Η εκτέλεση της πεταστής

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Είναι η εκτέλεση της πεταστης φιλε μου :)
Συνήθως να ανεβαίνει μία φωνή και να ξανακατεβαίνει. Υπάρχει και αυτή η εκτέλεση αλλά για άλλες περιπτώσεις, όχι όπου βλέπουμε πεταστή. Πχ σε μαθήματα ψαλλόμενα με αργότερο χρόνο και θέσεις (πχ σε κάποιες κατάληξεις του «Τριάδι» των Χερουβικών). Όχι σε τόσο σύντομες θέσεις και χρονική αγωγή.
 
Last edited:

Th4nasis

Παλαιό Μέλος
Συνήθως να ανεβαίνει μία φωνή και να ξανακατεβαίνει.

Στην θεωρία του κυρίου Γεωργίου Ν. Κωνσταντίνου τα λέει αναλυτικά διαβασέ και θα καταλαβεις την εκτελεσή της καλύτερα. :D
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Στην θεωρία του κυρίου παππά τα λέει αναλυτικά διαβασέ και θα καταλαβεις την εκτελεσή της καλύτερα. :D
Προτιμώ να ακούω την προφορική παράδοση, ευχαριστώ.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Είναι η εκτέλεση της πεταστης φιλε μου :)

Αυτη ειναι η εκτελεση της πεταστης;...
Δηλ. εδω,ο π. Παυλος Ιωσιφιδης,δεν την κανει σωστα την....εκτελεση;
 

Attachments

  • 02=7'54''=π. Παυλος ΙΩΣΗΦΙΔΗΣ=Τρισαγιον & Δυναμις Κυριακου Καλογηρου Αος_new.mp3
    2.3 MB · Views: 176

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... διαβασέ και θα καταλαβεις την εκτελεσή της καλύτερα. :D

Καμιά ανάλυση πεταστης ή όποιου άλλου σημαδιού δεν κατανοείται διαβάζοντας, παρά μόνον ακούγοντας
 

Th4nasis

Παλαιό Μέλος
Καμιά ανάλυση πεταστης ή όποιου άλλου σημαδιού δεν κατανοείται διαβάζοντας, παρά μόνον ακούγοντας

Υπάρχει ανάλυση απο δίπλα που δείχνει πως ακριβώς εκτελείτε. Διαβαζόντας την ανάλυση θα καταλάβαιτε ευχαριστώ
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Υπάρχει ανάλυση απο δίπλα που δείχνει πως ακριβώς εκτελείτε. Διαβαζόντας την ανάλυση θα καταλάβαιτε ευχαριστώ

Και στα λεξικά (π.χ. στα αγγλικά) γράφει δίπλα στις λέξεις την προφορά τους, αν όμως τη μάθεις από εκεί, να μην απορείς αν κανείς δεν σε καταλαβαίνει όταν μιλάς.
 

Th4nasis

Παλαιό Μέλος
Και στα λεξικά (π.χ. στα αγγλικά) γράφει δίπλα στις λέξεις την προφορά τους, αν όμως τη μάθεις από εκεί, να μην απορείς αν κανείς δεν σε καταλαβαίνει όταν μιλάς.

τότε το ψαλτολόγιον δε θα λεγόταν έτσι αλλα αγγλολόγιον. Λήγει η συζήτηση οι απαντήσεις στη θεωρία του κυρίου Γεωργίου Ν. Κωνσταντίνου
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
τότε το ψαλτολόγιον δε θα λεγόταν έτσι αλλα αγγλολόγιον. Λήγει η συζήτηση οι απαντήσεις στη θεωρία του κυρίου Παναγιώτη Παππά.

Ωστε,δεν σηκωνουμε σχολια ε;...
Ωραια...
Αλλη φορα να βαζετε τις θεωριες να ψαλλουν και οχι τα ακουσματα...
Ετσι. θα εχουμε το Θεωριολογιον!...
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
τότε το ψαλτολόγιον δε θα λεγόταν έτσι αλλα αγγλολόγιον. Λήγει η συζήτηση οι απαντήσεις στη θεωρία του κυρίου Παναγιώτη Παππά.

Αχ μην αγριευετε κυριε...μικρα παιδια ειμαστε...και φοβομαστε...!!!
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
τότε το ψαλτολόγιον δε θα λεγόταν έτσι αλλα αγγλολόγιον. Λήγει η συζήτηση οι απαντήσεις στη θεωρία του κυρίου Παναγιώτη Παππά.

Th4nasis χρονια πολλα παρεμπιπτόντως. Παντως υπαρχουν κι αλλα θεωρητικα εκτος απ του κ. Παππά.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Λήγει η συζήτηση οι απαντήσεις στη θεωρία του κυρίου Παναγιώτη Παππά.
Για στάσου ρε φίλε, σου 'πα γω ότι θέλω να μαθητεύσω στον κ. Παναγιώτη Παππά, τον οποίo δεν έχω καν ακούσει; Κι έπειτα, αν γράψω εγώ κάτι του κεφαλιού μου, θα το δεχτείς το ίδιο άκριτα με το βιβλίο που διαβάζεις και με παραπέμπεις; Σε ποιο θεωρητικό προ Καρά γράφεται κάτι τέτοιο και γιατί πρέπει να το ασπαστώ και να το κάνω όπου βρω πεταστή; Η προφορική παράδοση πάει περίπατο;
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Υπάρχει ανάλυση απο δίπλα που δείχνει πως ακριβώς εκτελείτε. ...

Ανέβασέ το κι εδώ, να δούμε τι ακριβώς δείχνει!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Εληξε και αυτη η συζητηση...
''Καλος'' ο .... εμπρησμος,αλλα η φωτια,ακομα μενεται....
Παρολ'αυτα,ενδιαφερον θα ηταν η αποψη του συναδελφου για το θεμα της πεταστης,για την συγκεκριμενη θεση...
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Kαι οπως αυτοι ακουγαν και διαβαζαν πολλες ωρες,παρατηρουσαν,κλπ,ετσι οφειλουμε να κανουμε και εμεις,ωστε να συνεχιστει η παραδοση...:)
 

Th4nasis

Παλαιό Μέλος
Στην θεωρία του κυρίου Γεωργίου Ν. Κωνσταντίνου τα λέει αναλυτικά διαβασέ και θα καταλαβεις την εκτελεσή της καλύτερα. :D

Επιτέλους κατάφερα να το ανεβάσω!
 

Attachments

  • σάρωση0001.pdf
    372.6 KB · Views: 204
Last edited by a moderator:
Επιτέλους κατάφερα να το ανεβάσω!

Ναι , πρόκειται για υποκειμενική ερμηνεία - ανάλυση της πεταστής .
Τώρα , περί παλαιών θεωρητικών ...τα είδαμε (περσινά ξινά σταφύλια )
 
Top