Εσπερινός Αγίου Δημητρίου 2013

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Χθες παραγματοποιήθηκε σε κλίμα κατάνυξης ο πανηγυρικός Εσπερινός του Αγίου Δημητρίου στο Βόλο, με παρουσία πλήθους κόσμου ο οποίος τίμησε τη μνήμη του Αγίου. Θέλω να ευχαριστήσω θερμά όλους τους συναδέλφους Ιεροψάλτες που μας πλαισίωσαν για τη βοήθειά τους , μερικοί εκ των οποίων είναι και μέλη του forum. Ενδεικτικά αναφέρω τον Ευστάθιο Γραμμένο, Πρόεδρο του Συνδέσμου Ιεροψαλτών Βόλου και Λαμπαδάριο του Μητροπολιτικού μας Ναού, τον Δημήτρη Α. Κατσικλή Λαμπαδάριο του Ναού Αναλήψεως Βόλου ο οποίος είναι και μέλος του φόρουμ μαζί με τον άλλο παρεστηκότα Αθανάσιο Χριστοδούλου. Ευχαριστώ πολύ τον Δημήτρη Τανάγια για την ηχογράφηση του Εσπερινού καθώς και για την πολύτιμη βοήθειά του στο Αναλόγιο. Επίσης να ευχαριστήσω θερμά τους κ.κ. Αθανάσιο Καφενταράκη και Ιωάννη Μπουρλότο για το θαυμάσιο ισοκράτημα. Τέλος να ευχαριστήσω τον μουσικοδιδάσκαλο και χοράρχη Ιωάννη Σχώρη για την τιμή που μας έκανε να μας πλαισιώσει στο Αναλόγιο.

Στα επισυναπτόμενα ηχητικά ακούγεται ο Λαμπαδάριος του Ναού Βαλάντης Σταθάκης και στο 2ο Αλληλούια στα Ανοιξαντάρια ακούγεται ο Θανάσης Χριστοδούλου. Ο κ. Γραμμένος ψάλλει το 2ο προσόμοιο. Το 3ο και το 4ο προσόμοιο ψέλνουν αντίστοιχα οι Δημήτρης Α. Κατσικλής και Ιωάννης Σχώρης ενώ το 5ο ο Δημήτρης Τανάγιας. Στο Δοξαστικό λίγο πριν το τέλος, παραχώρησα στον Κατσικλή Δημήτρη να κάνει μία θέση του Πρίγγου και μετά συνέχισα για να το τελειώσω. Ο Δημήτρης επίσης έψαλλε το 3ο Απόστιχο. Ο καλλικέλαδος π. Επιφάνιος Οικονόμου έψαλλε σε ήχο βαρύ το Θεοτόκε Παρθένε στην Αρτοκλασία. Κατα τη διανομή του Άρτου, έψαλλα το αγαπημένο μου οκτάηχο κράτημα του Μ. Χατζημάρκου.

Και του χρόνου εύχομαι ο Άγιος να μας αξιώσει να τον γιορτάσουμε με τόση χαρά και κατάνυξη!!!
 

Attachments

  • ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ Ι.Ν.ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 2013 - Ανοιξαντάρια Φωκαέα.mp3
    8.7 MB · Views: 70
  • Κεκραγάρια.mp3
    1.2 MB · Views: 32
  • ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ Ι.Ν.ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 2013 - προσόμοια.mp3
    3.4 MB · Views: 40
  • ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ Ι.Ν.ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 2013 - Δοξαστικό.mp3
    3 MB · Views: 34
  • ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ Ι.Ν.ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 2013 - Θεοτόκε Παρθένε.mp3
    1.5 MB · Views: 26
  • Της γης συνταρασσομένης.mp3
    707 KB · Views: 14
  • ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ Ι.Ν.ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 2013 - 3ο Απόστιχο.mp3
    901.8 KB · Views: 21
  • Ανύμφευτε Παρθένε.mp3
    1.1 MB · Views: 18
  • Απολυτίκιο.mp3
    554.5 KB · Views: 16
  • Απολυτίκιο Σεισμού.mp3
    424.3 KB · Views: 14
  • Οκτάηχο κράτημα Χατζημάρκου.mp3
    4 MB · Views: 42

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Να είστε όλοι πάντα καλά με υγεία και του χρόνου να τιμήσετε τον άγιο Δημήτριο.
Βασίλη όσο για το ψάλσιμο σου στο έχω ξαναπεί, δεν υπάρχουν λόγια πάντα έτσι πολύ όμορφα να μας ψάλλεις:)
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Να είστε όλοι πάντα καλά με υγεία και του χρόνου να τιμήσετε τον άγιο Δημήτριο.
Βασίλη όσο για το ψάλσιμο σου στο έχω ξαναπεί, δεν υπάρχουν λόγια πάντα έτσι πολύ όμορφα να μας ψάλλεις:)

Ευχαριστούμε πάρα πολύ!!!! Ο Άγιος να μας σκεπάζει όλους!!!
 
Top