Δελιανίδης Αριστείδης (Ξάνθη)

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω διαφορες ηχογραφησεις (απο ραδιοφωνικες μεταδοσεις) απο τον Ιερο Καθεδρικο Ναο Της Του Θεου Σοφιας Ξανθης .
Ψαλλει ο πρωτοψαλτης του ναου κ. Αριστειδης Δελιανιδης με χορο μαθητων του.
Οι χορωδοι ειναι και μελη του ''Συλλογου Φιλων Βυζαντινης Μουσικης ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ Ξανθης'' , που ιδρυσε και διευθυνει ο κ. Δελιανιδης .
Τους υμνους μου εστειλλε ο εν Ξανθη αγαπητος συναδελφος και μελος του φορουμ κ. Γιαννης Ευθυμιου , τον οποιο θερμα ευχαριστω .
Στο τρακ 20 τα Λειτουργικα και το Αξιον Εστιν ειναι του αειμνηστου Αρχωντα Πρωτοψαλτη Χρυσανθου Θεοδοσοπουλου , το ονομα του οποιου φερει και ο προαναφερθεις συλλογος .
Οι υμνοι που περιεχωνται στα τρακ 01 - 16 , θα ακουσθουν στην εκπομπη μου της Δευτερας 13-7-09 (περιπου 12.15' το μεσημερι) .
Καλη Ακροαση .

ΥΓ : Παρακαλειται ο αρμοδιος συντονιστης , οταν μπορεσει , να ανοιξει σχετικο υποθεμα στους ''ιεροψαλτες'' , για τον κ. Δελιανιδη Αριστειδη .
Ευχαριστω .
 

Attachments

  • 17 ΑΙΝΟΙ ΗΧΟΣ Γ'.mp3
    1.4 MB · Views: 539
  • 18 Ω ΠΟΙΑ ΩΡΑ ΤΟΤΕ ΠΛΑΓΙΟΣ Β'.mp3
    1.4 MB · Views: 574
  • 19 ΤΑΙΣ ΕΞ ΕΡΓΩΝ.mp3
    1.9 MB · Views: 530
  • 20 ΣΠΑΘΙΟΥ ΜΕΛΟΣ.mp3
    3.5 MB · Views: 542
  • 21 ΤΗΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΑΝ ΗΧΟΣ Γ'.mp3
    756.7 KB · Views: 399
  • 22 ΘΕΟΤΟΚΕ Η ΕΛΠΙΣ.mp3
    678.7 KB · Views: 401
  • 23 ΑΠΟΡΡΕΙ ΠΑΣΑ ΓΛΩΣΣΑ.mp3
    721.7 KB · Views: 336
  • 24 ΤΗΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΑΝ ΗΧΟΣ Δ'.mp3
    946.7 KB · Views: 400
  • 25 ΑΠΑΣ ΓΗΓΕΝΗΣ.mp3
    619 KB · Views: 399
  • 26 ΑΙΝΟΙ ΠΛΑΓΙΟΣ Β'.mp3
    2.3 MB · Views: 543
  • 27 ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ ΗΧΟΣ Δ'.mp3
    981.7 KB · Views: 552

tzintzos

Νέο μέλος
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω διαφορες ηχογραφησεις (απο ραδιοφωνικες μεταδοσεις) απο τον Ιερο Καθεδρικο Ναο Της Του Θεου Σοφιας Ξανθης .
Ψαλλει ο πρωτοψαλτης του ναου κ. Αριστειδης Δελιανιδης με χορο μαθητων του.
Οι χορωδοι ειναι και μελη του ''Συλλογου Φιλων Βυζαντινης Μουσικης ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ Ξανθης'' , που ιδρυσε και διευθυνει ο κ. Δελιανιδης .
Τους υμνους μου εστειλλε ο εν Ξανθη αγαπητος συναδελφος και μελος του φορουμ κ. Γιαννης Ευθυμιου , τον οποιο θερμα ευχαριστω .
Στο τρακ 20 τα Λειτουργικα και το Αξιον Εστιν ειναι του αειμνηστου Αρχωντα Πρωτοψαλτη Χρυσανθου Θεοδοσοπουλου , το ονομα του οποιου φερει και ο προαναφερθεις συλλογος .
Οι υμνοι που περιεχωνται στα τρακ 01 - 16 , θα ακουσθουν στην εκπομπη μου της Δευτερας 13-7-09 (περιπου 12.15' το μεσημερι) .
Καλη Ακροαση .

ΥΓ : Παρακαλειται ο αρμοδιος συντονιστης , οταν μπορεσει , να ανοιξει σχετικο υποθεμα στους ''ιεροψαλτες'' , για τον κ. Δελιανιδη Αριστειδη .
Ευχαριστω .

Κυριε Λιναρδακη ευχαριστουμε Θερμα τοσο για την εκπομπη του κ. Δελιανιδη οσο και για την επαναληψή της. επισης πολλα ευχαριστω σ΄ολους τους συντελεστας τησ εκπομπης και γενικα τον ραδιοφωνικό Σταθμό της Αρχιεπισκοπης ΚΡΗΤΗΣ. Με εκτιμηση Γιαννης Ευθυμιου
 

Neuron

Νέο μέλος
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω διαφορες ηχογραφησεις (απο ραδιοφωνικες μεταδοσεις) απο τον Ιερο Καθεδρικο Ναο Της Του Θεου Σοφιας Ξανθης .
Ψαλλει ο πρωτοψαλτης του ναου κ. Αριστειδης Δελιανιδης με χορο μαθητων του.
Οι χορωδοι ειναι και μελη του ''Συλλογου Φιλων Βυζαντινης Μουσικης ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ Ξανθης'' , που ιδρυσε και διευθυνει ο κ. Δελιανιδης .
Τους υμνους μου εστειλλε ο εν Ξανθη αγαπητος συναδελφος και μελος του φορουμ κ. Γιαννης Ευθυμιου , τον οποιο θερμα ευχαριστω .
Στο τρακ 20 τα Λειτουργικα και το Αξιον Εστιν ειναι του αειμνηστου Αρχωντα Πρωτοψαλτη Χρυσανθου Θεοδοσοπουλου , το ονομα του οποιου φερει και ο προαναφερθεις συλλογος .
Οι υμνοι που περιεχωνται στα τρακ 01 - 16 , θα ακουσθουν στην εκπομπη μου της Δευτερας 13-7-09 (περιπου 12.15' το μεσημερι) .
Καλη Ακροαση .

ΥΓ : Παρακαλειται ο αρμοδιος συντονιστης , οταν μπορεσει , να ανοιξει σχετικο υποθεμα στους ''ιεροψαλτες'' , για τον κ. Δελιανιδη Αριστειδη .
Ευχαριστω .
Ευχαριστώ πολη για την ωραια ηχογραφιμενη τεχνη της βυζαντινης μουσικης και παραδωσης .
Ευχαριστώ τον ταδε κυριο που εβαλε τον δασκαλο κυριον αριστειδη δελιανιδη δασκαλο της βυζαντινης τεχνης που εψαλη στον καθεδρικο ναο της του θεου σοφιας ξανθης και ευχαριστώ ποιο πολη για τα ωραια αναγνωσματα που ακουσα απο μια φωνη ιεροψαλτου μεγαλης εμβελειας ΚΥΡΙΕ ΔΕΛΙΑΝΙΔΗ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΗ ΠΟΥ. ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΝΗ ΣΑΣ ΔΕΙΞΑΤΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΤΕΧΝΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΚΡΥΒΗ Η ΨΥΧΗΣ ΣΑΣ ΣΤΟ ΑΚΟΥΣΜΑ ΤΟΥ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΓΛΥΚΗΤΙΤΑ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ ΣΑΣ ΝΑ ΥΜΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΞΑΖΗ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΑΤΕΡΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΝΑ ΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟΣ !!!
 

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
Ολα καλά σωστή εκτέλεση και χρόνος , αλλά λείπει το ...παράπονο απο τα λειτουργικά αυτά σε σπάθιο που αποδίδει ΜΟΝΟ ο αείμνηστος άρχοντας!!!!!!!!
Και κάτι για την Ξάνθη. Ο κ.Δελιανίδης που δεν με γνωρίζει αλλα τον ξέρω εγώ, εκεί φυλάει Θερμοπύλες.
Να τον έχει ο Θεός καλά και να συνεχίσει το έργο του.
 
Top