Επωνυμια - Ανωνυμια

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Κυριε Διαχειριστη
Κυριοι Συντονιστες
Αγαπητα του ΦΟΡΟΥΜ μελη

Παρακατω θα εκφρασω μερικες σκεψεις μου , που απηχουν βεβαια προσωπικες αποψεις .

Το θεμα της επωνυμιας-ανωνυμιας των μελων του φορουμ , εχει ως γνωστον συζητηθει παλαιωτερα , με τα γνωστα αποτελεσματα : Ω της Ανωνυμιας .
Παραθετω και τα λινγκ δυο προσφατων μηνυματων , διαφορετικης αντιληψεως :
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=26331&postcount=56
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=26217&postcount=75

Ομως εχω παρατηρησει σε διαφορα κατα καιρους μηνυματα (εχω λαβει και πολλα σχετικα Π.Μ.) το εξης : Καποια μελη ΑΝΩΝΥΜΑ , ασκουν κριτικη σε
ακουσματα γνωστων ή λιγωτερο γνωστων και καταξιωμενων ιεροψαλτων ,
συνηθως επικρινωντας το τι και πως ψαλλουν . Και βεβαια η κριτικη ειναι αναμβισβητητο δημοκρατικο δικαιωμα του οποιουδηποτε μελους . Ομως για λογους δεοντολογιας και ευγενειας , οσοι θελουν να κριτικαρουν διαφορα ακουσματα ή οτιδηποτε αλλο , ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΩΝΥΜΑ . Ειναι σωστο και πρεπον να ασκει καποιος κριτικη ΑΝΩΝΥΜΑ σε Επωνυμους ; Ειναι σωστο , αν θελετε και τιμιο , να μου ασκει καποιος κριτικη και εγω να μην ξερω ποιος ειναι (τι σχεση εχει με την Β.Μ. , ειναι ή δεν ειναι ψαλτης , ηλικια ,
διαμονη κλπ) , σε ποιον να απαντησω ;
Δεν ξερω εσας , αλλα εμενα αυτο με ενοχλει ιδιαιτερα . Δεν ξερω αν ο κυριος Διαχειριστης (ως μονος αρμοδιος) , τουλαχιστον σε αυτη την περιπτωση (ασκησης κριτικης) επιβαλλει την ΕΠΩΝΥΜΙΑ .
Γιατι αρκετα αξιολογωτατα μελη του φορουμ (αναφερω ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ τους π. Μαξιμο , Αρχωντα Ιωαννιδη , κ. Εμμανουηλ Γιαννοπουλο , κ. Νικολαο Γιαννου κλπ κλπ) , οτι γραφουν το γραφουν επωνυμα ;
Τουλαχιστον εγω (και για οσο παραμεινω ακομα στο φορουμ) , σε περιπτωσεις μηνυματων ασκησεως κριτικης ΑΝΩΝΥΜΩΣ , θα απαντω (αν απαντω) επικρινωντας τους αποστολεις των .

Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τον χρονο σας .
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἕνα παράπονό σας σχετικό ὑπάρχει ἐδῶ, ὅπου ἀμέσως ἔδωσε στοιχεῖα.
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=25913#post25913

Ἄλλο παράπονό σας ἐδῶ, ὅπου ἤδη ἀπό παλιά ἦταν ἐπώνυμος.
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=24468#post24468

Μιά ἄλλη περίπτωση, πού ζητᾶτε τό ὄνομα του. Δέν τό ἔδωσε, δικαίωμά του. Ἀλλά καί δέν σχολίασε τίποτε.
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=23849#post23849


Ἐγώ ἐχθές εἶχα ἕνα ὡραιότατο καί εὐγενικό προσωπικό μήνυμα ἀπό ἕναν ἀνώνυμο. Δέν μέ πείραξε καθόλου.
Νά μοῦ πεῖτε ὅτι μπορεῖ καί νά μέ ἔβριζε. Τί ἔγινε; Δέν ὑπάρχουν μέτρα κατασταλτικά; Δόξα τῷ Θεῷ ὁ Διαχειριστής τά διαχειρίζεται πολύ καλά.

Δυστυχῶς ὑπάρχουν ἐπώνυμοι πού δέν τηροῦν καθόλου, ἔστω καί τούς στοιχειώδεις κανόνες τοῦ φόρουμ.
Οἱ ἀνώνυμοι πού γράφουν εἶναι ἐλάχιστοι. Οἱ περισσότεροι ἀπεκάλυψαν τό ὄνομά τους.

Κύριε Λιναρδάκη,
Ἐδῶ βάλατε thanks πρίν λίγους μῆνες σ᾿ ἕναν ἀνώνυμο, ἀλλά εὐγενέστατο, μέ μηνύματα οὐσίας. Τί ἄλλαξε τώρα;
Καλά δέν εἴμαστε;


 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Κυριε Διαχειριστη
Κυριοι Συντονιστες
Αγαπητα του ΦΟΡΟΥΜ μελη

Παρακατω θα εκφρασω μερικες σκεψεις μου , που απηχουν βεβαια προσωπικες αποψεις .

Το θεμα της επωνυμιας-ανωνυμιας των μελων του φορουμ , εχει ως γνωστον συζητηθει παλαιωτερα , με τα γνωστα αποτελεσματα : Ω της Ανωνυμιας .
Παραθετω και τα λινγκ δυο προσφατων μηνυματων , διαφορετικης αντιληψεως :
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=26331&postcount=56
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=26217&postcount=75

Ομως εχω παρατηρησει σε διαφορα κατα καιρους μηνυματα (εχω λαβει και πολλα σχετικα Π.Μ.) το εξης : Καποια μελη ΑΝΩΝΥΜΑ , ασκουν κριτικη σε
ακουσματα γνωστων ή λιγωτερο γνωστων και καταξιωμενων ιεροψαλτων ,
συνηθως επικρινωντας το τι και πως ψαλλουν . Και βεβαια η κριτικη ειναι αναμβισβητητο δημοκρατικο δικαιωμα του οποιουδηποτε μελους . Ομως για λογους δεοντολογιας και ευγενειας , οσοι θελουν να κριτικαρουν διαφορα ακουσματα ή οτιδηποτε αλλο , ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΩΝΥΜΑ . Ειναι σωστο και πρεπον να ασκει καποιος κριτικη ΑΝΩΝΥΜΑ σε Επωνυμους ; Ειναι σωστο , αν θελετε και τιμιο , να μου ασκει καποιος κριτικη και εγω να μην ξερω ποιος ειναι (τι σχεση εχει με την Β.Μ. , ειναι ή δεν ειναι ψαλτης , ηλικια ,
διαμονη κλπ) , σε ποιον να απαντησω ;
Δεν ξερω εσας , αλλα εμενα αυτο με ενοχλει ιδιαιτερα . Δεν ξερω αν ο κυριος Διαχειριστης (ως μονος αρμοδιος) , τουλαχιστον σε αυτη την περιπτωση (ασκησης κριτικης) επιβαλλει την ΕΠΩΝΥΜΙΑ .
Γιατι αρκετα αξιολογωτατα μελη του φορουμ (αναφερω ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ τους π. Μαξιμο , Αρχωντα Ιωαννιδη , κ. Εμμανουηλ Γιαννοπουλο , κ. Νικολαο Γιαννου κλπ κλπ) , οτι γραφουν το γραφουν επωνυμα ;
Τουλαχιστον εγω (και για οσο παραμεινω ακομα στο φορουμ) , σε περιπτωσεις μηνυματων ασκησεως κριτικης ΑΝΩΝΥΜΩΣ , θα απαντω (αν απαντω) επικρινωντας τους αποστολεις των .

Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τον χρονο σας .




κ. Βαγγέλη, χωρίς να διαφωνώ ή συμφωνώ με αυτά που γράψατε, θα ήθελα να γράψω ότι, κατά τη γνώμη μου,

Η επωνυμία είναι η τελευταία προϋπόθεση που πρέπει κάποιος να πληρεί, ώστε να κρίνει, με οιονδήποτε τρόπο, έναν καταξιωμένο ψάλτη (και ό,τι συσχετίζεται με αυτόν).

Επί παραδείγματι, εσείς, ένας καταξιωμένος ιεροψάλτης, τόσα χρόνια στο χώρο και δεν έχω δει (τουλάχιστον εγώ) να κρίνετε κάποιον ψάλτη. Με ποιό δικαίωμα θα βγω εγώ λοιπόν, και θα αρχίσω, ελαφρά τη καρδία, να σχολιάζω τον ένα και τον άλλο;

Υ.Γ. Το είχα ξαναγράψει:
#Η γνώμη είναι δικαίωμα, αλλά ο σεβασμός υποχρέωση#
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Έχοντας κατά νου διάφορα ανώνυμα εκτός τόπου και χρόνου μηνύματα από μέλη του φόρουμ τα οποία συνεχίζουν να γράφουν στο φόρουμ, εντάσσομαι 100% υπέρ της υποχρεωτικής επωνυμίας όλων όσων δημοσιεύουν έστω και ένα "γεια σας" στο Φόρουμ.

Οι υπόλοιποι που δεν γράφουν ας είναι ό,τι θέλουν...

Δεν θα μπω στην διαδικασία αναπαραγωγής των μηνυμάτων ανωνύμων που χρίζουν λογοκρισίας λόγω ανωνυμίας και μόνο (και δικά μου μηνύματα χρίζουν λογοκρισίας ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΡΥΒΟΜΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ Ο ΤΑΔΕ...), γιατί θα έχουμε δυσάρεστες (αποδεδειγμένα) "ιστορίες" από τα ανώνυμα μέλη που αφορούν τα μηνύματα αυτά.

Δείτε το πράγμα απλά:

Μιλάτε με έναν άνθρωπο που συναντήσατε σε μια ακολουθία. "Το και το", όλα καλά, βρε φίλε μου πώς σε λένε; Τάδε. Χάρηκα, εμένα τάδε.

Και τελείωσε η δουλειά! Μιλάμε με ανθρώπους, ΟΧΙ ΜΕ ΝΤΟΥΒΑΡΙΑ!!!

Όποιος ζητάει να παραμείνει ανώνυμος και θέλει να το σεβαστούμε μπορεί κατ'εμέ να τύχει μιας μόνο αντιμετώπισης: σε περίπτωση δεύτερης παρεκτροπής (γιατί υποτίθεται μετά την πρώτη θα έχει γίνει παρατήρηση) να εφαρμόζεται διαγραφή και θερινές διακοπές στη Χαβάη, κοινώς "άντε στο σπιτάκι σου" εφόσον δεν σέβεσαι εμάς που σεβαστήκαμε την ανωνυμία σου και την χρησιμοποίησες όπως γούσταρες.

1 + 1 = 2 εδώ και πολλούς αιώνες και ΔΕΝ θα το αλλάξουμε εμείς!

Αυτά.
Κ.Ε.
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Είμαι πάντα υπέρ της επωνυμίας. Μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος θέλει να προσφέρει κάτι ανώνυμα, από την στιγμή όμως που υπάρχει διάλογος, ή ασκείται κριτική, δεν επιτρέπεται ανωνυμία.
Ε.Γ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.

Ἕνα παράπονό σας σχετικό ὑπάρχει ἐδῶ, ὅπου ἀμέσως ἔδωσε στοιχεῖα.
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=25913#post25913

>Εδωσε τα στοιχεια του και ειναι προς τιμην του , αφου τα ζητησα .

Ἄλλο παράπονό σας ἐδῶ, ὅπου ἤδη ἀπό παλιά ἦταν ἐπώνυμος.
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=24468#post24468

> Και εδω ο φιλος εδωσε τα στοιχεια του , αφου τα ζητησα .

Μιά ἄλλη περίπτωση, πού ζητᾶτε τό ὄνομα του. Δέν τό ἔδωσε, δικαίωμά του. Ἀλλά καί δέν σχολίασε τίποτε.
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=23849#post23849

>Εγω παντως τα ζητησα . Δεν τα εδωσε . Δικαιωμα του , οπως λετε , βασει των ελαστικων κανονων του φορουμ και δικαιωμα μου αν θα τον αγνοω .


Ἐγώ ἐχθές εἶχα ἕνα ὡραιότατο καί εὐγενικό προσωπικό μήνυμα ἀπό ἕναν ἀνώνυμο. Δέν μέ πείραξε καθόλου.
Νά μοῦ πεῖτε ὅτι μπορεῖ καί νά μέ ἔβριζε. Τί ἔγινε; Δέν ὑπάρχουν μέτρα κατασταλτικά; Δόξα τῷ Θεῷ ὁ Διαχειριστής τά διαχειρίζεται πολύ καλά.

Δυστυχῶς ὑπάρχουν ἐπώνυμοι πού δέν τηροῦν καθόλου, ἔστω καί τούς στοιχειώδεις κανόνες τοῦ φόρουμ.
Οἱ ἀνώνυμοι πού γράφουν εἶναι ἐλάχιστοι. Οἱ περισσότεροι ἀπεκάλυψαν τό ὄνομά τους.

> Μα και βεβαια υπαρχουν ''χλωρα'' και ''ξερα'' και στους ανωνυμους και στους επωνυμους .

Κύριε Λιναρδάκη,
Ἐδῶ βάλατε thanks πρίν λίγους μῆνες σ᾿ ἕναν ἀνώνυμο, ἀλλά εὐγενέστατο, μέ μηνύματα οὐσίας. Τί ἄλλαξε τώρα;
Καλά δέν εἴμαστε;

>Ο αγαπητος ΠΛΗΘΩΝ εχει ενα καταπληκτικα ωραιο (κατα την αποψη μου) στυλ να γραφει και να εκφραζει αυτο που θελει . Παντα επιβραβευω αυτο του το χαρισμα με ενα φτωχο thanks , εκτος και αν δεν δω το μηνυμα του . Στο συγκεκριμενο δε μηνυμα δεν ασκει κριτικη .


------------------------------------------------------------------------

Πατερ Μαξιμε
Στο αρχικο μηνυμα μου στο παρων θεμα , δεν αναφερωμαι στην ΑΝΩΝΥΜΙΑ γενικα (αυτο εχει συζητηθει) , αλλα στην περιπτωση ανωνυμων μηνυματων που οι αποστολεις των ασκουν την οποια κριτικη σε γνωστους (ή λιγωτερο γνωστους) καταξιωμενους ψαλτες , για το τι και πως ψαλλουν . Το ιδιο ισχυει και για μηνυματα που ασκουν κριτικη σε οποιοδηποτε αλλο θεμα . Εκει επανω θελω την απαντηση σας . Το βρισκεται αυτο δεοντολογικα σωστο ; Το βρισκεται ευγενικο ; Εστω και αν προκειται για ελαχιστα σχετικα μηνυματα .
Και θα ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ , αν γινεται , η απαντηση σας να ειναι μονολεκτικη , ΝΑΙ
ή ΟΧΙ . Οχι του τυπου δικαιωμα του , το επιτρεπουν οι κανωνες του φορουμ και λοιπα παρομοια . Ευχαριστω .
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Εγώ πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η επωνυμία είναι απαραίτητη για την καλλιτεχνική κριτική. Δηλαδή αν κάποιος έχει να κάνει κάποιες παρατηρήσεις για τον τρόπο απόδοσης της βυζ. μουσικής από κάποιον (χωρίς φυσικά να παραβαίνει τους κανόνες), πρέπει οπωσδήποτε να δηλώνει και ταυτότητα; Και σε τί θα βοηθήσει η αποκάλυψη της ταυτότητάς του; Τί έχει περισσότερο σημασία το τί λέει κάποιος ή το τί είναι αυτός; Αν δηλαδή πει κάποιος π.χ. ότι ο Χαρίλαος Ταλιαδώρος πολλές φορές είναι πιο χαλαρός στη χρονική αγωγή (διάλεξα ένα πασίγνωστο παράδειγμα για το οποίο έχει μιλήσει και ο ίδιος) η γνώμη του έχει λιγότερη βαρύτητα από το αν δηλώσει ότι τον λένε Δημήτρη Παπαδόπουλο και μένει στο Βόλο; Εγώ πάντως γράφω επώνυμα στο συγκεκριμένο forum καθ' ότι ο χώρος των ψαλτών πρόκειται περί ενός στενού κύκλου και είναι σίγουρο ότι εφ' όσον κάποιος συμμετέχει ενεργά, η ταυτότητά του αποκαλύπτεται με έμμεσο ή άμμεσο τρόπο. Οπότε εγώ δεν κρίνω ότι υπάρχει λόγος να μιλώ ανωνύμως. Σε κάποιο άλλο forum όπου δεν ενδιαφέρει και κανέναν ποιός είσαι, η ανωνυμία είναι μια όχι απλώς ενδεδειγμένη λύση αλλά και η πλέον δημοφιλής.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Εγώ πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η επωνυμία είναι απαραίτητη για την καλλιτεχνική κριτική. Δηλαδή αν κάποιος έχει να κάνει κάποιες παρατηρήσεις για τον τρόπο απόδοσης της βυζ. μουσικής από κάποιον (χωρίς φυσικά να παραβαίνει τους κανόνες), πρέπει οπωσδήποτε να δηλώνει και ταυτότητα; Και σε τί θα βοηθήσει η αποκάλυψη της ταυτότητάς του; Τί έχει περισσότερο σημασία το τί λέει κάποιος ή το τί είναι αυτός; Αν δηλαδή πει κάποιος π.χ. ότι ο Χαρίλαος Ταλιαδώρος πολλές φορές είναι πιο χαλαρός στη χρονική αγωγή (διάλεξα ένα πασίγνωστο παράδειγμα για το οποίο έχει μιλήσει και ο ίδιος) η γνώμη του έχει λιγότερη βαρύτητα από το αν δηλώσει ότι τον λένε Δημήτρη Παπαδόπουλο και μένει στο Βόλο; Εγώ πάντως γράφω επώνυμα στο συγκεκριμένο forum καθ' ότι ο χώρος των ψαλτών πρόκειται περί ενός στενού κύκλου και είναι σίγουρο ότι εφ' όσον κάποιος συμμετέχει ενεργά, η ταυτότητά του αποκαλύπτεται με έμμεσο ή άμμεσο τρόπο. Οπότε εγώ δεν κρίνω ότι υπάρχει λόγος να μιλώ ανωνύμως. Σε κάποιο άλλο forum όπου δεν ενδιαφέρει και κανέναν ποιός είσαι, η ανωνυμία είναι μια όχι απλώς ενδεδειγμένη λύση αλλά και η πλέον δημοφιλής.

Δηλαδη Φιλε Πετρο
Σου ασκει καποιος ΑΝΩΝΥΜΑ κριτικη , σε κατι που εψαλλες , σε κατι που εγραψες , σε κατι που ειπες κλπ . Δεν σε ενοχλει οταν δεν ξερεις σε ποιον πρεπει να απαντησεις ; Νεο , μεσηλικα , ηλικιωμενο , σχετικο ή ασχετο με το θεμα που σου ασκει κριτικη κλπ κλπ .
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
------------------------------------------------------------------------

Πατερ Μαξιμε
Στο αρχικο μηνυμα μου στο παρων θεμα , δεν αναφερωμαι στην ΑΝΩΝΥΜΙΑ γενικα (αυτο εχει συζητηθει) , αλλα στην περιπτωση ανωνυμων μηνυματων που οι αποστολεις των ασκουν την οποια κριτικη σε γνωστους (ή λιγωτερο γνωστους) καταξιωμενους ψαλτες , για το τι και πως ψαλλουν . Το ιδιο ισχυει και για μηνυματα που ασκουν κριτικη σε οποιοδηποτε αλλο θεμα . Εκει επανω θελω την απαντηση σας . Το βρισκεται αυτο δεοντολογικα σωστο ; Το βρισκεται ευγενικο ; Εστω και αν προκειται για ελαχιστα σχετικα μηνυματα .
Και θα ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ , αν γινεται , η απαντηση σας να ειναι μονολεκτικη , ΝΑΙ
ή ΟΧΙ . Οχι του τυπου δικαιωμα του , το επιτρεπουν οι κανωνες του φορουμ και λοιπα παρομοια . Ευχαριστω .

Αγαπητέ Βαγγέλη, προσπαθώ να σκεφθώ μια χρυσή τομή. 'Οντος υπάρχει θέμα με την ανωνυμία σε περιπτώσεις κακόπιστης, προσβλητικής, υβριστικής κριτικής που μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα. Σκέπτομαι λοιπόν τούτα, αν μπορεί να πραγματοποιηθούν.
Η εγγραφή των μελών νομίζω πως γίνεται με την υποχρεωτική αναγραφή ονόματος, επωνύμου και ημερομηνίας γεννήσεως. Τα στοιχεία αυτά εάν κάποιος δεν το επιθυμεί, δεν δημοσιοποιούνται, υπάρχουν όμως στο μητρώο του φόρουμ και είναι γνωστά στον υπεύθυνο, ο οποίος έχει και την ευθύνη του απορρήτου.
Φρονώ, λοιπόν, ότι αν στον κανονισμό του φόρουμ,προβλεφθεί, ότι σε περιπτώσεις συστηματικής παραβίασης όρων συμμετοχής, κυρίως όσον αφορά περιπτώσεις μηνυμάτων προσβλητικού και υβριστικού περιεχομένου, παρέχεται το δικαίωμα στον υπεύθυνο, εκτός της διαγραφής τέτοιων μηνυμάτων και εκείνο της δημόσιας ειδοποιήσεως του μέλους να δημοσιοποιήσει το ίδιο τα στοιχεία του ή να διαγραφεί, τότε, ίσως, τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να μειωθούν.
Τώρα, εάν κάποιος, θέλει να παραπλανήσει δίνοντας ψεύτικα στοιχεία, τότε, δυστυχώς, εξ' αρχής "βούλεται πονηρά".
Το διαδίκτυο εκτός από τα πολλά θετικά που προσφέρει, έχει, σίγουρα και πολλά αρνητικά, που δεν μπορεί εύκολα να ελεγχθούν.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Δηλαδη Φιλε Πετρο
Σου ασκει καποιος ΑΝΩΝΥΜΑ κριτικη , σε κατι που εψαλλες , σε κατι που εγραψες , σε κατι που ειπες κλπ . Δεν σε ενοχλει οταν δεν ξερεις σε ποιον πρεπει να απαντησεις ; Νεο , μεσηλικα , ηλικιωμενο , σχετικο ή ασχετο με το θεμα που σου ασκει κριτικη κλπ κλπ .
Και ως τίνος να εκλάβεις την γνώμη του.

Ας πούμε αν εγώ ανέβαζα μια ηχογράφησή μου κι όλοι μου έλεγαν εδω μέσα "μπράβο και ζήτω και αυτός είσαι", κι ερχόταν ένας τύπος με ψευδώνυμο PSALTOLISA και μου έλεγε "τι είναι αυτά που λες, τι αηδίες ψάλλεις;", πόσο σοβαρά να έπαιρνα εγώ την γνώμη του;

Αν όμως κάτω από PSALTOLISA είχε στο όνομά του το π.χ. Λ.Αστέρης ή Α.Καραμάνης ή Χ.Ταλιαδώρος ή ή ή.... Πόσο θα μετρούσα τότε την γνώμη του; Κι ας έλεγαν όλοι οι άλλοι μπράβο...
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Ας πούμε αν εγώ ανέβαζα μια ηχογράφησή μου κι όλοι μου έλεγαν εδω μέσα "μπράβο και ζήτω και αυτός είσαι", κι ερχόταν ένας τύπος με ψευδώνυμο PSALTOLISA και μου έλεγε "τι είναι αυτά που λες, τι αηδίες ψάλλεις;", πόσο σοβαρά να έπαιρνα εγώ την γνώμη του;

Αν όμως κάτω από PSALTOLISA είχε στο όνομά του το π.χ. Λ.Αστέρης ή Α.Καραμάνης ή Χ.Ταλιαδώρος ή ή ή.... Πόσο θα μετρούσα τότε την γνώμη του; Κι ας έλεγαν όλοι οι άλλοι μπράβο...



Πιστεύω ότι, όποιος και να ήταν, θα έπρεπε να είναι ολίγον τι πιο αναλυτικός, ώστε να είναι γόνιμη η κριτική του...

Επειδή έχω μπερδευτεί, μιλάμε για κριτική σε καταξιωμένους ψάλτες ή σε όσους από εμάς έχουμε βάλει ηχογραφήσεις; (οι οποίοι δεν νομίζω ότι είναι και πολλοί). Θεωρώ ότι είναι διαφορετικά πράγματα. Προσωπικώς, εάν ανέβαζα ηχογράφησή μου δεν θα είχα απολύτως κανένα πρόβλημα, αρκεί η κριτική να ήτο τεκμηριωμένη.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Προσωπικώς, εάν ανέβαζα ηχογράφησή μου δεν θα είχα απολύτως κανένα πρόβλημα, αρκεί η κριτική να ήτο τεκμηριωμένη.
Κι εγώ θα δεχόμουν την τεκμηριωμένη κριτική κάποιου, αλλά από έναν επώνυμο και δη καταξιωμένο ψάλτη (ή θεωρητικό ή τυπικάρη κτλ) θα μετρούσα ΚΑΙ την ατεκμηρίωτη θέση του. Φυσικά και θα ρωτούσα για λεπτομέρειες, αλλά πιστεύω ότι κατάλαβες τι εννοώ.

Υ.Γ.
Όταν ο κυρ-Αναστάσιος Μιχαϊλίδης την "έπεσε" στον κ.Μ.Χατζημάρκο στην Πόλη γι αυτά που έψαλλε, δεν του έδωσε και εξηγήσεις (όχι ότι ρώτησε κι άλλος...) και μάλιστα τον καιρό που όλοι οι άλλοι του έλεγαν ζήτω και μπράβο. Αυτό εννοώ για την επώνυμη και έγκυρη (έστω και ατεκμηρίωτη με μια πρώτη ματιά) γνώμη...
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
......... πινελιές δεξιά και αριστερά που λεέι και ο Γεωργίου.......γιατί μπορώ να γράφω για ώρες.....

Τι είναι αυτό που έχει σημασία;;;; Ρωτώ!!!! Το όνομα σου ή αυτό που λές..... έμενα συνονόματε με κρίνετε από το όνομα μου ( Νικόλαος Στανίτσας γίος του μεγίστου) ή από τις σαχλαμάρες που γράφω καθε βράδυ....μην μπειτε στο κόπο και απαντήσετε.... είναι προφανές.....

...Τι με νοιάζει εμένα αν αυτά που λεέι ο τάδε και ο δείνα λέγονται επώνυμα ή όχι..... Αδιαφορώ πλήρως!!!!! για να μη το πώ μονολεκτικά και μου πείτε ότι βρίζω........

Σημασία έχει αυτά που λέει και αυτά πο κάνει! ....

Θα μου πείτε και αν αρχίσει να με βρίζει;;;;; ε ασ αρχίσει...Μα για όνομα.... όταν κάποιος σας βρίζει μειώνεστε εσείς ή αυτός που βρίζει;;;;; Μα εμείς είμαστε αυτοι που είμαστε ανεξάρτητα το πως μας συμπεριφέρονται οι άλλοι... και έαν σε ένα "δημοκρατικό" forum αυτό σας ενοχλέί τότε αγόήστε τον και έληξε το θέμα... προχωράμε παρακάτω στα σημαντικά..

όσον αφορά στις ηχοραφλησεις μου και στη κριική που θα μου ασκήσει ο Ανώνυμος... αμα είναι τεκμηριωμένη θα τη λάβω σοβαρά υπόψιν... αν όχι θα τον αγνοήσω... γιαυτό έδωσε ο θεός το μυαλό για να κρίνουμε όχι για να χρειαζόμαστε το authority (ποιητή πως είναι στα ελληνικά;) κάποιου για να δώσουμε αξία σ'αυτό που λέει.

Καταστρατηγείτε, κύριοι, την αξία της δημοκρατίας όπου καθένας ανέξάρτητα από που προέρχεται και ποιος έιναι, έχει δικαίωμα να διατυπώνει τη γνώμη του..

Αλλά να σας πως ποια είναι η πικρή αλήθεια (μου): είναι τόση η καταπίεση που έχουμε στη καθημερινότητα μας από νόμους και κανόνες που δεν τους διαλέξαμε ώστε στην καθημερινή μας εκτόνωση( βλέπε forum... γιατί μην αυταπατάσθε μια μορφή ψυχοθεραπείας είναι και αυτό... ένα βήμα πριν το ψυχίατρο) θέλουμε να παίζουμε με τους δικούς μας "δίκαιους, ευσεβιστικούς και φρικτά δειλούς όρους"...... στήν αφετηρία όλων αυτών μια μόνο λέξη Ραγιάδες!!!!! ελπίδα καμιά!!

Νικόλαος Ταλιδώρος (Τώρα άλλαξε κάτι;;;; έδωσα βαρύτητα ε;;)

Υ.Γ: Παρακαλώ βρίστε με δημόσια..... μ'αρέσει!!!
Y.Γ: Προσπεράστε αν δε σας αρέσει.... μην στέκεστε... υάρχουν πιο σημαντικά πράγματαστη ζωή! Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν ειρώνευιμαι καθόλου!
 
Last edited:
......... πινελιές δεξιά και αριστερά που λεέι και ο Γεωργίου.......γιατί μπορώ να γράφω για ώρες.....

Τι είναι αυτό που έχει σημασία;;;; Ρωτώ!!!! Το όνομα σου ή αυτό που λές..... έμενα συνονόματε με κρίνετε από το όνομα μου ( Νικόλαος Στανίτσας γίος του μεγίστου) ή από τις σαχλαμάρες που γράφω καθε βράδυ....μην μπειτε στο κόπο και απαντήσετε.... είναι προφανές.....

...Τι με νοιάζει εμένα αν αυτά που λεέι ο τάδε και ο δείνα λέγονται επώνυμα ή όχι..... Αδιαφορώ πλήρως!!!!! για να μη το πώ μονολεκτικά και μου πείτε ότι βρίζω........

Σημασία έχει αυτά που λέει και αυτά πο κάνει! ....

Θα μου πείτε και αν αρχίσει να με βρίζει;;;;; ε ασ αρχίσει...Μα για όνομα.... όταν κάποιος σας βρίζει μειώνεστε εσείς ή αυτός που βρίζει;;;;; Μα εμείς είμαστε αυτοι που είμαστε ανεξάρτητα το πως μας συμπεριφέρονται οι άλλοι... και έαν σε ένα "δημοκρατικό" forum αυτό σας ενοχλέί τότε αγόήστε τον και έληξε το θέμα... προχωράμε παρακάτω στα σημαντικά..

όσον αφορά στις ηχοραφλησεις μου και στη κριική που θα μου ασκήσει ο Ανώνυμος... αμα είναι τεκμηριωμένη θα τη λάβω σοβαρά υπόψιν... αν όχι θα τον αγνοήσω... γιαυτό έδωσε ο θεός το μυαλό για να κρίνουμε όχι για να χρειαζόμαστε το authority (ποιητή πως είναι στα ελληνικά;) κάποιου για να δώσουμε αξία σ'αυτό που λέει.

Καταστρατηγείτε, κύριοι, την αξία της δημοκρατίας όπου καθένας ανέξάρτητα από που προέρχεται και ποιος έιναι, έχει δικαίωμα να διατυπώνει τη γνώμη του..

Αλλά να σας πως ποια είναι η πικρή αλήθεια (μου): είναι τόση η καταπίεση που έχουμε στη καθημερινότητα μας από νόμους και κανόνες που δεν τους διαλέξαμε ώστε στην καθημερινή μας εκτόνωση( βλέπε forum... γιατί μην αυταπατάσθε μια μορφή ψυχοθεραπείας είναι και αυτό... ένα βήμα πριν το ψυχίατρο) θέλουμε να παίζουμε με τους δικούς μας "δίκαιους, ευσεβιστικούς και φρικτά δειλούς όρους"...... στήν αφετηρία όλων αυτών μια μόνο λέξη Ραγιάδες!!!!! ελπίδα καμιά!!

Νικόλαος Ταλιδώρος (Τώρα άλλαξε κάτι;;;; έδωσα βαρύτητα ε;;)

Υ.Γ: Παρακαλώ βρίστε με δημόσια..... μ'αρέσει!!!

Κύριε Βασίλη το Forum έχει κάποιους κανόνες πράγμα που σημαίνει ότι όταν εγγράφεστε το δημοκρατικότερο είναι να τους σέβεστε. Οι κανόνες αυτοί δημιουργήθηκαν συλλογικά (τι το πιο δημοκρατικό;). Τώρα το μύνημά σας αυτο το οποίο είναι μεστό ειρωνείας δεν ξέρω κατά πόσο δημοκρατικό είναι... Εγώ ένα απλό μέλος του Forum είμαι (ούτε διαχειριστής, ούτε συντονιστής) και ομολογώ ότι με ενόχλησε πολύ. Μην μας προκαλείτε λοιπόν. Αν σας ενοχλεί το Forum και δεν σας εκφράζει, μπορείτε να αποχωρήσετε, αλλά χωρίς να ειρωνεύεστε και να συκοφαντείτε! Η πόρτα προς την "ελευθερία" είναι κοντά σας, για να μη νιώθετε "Ραγιάς"
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Πριν απο μερικα χρονια παρακολουθουσα στενα ενα αλλο Ελληνικο φορουμ, που ειχε σχεση με Πολεμικες τεχνες. Εκει οι περισσοτεροι γραφαμε με τα ονοματα μας, και ελαχιστοι ανωνυμοι εμπαιναν στις συζητησεις. Μετα απο καποιο διαστημα και μετα, οταν αρχισαν να γινονται κριτικες στο τι κανει ο ενας δασκαλος και το τι κανει ο αλλος και διαφορα αλλα.... αρχισαν να πεφτουν και μηνυσεις και αγωγες και "θα ερθω σπιτι σου να σε βαρεσω" και διαφορα αλλα φαιδρα.
Μετα απο λιγο καιρο το φορουμ εκεινο διαλυθηκε.

Εγω γι'αυτο το λογο παραμενω ανωνυμος, γιατι "φυλαγε τα ρουχα σου για να χεις τα μισα". Ομως πολλοι φιλοι εδωμεσα (ο κ. Βαγγελης απο τους πρωτους) ξερουν και ακριβως ποιος ειμαι, και που μενω αλλα και πως να με βρουν.

Αν ομως η επωνυμια ειναι τοσο σημαντικη, τοτε το φορουμ να γινει κλειστο, ωστε να μην διαβαζεται απο ασχετους και "εξωθεν" , και να μπαινουμε ολοι με τα ονοματα μας, οπως γινεται στα μουσουλμανικα φορα! Αυτο σημαινει λιγοτερα μελη, αλλα θα ξερει ο καθενας σε ποιον μιλαει, εφοσον αυτο θεωρειται σημαντικο.
 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Πριν απο μερικα χρονια παρακολουθουσα στενα ενα αλλο Ελληνικο φορουμ, που ειχε σχεση με Πολεμικες τεχνες. Εκει οι περισσοτεροι γραφαμε με τα ονοματα μας, και ελαχιστοι ανωνυμοι εμπαιναν στις συζητησεις. Μετα απο καποιο διαστημα και μετα, οταν αρχισαν να γινονται κριτικες στο τι κανει ο ενας δασκαλος και το τι κανει ο αλλος και διαφορα αλλα.... αρχισαν να πεφτουν και μηνυσεις και αγωγες και "θα ερθω σπιτι σου να σε βαρεσω" και διαφορα αλλα φαιδρα.


Εμείς είμαστε στο δεύτερο στάδιο (άρχισαν οι κριτικές στο τι κάνει ο ένας δάσκαλος και το τι κάνει ο άλλος)
Σε λίγο θα μπούμε στο τρίτο (μηνύσεις) αλλά διαφοροποιημένο καθώς δεν είμαστε φόρουμ πολεμικών τεχνών.
"Θα έρθω σπίτι σου να σου ψάλω το Πάσα Πνοή 5 φωνές πάνω να σε βουλώσω να μη με ξανακριτικάρεις, άσχετε!"
(Η για κάποιον πιο θεωρητικό) "Θα έρθω σπίτι σου και αφού σου δείξω το πάπυρο του Ιωάννου του Δαμασκηνού θα σε κοπανήσω με αυτόν στο κεφάλι να βλέπεις τρίγραμμες υφεσοδιέσεις"

Μάστερ αστειεύομαι, ξέρεις, ή μάλλον αν δε ξέρεις μάθε το ότι εκτιμώ πολύ αυτά που γράφεις.
(αν και προτιμώ την επωνυμία)
 
Last edited:

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
......... πινελιές δεξιά και αριστερά που λεέι και ο Γεωργίου.......γιατί μπορώ να γράφω για ώρες.....
....μην μπειτε στο κόπο και απαντήσετε.... είναι προφανές.....
..Καταστρατηγείτε, κύριοι, την αξία της δημοκρατίας όπου καθένας ανέξάρτητα από που προέρχεται και ποιος έιναι, έχει δικαίωμα να διατυπώνει τη γνώμη του..

Αγαπητέ Βασίλη, μπαίνω στον κόπο να απαντήσω μόνο για τον εαυτό μου, γιατί αισθάνομαι ότι κάπου "προσβάλεις.."
Θα συμφωνήσω μαζί σου, για την αξία της δημοκρατίας και το δικαίωμα ελεύθερης γνώμης.
Όταν όμως η ασυδοσία εκλαμβάνεται ως ελευθερία, η αναίδεια του λόγου ως ισοτιμία, η αυθάδεια ως δικαίωμα, τότε η αξία της δημοκρατίας,που επικαλείσαι, "πάει περίπατο". Και, πιστεύω μου είναι, πως η ανωνυμία σ' αυτές τις περιπτώσεις, δηλώνει τουλάχιστον δειλία και ατολμία.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
"Θα έρθω σπίτι σου να σου ψάλω το Πάσα Πνοή 5 φωνές πάνω να σε βουλώσω να μη με ξανακριτικάρεις, άσχετε!"


Το "Αι γενεαι πασαι" σε πρωτο ηχο συμφωνα με τα χειρογραφα της Νεκρας Θαλασσας, τα οποια εχω κρυψει στα μπαουλα!
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Το "Αι γενεαι πασαι" σε πρωτο ηχο συμφωνα με τα χειρογραφα της Νεκρας Θαλασσας, τα οποια εχω κρυψει στα μπαουλα!

Θα σου κάνω Βυζαντινό uppercut με ανάποδη πεταστή και περιστροφικό αντικένωμα.

(Πλάκα έχει, είσαι να το συνεχίσουμε σε ξεχωριστό θέμα;)
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Θα σου κάνω Βυζαντινό uppercut με ανάποδη πεταστή και περιστροφικό αντικένωμα.

(Πλάκα έχει, είσαι να το συνεχίσουμε σε ξεχωριστό θέμα;)

Ασε ρε Μιχαλη μην μας πεταξουν εξω και ειμαι και γνωστος-αγνωστος ανωνυμος!

Επι τη ευκαιρια, γνωριζεις το διασημο ασμα του Βασιλη Τερλεγκα, Ο Ανωνυμος; αυτο που λεει, "Σου στελνω γραμμα και υπογραφει ο Ανωνυμος;"
 
Top