Η ψαλτική στη Θεσσαλονίκη χθές και σήμερα

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Mολονότι στὸ παρελθόν ἔχω ὑπαινιχθεῖ μὲ ἀρνητικὸ τρόπο γιὰ τὴν προσωπολατρεία ποὺ περιβάλλει τὸ ὄνομα τοῦ κ. Νεοχωρίτη ἀπὸ συγκεκριμένους «ὀπαδούς»του -ἐλπίζω λίγους- ἐν τούτοις κανεὶς δὲν μπορεῖ νὰ ἀρνηθεῖ πὼς τὸ ὕφος του ἀποτελεῖ εὐχάριστη ὄαση στὴν σημερινὴ ψαλτικὴ Θεσσαλονίκη, ὅπου η φωνασκία καὶ ἡ ἐλευθεριότητα στὴν ἀπόδοση τοῦ μέλους δυστυχῶς ἀποτελοῦν πλέον τὰ κύρια κριτήρια σὲ πολλὰ «γωνιακά» ἀναλόγια.

Τὸ πατριαρχικὸ ὕφος τῶν μεγάλων τῆς Θεσαλονίκης ἔχει ξεχειλωθεῖ ἀπὸ τὸ πολὺ τέντωμα σὲ σημεῖο παραμόρφωσης τῶν μαθητῶν τους κι ἔτσι δίνεται πρόσφορο ἔδαφος καὶ στὴν πόλη μας -δυστυχῶς- γιὰ τὴν διάδοση καινοφανῶν θεωριῶν καὶ πρακτικῶν ἐξ Ἀθηνῶν.

Δυστυχῶς ἔφυγε κι ὁ Χ. Συμεωνίδης ...
 
Τὸ πατριαρχικὸ ὕφος τῶν μεγάλων τῆς Θεσαλονίκης ἔχει ξεχειλωθεῖ ἀπὸ τὸ πολὺ τέντωμα σὲ σημεῖο παραμόρφωσης τῶν μαθητῶν τους ...
Πιστεύω ότι στο παραπάνω μήνυμα περιγράφεται ακριβώς -και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο - το τι ακριβώς συμβαίνει σήμερα στην ψαλτομάνα Θεσσαλονίκη ... και όχι μόνο
Δυστυχώς η αλήθεια ενοχλεί κάποιους
 
Last edited by a moderator:
E

emakris

Guest
Τὸ πατριαρχικὸ ὕφος τῶν μεγάλων τῆς Θεσαλονίκης ἔχει ξεχειλωθεῖ ἀπὸ τὸ πολὺ τέντωμα σὲ σημεῖο παραμόρφωσης τῶν μαθητῶν τους κι ἔτσι δίνεται πρόσφορο ἔδαφος καὶ στὴν πόλη μας -δυστυχῶς- γιὰ τὴν διάδοση καινοφανῶν θεωριῶν καὶ πρακτικῶν ἐξ Ἀθηνῶν.

Πω, πω, τι είπατε τώρα... Πιάσατε ακριβώς την ουσία του προβλήματος, και όχι μόνο για τη Θεσσαλονίκη! Το "ξεχειλωμένο" (ή "πιπεράτο" κατά την εύστοχη έκφραση γνωστού πρωτοψάλτη) ψάλσιμο είναι αυτό που οδηγεί όλο και περισσότερους συναδέλφους στις γνωστές θεωρίες και πρακτικές (ονόματα δεν λέμε, μην μπλέξουμε πάλι και αρχίσουν να μας καθυβρίζουν), οι οποίες θα μας οδηγήσουν δήθεν στο "αρχαίον κάλλος" της εκκλησιαστικής μουσικής. Αυτό είναι. Και γι' αυτό πρέπει να επαινούνται άνθρωποι σαν τον κ. Νεοχωρίτη και αρκετούς άλλους, λιγότερο επώνυμους.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Πω, πω, τι είπατε τώρα... Πιάσατε ακριβώς την ουσία του προβλήματος, και όχι μόνο για τη Θεσσαλονίκη! Το "ξεχειλωμένο" (ή "πιπεράτο" κατά την εύστοχη έκφραση γνωστού πρωτοψάλτη) ψάλσιμο είναι αυτό που οδηγεί όλο και περισσότερους συναδέλφους στις γνωστές θεωρίες και πρακτικές (ονόματα δεν λέμε, μην μπλέξουμε πάλι και αρχίσουν να μας καθυβρίζουν), οι οποίες θα μας οδηγήσουν δήθεν στο "αρχαίον κάλλος" της εκκλησιαστικής μουσικής. Αυτό είναι. Και γι' αυτό πρέπει να επαινούνται άνθρωποι σαν τον κ. Νεοχωρίτη και αρκετούς άλλους, λιγότερο επώνυμους.

Εγκρινω και επαυξανω!!!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Mολονότι στὸ παρελθόν ἔχω ὑπαινιχθεῖ μὲ ἀρνητικὸ τρόπο γιὰ τὴν προσωπολατρεία ποὺ περιβάλλει τὸ ὄνομα τοῦ κ. Νεοχωρίτη ἀπὸ συγκεκριμένους «ὀπαδούς»του -ἐλπίζω λίγους- ἐν τούτοις κανεὶς δὲν μπορεῖ νὰ ἀρνηθεῖ πὼς τὸ ὕφος του ἀποτελεῖ εὐχάριστη ὄαση στὴν σημερινὴ ψαλτικὴ Θεσσαλονίκη, ὅπου η φωνασκία καὶ ἡ ἐλευθεριότητα στὴν ἀπόδοση τοῦ μέλους δυστυχῶς ἀποτελοῦν πλέον τὰ κύρια κριτήρια σὲ πολλὰ «γωνιακά» ἀναλόγια.

Τὸ πατριαρχικὸ ὕφος τῶν μεγάλων τῆς Θεσαλονίκης ἔχει ξεχειλωθεῖ ἀπὸ τὸ πολὺ τέντωμα σὲ σημεῖο παραμόρφωσης τῶν μαθητῶν τους κι ἔτσι δίνεται πρόσφορο ἔδαφος καὶ στὴν πόλη μας -δυστυχῶς- γιὰ τὴν διάδοση καινοφανῶν θεωριῶν καὶ πρακτικῶν ἐξ Ἀθηνῶν.

Δυστυχῶς ἔφυγε κι ὁ Χ. Συμεωνίδης ...

Νὰ προσθέσω ἀκόμη πὼς στὶς μεγάλες ἑνορίες τὴς Θεσσαλονίκης δύσκολα ἀντέχεις τὸ ψάλσιμο ἀλλὰ καὶ τοὺς ὑπερφίαλους ἱερείς-κήρυκες τοῦ θείου ... ἑαυτοῦ τους, εἰδικὰ ἄμα ἔχεις μωρὸ παιδὶ στην ἀγκαλιὰ νὰ μεταλαβεις καὶ περιμένεις πότε θὰ τὸν βουλώσουν καὶ ὁ ψάλτης καὶ ὁ ἱερέας ἐπίδοξος ρήτορας τοῦ στυλ καθρέφτη καθρεφτάκι μου μὲ φαιλώνιο ρώσικο καὶ γιακὰ δυὸ μέτρα πάνω σὰν ἐξωγήινος Darth Vader.

Προτιμῶ πάντα μικρὲς ἑνορίες ὅπου οἱ ψάλλοντες καὶ τὸ ἱερατεῖο ἔχουν συνήθως ἐπίγνωση ποὺ βρίσκονται καὶ τὶ κάνουν, χωρὶς νὰ ταλαιπωροῦν τὸν κόσμο μὲ ἀτομικὰ βίτσια καὶ γούστα, ἐλλείψει ἄλλης ἰκανοποίησης :rolleyes::wink:
 

asimos psaltis

Ο ΑΣΗΜΟΣ

Τὸ πατριαρχικὸ ὕφος τῶν μεγάλων τῆς Θεσαλονίκης ἔχει ξεχειλωθεῖ ἀπὸ τὸ πολὺ τέντωμα σὲ σημεῖο παραμόρφωσης τῶν μαθητῶν τους κι ἔτσι δίνεται πρόσφορο ἔδαφος καὶ στὴν πόλη μας -δυστυχῶς- γιὰ τὴν διάδοση καινοφανῶν θεωριῶν καὶ πρακτικῶν ἐξ Ἀθηνῶν.

Δυστυχῶς ἔφυγε κι ὁ Χ. Συμεωνίδης ...

Ο Χάρης Συμεωνίδης είναι ερευνητής και πολύ καλός θεωρητικός.
Όσον αφορά τις ψαλτικές του ικανότητες είναι ένας πολύ καλός ψάλτης με πολύ καλή φωνή. Επίσης είναι άνθρωπος έξυπνος, δραστήριος, ξέρει με ποιους κάνει παρέα και ξέρει να προβάλλει (με την καλή έννοια) τα ταλέντα του σε όλη τους την έκταση.

Δεν ξέρω όμως τι θα μπορούσε να αλλάξει στη Θεσσαλονίκη η παρουσία του εκεί.
Τι παραπάνω θα έκανε από ότι κάνει στην Αθήνα;
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis

Τὸ πατριαρχικὸ ὕφος τῶν μεγάλων τῆς Θεσαλονίκης ἔχει ξεχειλωθεῖ ἀπὸ τὸ πολὺ τέντωμα σὲ σημεῖο παραμόρφωσης τῶν μαθητῶν τους κι ἔτσι δίνεται πρόσφορο ἔδαφος καὶ στὴν πόλη μας -δυστυχῶς- γιὰ τὴν διάδοση καινοφανῶν θεωριῶν καὶ πρακτικῶν ἐξ Ἀθηνῶν.

...

Κριμα...Κριμα....ήμουν ετοιμος να μετακομίσω στην Θεσαλοκίκη κάποτε....για να είμαι μέσα στην ''πηγή''...και μιλάω σοβαρά...είχα την πόλη σε ''...θρόνο υψηλό...''...την πρώτη απογοήτευση την πήρα από μερικούς γνωστούς μαθητές του Ταλιαδώρου.....καμμιά σχέση με τον δασκαλό τους....

Κρίμα ...Κριμα....

ΥΓ:μα .......να ´...επηρεάζονται από την Αθηναική σχολή ....ενώ έχουν δίπλα τους το Άγιον Όρος....;;
 

asimos psaltis

Ο ΑΣΗΜΟΣ
Απορώ γιατί μιλάμε για Αθηναϊκό ύφος ή Αθηναϊκή σχολή ή δεν ξέρω πώς αλλιώς να το εκφράσω, απο τη στιγμή που στην Αθήνα υπάρχουν όλα τα είδη των υφών και όλα τα είδη των σχολών.

Γιατί να είναι κακό να επηρεαστεί ένας ψάλτης εκ Θεσσαλονίκης από έναν ψάλτη εξ Αθηνών;

Το κακό είναι να επηρεαστεί από ψάλτες που δεν έχουν καμία σχέση με την εκκλησιαστική μουσική παράδοση και το ανδροπρεπές και σοβαρό ύφος. Τέτοιοι δυστυχώς υπάρχουν και στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη και στη Λάρισα και σε όλη την Ελλάδα
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Η συμβασιλεύουσα είχε την ιδιαίτερη ευλογία από τον Θεό να στεγάσει μια τριανδρία (συν τον Αθανάσιο Παναγιωτίδη) με τους μέγιστους εκτελεστές, εκδότες, και διδασκάλους, και τον επιφανέστερο θεωρητικό του αιώνα μας (μακαρίτη Αβραάμ Ευθυμιάδη). Σήμερα ο μόνος εν ενεργεία είναι ο μέγιστος Χαρίλαος Ταλιαδώρος. Όλοι αυτοί άφησαν σπορά. Ο καρπός της κρίνεται από τα αποτελέσματα. Κανείς εχέφρων από τους μαθητές τους δεν ισχυρίστηκε ότι υπερέβη τον δάσκαλό του, κ αυτό είναι ενδεικτικό της ακόμη μεγαλύτερης σημασίας τους. Κανείς... άσφαλτος ασφαλώς.


Δ.
 
Last edited:

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Σήμερα ο μόνος εν ενεργεία είναι ο μέγιστος Χαρίλαος Ταλιαδώρος. Όλοι αυτοί άφησαν σπορά. Ο καρπός της κρίνεται από τα αποτελέσματα.
Δ.

:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Aς πω και γω μια ιστορία για την Θεσσαλονίκη.Οταν ήμουν φοιτητής, φίλος μου και ένας από τους καλύτερους επιγόνους του Καραμάνη στην πόλη, με ρωτάει τι μαθαίνω στο ωδείο με τον Σουρλαντζή δασκαλό μου.΄Του λέω λοιπόν ότι. τώρα μαθαίνω το Θεοτόκε Παρθένε του Μπερεκέτη.Με έμφαση και καλή διάθεση μου λέει:Πως το διαβάζεις ;πάρε μια κασσέτα να ακούσεις τον Καραμάνη αλλιώς πως θα το μάθεις;Θεωρούσε δηλαδή αδύνατη την εκμάθηση ενός μαθήματος με παραλλαγή και προσπάθεια διαβάσματος χωρίς παπαγαλία ,γιατί ξέρω ότι αυτό υποννοούσε και γι αυτο σας τα γράφω και αυτά.Δεν εννοούσε το ύφος και τις αναλύσεις ,ειδικά της τελευταίες τις αγνοούσε, νόμιζε ότι αυτά που άκουσε απο τον δασκαλό του είναι μουσική φτιαγμένη απο αυτόν δηλ τον Καραμάνη και όχι ότι προέρχονται από ανάλυση σημαδιών.Ακόμα και τώρα οι παλιοί ψάλτες στην πόλη αυτά νομίζουν και στηρίζονται σε αυτά που άκουσε ο καθείς στην σχολή του συν το δημοτικό τραγούδι που τους χαλάει την έκφραση με την βαριά προφορά που ψάλλουν τελείως μπουκωμένα και γεροντίστηκα.Υπάρχουν βέβαια και νέοι που έχουν καταλάβει ορισμένα πράγματα αλλά δεν έχουν συλλάβει ακόμα τα βαθύτερα όσον αφορά τον τρόπο του ψάλλειν σε μια ενορία και πολλές φορές αναλώνονται σε κλαψουρίσματα και λαρυγγισμούς που τους ακούμε στους αγνούς ποιμένας όταν θέλουν να συνάξουν τα πρόβατα.Η ψαλτική πρέπει να είναι λαμπρή και μεγαλοπρεπής όπως καλά το κατάλαβαν οι τρείς χάρις όμως στον μέγιστο όλων τον Παναγιωτίδη και επίσης όπως μιλάμε έτσι πρέπει και να ψάλλουμε όχι προσποιήσεις και υπερβολές.Ο κόσμος θέλει απλά πράγματα σήμερα και κυρίως την ηρεμία του και μείς πρέπει να προσπαθούμε γι αυτήν μέσα στον ναό.Πάντα γειά
 
E

emakris

Guest
Έχει αναφερθεί και άλλη φορά στο Ψαλτολόγιο, δεν θυμάμαι από ποιον συνάδελφο: Κάθε ψάλτης και μουσικοδιδάσκαλος, που θέλει να θεωρείται "μεγάλος", κρίνεται τελικά από το τι αφήνει πίσω του. Κατά πόσο δηλαδή συμβάλλει ώστε η μουσική στις εκκλησίες μας να είναι αυτή που πρέπει να είναι. Ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του. Σε πρόσωπα (κατά πάγια τακτική) δεν πρόκειται να αναφερθώ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας


Προς τί τα συγχισμένα προσωπάκια, αγαπητέ; Υποπτεύομαι ότι οφείλονται στην προκρούστεια κατάτμηση του μηνύματός μου, περί του εσχάτου των μεγίστων Χαριλάου Ταλιαδώρου...


Δ.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ο Χάρης Συμεωνίδης είναι ερευνητής και πολύ καλός θεωρητικός.
Όσον αφορά τις ψαλτικές του ικανότητες είναι ένας πολύ καλός ψάλτης με πολύ καλή φωνή. Επίσης είναι άνθρωπος έξυπνος, δραστήριος, ξέρει με ποιους κάνει παρέα και ξέρει να προβάλλει (με την καλή έννοια) τα ταλέντα του σε όλη τους την έκταση.

Δεν ξέρω όμως τι θα μπορούσε να αλλάξει στη Θεσσαλονίκη η παρουσία του εκεί.
Τι παραπάνω θα έκανε από ότι κάνει στην Αθήνα;

Ἁπλὰ ὅταν ὁ Χ. Συμεωνίδης ἦταν στὴ Θεσσαλονίκη ὑπῆρχε ἄλλο ἕνα ἀναλόγιο ὅπου μποροῦσες νὰ ἀκούσεις ἐμπνευσμένη ψαλτικὴ, χωρὶς ἐπιτήδευση, ἀπὸ καλλιφωνότατο ψάλτη καὶ πρὸ πάντων ὀρεξάτο νὰ ψάλλει ἄψογα ἀπὸ τὸ πιὸ ἀργὸ μάθημα ἀγρυπνίας μέχρι ἀτζέμ κιουρντί.

Κι ἀκόμη νὰ σὲ ἀφήνει νὰ ψάλλεις δίπλα του χωρὶς νὰ σὲ γειώνει μὲ τὸ παραμικρό.

Ἀπὸ τὸτε ποὺ ἔφυγε ἔχασα ἕναν φίλο ἀλλὰ κι ἕνα ἄνετο ἀναλόγιο.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Και όμως, δεν χαθήκανε όλοι οι ψάλτες από την Θεσσαλονίκη. Όντως, υπάρχουν μερικά "διαμάντια" ιεροψάλες, όπως τον Άρχοντα Α' Δομέστικο κ. Μιλτιάδη Παππά, ο οποίος ψαίλνει στην Αγία Αικατερίνη και τηρεί την Πατριαρχική παράδοση που κρατάει στους όμους του. Ο κ. Παππάς ούτε τραγουδιστής είναι, ούτε ψώνιο είναι, και ούτε είναι κανένας μάγκας που θα σου παριστάνει τον καμπόσο. Είναι άνθρωπος του Αναλογίου που παίρνει το έργο του πολύ σοβαρά, αλλά γίνεται θυσία γι' αυτούς που, πραγματικά, διψάν για να μάθουν πως να ψάλλουν σωστά. Δεν θέλω να μακρολογώ για να μην νομίζει και ο ίδιος ότι τα παραλέω. Μιλάω από προσωπική εμπειρία, εφ' όσον έκανα την απόφαση να ταξιδέψω από την Αμερική ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ μέσα σε οκτώ μήνες για να μάθω κοντά του. Ο Θεός να ευλογεί και να τον καθοδηγή πάντοτε εις το έργον του.

Απόστολος
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Και όμως, δεν χαθήκανε όλοι οι ψάλτες από την Θεσσαλονίκη. Όντως, υπάρχουν μερικά "διαμάντια" ιεροψάλες, όπως τον Άρχοντα Α' Δομέστικο κ. Μιλτιάδη Παππά, ο οποίος ψαίλνει στην Αγία Αικατερίνη και τηρεί την Πατριαρχική παράδοση που κρατάει στους όμους του. Ο κ. Παππάς ούτε τραγουδιστής είναι, ούτε ψώνιο είναι, και ούτε είναι κανένας μάγκας που θα σου παριστάνει τον καμπόσο. Είναι άνθρωπος του Αναλογίου που παίρνει το έργο του πολύ σοβαρά, αλλά γίνεται θυσία γι' αυτούς που, πραγματικά, διψάν για να μάθουν πως να ψάλλουν σωστά. Δεν θέλω να μακρολογώ για να μην νομίζει και ο ίδιος ότι τα παραλέω. Μιλάω από προσωπική εμπειρία, εφ' όσον έκανα την απόφαση να ταξιδέψω από την Αμερική ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ μέσα σε οκτώ μήνες για να μάθω κοντά του. Ο Θεός να ευλογεί και να τον καθοδηγή πάντοτε εις το έργον του.

Απόστολος

Δὲν μίλησα γιὰ ὅλους. Μίλησα γιὰ «γωνιακὲς» ἑνορίες.

Ὅσο γιὰ τὸν κ. Παππᾶ δὲν τὸν γνωρίζω, δὲν τὸν ἔχω ἀκούσει, μοῦ εἶναι παντελῶς ἄγνωστος.
 

asimos psaltis

Ο ΑΣΗΜΟΣ
Ἁπλὰ ὅταν ὁ Χ. Συμεωνίδης ἦταν στὴ Θεσσαλονίκη ὑπῆρχε ἄλλο ἕνα ἀναλόγιο ὅπου μποροῦσες νὰ ἀκούσεις ἐμπνευσμένη ψαλτικὴ, χωρὶς ἐπιτήδευση, ἀπὸ καλλιφωνότατο ψάλτη καὶ πρὸ πάντων ὀρεξάτο νὰ ψάλλει ἄψογα ἀπὸ τὸ πιὸ ἀργὸ μάθημα ἀγρυπνίας μέχρι ἀτζέμ κιουρντί.

Τον έχω ακούσει να ψάλλει στην Αθήνα.
Έχω την εντύπωση ότι είναι λιγάκι υπερβολικά αυτά που λέτε.
Βέβαια αυτά τα πράγματα είναι υποκειμενικά.
Από την άλλη βέβαια σκέφτομαι, να μην γνωρίζετε τον κ. Παππά.
Κι αυτό λιγακι υπερβολικό μου φαίνεται.
 
Top