[Ερώτηση] Διδασκαλία βυζαντινής μουσικής στις περιοχές Ηλιούπολης και Υμηττού Αττικής.

Δημήτρης Ποθητός

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα σας και καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχουν σχολές ή δάσκαλοι βυζαντινής μουσικής στις περιοχές Ηλιούπολης και Υμηττού.

Και κάτι ακόμη. Μπορεί κάποιος να ξεκινήσει και τώρα στα μέσα του σχολικού έτους ή μπορεί μόνον να ξεκινήσει στην αρχή της κάθε σχολικής χρονιάς;

Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Για το 1ο ερώτημα δεν είμαι ο ειδικός να απαντήσω, εάν πάρεις στα γραφεία της ΙΜ στην οποία ανήκουν οι περιοχές που αναφέρεις το πιο πιθανό να πάρεις την απάντηση που θέλεις. Όσον αφορά το 2ο ερώτημα σου, νομίζω ό,τι είναι λίγο αργά για να αναπληρώσεις το <<χαμένο έδαφος>>, δηλ. την διδαχθείσα ύλη από την αρχή του έτους, με δεδομένο ό,τι ήδη διανύουμε τον 4ο μήνα μαθημάτων (στις περισσότερες σχολές τα μαθήματα ξεκινούν Οκτώβρη μήνα), εκτός και αν έχεις την δυνατότητα να λάβεις ιδιαιτερα μαθήματα από τον ίδιο δάσκαλο για να σε φέρει στο επίπεδο των άλλων αρχάριων σπουδαστών.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Καλησπέρα σας και καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχουν σχολές ή δάσκαλοι βυζαντινής μουσικής στις περιοχές Ηλιούπολης και Υμηττού.

Και κάτι ακόμη. Μπορεί κάποιος να ξεκινήσει και τώρα στα μέσα του σχολικού έτους ή μπορεί μόνον να ξεκινήσει στην αρχή της κάθε σχολικής χρονιάς;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Υπάρχει στον άγιο Δημήτριο στο δημοτικό ωδείο - Γεώργιος τοκατλιδης
Και κοντά στην Αργυρούπολη τερψιθεα αν δεν κάνω λάθος στον άγιο Τρύφωνα- Ηλιόπουλος:)
 

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Υπάρχει στον άγιο Δημήτριο στο δημοτικό ωδείο - Γεώργιος τοκατλιδης
Και κοντά στην Αργυρούπολη τερψιθεα αν δεν κάνω λάθος στον άγιο Τρύφωνα- Ηλιόπουλος:)

Διονύσιος Ηλιόπουλος, Πρωτοψάλτης στον Άγιο Τρύφωνα Γλυφάδας (τηλ. 210-9611211), Καθηγητής της Σχολής Β.Μ. της Ι. Μητροπόλεως Γλυφάδας (210-9658849), καθώς και του Ωδείου Αργυρούπολης
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ Δημήτρη,
καλώς όρισες στο φόρουμ.

Από όσο ξέρω στις περιοχές που ζήτησες γίνονται μαθήματα Βυζαντινής μουσικής με δυνατότητα πτυχίου:
  • στον Υμηττό: Ι.Ν. Πέτρου και Παύλου, από τον κ. Παύλο Αράπογλου.
  • στην Ηλιούπολη: Ι.Ν. Κοιμήσεως Θεοτόκου, από τον κ. Δασκαλοθανάση.
  • στον Βύρωνα: Ι.Ν. Αγίου Δημητρίου, από τον κ. Ντόβολο.

Υπάρχει επίσης μεγάλη σχολή Βυζαντινής Μουσικής λίγο πιο πάνω, στην Καισιαριανή, υπό τη διεύθυνση του κ. Π. Σουσούνη.

Επίσης, νομίζω στον Ι.Ν. Αγίας Τριάδος Βύρωνα (σίγουρα και αλλού στις περιοχές αυτές, ειδικά στην Ηλιούπολη, που έχει πολλές ενορίες, αλλά δεν έχω γνώση).
 
Top