[Ψάχνω] Ηχογραφήσεις Αθ. Παναγιωτίδη

Έχω στην κατοχή μου τις παρακάτω κασσέτες του αείμνηστου (συγγνώμη για τα κεφαλαία)
ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ ΑΘ.ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗ
1.ΠΑΤΕΡ ΑΓΑΘΕ, ΠΡΟ ΕΞ ΗΜΕΡΩΝ, ΤΗΝ ΥΨΗΛΟΦΡΟΝΑ, ΜΩΣΗΣ ΤΩ ΚΑΙΡΩ, ΠΑΝΤΩΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ, Η ΑΜΑΡΤΩΛΟΣ ΕΔΡΑΜΕ, ΑΝΕΒΗ Ο ΙΗΣΟΥΣ, ΤΩ ΣΩΤΗΡΙ ΘΕΩ, ΣΕ ΥΜΝΟΥΜΕΝ ΠΛ.Α΄, ΠΑΣΑ Η ΚΤΙΣΙΣ-ΕΠΙ ΞΥΛΟΥ ΒΛΕΠΟΥΣΑ, ΒΟΥΛΕΥΤΗΡΙΟΝ ΣΩΤΗΡ-ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΑ ΣΕΠΤΑ, ΣΕ ΤΟΝ ΑΝΑΒΑΛΛΟΜΕΝΟΝ, ΑΓΙΟΣ,ΑΓΙΟΣ-ΤΗΝ ΓΑΡ ΣΗΝ ΜΗΤΡΑΝ.
2.24 ΙΟΥΝΙΟΥ 1961 ΜΝΗΜΗ ΤΙΜΙΟΥ ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ ΒΑΡΘΟΛΟΜΙΟ ΗΛΕΙΑΣ
3.ΕΙΣ ΤΟ ΜΝΗΜΑ, ΑΝΑΣΤΑΣΕΩΣ ΗΜΕΡΑ,ΣΤΙΧΗΡΑ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ, ΟΥΚ ΕΣΤΙΝ,ΣΤΙΧΟΙ ΑΠΟ ΘΕΟΤΟΚΕ ΠΑΡΘΕΝΕ ΜΠΕΡΕΚΕΤΟΥ, ΥΜΝΟΙ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΑΠΟ ΤΗ ΧΟΡΩΔΙΑ ΤΟΥ
4.ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΗΣ, ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΑΓΙΩΝ ΠΑΤΕΡΩΝ
5.ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΕ ΦΩΤΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΣΤΑΙΚΟ ΧΑΤΖΗ
6.ΥΜΝΟΙ ΑΠΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΝ ΑΙΓΑΙΟΝ
7.ΑΜΑΝΕΔΕΣ
Θα παρακαλούσα εκ βάθους καρδίας όποιος έχει κάτι άλλο από τον κορυφαίο για μένα αυτόν πρωτοψάλτη ας μου το στείλει. Και αν είναι κάτι που δεν το έχω, θα φροντίσω να τον ευχαριστήσω με ένα δωράκι(αυθεντικός δίσκος Ιακώβου Ναυπλιώτη...).
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Οι ύμνοι από το "Ξενοδοχείον Αιγαίον" είναι μια κασέτα 90άρα όπου ψάλλει συν τοις άλλοις και το Δύναμις του Κορώνη;

Από τα παραπάνω που αναφέρατε, δεν πρέπει να έχω την κασέτα με τους αμανέδες. Τα υπόλοιπα δεν τα ανεβάζω ακόμη για το ενδεχόμενο να τα πάρω σε εγγραφή απευθείας από τα καρούλια. Αλλιώς θα τα ανεβάσω όπως τα έχω, αφού ήδη τα έχω σε ικανοποιητική ποιότητα.
 
Οι ύμνοι από το "Ξενοδοχείον Αιγαίον" είναι μια κασέτα 90άρα όπου ψάλλει συν τοις άλλοις και το Δύναμις του Κορώνη;

Από "Αιγαίον" 30 λεπτά έχω και περιέχει τα εξής:
1.Ανοίξω το στόμα μου αργές
2.Αντίφωνο δ΄ήχου αργό
3.Καταβασίες Κοιμήσεως αργές
4.Καταβασίες "Θείω καλυφθείς" αργές
5.Καταβασίες Σταυρού αργές
6.Πολυέλεος "Επί τον ποταμόν"του Χουρμουζίου.

Το "Δύναμις" του Κορώνη το λέει στο Βαρθολομιό και σε άλλη μία ηχογράφηση σπίτι του Φραγκίσκου Μανιάτη.
Από αυτά που ψάχνω τώρα:
Υπάρχει σίγουρα ακόμη μία ηχογράφηση στο Μεσολόγγι από πανήγυρι και νομίζω και στην Πάτρα, αν προσθέσεις και αυτές με Στανίτσα και Καραμάνη, αν τα γραφε κανείς, συν την όλη θητεία του σε Πελοπόννησο (Αχαϊα και Ηλεία), Μακεδονία(Δράμα, Καβάλα), Λάρισα(Ι.Ν.Ζωοδόχου Πηγής), Θεσσαλονίκη (Αγ.Γρηγόριο Παλαμά, Φανερωμένη,Αγ. Φανούριο, Υπαπαντή και Αγ.Νικόλαο Ξηροκρήνης) μιλάμε για πολύ υλικό. Επίσης έχει ηχογραφήσει κατά παραγγελία και μία μπομπίνα με ύμνους από το αναστασιματάριο του Πέτρου.
Δυστυχώς υπάρχουν άνθρωποι που τα έχουν για κάποιους λόγους δεν τα δίνουν. Οπότε πληρώνω αν χρειαστεί λες και θα τα πάρουν μαζί τους (ε ρε να τους πετύχει ο Παναγιωτίδης στον άλλο κόσμο "ρε με πουλήσατε;" θα τους πει!).
 

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Καλώς σας βρήκα, σ ' αυτό το εξαιρετικό Ψαλτολόγιο. Ήθελα να αναφέρω ότι ευτύχησα να διδαχθώ για 2 χρόνια από τον αείμνηστο, εξαιρετικό - μοναδικό ιεροψάλτη - μουσικοδιδάσκαλο, Αθανάσιο Παναγιωτίδη. Ευτύχησα επίσης να τον έχω μαγνητοφωνήσει, όταν δυστυχώς είχε πια μεγάλο πρόβλημα με τη φωνή του, εσπερινό και λειτουργία για την εορτή απόδοσης της Κοιμήσεως της Παναγίας (23 - 08 ) στην εκκλησία της Μαινεμένης Θεσσαλονίκης. Αν δεν υπάρχει αυτή η μαγνητοφώνηση ανηρτημένη, και αν μπορέσω να τη μεταφέρω στον υπολογιστή, θα ήταν μεγάλη μου χαρά να την προσφέρω για απόλαυση σε όλους τους θαυμαστές του μεγάλου μουσουργού.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Απ' ότι νομίζω πως διαφαίνεται και από τα παραπάνω μηνύματα, δεν πρέπει να είναι ευρέως γνωστή αυτή η ηχογράφηση. Εγώ, πάντως, πρώτη φορά ακούω για ζωντανή ακολουθία όπου ψάλλει ύμνους της Κοιμήσεως της Θεοτόκου. Αν δε σας είναι κόπος να την ανεβάσετε, θα σας είμαστε όλοι ευγνώμονες για την προσφορά αυτή!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Απ' ότι νομίζω πως διαφαίνεται και από τα παραπάνω μηνύματα, δεν πρέπει να είναι ευρέως γνωστή αυτή η ηχογράφηση. Εγώ, πάντως, πρώτη φορά ακούω για ζωντανή ακολουθία όπου ψάλλει ύμνους της Κοιμήσεως της Θεοτόκου. Αν δε σας είναι κόπος να την ανεβάσετε, θα σας είμαστε όλοι ευγνώμονες για την προσφορά αυτή!

Εχει ανεβεί αυτή εδώ. Είναι μόνο εσπερινός χωρίς Απόστιχα! Μάλλον όμως δεν πρόκειται για την ίδια ηχογράφηση. Οπότε αναμένουμε...

Δ.
 
Last edited:

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Γεια σας. Έχω διαπιστώσει ότι αυτά που είχα μαγνητοφωνήσει ο ίδιος, εσπερινός 23ης Αυγούστου, είναι αναρτημένα από τον Johnstef. Δεν ξέρω από πού τα βρήκε. Όταν τα μαγνητοφώνησα, δεν μαγνητοφωνούσε άλλος, απ'όσο θυμάμαι. Τα έδωσα στον αδελφό μου, Νίκο Παπασάββα (Βιογραφικό και Ύμνοι του υπάρχουν στο ioeropsaltis.com) σε καρούλια, ο οποίος τα μετέφερε σε κασέτες. Είχα όμως μαγνητοφωνήσει και τη Λειτουργία, την επομένη, που έψαλλε μόνος του ο Παναγιωτίδης! Δεν ήταν 15 Αυγούστου, αλλά 23 Αυγούστου. Τη λειτουργία όμως, δεν την βρήκα, ψάχνω....
- Επίσης έχω άλλες 7 κασέτες. Οι τέσσερις είναι μόνο Παναγιωτίδης και περιλαμβάνουν πολλά και διάφορα. Αλλά αυτές είχαν επεξεργαστεί σε στούντιο, είχαν κυκλοφορήσει αρκετές και βεβαίως θα τις έχουν πολλοί. Εγώ τις είχα αγοράσει κατευθείαν από το στούντιο. Οι άλλες επίσης περιέχουν διάφορα, δεν είναι όμως επεξεργασμένες, δεν ακούγονται πολύ καλά.
Χαιρετώ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μιχάλης 7;54358 said:
Γεια σας. Έχω διαπιστώσει ότι αυτά που είχα μαγνητοφωνήσει ο ίδιος, εσπερινός 23ης Αυγούστου, είναι αναρτημένα από τον Johnstef. Δεν ξέρω από πού τα βρήκε. Όταν τα μαγνητοφώνησα, δεν μαγνητοφωνούσε άλλος, απ'όσο θυμάμαι. Τα έδωσα στον αδελφό μου, Νίκο Παπασάββα (Βιογραφικό και Ύμνοι του υπάρχουν στο ioeropsaltis.com) σε καρούλια, ο οποίος τα μετέφερε σε κασέτες. Είχα όμως μαγνητοφωνήσει και τη Λειτουργία, την επομένη, που έψαλλε μόνος του ο Παναγιωτίδης! Δεν ήταν 15 Αυγούστου, αλλά 23 Αυγούστου. Τη λειτουργία όμως, δεν την βρήκα, ψάχνω....
- Επίσης έχω άλλες 7 κασέτες. Οι τέσσερις είναι μόνο Παναγιωτίδης και περιλαμβάνουν πολλά και διάφορα. Αλλά αυτές είχαν επεξεργαστεί σε στούντιο, είχαν κυκλοφορήσει αρκετές και βεβαίως θα τις έχουν πολλοί. Εγώ τις είχα αγοράσει κατευθείαν από το στούντιο. Οι άλλες επίσης περιέχουν διάφορα, δεν είναι όμως επεξεργασμένες, δεν ακούγονται πολύ καλά.
Χαιρετώ.
Θα σας ήτανε μήπως εύκολο να ανεβάσετε την ανεπεξέργαστη ψηφιακή μεταφορά απευθείας από τα μητρικά καρούλια, αν φυσικά υπάρχει κάτι τέτοιο; Όσο να 'ναι, άλλη ποιότητα θα έχει ο ήχος! Το ζητώ επειδή συνήθως μαζεύουμε ένα σωρό κόπιες από κάθε ηχογράφηση που η μία συμπληρώνει την άλλη στις συχνότητες, οπότε μια μεταφορά από τη μήτρα είναι πάντα χρήσιμη!
 
Top