Δοξαστικὸν τῶν αἴνων τῆς Κυριακῆς τῶν Ἀπόκρεω

lokasger

Μέλος
(ηχογράφηση στον Ιερό Ναό Αγίου Θωμά Λαρίσης όπου ψάλλει ο Λεμονόπουλος Γεώργιος από το Τριώδιον του Αθανασίου Καραμάνη)
 

Attachments

  • Δοξαστικόν των αίνων της Κυριακής της Απόκρεω.mp3
    7.4 MB · Views: 100
Last edited:
T

Tzanakos_B

Guest
Ωραίο ύφος , ωραία ερμηνεία !! Μπράβο σου !

Συμφωνώ κι εγώ ότι ο συνάδελφος έχει ωραία φωνή κα ύφος και δεν είναι εύκολο να ερμηνεύεις Καραμάνη... Ο αείμνηστος αρεσκόταν σε δύσκολες θέσεις στα Δοξαστικά... Εκεί στη θέση '' ο αναστάς εκ των νεκρών ... '' κατεβαίνει στον ΖΩ. Συνάδελφε , αν θέλεις να ψάλλεις μόνο Καραμάνην, προσωπικά τον θεωρώ τον πιο ολοκληρωμένο στην Ελλάδα με μαθητές έναν κι έναν !! χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια και προετοιμασία. Το ύφος σου μυρίζει ολ'ιγον Δασκαλούδη..!!! Καλή Δύναμη !!!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ
 
Σας ευχαριστώ πολύ.Άλλωστε ένας απο τους βασικούς λόγους που ανεβάζω ηχογραφήσεις είναι ότι σε έναν ιστότοπο σαν και αυτόν μπορείς να ακούς παρατηρήσεις-συμβουλες,κυρίως απο παλαιότερους ιεροψάλτες σαν και εσάς.Έτσι προοδεύουμε και οι νεότεροι.Απλώς μία διευκρύνιση,κάποιες φορές δεν τηρώ ακριβώς τα του κειμένου,επηρεαζόμενος απο τους δασκάλους μου,Άρχοντες Πρωτοψάλτες Παναγούλη Αθανάσιο(μαθητής του αείμνηστου Άρχοντος Χατζημάρκου) και του Δασκαλούδη Κυριαζή καθώς και απο ακούσματα του Άρχοντα Χαρίλαου Ταλιαδώρου.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Σας ευχαριστώ πολύ.Άλλωστε ένας απο τους βασικούς λόγους που ανεβάζω ηχογραφήσεις είναι ότι σε έναν ιστότοπο σαν και αυτόν μπορείς να ακούς παρατηρήσεις-συμβουλες,κυρίως απο παλαιότερους ιεροψάλτες σαν και εσάς.Έτσι προοδεύουμε και οι νεότεροι.Απλώς μία διευκρύνιση,κάποιες φορές δεν τηρώ ακριβώς τα του κειμένου,επηρεαζόμενος απο τους δασκάλους μου,Άρχοντες Πρωτοψάλτες Παναγούλη Αθανάσιο(μαθητής του αείμνηστου Άρχοντος Χατζημάρκου) και του Δασκαλούδη Κυριαζή καθώς και απο ακούσματα του Άρχοντα Χαρίλαου Ταλιαδώρου.

Αν επηρεαζεστε τοσο πολυ και δεν τα τηρειτε, τοτε τι θα μεινει απο το κειμενο? :rolleyes:
 
Top