[Ερώτηση] Θέλω να γίνω ψάλτης αλλά έχω αρκετές απορίες...

Ιωάννης γρ

Νέο μέλος
Καλησπέρα σας. Είμαι νεος εδώ οποτε αν γράφω σε λάθος μέρος ζήτω συγνώμη :)

Θέλω να γίνω ψάλτης αλλά έχω αρκετές απορίες και δυστυχώς δεν έχω φιλο ψάλτη για να ρωτησω. Αν οι ερωτήσεις μου σας φανούν άκυρες, δείξτε κατανόηση μιας και είμαι αρχάριος.

Καταρχήν θα ήθελα να σας ρωτησω αν κάποιος δεν έχει καλη φωνη μπορεί να γίνει ψάλτης? Δεν εννοώ φάλτσο :). αλλάζει αυτό με τα μαθήματα φωνητικής?

Πως πρεπει να αρχίσω? Τι να ακούω κ τι να διαβάσω?
Κ τέλος αν κ γνωρίζω οτι τα μαθήματα αρχίζουν τον Σεμπτέμβριο.

Υπάρχει κάποια σχολή στην Αθήνα κ ποσο περιπου είναι τα δίδακτρα?
Αν κ το τελευταιο μάλλον δύσκολο να απαντηθεί.

Ευχαριστώ κ ελπίζω κάποιος να μου απαντήσει!
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Καλησπέρα σας. Είμαι νεος εδώ οποτε αν γράφω σε λάθος μέρος ζήτω συγνώμη :)

Θέλω να γίνω ψάλτης αλλά έχω αρκετές απορίες και δυστυχώς δεν έχω φιλο ψάλτη για να ρωτησω. Αν οι ερωτήσεις μου σας φανούν άκυρες, δείξτε κατανόηση μιας και είμαι αρχάριος.

Καταρχήν θα ήθελα να σας ρωτησω αν κάποιος δεν έχει καλη φωνη μπορεί να γίνει ψάλτης? Δεν εννοώ φάλτσο :). αλλάζει αυτό με τα μαθήματα φωνητικής?

Πως πρεπει να αρχίσω? Τι να ακούω κ τι να διαβάσω?
Κ τέλος αν κ γνωρίζω οτι τα μαθήματα αρχίζουν τον Σεμπτέμβριο.

Υπάρχει κάποια σχολή στην Αθήνα κ ποσο περιπου είναι τα δίδακτρα?
Αν κ το τελευταιο μάλλον δύσκολο να απαντηθεί.

Ευχαριστώ κ ελπίζω κάποιος να μου απαντήσει!


Κατά αρχήν χρόνια πολλά χριστός ανέστη!
Εάν θες να ασχοληθείς σοβαρά με την ψαλτική θα πρέπει να έχεις μια φωνή η οποία τουλάχιστον να ακούγετε και να μην είναι φάλτσα κάτι το οποίο στην πορεία μπορεί να διορθωθεί!
Σχολές δωρεάν υπάρχουν πολλές εδώ στην Αθήνα τα περισσότερα μαθήματα ξεκινούν τέλος Σεπτεμβρίου αρχές Οκτώβριου
Πρέπει να μας πεις που περίπου διαμένεις για να δούμε τι υπάρχει στην περιοχή σου για να σου απαντήσω!
Εάν είσαι τελείως αρχάριος βρες μια εκκλησία κοντά σου δες αν ο δεξιός ιεροψάλτης είναι μουσικός και καλός και κάτσε δίπλα να δεις τι ακριβώς ψάλλετε τι γίνετε και με ποιον τρόπο, για να καταλάβεις πως κινούνται τα πράγματα!
Για μουσικά ακούσματα θα σου συνιστούσα για αρχή τον Φώτη Κετσετζή Μπορείς να βρεις και τους οχτώ ήχους του Αναστασιματαριου στα περισσότερα χριστιανικά βιβλιοπωλεία
 

Ιωάννης γρ

Νέο μέλος
Χρονια πολλα Αληθως ο Κυριος! Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Είμαι Απο Περιστέρι. Έχω μιλήσει με την σχολή 'Σχολείον ψαλτικης' και μου ειπαν οτι αν θέλω μπορω να πηγαίνω να παρακολουθώ μαθήματα μεχρι τον Σεπτέμβρη οπου θα μπορω να ξεκίνησε κανονικά. Απλα με ενδιαφέρουν κ λίγο τα δίδακτρα για να μπορέσω να κανονισω. Αν γνωρίζεις γενικά πως πάνε η γενικά κάποια σχολή μου λες.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Χρονια πολλα Αληθως ο Κυριος! Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Είμαι Απο Περιστέρι. Έχω μιλήσει με την σχολή 'Σχολείον ψαλτικης' και μου ειπαν οτι αν θέλω μπορω να πηγαίνω να παρακολουθώ μαθήματα μεχρι τον Σεπτέμβρη οπου θα μπορω να ξεκίνησε κανονικά. Απλα με ενδιαφέρουν κ λίγο τα δίδακτρα για να μπορέσω να κανονισω. Αν γνωρίζεις γενικά πως πάνε η γενικά κάποια σχολή μου λες.

Σχολές εκμάθησης Βυζαντινής Μουσικής λειτουργούν:

Στον Ιερό Ναό Αγίου Θωμά Κυψέλης, με τμήματα αρχαρίων και προχωρημένων. Διδάσκει ο καθηγητής κ. Ιωάννης Ηλιόπουλος.
Περισσότερες πληροφορίες στον τηλεφωνικό αριθμό: 210-86.55.230.

Στον Ιερό Ναό Ζωοδόχου Πηγής οδού Ακαδημίας. Διδάσκουν οι Πρωτοψάλτες και καθηγητές της Μουσικής: Αναστάσιος Μεντάκης, Κωνσταντίνος Αγγελίδης και ο Πανοσιολογιότατος πατήρ Ευστάθιος Ραφτόπουλος.
Περισσότερες πληροφορίες: 210-38.20.498 (5 έως 7μ.μ.)
και στον αριθμό κινητού τηλεφώνου: 6944605921.

Στον Σύλλογο Φίλων Βυζαντινής Μουσικής, επί της Λεωφόρου Κηφισίας 79, και συγκεκριμένα στο παρεκκλήσιο του Ιερού Ναού Αγίου Βασιλείου, που βρίσκεται στη συμβολή των οδών Μπουμπουλίνας και Μετσόβου.
Διδάσκει ο Πρωτοψάλτης κ. Γρηγόρης Νταραβάνογλου.
Περισσότερες πληροφορίες στους τηλεφωνικούς αριθμούς:
210-61.41.747 και 6945-43.79.97



Στον Ιερό Ναό Αγίου Αθανασίου Πολυδρόσου, επί της οδού Ροδοδάφνης 20.
Διδάσκει ο καθηγητής-Πρωτοψάλτης και συγγραφέας Διονύσιος Ηλιόπουλος.
Περισσότερες πληροφορίες στον τηλεφωνικό αριθμό:
210-68.20.486.
Η Σχολή Βυζαντινής Μουσικής της Ιεράς Μητροπόλεως Πειραιώς ιδρύθηκε το 1984 με σκοπό τη μουσική εκπαίδευση και ειδική κατάρτιση των ενδιαφερομένων να διακονήσουν στα Ιερά Αναλόγια.

Η σχολή της Ιεράς Μητροπόλεως είναι αναγνωρισμένη απο το κράτος με την υπ΄αριθμ. Δ/47980/10-9-1984 (ΦΕΚ 663/Β/84) απόφαση του Υπουργείου Πολιτισμού.

Φοίτηση
Η φοίτηση είναι υποχρεωτική 5ετής και σύμφωνη με τα αναλυτικά προγράμματα του Υπουργείου Πολιτισμού, το οποίο έχει την εποπτεία και συμμετέχει με εκπρόσωπό του στις πτυχιακές και διπλωματικές εξετάσεις. Τα μαθήματα και η εκπαιδευτική ύλη κατά τάξη είναι καθορισμένα και προβλέπονται απο τον ειδικό Νόμο περί Ωδείων και Σχολών.



Πτυχίο
Τα πτυχία τα οποία δίνει η σχολή Βυζαντινής Μουσικής της Ιεράς Μητροπόλεως είναι αναγνωρισμένα από το Yπουργείο Πολιτισμού.

Μεταπτυχιακό
Μεταπτυχιακό τμήμα Ψαλτικής Τέχνης λειτουργεί στη Σχολή Βυζαντινής Μουσικής.
Στο τμήμα μπορούν να εγγραφούν πτυχιούχοι σχολών Βυζαντινής Μουσικής και Ιεροψάλτες οι οποίοι μετά από διετή φοίτηση αποκτούν τίτλο Μουσικοδιδασκάλου Ψαλτικής Τέχνης.

Bυζαντινή Eκκλησιαστική Xορωδία
Στο πλαίσιο των μαθημάτων αλλά και των δραστηριοτήτων της Σχολής λειτουργεί η Bυζαντινή Eκκλησιαστική Xορωδία, η οποία έχει πολύχρονη επιτυχή παρουσία σε συναυλίες τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό.

Εγγραφές
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν με τη γραμματεία της σχολής.
Οι εγγραφές γίνονται καθημερινά 5.00 - 9.00 μ.μ. στη Γραμματεία της Σχολής.
Πνευματικό Κέντρο Ιερού Ναού Αγ. Κωνσταντίνου & Ελένης Πειραιώς

Δωρεάν μαθήματα βυζαντινής εκκλησιαστικής μουσικής και ψαλτικής και μαθήματα παραδοσιακών χορών για μικρούς και για μεγάλους στη Φανερωμένη Χολαργού

Μαθήματα βυζαντινής εκκλησιαστικής μουσικής και ψαλτικής - Μαθήματα παραδοσιακών χορών για μικρούς και για μεγάλους
Μαθήματα βυζαντινής εκκλησιαστικής μουσικής και ψαλτικής
Για αρχαρίους: Κάθε Tρίτη
Από τον Πρωτοπρεσβύτερο π. Ιωάννη Καλογερόπουλο και τον Λαμπαδάριο του Ι. Ναού μας κ. Διονύσιο Θανασούλη

Για προχωρημένους: κάθε ΔΕΥΤΕΡΑ
Από τον Πρωτοψάλτη του Ιερού Ναού μας κ. Γεώργιο Χατζηχρόνογλου

Και τα τρία τμήματα λειτουργούν στη νέα αίθουσα του ενοριακού Πνευματικού Κέντρου (κάτω από το Παρεκκλήσιο του Αγίου Ραφαήλ)

Έναρξη μαθημάτων:
• για αρχαρίους, την Τρίτη 8 Οκτωβρίου και
• για προχωρημένους τη Δευτέρα 7 Oκτωβρίου

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν με τους υπεύθυνους της διδασκαλίας ή στα τηλέφωνα του Ιερού Ναού, 210.6511821 και 210.6564495, για περισσότερες πληροφορίες και εγγραφές.
 

Ιωάννης γρ

Νέο μέλος
Σχολές εκμάθησης Βυζαντινής Μουσικής λειτουργούν:

Στον Ιερό Ναό Αγίου Θωμά Κυψέλης, με τμήματα αρχαρίων και προχωρημένων. Διδάσκει ο καθηγητής κ. Ιωάννης Ηλιόπουλος.
Περισσότερες πληροφορίες στον τηλεφωνικό αριθμό: 210-86.55.230.

Στον Ιερό Ναό Ζωοδόχου Πηγής οδού Ακαδημίας. Διδάσκουν οι Πρωτοψάλτες και καθηγητές της Μουσικής: Αναστάσιος Μεντάκης, Κωνσταντίνος Αγγελίδης και ο Πανοσιολογιότατος πατήρ Ευστάθιος Ραφτόπουλος.
Περισσότερες πληροφορίες: 210-38.20.498 (5 έως 7μ.μ.)
και στον αριθμό κινητού τηλεφώνου: 6944605921.

Στον Σύλλογο Φίλων Βυζαντινής Μουσικής, επί της Λεωφόρου Κηφισίας 79, και συγκεκριμένα στο παρεκκλήσιο του Ιερού Ναού Αγίου Βασιλείου, που βρίσκεται στη συμβολή των οδών Μπουμπουλίνας και Μετσόβου.
Διδάσκει ο Πρωτοψάλτης κ. Γρηγόρης Νταραβάνογλου.
Περισσότερες πληροφορίες στους τηλεφωνικούς αριθμούς:
210-61.41.747 και 6945-43.79.97



Στον Ιερό Ναό Αγίου Αθανασίου Πολυδρόσου, επί της οδού Ροδοδάφνης 20.
Διδάσκει ο καθηγητής-Πρωτοψάλτης και συγγραφέας Διονύσιος Ηλιόπουλος.
Περισσότερες πληροφορίες στον τηλεφωνικό αριθμό:
210-68.20.486.
Η Σχολή Βυζαντινής Μουσικής της Ιεράς Μητροπόλεως Πειραιώς ιδρύθηκε το 1984 με σκοπό τη μουσική εκπαίδευση και ειδική κατάρτιση των ενδιαφερομένων να διακονήσουν στα Ιερά Αναλόγια.

Η σχολή της Ιεράς Μητροπόλεως είναι αναγνωρισμένη απο το κράτος με την υπ΄αριθμ. Δ/47980/10-9-1984 (ΦΕΚ 663/Β/84) απόφαση του Υπουργείου Πολιτισμού.

Φοίτηση
Η φοίτηση είναι υποχρεωτική 5ετής και σύμφωνη με τα αναλυτικά προγράμματα του Υπουργείου Πολιτισμού, το οποίο έχει την εποπτεία και συμμετέχει με εκπρόσωπό του στις πτυχιακές και διπλωματικές εξετάσεις. Τα μαθήματα και η εκπαιδευτική ύλη κατά τάξη είναι καθορισμένα και προβλέπονται απο τον ειδικό Νόμο περί Ωδείων και Σχολών.



Πτυχίο
Τα πτυχία τα οποία δίνει η σχολή Βυζαντινής Μουσικής της Ιεράς Μητροπόλεως είναι αναγνωρισμένα από το Yπουργείο Πολιτισμού.

Μεταπτυχιακό
Μεταπτυχιακό τμήμα Ψαλτικής Τέχνης λειτουργεί στη Σχολή Βυζαντινής Μουσικής.
Στο τμήμα μπορούν να εγγραφούν πτυχιούχοι σχολών Βυζαντινής Μουσικής και Ιεροψάλτες οι οποίοι μετά από διετή φοίτηση αποκτούν τίτλο Μουσικοδιδασκάλου Ψαλτικής Τέχνης.

Bυζαντινή Eκκλησιαστική Xορωδία
Στο πλαίσιο των μαθημάτων αλλά και των δραστηριοτήτων της Σχολής λειτουργεί η Bυζαντινή Eκκλησιαστική Xορωδία, η οποία έχει πολύχρονη επιτυχή παρουσία σε συναυλίες τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό.

Εγγραφές
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν με τη γραμματεία της σχολής.
Οι εγγραφές γίνονται καθημερινά 5.00 - 9.00 μ.μ. στη Γραμματεία της Σχολής.
Πνευματικό Κέντρο Ιερού Ναού Αγ. Κωνσταντίνου & Ελένης Πειραιώς

Δωρεάν μαθήματα βυζαντινής εκκλησιαστικής μουσικής και ψαλτικής και μαθήματα παραδοσιακών χορών για μικρούς και για μεγάλους στη Φανερωμένη Χολαργού

Μαθήματα βυζαντινής εκκλησιαστικής μουσικής και ψαλτικής - Μαθήματα παραδοσιακών χορών για μικρούς και για μεγάλους
Μαθήματα βυζαντινής εκκλησιαστικής μουσικής και ψαλτικής
Για αρχαρίους: Κάθε Tρίτη
Από τον Πρωτοπρεσβύτερο π. Ιωάννη Καλογερόπουλο και τον Λαμπαδάριο του Ι. Ναού μας κ. Διονύσιο Θανασούλη

Για προχωρημένους: κάθε ΔΕΥΤΕΡΑ
Από τον Πρωτοψάλτη του Ιερού Ναού μας κ. Γεώργιο Χατζηχρόνογλου

Και τα τρία τμήματα λειτουργούν στη νέα αίθουσα του ενοριακού Πνευματικού Κέντρου (κάτω από το Παρεκκλήσιο του Αγίου Ραφαήλ)

Έναρξη μαθημάτων:
• για αρχαρίους, την Τρίτη 8 Οκτωβρίου και
• για προχωρημένους τη Δευτέρα 7 Oκτωβρίου

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν με τους υπεύθυνους της διδασκαλίας ή στα τηλέφωνα του Ιερού Ναού, 210.6511821 και 210.6564495, για περισσότερες πληροφορίες και εγγραφές.

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια κ για τον κόπο σου! Θα τα δω όλα. Να σε καλά!
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
ο Άρχων κ. Χατζηχρόνογλου Γεώργιος Άρχων Υμνωδός της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας πρωτοψάλτης στον Ιερό Ναό Φανερωμένης Χολαργού, της Iέρας Αρχιεπισκοπής Αθηνών.



Διαθέτει το Αναστασιματάριον σε συλλογή ψηφιακή (δίσκους) με πλούσιες θεωρητικές και πρακτικές επισημάνσεις

Ήδη βρίσκεται το πιό πρακτικό μέρος του Αναστασιματαρίου (Εκδόσεις ΖΩΗ και της Αποστολικής Διακονίας της Εκκλησίας της Ελλάδος, το οποίο βασίζεται στο Αναστασιματάριο του Ιωάννου Πρωτοψάλτου) σε παραλλαγή και μέλος, καθώς και σημειώσεις θεωρίας και πρακτικής απο τον κ. Χατζηχρόνογλου.



Για την προσκόμηση του πλήρες περιεχωμένου του Αναστασιματαρίου σε ψηφιακή μορφή πέραν απο το περιεχώμενο που υπάρχει στον αυτό ιστότοπο με εκτεταμένες θεωριτικές και πρακτικές επισημάνσεις, παρακαλείσθε να επικοινωνήσετε απ᾽ευθείας με τον Άρχοντα

κ. Χατζηχρόνογλου:

Πληροφορίες για την έκδοση, η οποία έχει ολοκληρωθεί στο στούντιο και περιλαμβάνει 13 ψηφιακούς δίσκους παραλλαγή και μέλος όπως και τα ανάλογα βιβλία

Πεντάτομο έργο και 13 ψηφιακούς δίσκους.

μπορείτε να επικοινωνείτε στο κινητό τηλέφωνο: 6932737738 Αλέξιος Νικολουτσόπουλος. Ιεροψάλτης καθηγητής βυζαντινής μουσικής.



Η στο email byzantinh.moysikh@gmail.com
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Θέλω να γίνω ψάλτης...

Γιάννη,

Χριστός Ανέστη! Εύχομαι να πέρασες τις Άγιες Ημέρες της Μεγάλης Εβδομάδος και το Πάσχα με κάθε ευλογία του Θεού.

Είπες στο πρώτο-πρώτο σου μήνυμα, "Θέλω να γίνω ψάλτης." Πολύ καλές οι σχολές και τα μαθήματα, όπως σου έχουνε απαντήσει οι συνάδελφοι στα τελευταία πόστ, αλλά αυτά από μόνα τους ΔΕΝ κάνουν τον ψάλτη. Αυτά σίγουρα βοηθάνε στο ΕΡΓΟ του ψάλτη, αλλά μόνο με αυτά, Ψάλτη (με την έννοια της λέξεως και με κεφαλαίο Ψ) ΔΕΝ πρόκειται να γίνεις.

Για να πης ότι είσαι, όντως, Ψάλτης, θα πρέπει να μαθητεύσεις κοντά σε έναν μουσικό Ψάλτη/Δάσκαλο ο οποίος γνωρίζει την όλη Λειτουργιολογία της Εκκλησίας μας, και ξεύρει πως να ψάλλει Κανόνες, Δοξαστικά, Καθίσματα, και με ποιούς χρόνους και με ποιούς ρυθμούς να τα ψάλλει όλα αυτά. Πρέπει να έχει την υπομονή αλλά και εην επιμονή να τα διδάξει όλα αυτά ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟ. Δηλαδή, όταν βρης το κατάλληλο αυτό πρόσωπο υπό του οποίου θέλεις να μαθητεύσεις, θα πρέπει να πηγαίνεις κοντά του ΚΑΘΕ Κυριακή, σε ΚΑΘΕ εσπερινό, σε ΚΑΘΕ ακολουθία της Μεγάλης Τεσσαρακοστής και, φυσικά, της Μεγάλης Εβδομάδος. Πρέπει να ΖΗΣΗΣ αυτόν τον ψάλτη επάνο στο Αναλόγιο για να μάθεις ακριβώς πως αρχίζει, πως τελειώνει, πόσο γρήγορα ψαίλνει το ένα και πόσο αργά ψαίλνει το άλλο. Και πάνω απ' όλα, θα ΑΚΟΥΣΕΙΣ πιο πολύ απ' ότι θα ψάλλεις τουλάχιστον την πρώτη σου χρονιά.

Δεν ξεύρω πόσο χρονών είσαι και εάν έχεις πατήσει πόδι ποτέ σε Αναλόγιο, αλλά εάν είσαι νέος, πίστεψέ με, αυτά τα πρώτα τέσσερα-πέντε χρόνια δίπλα σε έναν δάσκαλο θα είναι τα πιο κρίσημα και χρήσιμα της ιεροψαλτικής σου "καριέρας", εάν αυτό είναι που ζητάς. Πίστεψέ με, θα μάθεις πιο πολλά απ' ότι θα μάθεις σε μία σχολή. Δεν σου λέω να ΜΗΝ πας σε σχολή... απλά λέω ότι η διά ζώσης ΠΕΙΡΑ επάνω στο Αναλόγιο είναι το παν για έναν ψάλτη. Και φυσικά, παίζει ρόλο και ο δάσκαλος δίπλα στον οποίο θα καθήσεις.

Εάν μένεις στον Πειραιά, όπως μας είπες, νομίζω ότι ο πιο κοντινός σου θα είναι ο κύριος Φώτης Γιαννακάκης, ο οποίος έχει και τιμητικό οφφίκιο από το Πατριαρχείο. Πήγαινε να τον βρης. Εάν δεν έχεις πρόβλημα να ταξιδέψεις, πήγαινε βρες τον Γιώργο Χατζηχρόνογλου. Βρες όποιον άλλον θέλεις, αλλά να είναι παραδοσιακός ψάλτης, όχι τραγουδιστής. Και όποιον δάσκαλο βρεις, να είσαι έτοιμος να κάτσης δίπλα του για τρία, μπορεί και τέσσερα χρόνια μέχρι να είσαι έτοιμος να αναλάβεις ΑΡΙΣΤΕΡΟ αναλόγιο (δηλαδή, μία θέση που είναι υπό την διεύθυνση ενός πρωτοψάλτου). Κάτσε εκεί για άλλα ένα ή δύο χρόνια και μετά ανέλαβε πρώτη θέση. Αυτό το ρεζιλίκι που γίνεται, δηλαδή το να τελειώνει κάποιος μία σχολή Βυζαντινής Μουσικής ή να παίρνει μερικά μαθήματα από κάποιον και μετά να αναλάβει αναλόγιον, είναι απαράδεκτο.

Αυτά, εν ολίγοις. ΠΟΛΥ ολίγοις. Σου εύχομαι καλή επιτυχία και καλή σταδιοδρομία.

Απόστολος
 
Last edited:

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
Χρονια πολλα Αληθως ο Κυριος! Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Είμαι Απο Περιστέρι. Έχω μιλήσει με την σχολή 'Σχολείον ψαλτικης' και μου ειπαν οτι αν θέλω μπορω να πηγαίνω να παρακολουθώ μαθήματα μεχρι τον Σεπτέμβρη οπου θα μπορω να ξεκίνησε κανονικά. Απλα με ενδιαφέρουν κ λίγο τα δίδακτρα για να μπορέσω να κανονισω. Αν γνωρίζεις γενικά πως πάνε η γενικά κάποια σχολή μου λες.

Χριστός Ανέστη, Ιωάννη,
Στο Περιστέρι, υπάρχει στην Μητρόπολη (Ευαγγελίστρια) σχολή Βυζ. μουσικής, με τον πρωτοψάλτη της Μητρόπολης κ. Βλάχο και τα μαθήματα, απ' ότι γνωρίζω, είναι ΔΩΡΕΑΝ.
Αν είσαι νέο παιδί, χρειάζεται όρεξη, διάβασμα και από κοντά στη λατρευτική ζωή της εκκλησίας μας, ώστε , όπως σου λένε και οι προλαλήσαντες, να σου γίνουν βιώματα αυτά που θα ακούς ,θα βλέπεις και αργότερα θα βιώνεις. Αν έχεις αγάπη για τη θρησκεία μας, το ψάλσιμο είναι μία έκφρασή αυτής της αγάπης. Νάσαι σίγουρος οτι σ' αυτή σου την προσπάθεια, θα σε βοηθήσουν πολλοί κι αν έχεις λίγη επιμονή και δεν τα αφήσεις στο δρόμο, θα ανταμειφθείς και υλικά και - το σπουδαιότερο - πνευματικά. Αυτά που σου πρότειναν οι καλοί συν-άδελφοι, δες τα με ησυχία τώρα που τελεώνει το εκπαιδευτικό έτος, ωστε να ξεκινήσεις μετά το καλοκαίρι με την επιλογή σου. Καλή συνέχεια.
 

Ιωάννης γρ

Νέο μέλος
Καταρχήν σας ευχαριστώ ολους για την βοήθεια σας γιατι η αποψεις σας ειναι πολυ σημαντικες μιας και γνωριζετε περισσοτερα απο εμενα. Δυστυχώς σε Αναλογιο δεν έχω βρεθεί ποτε. Αν και πηγαίνω απο μικρός στην εκκλησία και ειμαι παντα εκεί κάθε Μεγάλη βδομάδα κλπ. Όχι οτι αυτό λεει κάτι. Γενικά δεν θέλω να γίνω "αυριο" ψάλτης. Θέλω να κάτσω να μάθω να ακούσω και να προσπαθήσω. Γνωρίζω πως θέλει υπομονή και γνωρίζω οτι τελικά μπορεί και να μην γίνω ποτε ψάλτης η ψαλτης σωστός. Αλλά έχω και την υπομονή και την διάθεση να κάτσω και να μαθω. Δυστυχώς απο τα 24 ήθελα να είχα κανει κάποια βήματα αλλά λογο της καθημερινότητας δεν έτυχε ποτε. Τώρα ειμαι 27.
 
Χριστός Ανέστη!
Απο προσωπική εμπειρία και φιλία θα σου συνιστούσα την περίπτωση της Σχολής Βυζαντινής Μουσικής Αγίας Μαρίνας Ιλισίων,είναι καταπληκτική περίπτωση και με μαθητεία στο αναλόγιο κοντά στον κ.Γρηγόρη Αναστασίου,αναλόγιο γεμάτο χορό μαθητών,το έχω ζήσει απο κοντά,δεν θα χάσεις σε κάθε περίπτωση..
Σου παραθέτω και την διεύθυνση της σχολής,διάβασε να δεις και κάποια στοιχεία και ψάξε και τους "Ιλισιώτες Ψάλτες" στο διαδίκτυο,(έχει αρκετα videosστο you tube,καθώς και κάποια ηχητικά με τον Γρηγόρη Αναστασίου)είναι σχεδόν αποκλειστικά ο μαθητικός χορός..

http://www.agiamarinailision.gr/byzantineschool
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Για να αστειευτώ και λιγάκι, θα σού έλεγα το εξής: Δεν ξέρω πότε θα γίνεις ψάλτης (προφανώς ακολουθάς τις συμβουλές των προλαλησάντων...), αλλά έχεις ήδη γίνει άρχων χάκερ της ΜΧΕ!!!! Πώς μπόρεσες και ποστάρισες στο κλειδωμένο Ψαλτολόγιο μεγαλοβδομαδιάτικα;;;;;;; Εδώ, θα ήθελα εγώ την συμβουλή σου, για το πώς χακιάζουμε το Ψαλτολόγιο...:D:D:D
 
Last edited:

Ιωάννης γρ

Νέο μέλος
Για να αστειευτώ και λιγάκι, θα σού έλεγα το εξής: Δεν ξέρω πότε θα γίνεις ψάλτης (προφανώς ακολουθάς τις συμβουλές των προλαλησάντων...), αλλά έχεις ήδη γίνει άρχων χάκερ της ΜΧΕ!!!! Πώς μπόρεσες και ποστάρισες στο κλειδωμένο Ψαλτολόγιο μεγαλοβδομαδιάτικα;;;;;;; Εδώ, θα ήθελα εγώ την συμβουλή σου, για το πώς χακιάζουμε το Ψαλτολόγιο...:D:D:D

Βασικά δεν ήξερα οτι ηταν κλειδωμένο και έστειλα mail στον admin κ μου το δημοσίευσε. Δεν εκανα κανενα hack :D Διάλεξα τον ευκολο τροπο του email!!
 

Ιωάννης γρ

Νέο μέλος
Χριστός Ανέστη!
Απο προσωπική εμπειρία και φιλία θα σου συνιστούσα την περίπτωση της Σχολής Βυζαντινής Μουσικής Αγίας Μαρίνας Ιλισίων,είναι καταπληκτική περίπτωση και με μαθητεία στο αναλόγιο κοντά στον κ.Γρηγόρη Αναστασίου,αναλόγιο γεμάτο χορό μαθητών,το έχω ζήσει απο κοντά,δεν θα χάσεις σε κάθε περίπτωση..
Σου παραθέτω και την διεύθυνση της σχολής,διάβασε να δεις και κάποια στοιχεία και ψάξε και τους "Ιλισιώτες Ψάλτες" στο διαδίκτυο,(έχει αρκετα videosστο you tube,καθώς και κάποια ηχητικά με τον Γρηγόρη Αναστασίου)είναι σχεδόν αποκλειστικά ο μαθητικός χορός..

http://www.agiamarinailision.gr/byzantineschool

Να σε καλα!!. Θά το κοιτάξω!
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Καλησπέρα σας. Είμαι νεος εδώ οποτε αν γράφω σε λάθος μέρος ζήτω συγνώμη :)

Θέλω να γίνω ψάλτης αλλά έχω αρκετές απορίες και δυστυχώς δεν έχω φιλο ψάλτη για να ρωτησω. Αν οι ερωτήσεις μου σας φανούν άκυρες, δείξτε κατανόηση μιας και είμαι αρχάριος.

Καταρχήν θα ήθελα να σας ρωτησω αν κάποιος δεν έχει καλη φωνη μπορεί να γίνει ψάλτης? Δεν εννοώ φάλτσο :). αλλάζει αυτό με τα μαθήματα φωνητικής?

Πως πρεπει να αρχίσω? Τι να ακούω κ τι να διαβάσω?
Κ τέλος αν κ γνωρίζω οτι τα μαθήματα αρχίζουν τον Σεμπτέμβριο.

Υπάρχει κάποια σχολή στην Αθήνα κ ποσο περιπου είναι τα δίδακτρα?
Αν κ το τελευταιο μάλλον δύσκολο να απαντηθεί.

Ευχαριστώ κ ελπίζω κάποιος να μου απαντήσει!


Όπως και να έχει εγώ σε εύχομαι καλή σταδιοδρομία και εύχομαι να κάνεις πραγματικότητα αυτός που θέλεις!!! Το οποίο να ξέρεις θέλει και χρειάζεται πολύ αγάπη και κατάθεση ψυχής!
 

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Προσωπική μου γνώμη και εμπειρία είναι πως οι μαθητείες εντώς του πλαισίου μεγάλων χορωδιών όπου ο Χοράρχης/Δάσκαλος ενδιαφέρεται κυρίως για την Χορωδία, και του "εκ χορώς ψάλλειν" σπανίως προσφέρουν αποτελέσματα για την αξιοποίηση ενός αρχαρίου προς την Ψαλτική.

Οι πολλοί επίδοξοι Ψάλτες (μέλη του Χορού) κάνουν το έργο δύσκολο για τον Χοράρχη να μοιράσει αξιόλογη ώρα και να αφοσιοθεί με όλους του επίδοξους, εν χορώ, Ψάλτες, σε σοβαρή και ουσιώδες προσωπική βάση.

ΝΓ
 
Να σε καλα!!. Θά το κοιτάξω!

Δεν έκανα τίποτα,να σαι καλά-μπορείς να πας και μια Κυριακή να εκκλησιαστείς και να δεις τι γίνεται απο εκεί...Αυτό που γνωρίζω προσωπικά είναι ότι τα παιδιά εκεί προοδεύουν και το αναλόγιο γεμίζει απο την αγάπη και το σεβασμό για το δάσκαλο,είναι πολύ σημαντικό ο δάσκαλος να σε εμπνέει με την ψαλμωδία του αλλά και με τις γνώσεις του...και φυσικά να ασχολείται μαζί σου!Όταν τους δεις και ακούσεις,θα καταλάβεις!,,..'Ο,τι σε φωτίσει ο Θεός αδελφέ,Χριστός Ανέστη

Υ.γ.Ενα απο τα καλά επίσης είναι οτι η φοίτηση στη σχολή είναι δωρεάν!

και άλλη ηλεκτρ.σελίδα αν σε ενδιαφέρει
https://www.facebook.com/pages/Ἰλισιῶτες-Ψάλτες-Ilissiotes-Psaltes/153910918029203?ref_type=bookmark
 
Last edited:
Top