Δημήτριος Ηλ. Κατσικλής -"Μήτηρ Φωτός"

Δημήτριος Η.Κατσικλής

Δημήτριος Ηλ. Κατσικλής
"Μήτηρ Φωτός " είναι ο τίτλος μιας μικρής παραγωγής που είχα κάνει το 2006, κατα το αγιορείτικο ύφος για τις αναγκές του βιβλιοπωλείου του πατέρα μου "Παντάνασσα" στις Καρυές του Αγίου Όρους.
Περιλαμβάνει το εσπερινό της Κοιμήσεως της Θεοτόκου και μέλη από την Ακολουθία που ψάλλετε στο Πρωτάτο του Αγίου Όρους κατα την Πανύγηρη του στην εορτή της Κοιμήσεως της Θεοτόκου.
Προσωπικά πιστεύω πως επειδή έγινε βεβιασμένα η όλη παραγωγή και με μεγάλη απειρία στη δισκογραφία,χρειάζετε βελτίωση σε όλους τους τομείς που τότε απλά δεν ήμουν σε θέση να κάνω.Γι' αυτό και παρακαλώ να με συγχωρέσετε για τις όποιες παραλήψεις λάθη και υπερβολές.
Περιλαμβάνει :
"Αξιον εστί" σε Β΄-Πρωτάτου
Κεκραγάρια σε Α΄-Ιακώβου Πρωτοψάλτου
"Θου κϋριε "σε Α΄-αγιορείτικα σε 3σημο
Ιδιόμελα της Εορτής 2
Ιδιόμελα του Αξιον Εστί 2
"Θεαρχίω Νεύματι"-Οκτάηχο,Φιλανθίδου
"Θεοτόκε Παρθένε" σε Α΄-Πανάρετου Φιλοθεΐτου
"Πλούσιοι επτώχευσαν" σε Βαρύ-Κάρτσωνα
 

Attachments

  • 01 Track 1.wma
    1.9 MB · Views: 75
  • 02 Track 2.wma
    5.9 MB · Views: 52
  • 03 Track 3.wma
    3.8 MB · Views: 35
  • 04 Track 4.wma
    7 MB · Views: 47
  • 05 Track 5.wma
    2.5 MB · Views: 34
  • 06 Track 6.wma
    2.6 MB · Views: 37
  • 07 Track 7.wma
    2.2 MB · Views: 30
  • 08 Track 8.wma
    2.3 MB · Views: 29
  • 09 Track 9.wma
    1.2 MB · Views: 32
  • 10 Track 10.wma
    1.9 MB · Views: 42
  • 11 Track 11.wma
    2.3 MB · Views: 33
  • 12 Track 12.wma
    2.4 MB · Views: 35
  • 13 Track 13.wma
    3.1 MB · Views: 31
  • 14 Track 14.wma
    1.3 MB · Views: 36
  • 15 Track 15.wma
    2.2 MB · Views: 32
  • 16 Track 16.wma
    1.1 MB · Views: 22
  • 17 Track 17.wma
    2.9 MB · Views: 37
  • 18 Track 18.wma
    1 MB · Views: 28
  • 19 Track 19.wma
    2.6 MB · Views: 34
  • 20 Track 20.wma
    1.4 MB · Views: 36

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Πολύ ωραία κύριε Κατσικλή. Ψάλλεται πολύ ωραία. Συχωρέστε με που ήσασταν άγνωστος σε μένα. Το σημαντικότερο άλλωστε δεν είναι να συγκρατούμε ονόματα ψαλτών αλλά εκτελέσεις αφού σκοπός μας είναι να προσπαθούμε ώστε το άκουσμα να είναι όπως το θέλει η εκκλησία μας. Τα ονόματα φεύγουν τα ακούσματα όμως μένουν και βοηθούν χιλιάδες ψυχές. Έχω γνωρίσει αρκετούς μέσα από αυτή την κοινότητα που δεν τους είχα ακούσει ποτέ, όμως ψάλλουν όπως και εσείς απλά και βυζαντινά. Εσάς σας βοηθά και η καθαρή αλλά και η έκταση της φωνή σας.
Έβαλα να ακούσω ένα track και τελικά κάθισα και άκουσα τα περισσότερα!
Ωραία όλα. Λίγο δε ταιριάζει με αυτό το ψάλσιμο ο ηλεκτρονικός ισοκράτης, αλλά φαντάζομαι αν είχατε τη δυνατότητα να έχετε ζωντανό ισοκράτημα σίγουρα δε θα το χρησιμοποιούσατε ποτέ.
Και πάλι σας ευχαριστούμε για τα ακούσματα και εύχομαι η Παναγία να σας προστατεύει από κάθε κακό και να σας παρηγορεί από τους πόνους αυτής της πρόσκαιρης ζωής.
 

Δημήτριος Η.Κατσικλής

Δημήτριος Ηλ. Κατσικλής
Λίγο δε ταιριάζει με αυτό το ψάλσιμο ο ηλεκτρονικός ισοκράτης, αλλά φαντάζομαι αν είχατε τη δυνατότητα να έχετε ζωντανό ισοκράτημα σίγουρα δε θα το χρησιμοποιούσατε ποτέ.
.


Χριστός Ανέστη!
Εύχομαι όπως η Κυρία μας Θεοτόκος σας ανταποδώσει χιλιοπλασίως την ευγένεια των λόγων της καρδίας σας!
Όντως δεν θα έβαζα ποτέ ισοκράτη ηλεκτρονικό αν είχα τη δυνατότητα.
Δυστυχώς τότε δεν είχα άλλη επιλογή.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Καλός ο συνάδελφος Δημήτριος.
Συμφωνώ με τον EIRYK EMNOSHELE στα σχόλιά του
κ περιμένουμε κ άλλες ηχογραφήσεις σου.
 

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Μπράβο φίλε και συνάδελφε Δημήτρη πολύ ωραία η ηχογράφηση. Συμφωνώ και εγώ για την ύπαρξη του ισοκράτη ότι δεν ήταν ότι το καλύτερο. Ξέρω ότι δεν προτιμάς αυτού του είδους το ισοκράτημα.Να σαι πάντα καλά και να ψέλνεις τα μεγαλεία του Θεού!!!!
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
"Μήτηρ Φωτός " είναι ο τίτλος μιας μικρής παραγωγής που είχα κάνει το 2006, κατα το αγιορείτικο ύφος για τις αναγκές του βιβλιοπωλείου του πατέρα μου "Παντάνασσα" στις Καρυές του Αγίου Όρους.
Περιλαμβάνει το εσπερινό της Κοιμήσεως της Θεοτόκου και μέλη από την Ακολουθία που ψάλλετε στο Πρωτάτο του Αγίου Όρους κατα την Πανύγηρη του στην εορτή της Κοιμήσεως της Θεοτόκου.
Προσωπικά πιστεύω πως επειδή έγινε βεβιασμένα η όλη παραγωγή και με μεγάλη απειρία στη δισκογραφία,χρειάζετε βελτίωση σε όλους τους τομείς που τότε απλά δεν ήμουν σε θέση να κάνω.Γι' αυτό και παρακαλώ να με συγχωρέσετε για τις όποιες παραλήψεις λάθη και υπερβολές.
Περιλαμβάνει :
"Αξιον εστί" σε Β΄-Πρωτάτου
Κεκραγάρια σε Α΄-Ιακώβου Πρωτοψάλτου
"Θου κϋριε "σε Α΄-αγιορείτικα σε 3σημο
Ιδιόμελα της Εορτής 2
Ιδιόμελα του Αξιον Εστί 2
"Θεαρχίω Νεύματι"-Οκτάηχο,Φιλανθίδου
"Θεοτόκε Παρθένε" σε Α΄-Πανάρετου Φιλοθεΐτου
"Πλούσιοι επτώχευσαν" σε Βαρύ-Κάρτσωνα

1 Ωραία μαθήματα
2 Ωραία εκτέλεση απλή και με μεγαλοπρέπεια
 
Top