Εικόνες - Σκίτσα - Φωτογραφίες Μπεκρήδων

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Ανοικτή Παράκληση προς όλα τα Μέλη του FORUM :
Παρακαλώ οποιονδήποτε έχει ή γνωρίζει που μπορούμε να βρούμε εικόνες, σκίτσα ή φωτογραφίες, από το πάλαι ποτέ Κόμμα των Βαρελοφρόνων, ας επικοινωνήσει μαζί μου στο 210 - 48 - 24 - 725.
Προτίθεμαι να εκδόσω ΚΡΑΣΟΚΑΤΑΝΗΚΤΙΚΗ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ και θέλω να την διανθίσω με τα ζητούμενα.
Θα το θεωρήσω προσωπική υποχρέωση προς αυτόν που θα με βοηθήσει σ' αυτήν την προσπάθειά μου. Εκ των προτέρων ευχαριστώ ΄για κάθε τυχούσα προσπάθεια όλους ΣΑς.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ανοικτή Παράκληση προς όλα τα Μέλη του FORUM :
Παρακαλώ οποιονδήποτε έχει ή γνωρίζει που μπορούμε να βρούμε εικόνες, σκίτσα ή φωτογραφίες, από το πάλαι ποτέ Κόμμα των Βαρελοφρόνων, ας επικοινωνήσει μαζί μου στο 210 - 48 - 24 - 725.
Προτίθεμαι να εκδόσω ΚΡΑΣΟΚΑΤΑΝΗΚΤΙΚΗ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ και θέλω να την διανθίσω με τα ζητούμενα.
Θα το θεωρήσω προσωπική υποχρέωση προς αυτόν που θα με βοηθήσει σ' αυτήν την προσπάθειά μου. Εκ των προτέρων ευχαριστώ ΄για κάθε τυχούσα προσπάθεια όλους ΣΑς.
Υπάρχουν πολλά και ανεπανάληπτα σκίτσα στη Ρεμπέτικη Εγκυκλοπαίδεια (αν θυμάμαι καλά τον τίτλο), τα οποία είναι σπαρακτικά. Δεν την έχω εγώ, αλλά υπάρχει σε βιβλιοθήκες.
 
Ανοικτή Παράκληση προς όλα τα Μέλη του FORUM :
Παρακαλώ οποιονδήποτε έχει ή γνωρίζει που μπορούμε να βρούμε εικόνες, σκίτσα ή φωτογραφίες, από το πάλαι ποτέ Κόμμα των Βαρελοφρόνων, ας επικοινωνήσει μαζί μου στο 210 - 48 - 24 - 725.
Προτίθεμαι να εκδόσω ΚΡΑΣΟΚΑΤΑΝΗΚΤΙΚΗ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ και θέλω να την διανθίσω με τα ζητούμενα.
Θα το θεωρήσω προσωπική υποχρέωση προς αυτόν που θα με βοηθήσει σ' αυτήν την προσπάθειά μου. Εκ των προτέρων ευχαριστώ ΄για κάθε τυχούσα προσπάθεια όλους ΣΑς.


Έχω την εντύπωση ότι κάπου έχω κάτι από σκίτσα και παλιά ποιήματα των Βαρελοφρόνων. Θα ψάξω να δω αν μπορέσω να τα βρω, γιατί γίνεται ένας χαμός.
Προς το παρόν παραθέτω ένα φοβερό οδηγό για μπεκρήδες...:D

ΣΥΜΠΤΩΜΑ: Το ποτό αποτυγχάνει να δώσει απόλαυση και γεύση, το μπροστινό μέρος του πουκαμίσου είναι υγρό!
ΔΙΑΓΝΩΣΗ: Το στόμα δεν είναι ανοιχτό ή το ποτήρι έχει τοποθετηθεί σε λάθος
μέρος του προσώπου.
ΛΥΣΗ: Πάρτε μια εξάδα ποτήρια και δοκιμάστε την τεχνική εμπρός από έναν
καθρέφτη έως ότου η τεχνική τελειοποιηθεί.

ΣΥΜΠΤΩΜΑ: Το ποτό αποτυγχάνει να δώσει απόλαυση και γεύση, το χρώμα της μπύρας είναι ασυνήθιστα λευκό!
ΔΙΑΓΝΩΣΗ: Το ποτήρι είναι άδειο.
ΛΥΣΗ: Βρείτε κάποιον να σας κεράσει μια καινούρια μπύρα.

ΣΥΜΠΤΩΜΑ: Τα πόδια είναι κρύα και υγρά.
ΔΙΑΓΝΩΣΗ: Κρατάτε το ποτήρι σε λανθασμένη γωνία.
ΛΥΣΗ: Κρατείστε το ποτήρι σε τέτοια θέση ώστε το άνοιγμα να κοιτάζει προς το ταβάνι.

ΣΥΜΠΤΩΜΑ: Το μπάρ είναι θολό.
ΔΙΑΓΝΩΣΗ: Κοιτάτε μέσα από τον πάτο του άδειου ποτηριού σας.
ΛΥΣΗ: Βρείτε κάποιον που θα σας κεράσει μια καινούρια μπύρα.

ΣΥΜΠΤΩΜΑ: Το μπαρ κινείται.
ΔΙΑΓΝΩΣΗ: Κάποιοι σας κουβαλάνε.
ΛΥΣΗ: Διαπιστώστε αν αυτοί που σας κουβαλάνε, σας πηγαίνουν σε κάποιο άλλο μπάρ. Αν όχι, παραπονεθείτε δυνατά ότι πέσατε θύμα απαγωγής.

ΣΥΜΠΤΩΜΑ: Προσέξατε ότι ο τοίχος μπροστά σας, είναι καλυμμένος με κεραμίδια και έχει ένα γύψινο γύρω γύρω.
ΔΙΑΓΝΩΣΗ: Εχετε πέσει ανάσκελα.
ΛΥΣΗ: Εαν το ποτήρι σας είναι ακόμη γεμάτο μείνετε εκεί που είσαστε και απολαύστε το ποτό σας. Αν όχι, ζητείστε από κάποιον να σας σηκώσει και να σας σύρει πρός την μπάρα.

ΣΥΜΠΤΩΜΑ: Ολα έχουν σκοτεινιάσει τριγύρω σας. Η μύτη και τα χείλη σας έχουν ματώσει.
ΔΙΑΓΝΩΣΗ: Εχετε πέσει μπρούμυτα.
ΛΥΣΗ: Το ίδιο όπως όταν έχετε πέσει ανάσκελα.

ΣΥΜΠΤΩΜΑ: Διαπιστώνετε ότι το κρεβάτι σας είναι πολύ σκληρό, κρύο και υγρό. Δεν καταφέρνετε να διακρίνετε τους τοίχους και το ταβάνι της κρεβατοκάμαράς σας.
ΔΙΑΓΝΩΣΗ: Μόλις περάσατε την νύχτα σας στο πεζοδρόμιο.
ΛΥΣH: Koιτάξτε το ρολόι σας για να δείτε αν έφτασε η ώρα για να ανοίξουν τα μπαρ και να συνεχίσετε το ποτό.

ΣΥΜΠΤΩΜΑ: Ολα σκοτεινιάζουν και ησυχία επικρατεί τριγύρω.
ΔΙΑΓΝΩΣΗ: Το μπαρ κλείνει.
ΛΥΣΗ: ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΕΙΤΕ!!!!! Δεν υπάρχει λύση!
 
Άρχοντα βρήκα και αυτά αν σας κάνουνε!:)
 

Attachments

  • varelofrones%2001.jpg
    114.6 KB · Views: 175
  • varelofrones%2002.jpg
    146.2 KB · Views: 128
  • varelofrones%2003.jpg
    120.1 KB · Views: 109
  • varelofrones%2004.jpg
    158.9 KB · Views: 113
  • varelofrones%2005.jpg
    128.5 KB · Views: 104
  • varelofrones%2006.jpg
    160.3 KB · Views: 112

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Άρχοντα βρήκα και αυτά αν σας κάνουνε!:)

Σας ευχαριστώ όλους Σας. Τα αναρτηθέντα είναι γνωστά. Δυστυχώς δεν μπορώ να πάω σε βιβλιοθήκες ή στο αρχείο του περιοδικού "ΡΟΜΑΝΤΖΟ", όπου επί αρκετά χρόνια, δημοσίευε ο Αρχέλαος. Πάντως και πάλι θερμά ευχαριστήρια, για όσους έστω σκέφτηκαν να βοηθήσουν.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Σας ευχαριστώ όλους Σας. Τα αναρτηθέντα είναι γνωστά. Δυστυχώς δεν μπορώ να πάω σε βιβλιοθήκες ή στο αρχείο του περιοδικού "ΡΟΜΑΝΤΖΟ", όπου επί αρκετά χρόνια, δημοσίευε ο Αρχέλαος. Πάντως και πάλι θερμά ευχαριστήρια, για όσους έστω σκέφτηκαν να βοηθήσουν.
Σε αυτή την περίπτωση θα προσπαθήσω, μόλις βρω χρόνο, να επισκεφτώ τη δημοτική βιβλιοθήκη της Θεσσαλονίκης όπου υπάρχει σίγουρα το βιβλίο. Μάλιστα μια φορά γίναμε ρεζίλι με ένα φίλο που, εν μέσω εξεταστικής, διαβάζαμε εκεί και για διάλειμμα ανοίξαμε το βιβλίο με φυσικό επακόλουθο την εντονότατη θυμηδία και τον αναπόφευκτο γέλωτα προς δυσφορίαν των εκεί μελετώντων... Θα τα φωτοτυπήσω και θα σας τα στείλω.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Άρχοντα, δεν ξέρω αν ενδιαφέρεστε ακόμα. Στο παρακάτω zip υπάρχουν καμιά τριανταριά σκίτσα σχετικά με ταβέρνα και κρασοκατάνυξη, όχι πολύ γνωστά νομίζω.
 

Attachments

  • της ταβερνας.rar
    3.8 MB · Views: 116

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Άρχοντα, δεν ξέρω αν ενδιαφέρεστε ακόμα. Στο παρακάτω zip υπάρχουν καμιά τριανταριά σκίτσα σχετικά με ταβέρνα και κρασοκατάνυξη, όχι πολύ γνωστά νομίζω.

Φίλε Γιώργο, γειά Σου. Ενδιαφέροντα τα αποσταλέντα για την κρασοκατάνυξη και θα δώ τι θα γίνει στο τέλος. Για την ιστορία Σου λέω ότι βρήκα τελικά ένα φυλλάδιο του Αρχέλαου, με καμιά 100σταριά παρόμοιες εικόνες, που δημοσιεύονταν πολύ παλιά, στο περιοδικό Ρομάντζο. Όπως και νά' ναι όμως, Σ' ευχαριστώ για την προθημία να με εξυπηρετήσεις και στο χρωστάω. Νά' σαι καλά.
 

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Ελπίζω μόνο παίδες-ιεροπαίδες-ιεροψάλτες-ιερείς κτλ.να προσέχουμε την δοσολογία του κρασιού,διότι έχουμε και μια φωνή να καλιεργούμε.!!!!
 

νατασα

Νέο μέλος
Φίλε Γιώργο, γειά Σου. Ενδιαφέροντα τα αποσταλέντα για την κρασοκατάνυξη και θα δώ τι θα γίνει στο τέλος. Για την ιστορία Σου λέω ότι βρήκα τελικά ένα φυλλάδιο του Αρχέλαου, με καμιά 100σταριά παρόμοιες εικόνες, που δημοσιεύονταν πολύ παλιά, στο περιοδικό Ρομάντζο. Όπως και νά' ναι όμως, Σ' ευχαριστώ για την προθημία να με εξυπηρετήσεις και στο χρωστάω. Νά' σαι καλά.

φιλοι,ενδιαφερομε κι εγω γι αυτα τα σκιτσα!προσπαθω εδω να βρω κατι!μα δεν τα καταφερνω...ενα χερι βοηθειας θα το δεχομου ευχαριστως!!!
 
Top