Δέχομαι «συλλυπητήρια»...

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αγαπητοί συνάδελφοι, ο προισταμενός μου και αρχιερατικός πόλεως Ρεθύμνης, δεν μας έδωσε το δώρο και ούτε ξανά και αν αντιδράσω είπε, δεν θα ξαναδώ ψαλτήρι στο Ρέθυμνο.Νάναι καλά ο άνθρωπος και μείς καλύτερα και να διατηρήσουμε την υποληψή μας.Δέχομαι λοιπόν συλλυπητήρια...και πάντα γειά
 
Last edited:

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Στεγνό νταβατζιλίκι ή όχι;
Μπράβο του!
Ε, τέτοιες άγιες μέρες που διάγουμε... κάποιοι ζούν στο πνεύμα τους...:mad:
Υπομονή συνάδελφε...
 

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
"...και μη εισενέγκης ημάς εις πειρασμόν , αλλά ρύσαι ημας από του πονηρού."!

Καλή υπομονή!
 
P

PANROUST

Guest
αν αντιδράσω είπε, δεν θα ξαναδώ ψαλτήρι στο Ρέθυμνο.
Να είστε και ευχαριστημένος αφού σας είπα αυτά.Αλλού υπόσχονται κατάρες...
Καλή δύναμη στην Αγία και Μεγάλη Εβδομάδα και καλή Ανάσταση σε όλους.
 
Αγαπητοί συνάδελφοι ο προισταμενός μου και αρχιερατικός πόλεως Ρεθύμνης, δεν μας έδωσε το δώρο και ούτε ξανά και αν αντιδράσω είπε, δεν θα ξαναδώ ψαλτήρι στο Ρέθυμνο.Νάναι καλά ο άνθρωπος και μείς καλύτερα και να διατηρήσουμε την υποληψή μας.Δέχομαι λοιπόν συλλυπητήρια...και πάντα γειά
Αντώνη λυπάμαι. Αν σε παρηγορεί , εγώ έχω να δω "δώρα" , δύο χρόνια .
Βέβαια είναι άλλο πράμα να σου εξηγεί ο προϊστάμενος , ότι τα οικονομικά του ναού δεν πάνε καλά και ως εκ τούτου θα προβούν σε κάποια μείωση (εν προκειμένω μου (μας) έκοψαν τα δώρα) και είναι εντελώς λάθος να σε απειλεί με απομάκρυνση και όλα αυτά τα φαιδρά που μας περιέγραψες.
Μένω σε αυτό που σωστά επισημαίνεις : "..ας κρατήσουμε την αξιοπρέπειά μας" .
Ούτως ή άλλως ο κόπος , η αγωνία , το μεράκι , η δέσμευση του ψάλτη με πολλά ή λίγα λεφτά , δεν πληρώνονται .
Και αυτά τα λέμε και τα εξομολογούμαστε μεταξύ μας , γιατί καταλαβαινόμαστε.
Ένας μεγάλος ψάλτης (και πολύ καλός άνθρωπος ) ο κ. Κώστας Γαϊτανίδης μου είπε κάποτε αυτολεξί ...:"Απόστολε , την αγωνία του ψάλτη , ούτε η γυναίκα του μπορεί να τη νιώσει και να την καταλάβει..."
Καλή Ανάσταση , Καλή Δύναμη και το κεφάλι ψηλά!
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Αγαπητοί συνάδελφοι ο προισταμενός μου και αρχιερατικός πόλεως Ρεθύμνης, δεν μας έδωσε το δώρο και ούτε ξανά και αν αντιδράσω είπε, δεν θα ξαναδώ ψαλτήρι στο Ρέθυμνο.Νάναι καλά ο άνθρωπος και μείς καλύτερα και να διατηρήσουμε την υποληψή μας.Δέχομαι λοιπόν συλλυπητήρια...και πάντα γειά


Αφού σου ευχηθώ καλή δύναμη ο σύλλογός σας θα μπορούσε να
προτείνει το εξής: Όλοι στα αναλόγιά τους Μ.Εβδομάδα κ
ΟΛΑ τα μέλη απλή ανάγνωση. Επίσης αν (αποδεδειγμένα)
υπάρχουν Ι.Ναοί με τόσο μεγάλο οικονομικό πρόβλημα ας βοηθήσει
οι κατά τόπους Ι.Μητροπόλεις ας μη λαμβάνουν κάποιες 3μηνίες.
Καλοί κ οι ραδιοφωνικοί σταθμοί, καλοί κ οι οδηγοί, καλά κ
τα υπερπολυτελή αυτοκίνητα, καλό κ το υπηρετικό προσωπικό
του εκάστοτε μοναχού-δεσπότη ΑΛΛΑ θα αναφωνούν σε λίγο
καιρό "του Κυρίου δεηθώμεν " κ θα απαντά καμιά γριούλα
από τις 5-6 που θα έχουν απομείνει το "Κύριε ελέησον".

Απλά-λιτά-δωρικά
 

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Αφού σου ευχηθώ καλή δύναμη ο σύλλογός σας θα μπορούσε να
προτείνει το εξής: Όλοι στα αναλόγιά τους Μ.Εβδομάδα κ
ΟΛΑ τα μέλη απλή ανάγνωση. Επίσης αν (αποδεδειγμένα)
υπάρχουν Ι.Ναοί με τόσο μεγάλο οικονομικό πρόβλημα ας βοηθήσει
οι κατά τόπους Ι.Μητροπόλεις ας μη λαμβάνουν κάποιες 3μηνίες.
Καλοί κ οι ραδιοφωνικοί σταθμοί, καλοί κ οι οδηγοί, καλά κ
τα υπερπολυτελή αυτοκίνητα, καλό κ το υπηρετικό προσωπικό
του εκάστοτε μοναχού-δεσπότη ΑΛΛΑ θα αναφωνούν σε λίγο
καιρό "του Κυρίου δεηθώμεν " κ θα απαντά καμιά γριούλα
από τις 5-6 που θα έχουν απομείνει το "Κύριε ελέησον".

Απλά-λιτά-δωρικά
Κύριε Κουρή καλή η λύση που προτείνετε αλλά όπως και ο αείμνηστος Άρχοντας Καραμάνης είχε πεί κάποτε σε ανάλογη περίσταση, "θα αντέξετε να είστε πάνω στα ψαλτήρια και να μην πείτε το εξέδυσαν με, την κασσιανή, το ιδού ο νυμφίος, τα πάθη τα σέπτα, το μυσταγωγών σου;":rolleyes:
Υ.Γ: Στο Ρέθυμνο η λέξη "σύλλογος ιεροψαλτών" είναι παντελώς άγνωστη......
 
Last edited:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Θεωρητικά μπορούμε να γράψουμε πολλά παρηγορητικά λόγια. Άλλωστε τα ξέρετε από την εκκλησία και εσείς καλύτερα από μας. Στην πράξη όμως γνωρίζουμε πως περνάτε μια δύσκολη στιγμή που οι περισσότεροι δε θα θέλαμε να αντιμετωπίσουμε αν και η ζωή δυστυχώς είναι γεμάτη από τέτοιες δύσκολες καταστάσεις. Καλή δύναμη και υπομονή μέχρι να περάσει και αυτή η δυσκολία κύριε Αντώνη. Να γεμίζει ο Θεός με χαρά τη ψυχή σας κάθε στιγμή κάθε λεπτό.
Είμαστε μαζί σας.
 
Αφού σου ευχηθώ καλή δύναμη ο σύλλογός σας θα μπορούσε να
προτείνει το εξής: Όλοι στα αναλόγιά τους Μ.Εβδομάδα κ
ΟΛΑ τα μέλη απλή ανάγνωση.

Απλά-λιτά-δωρικά
Φίλε Παύλε , δεν μπορώ να συμφωνήσω σε αυτό .
Επιτελούμε λειτούργημα , δεν θα μπαίναμε (κατ εμέ ) ποτέ σε αυτήν την διαδικασία .
Όπως διαφωνώ (ως ένστολος ) και με κινητοποιήσεις στρατιωτικών -αστυνομικών , δεν θα μπορούσα να δω , ούτε να συμφωνήσω σε τέτοιου είδους κινητοποιήσεις ιεροψαλτών .
Θα μου πεις πως εκεί πατάνε και οι προϊστάμενοι ;
Δεν ξέρω .... Από κει και πέρα , ο Θεός θα τους κρίνει..
 

ggs

Νέο μέλος
Αγαπητοί συνάδελφοι, ο προισταμενός μου και αρχιερατικός πόλεως Ρεθύμνης, δεν μας έδωσε το δώρο και ούτε ξανά και αν αντιδράσω είπε, δεν θα ξαναδώ ψαλτήρι στο Ρέθυμνο.Νάναι καλά ο άνθρωπος και μείς καλύτερα και να διατηρήσουμε την υποληψή μας.Δέχομαι λοιπόν συλλυπητήρια...και πάντα γειά

Αν και δεν καταλαβαίνω την "ευχαριστία" ως απάντηση στο συγκεκριμένο μήνυμα, απλά διαπιστώνω ότι έχει χαθεί το μέτρο. Ανέκαθεν, άλλωστε, η όποια εξουσία ήταν δυνάμει φθοροποιούν στοιχείο.
Καλή Μεγαλοβδομάδα
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Φίλε Αντώνη δυστυχώς με πρόσχημα την κρίση η μη καταβολή δώρου με τη απειλή της απόλυσης τείνει να γίνει επιδημία ...
Καμιά εγκύκλιος της Ιεράς Σύνοδου δεν θα βοηθούσε σχετικά ;
Ο πανελλήνιος σύλλογος ιεροψαλτών τι θέση έχει ;
 
Last edited:

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Αντώνη
μην αφήσεις τον πονηρό να σε γονατίσει τέτοιες μέρες. Ξέχνα τα όλα, προς το παρόν τουλάχιστον. Κράτα το πνεύμα σου ήρεμο και ψάλε με την ψυχή σου τα Πάθη και την Ανάσταση του Χριστού. Αυτός μπορεί να δώσει και τη λύση. Τί στο καλό! Λεβέντης Κρητικός είσαι!

Με τσοι μικρούς μη θλίβεσαι, κάνε τους παραπέρα
με τσοι Μεγάλους πέταξε που σκίζουν τον αέρα.

(είχα περάσει κι εγώ κάτι αντίστοιχο παλιά. Και κρατήθηκα, εκείνη τη μέρα τουλάχιστον, και δεν του βγήκε του μισόκαλου)
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αντώνη
μην αφήσεις τον πονηρό να σε γονατίσει τέτοιες μέρες. Ξέχνα τα όλα, προς το παρόν τουλάχιστον. Κράτα το πνεύμα σου ήρεμο και ψάλε με την ψυχή σου τα Πάθη και την Ανάσταση του Χριστού. Αυτός μπορεί να δώσει και τη λύση. Τί στο καλό! Λεβέντης Κρητικός είσαι!

Με τσοι μικρούς μη θλίβεσαι, κάνε τους παραπέρα
με τσοι Μεγάλους πέταξε που σκίζουν τον αέρα.

(είχα περάσει κι εγώ κάτι αντίστοιχο παλιά. Και κρατήθηκα, εκείνη τη μέρα τουλάχιστον, και δεν του βγήκε του μισόκαλου)

Ν' αγιάσει το στόμα σου κυρ-Γιάννη. Από τα πιο σοφά μηνύματα που έχεις γράψει!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αν και δεν καταλαβαίνω την "ευχαριστία" ως απάντηση στο συγκεκριμένο μήνυμα, απλά διαπιστώνω ότι έχει χαθεί το μέτρο. Ανέκαθεν, άλλωστε, η όποια εξουσία ήταν δυνάμει φθοροποιούν στοιχείο.
Καλή Μεγαλοβδομάδα

Η "ευχαριστία" έχει το νόημα της συμπαράστασης, και της ... συμ-πάθειας, γιατί και μεις οι ... πρωτευουσιάνοι .... συμπάσχουμε, αφού δώρο γιόκ!!!:D
Πάντα γειά!!!
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
από τον περιβόητο κανονισμό 176-2006 , άρθρο 7 παράγραφος 3 :
''πέρα της συμφωνημένης αμοιβής, ο ιεροψάλτης λαμβάνει :
α.Δώρο Χριστουγέννων
β.δώρο Πάσχα
γ.επίδομα αδείας
Οι ανωτέρω μισθοί αναπροσαρμόζονται κάθε χρόνο με αύξηση , κατά την κρίση των οικείων εκκλησιαστικών συμβουλίων . ''
 
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
από τον περιβόητο κανονισμό 176-2006 , άρθρο 6 παράγραφος 3 :
''πέρα της συμφωνημένης αμοιβής, ο ιεροψάλτης λαμβάνει :
α.Δώρο Χριστουγέννων
β.δώρο Πάσχα
γ.επίδομα αδείας
Οι ανωτέρω μισθοί αναπροσαρμόζονται κάθε χρόνο με αύξηση , κατά την κρίση των οικείων εκκλησιαστικών συμβουλίων . ''

Ξέχασες το: "σε συνάρτηση με τα οικονομικά του Ι.Ν.":wink:
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Ξέχασες το: "σε συνάρτηση με τα οικονομικά του Ι.Ν.":wink:

αυτό που αναφέρεις άφορα το ύψος της αμοιβής και όχι την καταβολή ή μη δώρων και αύξησης και είναι σαφής η διάκριση στο γραπτό κείμενο. :wink:
 
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
αυτο που αναφερεις αφορα το υψος της αμοιβης και οχι την καταβολη η μη δωρων και αυξησης και ειναι σαφης η διακριση στο γραπτο κειμενο.:wink:

cool...
του χρόνου θα πάρεις αυξηση... και δώρο...
αν αυτό που διαβάζεις, ερμηνεύεται όπως λές...
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
cool...
του χρόνου θα πάρεις αυξηση... και δώρο...
αν αυτό που διαβάζεις, ερμηνεύεται όπως λές...

Δική σου αυθαίρετη ερμηνεία.:cool:
Απλά διαβάζω προσεχτικότερα για να μην πιάνομαι ''αμερικανάκι'' :D
 
Top