Ελληνική γλώσσα για το XenForo 2

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Από εδώ (https://xenforo.com/community/resources/greek-language-pack.2072/) αναρτώ το ελληνικό πακέτο μετάφρασης του φόρουμ για την έκδοση 1.0 του XenForo. Εμείς είμαστε στο 2.0.2 και δεν ξέρω τί αλλαγές χρειάζονται. Το κοιτάω και θα ενημερώσω.
 

Attachments

  • language-Greek-(EL).zip
    15.2 KB · Views: 28

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Νομίζω ότι δεν είναι αυτό το αρχείο .xml που χρειάζεται μετάφραση... Μάλλον πρέπει να το κατεβάσετε αντίγραφο με τον ftp client σας από το server και όχι από το admin panel... Εκεί θέλει μετάφραση ένα-ένα από το phrases....
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member

Attachments

  • psaltologion-language-translation-english-to-greek.xml.zip
    136 KB · Views: 33
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Άρχισα να μεταφράζω επιλεκτικά τα της αρχικής σελίδας λίγο λίγο όσο βρίσκω χρόνο. Όποιος προτιμά μπορεί να επιλέξει την Ελληνική γλώσσα πατώντας κάτω αριστερά εκεί που λέει English (US) και να διαλέξει Ελληνικά. Λίγα πράγματα ως τώρα, θα πάρει καιρό.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Προσπάθησα να μεταφράσω μερικά μαζικά στο XML αρχείο και να το εισαγάγω πίσω στο φόρουμ αλλά κολλάει και δεν πετυχαίνει. Το αναφέρω σε περίπτωση που κανείς παιδευτεί να μεταφράσει το XML. Θα το ψάξω περισσότερο.
 

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Η μαζική μετάφραση αλλάζει και τις αρχικές λέξεις σε κάθε γραμμή. Αν πχ το ανοίξετε το αρχείο με το notepad++ και δείτε, θέλουν αλλαγή μόνο αυτά με τα πορτοκαλί γράμματα και όχι με τα μπλε στην αρχή της κάθε γραμμής. Οπότε η μαζική αντικατάσταση αλλάζει ακι αυτά που δεν πρέπει.... Και πάλι είναι πολύ χρονοβόρο. Καλύτερα μοιάζει να γίνει από το admin panel εκτός και είναι κάποιος διαθέσιμος να το κάνει.
Απ' ότι καταλαβαίνω και εφόσον κολλάει, μάλλον καλύτερα υπομονή ώσπου να μεταφραστεί όλο.
Εκτός και δίνατε δικαιώματα μόνο για το συγκεκριμένο δλδ τη μετάφραση στο admin panel σε κάποιον να σας βοηθάει όταν μπορεί. Και μέρες που είναι.....
Σε κάθε περίπτωση ευχαριστούμε!! Καλή Ανάσταση!!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ναί, το γνωρίζω αυτό ευχαριστώ. Το πρόβλημα είναι άλλο, εξέπνεε η κλήση λόγω αργής σύνδεσης... Θα το φτιάξω.
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Στο επισυναπτόμενο Excel στο 3ο Φύλλο (sheet) απομόνωσα τις φράσεις από το xml αρχείο. Εάν κάποιος, στη δεύτερη στήλη μπορεί να μεταφράσει όποιες χρειάζονται, εύκολα μπορώ νομίζω να αντικαταστήσω την αγγλική με την ελληνική φράση και να το επιστρέψουμε στο αρχικό xml. Εάν κάποιος μπορεί να μεταφράσει κάποιες και να το δοκιμάσουμε καλό θα ήταν.
Προσοχή η μετάφραση να συμπληρωθεί στη δεύτερη στήλη χωρίς να πειραχθεί ή πρωτότυπη (πρώτη).

Καλή Μεγάλη εβδομάδα και καλή Ανάσταση!
 

Attachments

  • PsaltTrans.xlsx
    850.4 KB · Views: 20

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Μετατρέποντας με την αυτόματη μετάφραση του Google τις φράσεις από Αγγλικά σε Ελληνικά, επιστρέφω πίσω το αρχείο του Δημήτρη με την μετατροπή (μετάφραση).
Είναι μία αρχή για δοκιμή.

Εάν παίζει καλά μπορούμε σχετικά νομίζω εύκολα να βελτιώσουμε ό,τι κρίνουμε απαραίτητο.
 

Attachments

  • psaltologion-language-translation-english-to-greek.xml.zip
    188.4 KB · Views: 13

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
The provided file is not valid language XML. Κάτι δεν είναι εντάξει με το αρχείο αλλά δεν προλαβαίνω να το κοιτάξω αυτή τη στιγμή. Ευχαριστώ πάντως.
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Χριστός Ανέστη!
Πράγματι υπάρχει πρόβλημα στο αρχείο.
Θα προσπαθήσω την Πέμπτη να το ξαναστείλω γιατί αυτές τις ημέρες δεν έχω πρόσβαση στον υπολογιστή που το έφτιαξα.
Και πάλι Χριστός Ανέστη!
 

sickmelody

New member
Καλησπέρα σας, αν μπορούσατε να επισυνάψετε την Ελληνική γλώσσα για το 2.0.2 μέχρι την πρόοδο που έχετε κάνει θα σας ήμουν ευγνώμων.
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Χριστός Ανέστη!
Ό,τι έχω καταφέρει μέχρι σήμερα. Ελπίζω να φορτώνεται τώρα.
 

Attachments

  • psaltologion-language-translation-english-to-greek.xml.zip
    185.3 KB · Views: 34

sickmelody

New member
Αληθώς ο Κύριος!
Δουλέβει μια χαρά! Σας ευχαριστώ παρα πολύ να είστε καλά!
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Χριστός Ανέστη!
Αλλάζοντας την επιλογή της γλώσσας στα Ελληνικά όπως προτείνει ο Διαχειριστής μας στο #5 μήνυμα (Όποιος προτιμά μπορεί να επιλέξει την Ελληνική γλώσσα πατώντας κάτω αριστερά εκεί που λέει English (US) και να διαλέξει Ελληνικά.), οι επιλογές του forum φαίνονται στα ελληνικά.
Δεν ξέρω εάν φορτώθηκε το αρχείο που έστειλα και από ποιον. Εάν έχει χρησιμοποιηθεί θέλω να επιστήσω την προσοχή, επειδή έχει γίνει με η μετάφραση με αυτόματο μεταφραστή (google) και μόνο λίγες φράσεις άλλαξα, χρειάζεται οποσδήποτε βελτίωση.
Καλή αρχή!
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Λίγα μόνο εμφανίζονται, όσα έκανα με το χέρι. Όταν βρώ χρόνο θα κάνω και άλλα εκτός και βρεθεί καλύτερη λύση. Δεν βάζω την αυτόματη μετάφραση γιατί δεν είναι ικανοποιητική.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Έκανα μερικά ακόμα σήμερα αλλά απομένουν πολλά. Για να αλλάξετε τη γλώσσα στα Ελληνικά πατήστε κάτω αριστερά (αν το βλέπετε σε desktop) εκεί που έχει επιλογή γλώσσας και λέει English (US). Από τις επιλογές που θα σας δείξει διαλέξτε "Ελληνικά".
 
Top