Δημήτριος Μαγούρης (EPL 1652)

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ανεβάζω κι εγώ ένα ανέκδοτο σε CD βινύλιο του Δημητρίου Μαγούρη. Χθες μου το έστειλε ένας φίλος και τον ευχαριστώ ιδιαίτερα για αυτό. Βέβαια, δε συνάδει με το κλίμα των ημερών, δείτε το όμως σαν χριστουγεννιάτικο μπουναμά. Είναι μάλλον 45 στροφών ο δίσκος και, όπως θα διαπιστώσετε κοιτάζοντας το οπισθόφυλλο, υπάρχουν άλλα τρία τέτοια δισκάκια, μέλη των οποίων, και συγκεκριμένα των EPL 1653 και EPL 1656 ανέβηκαν στο cmkon, στο αφιέρωμα για τον Δημήτριο Μαγούρη εδώ, ενώ κάποια από τα κομμάτια αυτά ξανανέβηκαν και σε mp3 εδώ. Σημειωτέον πως κανένα μέλος δεν περιλαμβάνεται στους μεγάλους δίσκους που ανέβηκαν, οπότε, αν δεν είναι τα περιεχόμενα του 1ου δίσκου που ακόμη μένει στην αφάνεια, πρόκειται για άλλες ηχογραφήσεις. Μακάρι κάποια στιγμή αυτά όλα να βγούνε στην επιφάνεια* ολοκληρωμένα και με καθαρό ήχο ή, ακόμα καλύτερα, να κυκλοφορήσουν σε CD από τις μήτρες τους (όπως μάλλον έγινε και με του Τριωδίου). Μέχρι τότε, όμως, μην τα στερηθούμε...

*επιφάνεια=εδώ:χώρος ευρείας πρόσβασης, π.χ. forum:wink:
 

Attachments

  • 01-ΕΞΕΛΘΕΤΕ ΕΘΝΗ (δ').mp3
    3.7 MB · Views: 347
  • 02-ΤΩ ΤΗΝ ΑΒΑΤΟΝ (β').mp3
    1.7 MB · Views: 285
  • 03-ΤΟΝ ΝΥΜΦΩΝΑ ΣΟΥ (γ').mp3
    2.5 MB · Views: 289
  • 04-Ο ΤΗ ΨΥΧΗΣ ΡΑΘΥΜΙΑ (β').mp3
    3.6 MB · Views: 299
  • 05-ΠΑΣΑ ΠΝΟΗ, ΣΥΝΤΟΜΟ (γ').mp3
    1 MB · Views: 272
  • 06-ΔΥΟ ΚΑΙ ΠΟΝΗΡΑ (γ').mp3
    2.9 MB · Views: 323
  • ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΕΜΠΡΟΣ.jpg
    1.2 MB · Views: 196
  • ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΠΙΣΩ.jpg
    361.6 KB · Views: 207
Last edited:
ευχαριστουμε και περιμενουμε και τα υπολοιπα.Αλλα που τα πουλανε τα CD του Τριωδιου? ....... Εξαισιος και μοναδικος ο Μαγουρης!!!!!!!!!!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΟΣ ΣΠΥΡΟΣ;58573 said:
ευχαριστουμε και περιμενουμε και τα υπολοιπα.Αλλα που τα πουλανε τα CD του Τριωδιου? ....... Εξαισιος και μοναδικος ο Μαγουρης!!!!!!!!!!
Δυστυχώς, αγαπητέ φίλε, δεν μπορώ να βρω, εγώ τουλάχιστον, τα υπόλοιπα δισκάκια. Το ότι υπάρχουν προκύπτει από το οπισθόφυλλο που ανέβασα και όχι από το αρχείο μου.

Το CD του Τριωδίου είναι τα κομμάτια που ανέβηκαν κι εδώ και αποσύρθηκαν λόγω πνευματικών δικαιωμάτων. Στο θέμα όπου παραπέμπω έχω και link για ένα ηλεκτρονικό δισκοπωλείο που το διαθέτει.

Εν τέλει, θα συμφωνήσω απολύτως στο «Εξαισιος και μοναδικος ο Μαγουρης!!!!!!!!!!».
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Στο 1ο μήνυμα ανέφερα εσφαλμένα πως περιεχόμενα των δίσκων αυτών υπάρχουν στον μεγάλο δίσκο των Χριστουγέννων. Λάθος θυμόμουν και το διόρθωσα.
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΟΣ ΣΠΥΡΟΣ;58573 said:
ευχαριστουμε και περιμενουμε και τα υπολοιπα.Αλλα που τα πουλανε τα CD του Τριωδιου? ....... Εξαισιος και μοναδικος ο Μαγουρης!!!!!!!!!!

Θυμιαμα ευοσμον , μυρον Πολιτι(μ)κον!!! Αιωνια αυτου η μνημη.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=MA....m270.l1313&_odkw=DIMITRIS+MAGOURIS&_osacat=0 άλλη μια διεύθυνση για αγορά lp και cd Δημητρίου Μαγούρη :wink:
Πρόκειται πάλι για αυτόν τον δίσκο (και το βινύλιο, και το CD). Στο βινύλιο αν ζωρίσει κανείς τα μάτια του αναγνωρίζει στο οπισθόφυλλο τα περιεχόμενα της ηχογράφησης όπου παραπέμπω.
 
Last edited:

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Οἱ ὕμνοι πού ἐπισυνάπτονται εἶναι σέ καλύτερη ποιότητα (νομίζω) ἀπό αὐτούς τοῦ βινυλίου, χωρίς δηλαδή τριξίματα.
 

Attachments

  • Πάσα πνοή...Δύο και πονηρά.mp3
    2.6 MB · Views: 122

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το παραπάνω εξώφυλλο έτοιμο προς εκτύπωσιν για διαστάσεις CD, καθαρισμένο και ελαφρώς τονισμένο στα χρώματα. Μακάρι να είχαμε και τα υπόλοιπα να είναι πλήρη τα περιεχόμενα του CD σε σχέση με το εξώφυλλο!
 

Attachments

  • ΕΞΩΦΥΛΛΟ.jpg
    6.9 MB · Views: 94

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Το παραπάνω εξώφυλλο έτοιμο προς εκτύπωσιν για διαστάσεις CD, καθαρισμένο και ελαφρώς τονισμένο στα χρώματα. Μακάρι να είχαμε και τα υπόλοιπα να είναι πλήρη τα περιεχόμενα του CD σε σχέση με το εξώφυλλο!

Μπράβο Γιάννη...!!! :):):)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μου έστειλε χθες σε καλύτερη ποιότητα ο Κωστής Δρυγιαννάκης όλα τα 45άρια του Δημητρίου Μαγούρη ψηφιοποιημένα από το αρχείο του κ. Κωνσταντίνου Καραγκούνη. Με την άδειά τους τα παραθέτω και τους ευχαριστώ θερμά! Ακόμη, ξανανεβάζω το εξώφυλλο που ανήρτησα σε προηγούμενο μήνυμα σε μορφή bmp περαιτέρω καθαρισμένο και με τα κομμάτια αριθμημένα ώστε να εγγραφούν σε CD με τη σειρά των κωδικών των δίσκων αυτών. Όποιος θέλει να τα κατεβάσει από το mediafire όπως μου εστάλησαν, χωρίς τίτλους στο όνομα των κομματιών, μπορεί να κάνει κλικ εδώ.
 

Attachments

  • a1 Εξέλθετε έθνη.mp3
    6.1 MB · Views: 97
  • a2 Τω την άβατον.mp3
    2.7 MB · Views: 84
  • a3 Τον νυμφώνα σου βλέπω.mp3
    4 MB · Views: 91
  • b1 Ο της ψυχής ραθυμία.mp3
    6 MB · Views: 95
  • b2 Πάσα πνοή - Δύο και πονηρά.mp3
    6.5 MB · Views: 98
  • ΕΞΩΦΥΛΛΟ CD.rar
    10.5 MB · Views: 168
Last edited:
Top