Ηχογραφήσεις Σπ. Μαϊδανόγλου

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Είχα υποσχεθεί προ καιρού αναφερόμενος στον αείμνηστο Σπ. Μαιδανόγλου και ποσο πολυ τον θαυμάζω απο τη πρώτη στιγμή που τον άκουσα πως κάποια στιγμή θα ανέβαζα ηχογραφήσεις του αφου πρωτα έβρισκα τα cd με το αρχειο μου κατι το οποίο επιτέλους έγινε σήμερα. Βεβαια εχω και κασσετες τις οποίες ομως θα πρεπει να μετατρέψω σε mp3 εαν βρω το αναλογο μηχάνημα. Προς το παρόν θα αρχισω να ανεβαζω οτι εχω σε cd εις μνημόσυνον αυτου του τοσο
προικισμένου Πρωτοψάλτου τον οποίο θεωρω ως εναν απο τους πιο ολοκληρωμένους ψάλτες που εχω ακούσει. Η ωφέλεια μας ακουγοντας τον ειναι πολλαπλή. Αρχίζω ανεβαζοντας κομματια απο την εορτη της Πεντηκοστής και έπεται συνέχεια, ημερομηνιες δεν υπαρχουν. Καλή ακρόαση!

Υ.Γ. Προσεξτε στα Κύριε ελεησον-Παράσχου Κύριε τι φτιαχνει...:D
 

Attachments

  • Πεντηκοστήν εορτάζομεν-Κύριε ελέησον, παράσχου Κύριε.mp3
    5.1 MB · Views: 253
  • Πάσα πνοή-Αίνοι.mp3
    3.4 MB · Views: 203
  • Δοξαστικόν ''Βασιλεύ Ουράνιε''.mp3
    4.1 MB · Views: 213
  • Δοξολογία Βιολάκη Πλ. Β'.mp3
    3.7 MB · Views: 249
  • Όσοι εις Χριστόν.mp3
    3.4 MB · Views: 229
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Μερικοί ακόμη ύμνοι.

Υ.Γ. Στα πρώτα 3 κομμάτια φαίνεται ως καλλιτεχνης ο Φ. Κετστετζής και μπήκε απο λάθος, αγνοήστε το.
 

Attachments

  • Είη το όνομα Κυρίου- Ά ήχος.mp3
    751.7 KB · Views: 150
  • Είδομεν το φώς- Είη το όνομα Κυρίου.mp3
    1.1 MB · Views: 130
  • Δύναμις Αβαγιανού.mp3
    4.9 MB · Views: 178
  • Αίνοι Θεοφανείων.mp3
    5.5 MB · Views: 162

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ύμνοι απο Κυριακή ακολουθία με Ήχο Πλ. δ'. Να τονισω πως τα κομματια δεν εχουν τιτλους και πολλα απο αυτα καθ'οτι μεγαλα περιεχουν υμνους απο διαφορες ακολουθιες και ειναι μπερδεμενη η κατασταση. Κρινοντας τωρα απο τη σειρα των κομματιων, το ειδος τους αλλα και τη ποιοτητα της ηχογραφησης, προσπαθω να καταλαβω ποιοι ύμνοι ανηκουν σε μια συγκεκριμενη ηχογραφηση και κατα συνέπεια ακολουθία κατατάσοντας τους ετσι μαζι.
 

Attachments

  • Ν' ψαλμός-Δόξα...Ταις πρεσβείαις-Αναστάς. Ήχος Πλ. δ'..mp3
    5 MB · Views: 164
  • Καταβασίες ''Ανοίξω το στόμα μου''-Αργό μέλος..mp3
    2.4 MB · Views: 133
  • Την Τιμιωτέρα-Άπας γηγενής (Μέλος αργό).mp3
    3.1 MB · Views: 134
  • Πάσα πνοή-Αίνοι Πλ. δ'..mp3
    2.5 MB · Views: 144
  • ΣΤ' Εωθινό Δοξαστικό..mp3
    4.5 MB · Views: 191
  • Αργή Δοξολογία.mp3
    3.7 MB · Views: 172

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Η συνέχεια της προηγούμενης ηχογράφησης με κομμάτια απο τη Θ. Λειτουργία.

Υ.Γ. Προσέξτε απήχημα που κάνει στο Άξιον εστίν... ''τρελιάρης'' (επιτρέψτε μου την έκφραση) ο αείμνηστος :D:D
 

Attachments

  • Δύναμις Στανίτσα-Άγια.mp3
    2.5 MB · Views: 171
  • ''Δόξα Σοι...'' Ευαγγελίου.mp3
    812 KB · Views: 129
  • Χερουβικόν-Ήχος πλ.δ'.mp3
    8.3 MB · Views: 179
  • Λειτουργικά Πλ.δ' Κ.Πρίγγου.mp3
    4.8 MB · Views: 189
  • Άξιον εστίν-Ήχος Πλ. δ'..mp3
    2.1 MB · Views: 222

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Δυστυχώς το Δοξαστικό δεν είναι ολόκληρο.
 

Attachments

  • Αι μυροφόροι γυναίκες.mp3
    1.1 MB · Views: 112
  • Δόξα και Νύν. Αναστάσεως ημέρα..mp3
    1.9 MB · Views: 141

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Συνεχίζουμε με ηχογραφησεις απο την εορτή της Κοιμήσεως της Θεοτόκου η οποία ακούγοντας τους αίνους καταλαβαίνουμε πως έπεσε Κυριακή με Α' ήχο. Πραγματικά ειναι απο τους ψάλτες που δεν χορταίνει κανεις να ακούει!:)
 

Attachments

  • Κύριε εκέκραξα-Προσόμοια Κοιμήσεως της Θεοτόκου.mp3
    4.7 MB · Views: 165
  • Δοξαστικόν Θεαρχίω νεύματι..mp3
    7.9 MB · Views: 191
  • Καταβασίες ''Πεποικιλμένη'' Μέλος αργό.mp3
    4.2 MB · Views: 149
  • Νενίκηνται..mp3
    1.4 MB · Views: 129
  • Πάσα πνοή-Αίνοι.mp3
    3.5 MB · Views: 142
  • Δόξα.Τη αθανάτω σου κοιμήσει..mp3
    4 MB · Views: 153

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Η συνέχεια της προηγούμενης ηχογράφησης. Επιτρέψτε μου σε αυτο το σημείο να αναφερθώ στον υποδειγματικό τρόπο με τον οποίο απήγγειλε ο αείμνηστος τα Αποστολικά αναγνώσματα. Φοβερή άρθρωση και αρχοντιά, με το ανάλογο μεράκι πάντα χωρίς όμως να πηγαίνει σε άλλα μονοπάτια (μόνο κανα 2 τόνους πιο πάνω συνήθως κατέληγε διότι δεν κρατιόταν η φωνη του:D). Αποτελεί, τόσο ως προς την απαγγελία αλλα και γενικότερα ως προς τον τρόπο που ψάλλει παράδειγμα προς μίμηση διότι δυστυχώς στις μέρες μας έχουν μπερδέψει κάποιοι τον μερακλίδικο τρόπο ψάλλειν με ακούσματα νυχτερινής πίστας. Γι'αυτο ξαναλέω τον θεωρώ ως εναν απο τους πιο ολοκληρωμένους ψάλτες που εχω ακούσει. Την ευχή του να έχουμε απο'κει που βρίσκεται.
 

Attachments

  • Δοξολογία Βιολάκη. Πλ. Β'..mp3
    5.5 MB · Views: 157
  • Τρισάγιο-Δύναμις Ήχος Α' παθητικός..mp3
    3.7 MB · Views: 168
  • Απόστολος Κοιμήσεως της Θεοτόκου..mp3
    3.3 MB · Views: 173
  • Δόξα Σοι Ευαγγελίου..mp3
    773.2 KB · Views: 126
  • Χερουβικός ύμνος. Ήχος Α'..mp3
    7.8 MB · Views: 193

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Δεν τον "χορταίνω", ευχαριστούμε Γιάννη.
Φοβερός χρόνος στην αργή Δοξολογία του Βιολάκη, μεγαλοπρέπεια
στο Όσοι εις Χριστόν, Βασιλεύ Ουράνιε...
Είχε πάντα κέφια ήταν "μερακλής" κ με φωνή που
σε καθηλώνει.
Τι να πρωτοπώ, απλά ευχαριστώ.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Τι να πεις φιλε Παυλο? Τι μπορεις να πεις άλλωστε? Μονο αυτο που ειπα και εγω οταν τον πρωτοάκουσα... απολύτως τίποτα! Απλως άκουγα σαν το χαζο!:eek: Πραγματικα πρέπει να ευχαριστούμε πρωτα το Θεο για τα χαρίσματα που έδωσε, έπειτα αυτους τους ανθρώπους, οι οποίοι ενώ ειχαν φωνές που αξιζαν πολλά εκατομμύρια (χρυσές φωνές, οπως συνηθίζω να λεω) και θα μπορούσαν να απολαύσουν ατέλειωτη εγκοσμια δόξα και πλούτη, εντούτοις τις αφιέρωσαν στη κυριολεξία στην υπηρεσία της εκκλησίας και οι οποίοι ακομη και μετα θάνατον διδάσκουν εμας αλλα και αμέτρητες μελλοντικές γενεές! Ο αείμνηστος Σ. Μαιδανογλου με συγκινεί ακόμη περισσότερο οταν τον ακούω για εναν ακόμη λόγο, διότι γνωρίζω απο μαθητή του Αθ. Καραμάνη (Αθ.Γεωργιάδη) πως επρόκειτο για απλό, καλοσυνάτο και ενάρετο άνθρωπο. Ειναι τρομερό λοιπόν να ακούς τέτοιες φωνάρες και να γνωρίζεις απο μαρτυρίες πως επρόκειτο για άτομα ψυχούλες (όπως απλά λέμε), χωρίς ίχνος ψωρουπερηφάνιας που διακατέχει πολλούς ατάλαντους και μή! Οσο για εμας τους υπολοίπους που μοιραζόμαστε αυτους τους θησαυρους, πολυ απλα ισχύει το ''δωρεάν ελάβετε δωρεάν δότε υμίν'', τίποτε παραπάνω, τίποτε λιγότερο.
 
Αδελφε πολυ ευκολη μετατροπη κασετας σε mp3 κανει το προγραμα JetAudio. Το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενα walkman και ενα καλωδιο να ενωσεις το walkman με τον υπολογιστή.
 
Top