Δίπτυχα 2014

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Με λίγα λόγια η εγκύκλιος λέει (για όποιον δεν θέλει να ανοίγει τα pdf αρχεία).

Πώς :

Η Αποστολική Διακονία της Εκκλησίας της Ελλάδος έχει ολοκληρώσει την εκτύπωση τους και Ιερά Σύνοδος τα αφιερώνει είς τον Ιερομάρτυρα

και Ισαπόστολο Άγιον Κοσμά τον Αιτωλό (για την συμπλήρωση των 300 ετών απο την γέννηση αυτού 1714-2014).

Παρακαλεί δε , για την απόκτηση τους εγκαίρως δια της ανάγκες των Ιερών Ναών .

Παραθέτει και την τιμή με και χωρίς το κέρδος, αγοράς λιανικής, ή και χονδρικής .
 
Last edited:

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
Πονηρή (εως πονηρότατη ερώτηση....)
Υπάρχει τρόπος να το αποκτήσουμε και εμείς στην τιμή της έκπτωσης και όχι των 22e ;
 

KTsepas

Κωνσταντίνος Ε. Τσέππας
υπάρχουν κάπου σε μορφή pdf;

Καιρός κρίσης και δεν "διαφαίνεται" διάθεση να δημοσιευθούν σε pdf στις "σχετικές" ιστοσελίδες, παρά μόνο "κατόπιν εορτής"...!!!!

Δεν πειράζει!!! Εχουμε και τον αείμνηστο Γ. Βιολάκη...!!! (Και τον π. Γιώργη τον Ρήγα για διασταύρωση δεδομένων). Ευκαιρία να μάθουμε το τυπικό απέξω και ανακατωτά, που λέγαμε όταν ήμασταν παιδιά...!!!
Κι έτσι δεν θα χρειαστούμε ποτέ ξανά τα Δίπτυχα, ούτε εκτυπωμένα αλλά ούτε και σε pdf...!!!
Προσωπικά, πάντα διαβάζω και τα 2 προαναφερθέντα βιβλία για να τσεκάρω και την ορθότητα των Διπτύχων...!!! Πολύ μεγάλο το όφελος!!!!

Καλό μήνα!!!
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Καιρός κρίσης και δεν "διαφαίνεται" διάθεση να δημοσιευθούν σε pdf στις "σχετικές" ιστοσελίδες, παρά μόνο "κατόπιν εορτής"...!!!!
Δεν πειράζει!!! Εχουμε και τον αείμνηστο Γ. Βιολάκη...!!! (Και τον π. Γιώργη τον Ρήγα για διασταύρωση δεδομένων). Ευκαιρία να μάθουμε το τυπικό απέξω και ανακατωτά, που λέγαμε όταν ήμασταν παιδιά...!!!
Κι έτσι δεν θα χρειαστούμε ποτέ ξανά τα Δίπτυχα, ούτε εκτυπωμένα αλλά ούτε και σε pdf...!!!
Αν ξέρετε τυπικό, τότε γιατί διαμαρτύρεστε;
Και εν καιρώ κρίσης ο Ναός, όπου υπηρετείτε δεν μπορεί να διαθέσει χρήματα για την αγορά των Διπτύχων;
Προσωπικά, πάντα διαβάζω και τα 2 προαναφερθέντα βιβλία για να τσεκάρω και την ορθότητα των Διπτύχων...!!! Πολύ μεγάλο το όφελος!!!!
Καλό μήνα!!!
Το ισχύον είναι το ΤΜΕ και καλώς πράττετε. Το Τυπικόν του π. Γ. Ρήγα δεν είναι το εν χρήσει τυπικόν. Το να "τσεκαρει" κάποιος την ορθότητα των Διπτύχων, θέλει πολύ μεγάλη γνώση και όχι ένα απλό "διάβασμα" ενός τυπικού. Αν έχετε απορίες ή "επιφυλλάξεις" για την ορθότητα των διατάξεων απευθυνθείτε στην Συνοδική Επιτροπή.

ή να ρωτάτε εδώ "αφού τσεκάρετε τα Δίπτυχα" όπως λέτε να ρωτάτε κι όλας όπως εδώ: http://analogion.com/forum/showpost.php?p=185494&postcount=1
 
Last edited:

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Μια πολύ καλή ενέργεια αν ήθελαν να ρίξουν το κόστος και να γίνει πιο εύχρηστο το βιβλίο ώστε να μην στρεφόμαστε σε άλλα βοηθήματα τυπικού θα ήταν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ο διαχωρισμός των λεγομένων "διπτύχων" από το "τυπικό" ώστε οι ναοί να αγοράζουν το "τυπικό" και σε όσους χρειάζεται και το επιθυμούν να αγοράζουν και τα "δίπτυχα" .

Χρόνια τώρα δεν μπορώ να καταλάβω σε τι μπορεί να χρειαστεί επάνω στο ψαλτήρι όλη η διοίκηση της Εκκλησίας. δεν είναι πρακτική αυτή ο κουμούτσα που λέμε και στο χωριό μου.

Πάντως δεν είναι άσχημη η ιδέα της χρήσης των Τυπικών (Βιολάκη, Γ.Ρ. κ.τ.λ.) αντί για τυφλοσούρτες..
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καιρός κρίσης και δεν "διαφαίνεται" διάθεση να δημοσιευθούν σε pdf στις "σχετικές" ιστοσελίδες, παρά μόνο "κατόπιν εορτής"...!!!!

Καλό μήνα!!!
Ποιᾶς ἑορτῆς; :p
Καί ποιές οἱ «"σχετικές" ιστοσελίδες»;:cool:
Ἀναφορικά μέ τήν ἱστοσελίδα τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος
Κατά μῆνα Φεβρουάριο ἀναρτᾶται μέ τήν ἄδεια τῆς πωλήτριας ἐκδοτικῆς (Ἀ. Δ.).


Καλό μήνα!!!:)
 
Last edited:

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Πάντως και στη δική μου ενορία έχει πάρει ο πάτερ μόνο ένα βιβλίο...
Για μένα που ξέρω λίγα, η ανάρτησή τους είναι μεγάλη βοήθεια.
Η εκμάθηση Τυπικού, είναι μάλλον μεγάλο κεφάλαιο....
Ποιᾶς ἑορτῆς; :p
Μα των ερωτευμένων θα έλεγα!! :D:D
Καλό μήνα!!!:)
Σωστό! Καλό μήνα!! Κυριακή κοντή γιορτή! :wink:
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μια πολύ καλή ενέργεια αν ήθελαν να ρίξουν το κόστος και να γίνει πιο εύχρηστο το βιβλίο ώστε να μην στρεφόμαστε σε άλλα βοηθήματα τυπικού θα ήταν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ο διαχωρισμός των λεγομένων "διπτύχων" από το "τυπικό" ώστε οι ναοί να αγοράζουν το "τυπικό" και σε όσους χρειάζεται και το επιθυμούν να αγοράζουν και τα "δίπτυχα" .

Χρόνια τώρα δεν μπορώ να καταλάβω σε τι μπορεί να χρειαστεί επάνω στο ψαλτήρι όλη η διοίκηση της Εκκλησίας. δεν είναι πρακτική αυτή ο κουμούτσα που λέμε και στο χωριό μου.
1. Αὐτό ἐπανέρχεται κάθε χρόνο καί ἀπό τήν Ὑποεπιτροπή Διπτύχων, ἀλλά ἡ Ἀ. Δ. δέν τό δέχεται δέν τό θέλει - τελεῖα καί παῦλα.- Δέν ἐπανερχόμαστε.

2. Τό ἐνδιαφέρον εἶναι γιά προσωπική ἀπόκτηση ἤ γιά τούς ναούς; Γιά τό πρῶτο, σέ ὁτιδήποτε ἐνδιαφέρομαι πραγματικά καί τό ξεχωρίζω, τό ὑπολογίζω στόν προϋπολογισμό μου. Γιά τούς ναούς, μέ τίς ἐκπτώσεις πού δίνονται δέν διαφέρει ἡ τιμή πολύ ἀπό τά ἰδιωτικά. Καί πάλι εἶναι θέμα εὐαισθησίας... καί προϋπολογισμοῦ (τῶν ναῶν)...

3. Ἄσχετο ἴσως καί δέν ἔχω λόγο νά τό σχολιάσω, ἀλλά τό ΗΟΠ εἶναι δίς κουμούτσα, ἀλλά ἐκεῖ δέν μιλάει κανείς...
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
1. Αὐτό ἐπανέρχεται κάθε χρόνο καί ἀπό τήν Ὑποεπιτροπή Διπτύχων, ἀλλά ἡ Ἀ. Δ. δέν τό δέχεται δέν τό θέλει - τελεῖα καί παῦλα.- Δέν ἐπανερχόμαστε.

2. Τό ἐνδιαφέρον εἶναι γιά προσωπική ἀπόκτηση ἤ γιά τούς ναούς; Γιά τό πρῶτο, σέ ὁτιδήποτε ἐνδιαφέρομαι πραγματικά καί τό ξεχωρίζω, τό ὑπολογίζω στόν προϋπολογισμό μου. Γιά τούς ναούς, μέ τίς ἐκπτώσεις πού δίνονται δέν διαφέρει ἡ τιμή πολύ ἀπό τά ἰδιωτικά. Καί πάλι εἶναι θέμα εὐαισθησίας... καί προϋπολογισμοῦ (τῶν ναῶν)...

3. Ἄσχετο ἴσως καί δέν ἔχω λόγο νά τό σχολιάσω, ἀλλά τό ΗΟΠ εἶναι δίς κουμούτσα, ἀλλά ἐκεῖ δέν μιλάει κανείς...

Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω πάτερ θα ήθελα να επισημάνω τα εξής.

Θα ήταν κάλο και για την Α.Δ. (όπως και για μας) να το ξεχωρίσει γιατί αλλιώς ο ανταγωνισμός θα την προσπεράσει κάποια στιγμή και τότε τα δίπτυχα θα μένουν στα ράφια. Παραδείγματος χάριν στην περιοχή μας τα δύο ιδιωτικά (εξαιρετικά και αυτά) βοηθήματα κάνουν θραύση ιδίως στα χωριά που αποτελούν και την πλειοψηφία των ενοριών σε αντίθεση με τις ενορίες της πόλεως που μπορούν να προβούν σε αυτή την δαπάνη πιο εύκολα. Δεν είναι δα και τόσο φοβερό αυτό που φαντάζομαι ζητά η πλειοψηφία των ιερέων και ιεροψαλτών.

Ένα δεύτερο σημείο είναι ότι οι ενορίες των χωριών δεν εξυπηρετούν πάντα ένα ναό αλλά μια ενορία μπορεί να έχει 2, 3 ίσως και 4 ναούς φανταστείτε τότε το κόστος. Οπότε όπως και να το προ – υπολογίσει κανείς πάλι είναι μια μεγάλη δαπάνη.(Σημειωτέων ότι το βιβλιοπωλείο την Μητροπόλεως που διακινεί τα «Δίπτυχα δεν παρέχει καμία έκπτωση..)

Όσον αφορά το ΗΟΠ δεν ασχολείται κανείς μάλλον επειδή η χρήση του είναι περιορισμένη σε σχέση με τα «Διπτυχα»

Πάντως προσωπικά πιστεύω σε μια πιο εξειδικευμένη έκδοση του βοηθήματος τυπικού με προσθήκη ίσως κατ΄ έτος μιας ακολουθίας ενός αγίου, διασάφηση απορουμένων κ.τ.λ.
 

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
[INDENT2. Τό ἐνδιαφέρον εἶναι γιά προσωπική ἀπόκτηση ἤ γιά τούς ναούς; Γιά τό πρῶτο, σέ ὁτιδήποτε ἐνδιαφέρομαι πραγματικά καί τό ξεχωρίζω, τό ὑπολογίζω στόν προϋπολογισμό μου[/INDENT]


Συμφωνώ και επαυξάνω λέγωντας πως οποιαδήπωτε απορία σχετικά με το τυπικό σας παραπέμπω στον πλέον αρμόδιο τον Γενικό συντονιστή του Ψ π.Μάξιμο.(μου έχει λύσει και προσωπικά πολλές απορίες:))
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω πάτερ θα ήθελα να επισημάνω τα εξής.
Γιατί νά διαφωνήσουμε; Σέ «ξένο ἀχυρῶνα»;:wink:

Θά ἀπαντήσω σέ ὄσα ξέρω καί μπορῶ...

Θα ήταν κάλο και για την Α.Δ. (όπως και για μας) να το ξεχωρίσει γιατί αλλιώς ο ανταγωνισμός θα την προσπεράσει κάποια στιγμή και τότε τα δίπτυχα θα μένουν στα ράφια.
Δέν τῆς μένει οὔτε ἔνα κάθε χρόνο...

(Σημειωτέων ότι το βιβλιοπωλείο την Μητροπόλεως που διακινεί τα «Δίπτυχα δεν παρέχει καμία έκπτωση..)
Δέν μπορῶ νά ἀπαντήσω...:cool:

Πάντως προσωπικά πιστεύω σε μια πιο εξειδικευμένη έκδοση του βοηθήματος τυπικού με προσθήκη ίσως κατ΄ έτος μιας ακολουθίας ενός αγίου, διασάφηση απορουμένων κ.τ.λ.
Αὐτό προϋποθέτει χωρίστη ἔκδοση, πού ἀποκλείεται.
Καί μιᾶς τό θέμα εἶναι τά Δίπτυχα 2014, θά παρατηρήσετε ὅτι ἐν συγκρίσει μέ τά περσινά, οἱ σελίδες τοῦ τυπικοῦ εἶναι λιγότερες, κατά τίς ἐπιταγές..., ἐνῶ δέν μειώθηκε ὁ συνολικός ὄγκος.:rolleyes:
Ὁπότε, γιά ὅσα διαλαμβάνονται νά εἴμαστε εὐχαριστημένοι...

 

KTsepas

Κωνσταντίνος Ε. Τσέππας
Αν ξέρετε τυπικό, τότε γιατί διαμαρτύρεστε;
Και εν καιρώ κρίσης ο Ναός, όπου υπηρετείτε δεν μπορεί να διαθέσει χρήματα για την αγορά των Διπτύχων;

Το ισχύον είναι το ΤΜΕ και καλώς πράττετε. Το Τυπικόν του π. Γ. Ρήγα δεν είναι το εν χρήσει τυπικόν. Το να "τσεκαρει" κάποιος την ορθότητα των Διπτύχων, θέλει πολύ μεγάλη γνώση και όχι ένα απλό "διάβασμα" ενός τυπικού. Αν έχετε απορίες ή "επιφυλλάξεις" για την ορθότητα των διατάξεων απευθυνθείτε στην Συνοδική Επιτροπή.

ή να ρωτάτε εδώ "αφού τσεκάρετε τα Δίπτυχα" όπως λέτε να ρωτάτε κι όλας όπως εδώ: http://analogion.com/forum/showpost.php?p=185494&postcount=1

Αγαπητέ συνάδελφε,
1ον) Προσωπικά δεν διαμαρτύρομαι. Αν έδωσα αυτή την εντύπωση ζητώ συγγνώμη...
2ον) Ο Ναός που υπηρετώ πάντοτε έχει τα Δίπτυχα αλλά δεν τα κουβαλάω στο σπίτι μου όπου κάνω και την προετοιμασία.... και
3ον) Συμφωνώ για το τυπικό του π. Γεωργίου Ρήγα, δεν τσεκάρω την ορθότητα των διπτύχων από αυτό, για μελέτη το έχω και σύγκριση.... Προφανώς δεν είναι σε χρήση το συγκεκριμμένο....!!!
Όταν έχω απορίες βεβαίως και ρωτώ, αφού έχω εξαντλήσει το 2πτυχο Δίπτυχα ΑΔ - Τυπικόν Βιολάκη...!!!
Ότι έγραψα, ίσως και με νόημα στο προηγούμενό μου μήνυμα είχε να κάνει μόνο με κάποιες παρατηρήσεις μου επί ορισμένων γεγονότων και όχι με καυτηριασμό ή με ειρωνία ή οτιδήποτε άλλο....!!!
Ζητώ συγγνώμη αν "πέρασα" κάποιου τέτοιου τύπου νοήματα, δεν ήταν επί σκοπού...!!!
Τέλος, σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ για τον κόπο σας να μου απαντήσετε!!!
Νά'στε καλά!!! Καλή δύναμη!!!
 

KTsepas

Κωνσταντίνος Ε. Τσέππας
Ποιᾶς ἑορτῆς; :p
Καί ποιές οἱ «"σχετικές" ιστοσελίδες»;:cool:
Ἀναφορικά μέ τήν ἱστοσελίδα τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος


Καλό μήνα!!!:)

π. Μάξιμε την ευχή σας...
Εχετε δίκιο να ρωτάτε...!!!
Αναφέρομαι στην www.ecclesia.gr στην σελίδα του τυπικού και στο ec-patr.org στην ανάλογη σελίδα...!!! όπου για τα προηγούμενα έτη προυπήρχε σε μορφή Pdf όλο το έτος από την αρχή του....!!!
Το κατόπιν εορτής έχει να κάνει με την ανάρτηση του pdf μετά την ημέρα που αφορά....!!!
Ακόμη και αυτή την στιγμή (Σάββατο 1/2/2014 ώρα 15:28) δεν έχει ανέβει το τυπικό της αυριανής Κυριακής, υπάρχει όμως της επόμενης εβδομάδος...!!! Τι να υποθέσω; Στην Εκκλησία της Ελλάδος ΔΕΝ υπάρχει καθόλου...!!! Τι να υποθέσω;;;
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει, για τους λόγους που έχω αναφέρει και δεν διαμαρτύρομαι γι αυτό...!!! Ισως και καλά κάνουν που δεν αναρτούν τα σχετικά pdf. Εν πολλοίς συμφωνώ... πάλι για τους λόγους που έχω εκθέσει πιο πάνω...!!!

Χαίρετε και Καλό μήνα...
Καλή Δύναμη!!!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Ποτέ πρίν τά μέσα Φεβρουαρίου.
π. Μάξιμε ... εσείς ή κάποιος άλλος μπορείτε να δείτε και να μας πείτε εάν αυτά είναι τα κανονικά Δίπτυχα της Αποστολικής Διακονίας σε σκαναρισμένο!! ;;
Ευχαριστώ!!
:confused:
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
π. Μάξιμε ... εσείς ή κάποιος άλλος μπορείτε να δείτε και να μας πείτε εάν αυτά είναι τα κανονικά Δίπτυχα της Αποστολικής Διακονίας σε σκαναρισμένο!! ;;
Ευχαριστώ!!
:confused:
Μάλιστα, εἶναι.​
 

psaltis

Νέο μέλος
Μια πολύ καλή ενέργεια αν ήθελαν να ρίξουν το κόστος και να γίνει πιο εύχρηστο το βιβλίο ώστε να μην στρεφόμαστε σε άλλα βοηθήματα τυπικού θα ήταν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ο διαχωρισμός των λεγομένων "διπτύχων" από το "τυπικό" ώστε οι ναοί να αγοράζουν το "τυπικό" και σε όσους χρειάζεται και το επιθυμούν να αγοράζουν και τα "δίπτυχα" .

Χρόνια τώρα δεν μπορώ να καταλάβω σε τι μπορεί να χρειαστεί επάνω στο ψαλτήρι όλη η διοίκηση της Εκκλησίας. δεν είναι πρακτική αυτή ο κουμούτσα που λέμε και στο χωριό μου.

Πάντως δεν είναι άσχημη η ιδέα της χρήσης των Τυπικών (Βιολάκη, Γ.Ρ. κ.τ.λ.) αντί για τυφλοσούρτες..
Καλησπέρα Σύμφωνώ απόλυτα
Επί αειμνήστου Αρχιεπισκόπου Χριστοδούλου άν δεν κάνω λάθος το 2002 ή το 2003 είχε εκδοθεί σε δύο διαφορετικά βιβλία το Τυπικό και τα Δίπτυχα. Είναι όντως πιο εύχρηστο για τον Ιεροψάλτη στο Αναλόγιο. Τα υπόλοιπα νομίζω ο Ιεροψάλτης δεν τα χρειάζεται και αφορούν περισσότερο τους Προϊσταμένους των Ιερών Ναών.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Καλησπέρα Σύμφωνώ απόλυτα
Επί αειμνήστου Αρχιεπισκόπου Χριστοδούλου άν δεν κάνω λάθος το 2002 ή το 2003 είχε εκδοθεί σε δύο διαφορετικά βιβλία το Τυπικό και τα Δίπτυχα. Είναι όντως πιο εύχρηστο για τον Ιεροψάλτη στο Αναλόγιο. Τα υπόλοιπα νομίζω ο Ιεροψάλτης δεν τα χρειάζεται και αφορούν περισσότερο τους Προϊσταμένους των Ιερών Ναών.

Μάλιστα, όμως (για να δείτε ότι αφορά ΟΛΟΥΣ μας)
πως θα ξέρετε (ειδικά εμείς οι "γυρολόγοι") αν ο Ι.Ναός
που ψάλλατε ή που ενδέχεται να συνεργαστείτε ή ακόμη
κ ο κληρικός που ήρθε επισκέπτης είναι κανονικός κ
όχι αιρετικός;
(Μου έχει τύχει στας Αθήνας όπου κ
ήμουν στη θέση του κ.Γιάννου επί 2ετίας) :wink:

Δεν διαφωνώ για την ευχρηστία (αν κ προσωπικά
δεν με ενοχλεί κ το χρησιμοποιώ πρακτικά πλειστάκις :D )
αλλά τα επίσημα Δίπτυχα έτσι πρέπει να είναι.-
Καλή δύναμη σε άπαντες τους κληρικούς (ανώτερους
κ κατώτερους) για την αυριανή Κυριακή της Υπαπαντής
02ας Φεβρουαρίου 2014.
 
Top