Γιαννακάκης Φώτιος - Ηχογραφήσεις 8 Χερουβικών Πρίγγου στο ieropsaltis.com

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ψάχνοντας σήμερα στο ieropsaltis.com είδα εδώ ότι ο κ. Φώτης Γιαννακάκης χειροθετήθηκε Άρχων Πρωτοψάλτης της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως. Βάζοντας να ακούσω ηχογραφήσεις του, είδα κάτι εξαιρετικά ενδιαφέρον, την ηχογράφηση αυτή:

ΧΕΡΟΥΒΙΚΟΙ ΥΜΝΟΙ ΣΤΟΥ 8 ΗΧΟΥΣ
ψάλλει ο Άρχοντας Πρωτοψάλτης της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως Φώτης Γιαννακάκης

Τα Χερουβικά αυτά του αειμνήστου Πρωτοφάλτου της Μ.Τ.Χρ. Εκκλησίας, Κωνσταντίνου Πρίγκου είναι αυθεντικά και αντεγράφησαν από ιδιόγραφα του ιδίου Κ.Π. (1946). Ελήφθησαν από του μουσικό χειρόγραφο βιβλίο του αειμνήστου Α’ ψάλτου της Αγ. Αικατερίνης Θεσσαλονίκης, Γεωργίου Λασκαρίδη.

Παραθέτω τα links.

Cherouviko_A_FG.mp3
Cherouviko_B_FG.mp3
Cherouviko_C_FG.mp3
Cherouviko_D_FG.mp3
Cherouviko_PLA_FG.mp3
Cherouviko_PLB_FG.mp3
Cherouviko_PLC_FG.mp3
Cherouviko_PLD_FG.mp3

Θα μου επιτρέψετε ένα σχόλιο. Τα Χερουβικά αυτά πλην του βαρέος έρχονται να επαληθεύσουν διάφορα χειρόγραφα που είχα ήδη στα χέρια μου από διάφορους παλιούς Θεσσαλονικείς και όχι μόνο ψάλτες, που δυστυχώς δεν μπορώ να μοιραστώ δημόσια, τουλάχιστον στη χειρόγραφη μορφή τους (γιατί για το μέλλον έχω άλλα σχέδια). Μάλιστα, για κάποια από αυτά έρχεται ως τρίτη πηγή η παρούσα ηχογράφηση. Είναι δυνατόν εγώ, που ασχολούμαι από μεράκι και μόνο, να βρίσκω τα μαθήματα αυτά και να τα διασταυρώνω και μια επίσημη έκδοση, που αναλαμβάνει να βγάλει στο φως τα μαθήματα της Λειτουργίας του αειμνήστου Κωνσταντίνου Πρίγγου, να τα αγνοεί;

Πάντως, μιας και βγήκαν στο φως υπό τύπον ηχογραφήσεως, ευχής έργο θα ήταν να βγούνε και τα χειρόγραφα. Τα δικά μου είναι συντετμημένα κατά τόπους, πχ του πλ. δ' δεν έχει την αργή θέση στο «μυστικώς εικονίζοντες» που ψάλλει ο κ. Γιαννακάκης, και πρέπει να έχουν και λάθη αντιγραφής.
 
Last edited by a moderator:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Κοιτάζοντας το μουσικό κείμενο που έχω από τον α' ήχο διαπίστωσα πως η εισαγωγή «οι τα χερουβίμ» παρατίθεται ακριβώς έτσι από τον Χρύσανθο στη Λειτουργία του και μάλιστα η γραμμή του σαμπάχ στον Κε είναι έτσι και στην παρτιτούρα μου. Μετά αλλάζει τελείως το μάθημα. Ακόμη, το Χερουβικό του δευτέρου ήχου βρίσκεται αρκετά διασκευασμένο στο ίδιο βιβλίο, χωρίς να πειραχθούνε οι θέσεις. Αυτά για να διασταυρώνουμε τις πηγές και για να βρίσκουμε την πατρότητα των ανυπόγραφων ψαλλομένων στα βιβλία..... Τα κείμενα τα δακτυλογραφώ και θα τα ανεβάσω σύντομα.
 
Last edited:

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Κοιτάζοντας το μουσικό κείμενο που έχω από τον α' ήχο διαπίστωσα πως η εισαγωγή «οι τα χερουβίμ» παρατίθεται ακριβώς έτσι από τον Χρύσανθο στη Λειτουργία του και μάλιστα η γραμμή του σαμπάχ στον Κε είναι έτσι και στην παρτιτούρα μου. Μετά αλλάζει τελείως το μάθημα. Ακόμη, το Χερουβικό του δευτέρου ήχου βρίσκεται αρκετά διασκευασμένο στο ίδιο βιβλίο, χωρίς να πειραχθούνε οι θέσεις. Αυτά για να διασταυρώνουμε τις πηγές και για να βρίσκουμε την πατρότητα των ανυπόγραφων ψαλλομένων στα βιβλία..... Τα κείμενα τα δακτυλογραφώ και θα τα ανεβάσω σύντομα.

Έχουμε κάποια εξέλιξη?
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Έχουμε κάποια εξέλιξη?

Όχι... Είχα ξεκινήσει δακτυλογράφηση αλλά, αφ' ενός μεν δε βρήκα ακόμη κάποιο πρόγραμμα που να συνδυάζει εύκολία στη χρήση και ομορφία στο κείμενο - και ο μελωδός είναι πανάκριβος, αφ' ετέρου δε υπάρχουν τόσες μικροδιαφορές μεταξύ των χειρογράφων των ιδίων μελών, από παραστίξεις σε γοργά μέχρι θέσεις μαρτυριών, ορθογραφίες χαρακτήρων κλπ που είναι δύσκολο να ανακτηθεί το αρχικό κείμενο από τα αντίγραφα.

Εν τω μεταξύ, ήρθε στα χέρια μου το φυλλάδιο απ' όπου έψαλε ο κ. Γιαννακάκης, που αποτελεί χειρόγραφο του κ. Στεφάνου Πασχαλούδη αντίγραφο του χειρογράφου του Γεωργίου Λασκαρίδη, αλλά δεν μπορώ να το ανεβάσω διότι δε γνωρίζω καν τον κ. Πασχαλούδη και δε θα ήταν σωστό να αναρτήσω δικό του χειρόγραφο χωρίς την άδειά του...
 
Top