμιά φορά , μονός καυγάς δεν γίνεται....


Αν είχατε επικοινωνήσει με τους ψάλτες κ μετά από συζήτηση
πήγες στο πανηγύρι καλώς κ έκανες. Αν ο ναός αδιαφόρησε
για τους συνεργάτες του καλώς να αδιαφορήσουν κ οι υπόλοιποι.
Πληρωθήκατε ή αφιλοκερδώς προσφέρατε τις υπηρεσίας σας;

Αν ο Ψάλτης αθετήσει τις υποχρεώσεις της συμφωνίας του με τον ναό θα πληρωθεί κανονικά; Αν δεν πάει ας πούμε ένα μήνα, γιατί... έτσι! Ο ναός είναι υποχρεωμένος να τον πληρώσει;!!! Αν ο ναός δεν τηρεί το δικό του μέρος της συμφωνίας ο ψάλτης γιατί θα πρέπει να είναι αλλιώς; Ποιός είναι ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ υποχρεωμένος να φέρεται και επαγγελματικά αλλά και "πνευματικά"; Ο ψάλτης ή "ο ναός";
Επειδή είναι Πάσχα και πρέπει να "Συγχωρήσωμεν πάντα τῇ Ἀναστάσει", προτείνω οι Ιεροί Ναοί που είχαν θέματα, να συγχωρήσουν τους ψάλτες με τους οποίους είχαν προβλήματα, να τους καλέσουν πίσω, να τους δώσουν και όσα παρανόμως, αντιδεοντολογικά και αηθώς δεν τους δώσανε και όλα καλά... (Τί; Δεν είναι έτσι;!!!)


Απόλυτα σύμφωνος με τον Αντώνη.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Πραγματικό συμβάν :
Εκκλήθη με τον αδελφό μου να ψάλουμε σε πανηγυρίζοντα ναό ,όπου μία μέρα πριν είχαν αποχωρήσει εκβιαστικά οι ψάλτες...
Το τηλεφώνημα έγινε , στην κυριολεξία την τελευταία στιγμή...
Είπαμε "εκβιαστικά" και τελευταία στιγμή. Πως να είχε...
...επικοινωνήσει με τους ψάλτες κ μετά από συζήτηση πήγες στο πανηγύρι καλώς κ έκανες.
;;;;
Αν ο ναός αδιαφόρησε για τους συνεργάτες του καλώς να αδιαφορήσουν κ οι υπόλοιποι. Πληρωθήκατε ή αφιλοκερδώς προσφέρατε τις υπηρεσίας σας;
Το τελευταίο το προσπερνάω. Είναι στα όρια του κουτσομπολιού πλέον. Και δεν νομίζω ότι αφορά το φόρουμ.
Ευχαριστώ
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Αν είχατε επικοινωνήσει με τους ψάλτες κ μετά από συζήτηση πήγες στο πανηγύρι καλώς κ έκανες.

Κοίτα Παύλε.
Εγώ για να εξυπηρετήσω την ενορία μου, την ενορία εννοώ που εκκλησιαστικά ανήκω, έχω μείνει χρόνια χωρίς ψαλτήρι, έχω κατηγορηθεί αδίκως στα τέσσερα πέρατα της οικουμένης [!], έχω ψάλλει "ξενιτεμένος" ως βοηθός ή ως δεύτερος ή ως πρώτος αφιλοκερδώς και όσο έχω ιεροψαλτικό στασίσι ψάλλω συχνά πυκνά "αμισθί" σε άλλους ναούς. Και όλα αυτά επειδή δεν ενέδωσα στις πιέσεις να εγκαταλείψω το ψαλτήρι ώστε να ευνοηθούν κάποιοι εκβιαστικά. Εκβιασμό ποτέ δεν ανέχθηκα, αλλά και ποτέ δεν χρησιμοποίησα στην πορεία μου. Δεν νομίζω ότι μπορώ να κατηγορηθώ, ούτε εγώ ούτε ο Απόστολος για λανθασμένη ή αντισυναδελφική συμπεριφορά. Καλεστήκαμε ως φιλοξενούμενοι και ψάλλαμε. Όπως θα πήγαινα οπουδήποτε να ψάλλω αν με καλούσαν. Δεν μπαίνω και δεν μπήκα ποτέ στην διαδικασία της ίντριγκας. Στο παρόν. Ο συγκεκριμένος Ναός έχει πλέον άξιους ιεροψάλτες και η διάδοχη κατάσταση [και ως προς τις διαδικασίες] θεωρώ ότι ήταν η καλύτερη δυνατή.

Νομίζω ότι ξεφύγαμε πολύ από το θέμα και ζητώ συγγνώμη για αυτό.
 
Last edited:
Αν είχατε επικοινωνήσει με τους ψάλτες κ μετά από συζήτηση
πήγες στο πανηγύρι καλώς κ έκανες.
Δεν έχω να απολογηθώ για κάτι .
εγώ ανέφερα το συμβάν ως ευτράπελο και τείνει να γίνει σοβαρό (ας αποσυρθεί ως εκτός θέματος.)
Δεν έπραξα προς ίδιον όφελος.
Δεν διεκδίκησα την θέση όταν προκηρύχτηκε , ούτε ο Δημήτρης και μάλιστα τάχτηκα υπέρ της υποψηφιότητας του νυν Πρωτοψάλτου.
Ο (τότε) πρόεδρος του συλλόγου , όταν μου είπε τα ίδια ...τον πήρε και τον σήκωσε .
Άλλοι συνάδελφοι επέλεξαν να έρθουν εκείνη την μέρα στον ναό και να κάνουν τις "μούμιες" .
Τέλος πάντων , δεν θέλω να μπω σε τέτοιου είδους κουβέντα γιατί δεν με εκφράζει .




Επί του θέματος , ξανά λέω ότι επιτελούμε λειτούργημα ,ψάλουμε για την ψυχούλα μας (και κάποιοι και για το ψώνιο μας ).
Από την άλλη , σωστό και δίκαιο να αμοίβεται ο Ιεροψάλτης για τον κόπο και την δέσμευση και "μάγκες" όσοι έχουν ψηλά κασέ και χαλάλι τους και τα δώρα και τα μπόνους και τα πριμ .

Γνωρίζω προσωπικά πάρα πολύ καλούς ψάλτες που συνειδητά δεν επιθυμούν δέσμευση σε ναό ,γιατί θεωρούν την αμοιβή πενιχρή ή τους Ιερείς "κακούς προϊσταμένους".

Δεν δέχομαι όμως πρακτικές γκαγκστερικές μέσα στην εκκλησία (ούτε από την μία πλευρά ούτε από την άλλη )
Ούτε απειλές , ούτε στάση εργασίας , ούτε ριγκ , ούτε μπουνιές , ούτε εκβιασμοί , ούτε τίποτα .
Θεωρώ φαιδρό και μόνο να το συζητάμε . Ξεχνάμε τότε τι είμαστε , ποιοι είμαστε και τι επιτελούμε .
Και αν σας γενναται το ερώτημα πως θα αντιδρούσα εγώ (και σε μένα επαναλαμβάνω για ακόμα μία φορά δεν καταβάλλεται το δώρο ) αν θεωρούσα τον εαυτό μου θιγμένο ή αν δεν με συνέφερε να ψάλλω με τόσο λίγα χρήματα , απλά θα αποχωρούσα , αλλά και πάλι όχι αιφνιδιαστικά και όχι εκβιαστικά .

Θα κοινοποιούσα την παραίτηση μου στον προϊστάμενο και στην επιτροπή , όπως και τους λόγους που με οδήγησαν σε αυτό και θα έφευγα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα ως φίλος και με ψηλά το κεφάλι.
Δεν μιλάω εκ του ασφαλούς Παύλε , βιοπαλαιστής είμαι και εγώ μισθωτός με τρία παιδάκια και έχω ανάγκη τα λεφτά .
Σε συμφέρει κάθεσαι , δεν σε συμφέρει , χαιρετάς .
Διεκδίκησε και τα δίκαιά σου ,με κόσμιο τρόπο . Ως ψάλτης , όχι σαν κατσαπλιάς.
Γνωρίζω καλά ότι δεν θα αρέσουν σε αρκετούς αυτά που γράφω.
Εγώ είμαι αυτός που είπα από τους πρώτους ότι όντως κάποιοι ναοί και κάποιοι προιστάμενοι και επιχώριοι μητροπολίτες ευκαιρία γύρευαν και με το πρόσχημα της κρίσης τσεκούρωσαν τους ψάλτες .
Δυστυχώς , όμως για εμάς έχουν και το καρπούζι και το μαχαίρι.
Κάποιοι εκ των συναδέλφων είναι (και εργάζονται ) ως μουσικοί και τραγουδιστές , νύχτα.
Για ρωτήστε εκεί που πήγαν τα νυχτοκάματα ή αν καταβάλλεται το δώρο ...
Ούτε βαλτός είμαι , ούτε "τροϊκανός" .
Συνιστώ όμως περισσότερη σύνεση
 
Last edited:
Top