Δ. Παϊκόπουλος - Ι. Γαβαλάκης: Χριστούγεννα 2012 – Ι. Ν. Αγ. Σπυρίδωνος Αιγάλεω (βίντεο)

tb---

τσοπάνης
Τα έχω ξαναπεί, αλλά τα ξαναγράφω.

Ο γραπτός λόγος είναι απρόσωπος. Τουλάχιστον εγώ προσωπικά ούτε φωνάζω όταν γράφω, ούτε το αίμα μου ανεβαίνει στο κεφάλι, αλλά με ηρεμία καταθέτουμε κάποιες απόψεις.

Δεν μπορώ να κατανοήσω, πώς ένας σωστός τεχνικά ψάλτης επιλέγει την λύση του μασινιού, από το να ψάλει σκέτα που λέμε, ή να καταρτήσει χορό κτλ.

Στα συγγεκριμένα βίντεο ειδικά στα καθίσματα το πρωί, θα ήθελα να τα ακούσω σκέτα, χίλιες φορές καλύτερα θα έμπενα στο κλίμα της ημέρας και της προσευχής.
Αμα θέλουμε μουσικά όργανα, ας το κάνουμε ολοκληρωμένα, και όχι με ημίμετρα.

Περί ύφους πατριαρχείου κτλ, υπάρχουν τα ανάλογα θέματα, με πιό πρόσφατη την εισήγηση του κ Παππά στο συνέδριο μουσικολογίας όπου αναφέρει και τα τρίκ πώλησης των εκδόσεων σε παλαιότερες εποχές, όπου οι εκδότες ( που πολλές φορές ήταν και Πρωτοψάλτες στον Ναό αυτόν ) συχνά ανέφεραν ανακριβής ή και παραπλανητικές εκφράσεις ( σύμφωνα με το ύφος του πατριαρχικού ναού, κτλ )

Προτείνω λοιπόν στους αγαπητούς ψάλτες, να δοκιμάσουν να ψάλουν σκέτα ή να καταρτήσουν χορούς.
Απόψεις περί βάσης που φεύγει κτλ, νομίζω ότι εκθέτουν και δεν δικαιολογούν την ύπαρξη μασινιων.

Είμαστε και πάλι εκτός θέματος.
 
Top