[Ψάχνω] Δίσκος του Στανίτσα στην Πόλη

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Όταν ακόμη ήταν ο Στανίτσας στην Πόλη έγραψε ένα δισκάκι με το «Σε υμνούμεν» και το «Άξιον εστίν», τα πατριαρχικά σε ήχο πλ. α'. Τα αναφέρει ο π. Σεραφείμα Φαράσογλου στη βιογραφία του άρχοντα εδώ. Ο δίσκος βγήκε σε ελάχιστα αντίτυπα και είναι σπανιότατος. Άραγε έχει κανείς το ηχητικό αυτό υλικό (έστω και από μεταγραφή του σε κασέτα); Αν ναι, μπορεί να το μοιραστεί και με τους υπόλοιπους εδώ στο forum;
 
Το "Σε υμνούμεν" είναι το επισυνημμένο, το οποίον έχει ήδη αναρτηθεί στα χειρόγραφα του Άρχοντος (απομαγνητοφώνηση). Είναι το πιο εντυπωσιακό που έχω ακούσει. Εν καιρώ θα το ανεβάσω, επί τη αποχωρήσει μου.
 

Attachments

  • Σε υμνούμεν - Κωνσταντινούπολις.pdf
    41 KB · Views: 363
Last edited by a moderator:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Όταν ακόμη ήταν ο Στανίτσας στην Πόλη έγραψε ένα δισκάκι με το «Σε υμνούμεν» και το «Άξιον εστίν», τα πατριαρχικά σε ήχο πλ. α'. Τα αναφέρει ο π. Σεραφείμα Φαράσογλου στη βιογραφία του άρχοντα εδώ. Ο δίσκος βγήκε σε ελάχιστα αντίτυπα και είναι σπανιότατος. Άραγε έχει κανείς το ηχητικό αυτό υλικό (έστω και από μεταγραφή του σε κασέτα); Αν ναι, μπορεί να το μοιραστεί και με τους υπόλοιπους εδώ στο forum;

Εξ αφορμής της μνημειώδους προσφοράς δίσκων στο Ψ, να αναφέρω ότι ο αείμνηστος Πετρόχειλος μου είχε αναφέρει σχετικά με την εν θέματι ηχογρ. Είχαν κάνει πρόβες με τον Στανίτσα για να πουν το Σε υμνούμεν "με μια φωνή" (όπως κ στο Πατριαρχείο, όταν ήταν Δομέστικός του), αλλά τελικά ο Στανίτσας προτίμησε να το εκτελέσει μόνος (solo).

Υγ. Ο σύνδεσμος της βιογραφίας άλλαξε εν τω μεταξύ: http://www.cmkon.org/oldsite/Stanitsas.htm
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Το "Σε υμνούμεν" είναι το επισυνημμένο, το οποίον έχει ήδη αναρτηθεί στα χειρόγραφα του Άρχοντος (απομαγνητοφώνηση). Είναι το πιο εντυπωσιακό που έχω ακούσει. Εν καιρώ θα το ανεβάσω, επί τη αποχωρήσει μου.

Επανερχόμενος στο θέμα, να αναφέρω πως το επισυναφθέν δεν σχετίζεται με το "Σε υμνούμεν" των Πατριαρχικών Λειτουργικών κ, κατά συνέπεια, δεν προέρχεται από τον αναζητούμενο δίσκο. Πρόκειται για άλλο έντεχνο μέλος σε Α΄ επτάφωνο.
 
Καλημέρα σε όλους!
Πριν από αρκετό καιρό είχα υποσχεθεί την ανάρτηση του απομαγνητοφωνηθέντος και ήδη αναρτηθέντος "Σε υμνούμεν". Έκτοτε το λησμόνησα, ενώ εδώ και μερικούς μήνες έχω αλλάξει υπολογιστή, και δεν γνωρίζω πώς μπορώ (με τα νέα δεδομένα) να απομονώσω κάποιο κομμάτι στο my music.
Το "Σε υμνούμεν", πάντως, δεν είναι το πατριαρχικόν, αλλά πιστεύω πως αυτό εννοεί ο π. Σεραφείμ Φαράσογλου, καθ΄ ότι η εκτέλεση είναι μεγαλοπρεπής και πεντακάθαρη, ενώ ακούγεται και ισοκράτημα. Η διάρκεια του εν λόγω ύμνου είναι 1 λεπτό και 53 δευτερόλεπτα.
Δεν ξέρω εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, βήμα προς βήμα, διότι οι γνώσεις μου πάνω στους Η.Υ. είναι πενιχρότατες. Όταν παίζει ο δίσκος και τον σταματούμε γράφει Resume / Go to library / Play previus list. Μετά τι κάνουμε;

Υ.Γ. 1 Να διευκρινήσω ότι δεν έχω στην κατοχή μου κανένα δίσκο των 45 στροφών, άρα ούτε και το "Άξιόν εστιν".
 
Last edited by a moderator:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΥ;117823 said:
... Το "Σε υμνούμεν", πάντως, δεν είναι το πατριαρχικόν, αλλά πιστεύω πως αυτό εννοεί ο π. Σεραφείμ Φαράσογλου, καθ΄ ότι η εκτέλεση είναι μεγαλοπρεπής και πεντακάθαρη, ενώ ακούγεται και ισοκράτημα. Η διάρκεια του εν λόγω ύμνου είναι 1 λεπτό και 53 δευτερόλεπτα.

Υ.Γ. 1 Να διευκρινήσω ότι δεν έχω στην κατοχή μου κανένα δίσκο των 45 στροφών, άρα ούτε και το "Άξιόν εστιν". ...

Το Σε υμνούμεν ΔΕΝ είναι αυτό που εννοεί ο π. Φαράσογλου, έστω κ αν πρόκειται όντως για μεγαλοπρεπή κ πεντακάθαρη εκτέλεση. Η ηχογρ. είναι από τον αγ. Δημήτριο Αμπελοκήπων (τέλη '60) κ ισοκρατεί ο υπΆρχων.
 
Το Σε υμνούμεν ΔΕΝ είναι αυτό που εννοεί ο π. Φαράσογλου, έστω κ αν πρόκειται όντως για μεγαλοπρεπή κ πεντακάθαρη εκτέλεση. Η ηχογρ. είναι από τον αγ. Δημήτριο Αμπελοκήπων (τέλη '60) κ ισοκρατεί ο υπΆρχων.

Υπάρχει αυτή η ηχογράφηση στο ψαλτολόγιον; Τότε πέστε το να μην παιδεύομαι ασκόπως.
 
Επειδή δεν γίνεται τίποτε, πήγα σε κάποιον φίλο και μου το απεμόνωσε. Το μετέφερα με την κάρτα μνήμης και το αναρτώ. Ελπίζω να ακούγεται. Πάντως, εάν το "Σε υμνούμεν" είναι από γνωστή ηχογράφηση, εάν την έχει κάποιος, ας την ανεβάσει ολόκληρη. Ο στανίτσας πρέπει να είχε μεγάλα κέφια εκείνη την ημέρα.
 

Attachments

  • 11 Track 11.wma
    1.8 MB · Views: 177
Top