Γιάννης Κλωναρίδης στην Αυστραλία 1989

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Ο Γιάννης Κλωναρίδης ο Μεγάλος Πρωτοψάλτης της Καβάλας, και αδερφός του γνωστού τραγουδιστή Ηλία Κλωναρίδη, ψάλλει την Κυριακή του Παραλήτου του 1989 προσκεκλημένος στην Αυσταλία


ΧΟΡΗΓΟΣ: Δημήτριος Σκρέκας ("Νεοσύλλεκτος")
 
Last edited by a moderator:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Από ποιά έκκλησία είναι;
 
Last edited by a moderator:

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Να προσθεσω για την συναυλια αυτην στην Αυστραλια,ο αρχοντας ηταν με 40c πυρετο.Ακομα Αποτι μου ειχε πει οτι του ειχε παιξει καποια λαδια ο εκει ιεροψαλτης και δεν ειχε αφησει να πανε ολοι οι βοηθοι για να βοηθησουν τον ιδιο..Στην συνεχεια της συναυλιας ψελνει και τα λειτουργικα του Α ηχου του Χατζηαθανασιου.Μου ειχε δωσει την βιντεοκασετα ο ιδιος αλλα αν πανε απο χερι σε χερι χανονται.Αν εχεις δασκαλε(Νικο) και το υπολοιπο της συναυλιας σε παρακαλω να το παραθεσεις.
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Χτες Κυριακή, 18-12-2011 στο Ναό όπου ψάλλω στην Καλαμάτα είχαμε την τιμή να φιλοξενήσουμε στο αναλόγιο τον κύριο Ιωάννη Ψαρομμάτη, ομογενή εξ Αυστραλίας, Ιατρό στο επάγγελμα και Ιεροκήρυκα, ο οποίος μαζί με το γιο του Βασίλη, επισκέφτηκαν την Ελλάδα για ολιγοήμερες διακοπές, και για να δουν τους συγγενείς τους εδώ στην Καλαμάτα. Μάλιστα ο Ιερέας του Ναού μας, ο π. Σωτήριος Μαστέας, έχει πάρει πρώτη του εξαδέλφη (αν δεν κάνω λάθος).

Ο γιος λοιπόν με παρακάλεσε, αφού διαπίστωσε ότι εγώ έχω ανεβάσει την βιντεοσκόπηση με την εμφάνιση του Κλωναρίδη στην Αυστραλία, (που μου είχε δώσει προ καιρού ο Δημήτρης ο Σκρέκας, όπως έχω ήδη αναφέρει) να ανεβάσω και τα υπόλοιπα. Μάλιστα μου είπε ότι αυτός που ψάλλει στα δεξιά του Κλωναρίδη είναι ο μπαμπάς του!

Βρήκα λοιπόν καλή αφορμή και ολοκληρώνω την ανάρτηση στο κανάλι μου στο youtube!

Αφιερωμένη σε όλους τους καλούς φίλους ψάλτες της μακρινής Αυστραλίας και μάλιστα στο Δημήτρη τον Κουμπαρούλη τον διαχειριστή μας, για τον οποίο ο Βασιλάκης μου μίλησε με τα καλύτερα λόγια !!!

Υ.Γ. Θα μου επιτρέψετε δε, να αφιερώσω την ανάρτηση αυτή και σε έναν άλλο Γιάννη, που δεν ήταν ψάλτης, αλλά καμάρωνε τον αδερφό του όταν έψελνε, και δυστυχώς (για μας...) ο Κύριός μας τον αγάπησε και τον πήρε νωρίς... στις 11-10-2011 στα 36 του! Στον αδερφό μου



 
Last edited by a moderator:

IOANNIS AFBEMSA

Ψάλτης
Χτες Κυριακή, 18-12-2011 στο Ναό όπου ψάλλω στην Καλαμάτα είχαμε την τιμή να φιλοξενήσουμε στο αναλόγιο τον κύριο Ιωάννη Ψαρομμάτη, ομογενή εξ Αυστραλίας, Ιατρό στο επάγγελμα και Ιεροκήρυκα, ο οποίος μαζί με το γιο του Βασίλη, επισκέφτηκαν την Ελλάδα για ολιγοήμερες διακοπές, και για να δουν τους συγγενείς τους εδώ στην Καλαμάτα. Μάλιστα ο Ιερέας του Ναού μας, ο π. Σωτήριος Μαστέας, έχει πάρει πρώτη του εξαδέλφη (αν δεν κάνω λάθος).

Ο γιος λοιπόν με παρακάλεσε, αφού διαπίστωσε ότι εγώ έχω ανεβάσει την βιντεοσκόπηση με την εμφάνιση του Κλωναρίδη στην Αυστραλία, (που μου είχε δώσει προ καιρού ο Δημήτρης ο Σκρέκας, όπως έχω ήδη αναφέρει) να ανεβάσω και τα υπόλοιπα. Μάλιστα μου είπε ότι αυτός που ψάλλει στα δεξιά του Κλωναρίδη είναι ο μπαμπάς του!

Βρήκα λοιπόν καλή αφορμή και ολοκληρώνω την ανάρτηση στο κανάλι μου στο youtube!

Αφιερωμένη σε όλους τους καλούς φίλους ψάλτες της μακρινής Αυστραλίας και μάλιστα στο Δημήτρη τον Κουμπαρούλη τον διαχειριστή μας, για τον οποίο ο Βασιλάκης μου μίλησε με τα καλύτερα λόγια !!!

Υ.Γ. Θα μου επιτρέψετε δε, να αφιερώσω την ανάρτηση αυτή και σε έναν άλλο Γιάννη, που δεν ήταν ψάλτης, αλλά καμάρωνε τον αδερφό του όταν έψελνε, και δυστυχώς (για μας...) ο Κύριός μας τον αγάπησε και τον πήρε νωρίς... στις 11-10-2011 στα 36 του! Στον αδερφό μου





Ωραία ιστορία. Ο Βασίλης είναι καλός φίλος μου. Τα ξαδέρφια του Βασίλη εδώ στην Αδελαίδα είναι ψάλτες και θα χαρούν όταν διαβάσουν αυτό το μήνυμα.

Ευχαριστώ επίσης που ανέβασες όλα τα βίντεο!

Γιάννης
 

bstavropoulos

Μέλος
Και εγω ήμουν στη συναύλία αυτή. Είμαι αυτός με το μουστάκη στα δεξιά, σε δύο στιγμιότυπα που ο Αρχιεπίσκοπος ομιλέι και καποιός άλλος επίσης, και βλέπουν οι ομιλητές μπροστά.

Στα βίντεο από την Αγία Ευφημία Bankstown διακρίνονται επισής και ο γιατρός Ιωάννης Ψαρομάτης (ο επισκέπτης στη Καλαμάτα, που τυχαίνει και θείος της συζήγου μου), ο αδελφός μου Νικόλαος, νυν πατήρ Νικόλαος και σε κάποια στιγμή ο πατέρας μου. Ήμουν σε άλλη εκκλησία εκείνη τη Κυριακή, αλλά συνψάλλαμε με τον Άρχοντα στον Άγιο Στέφανο Hurlstone Park τη Μεγάλη Πέμπτη (όπου χωροστάτησε ο Αρχιεπίσκοπος Αυστραλίας κκ Στυλιανός) και σε άλλες εκκλησίες.

Έχω τις καλύτερες αναμήσεις για τον Άρχοντα και τη παρέα των ιεροψαλτών που κάναμε όταν είχε επιστεφτεί την Αυστραλία. Μια βραδυά μαζευτήκαμε στην αίθουσα της ενορίας Αγ Στεφάνου να κάνουμε πρόβα για την συναυλία. Κάποιες κυρίες της εnορίας φέρανε και φαγητό, και έπειτα μας ζήτησε ο Άρχοντας να ψάλλουμε ο καθένας κάτι. Σαν νέος και φιλόδοξος που ήμουν, έψαλλα το Άξιον Εστί στο πλ β' ανώνυμου, με κατάληξη στο άνω Πα. Μου έιπα ο Άρχοντας ότι η "προσπάθεια" μου, του θύμισε τον Καραμάνη. Παρ' όλο τα χάλια μου, με ενθάρρυνε πάντοτε.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Υ.Γ. Θα μου επιτρέψετε δε, να αφιερώσω την ανάρτηση αυτή και σε έναν άλλο Γιάννη, που δεν ήταν ψάλτης, αλλά καμάρωνε τον αδερφό του όταν έψελνε, και δυστυχώς (για μας...) ο Κύριός μας τον αγάπησε και τον πήρε νωρίς... στις 11-10-2011 στα 36 του! Στον αδερφό μου

Ο Θεός να τον αναπαύει Νίκο, σε καμαρώνει από εκεί τώρα. Ευχαριστούμε πολύ για το ιστορικό ντοκουμέντο καθώς και το χορηγό σου.
 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Οι υμνοι ειναι απο την συναυλια-κονσερτο που εδωσε ο αρχοντας στην Αυστραλια το 1989.
 

Attachments

  • ΚλωναριδηςΟτε η αμαρτωλος.mp3
    6.6 MB · Views: 16
  • ΚλωναριδηςΣε τον της παρθενου.mp3
    4 MB · Views: 13
  • ΚλωναριδηςΕξεδυσαν με.mp3
    7.5 MB · Views: 20

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Εχω μετατρεψει τους υμνους απο τα βιντεο της Αυστραλιας οπου εψαλλε ο αρχοντας και τα εχω κανει σε μορφη mp3,για οσους θελουν να τα εχουν και να ακουν μονο τον ηχο.
 

Attachments

  • Κλωναριδης Αι μυροφοροι γυναικες.mp3
    3.3 MB · Views: 11
  • Κλωναριδης Ακουσον θυγατερ βαρυς.mp3
    10.4 MB · Views: 14
  • Κλωναριδης αναστητω ο Θεος πασχαιερον.mp3
    3.8 MB · Views: 10
  • Κλωναριδης Αποστολος.mp3
    18.3 MB · Views: 20

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Αυστραλια 1989.
 

Attachments

  • Κλωναριδης δευτε παντα τα εθνη.mp3
    2.6 MB · Views: 9
  • Κλωναριδης Δοξα σοι το δειξαντι.mp3
    1.1 MB · Views: 8

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Κλωναριδης Ιωαννης Αυστραλια 1989.
 

Attachments

  • Κλωναριδης Εις το μνημα σε επεζητησεν.mp3
    8 MB · Views: 15
  • Κλωναριδης Ευλογητος ει κυριε 4.mp3
    938 KB · Views: 10
  • Κλωναριδης Κυριε βασιλευ 2.mp3
    1.6 MB · Views: 8
  • Κλωναριδης Κυριε τον Παραλυτον δοξαστικο.mp3
    8.4 MB · Views: 15
  • Κλωναριδης Λειτουργικα α Χατζηαθανασιου.mp3
    19.8 MB · Views: 24

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Συνεχιζω με διαφορους υμνους.
 

Attachments

  • Κλωναριδης πασα πνοη Γ ηχου.mp3
    2 MB · Views: 11
  • Κλωναριδης Πασχα ιερον ημιν ημερον.mp3
    3.5 MB · Views: 13
  • Κλωναριδης Προσδεξαι την δεησιν ημων 3.mp3
    1.2 MB · Views: 10
  • Κλωναριδης Σωμα Χριστου!.mp3
    14.9 MB · Views: 18
  • Κλωναριδης Χερουβικο πλ.δ.mp3
    16.2 MB · Views: 21

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Και οι τελευταιοι υμνοι.
 

Attachments

  • Κλωναριδηςμεγαλυνον ψυχη μου ω πασχα,φωτιζου.mp3
    6 MB · Views: 16
  • Κλωναριδηςορθρισομεν ορθρου βαθεος.mp3
    3 MB · Views: 14
  • ΚλωναριδηςΟυτως απολουντε αι μυροφοροι.mp3
    5.9 MB · Views: 14

asteras

Νέο μέλος
Είναι καί κάποιες μουσικές πού μιλάνε στίς καρδιές τών ανθρώπων λές καί δίνουν πρόγευση παραδείσου... Παραθέτω εδώ τα λειτουργικά πλ α φρύγιος σε mp3 (Ψαλλει ο πρωτοψάλτης Καβάλας κ.Κλωναρίδης Ιωάννης. Η ηχογράφηση έγινε από την συναυλία που δόθηκε στην Αυστραλία το έτος 1989.) Γιά κάποιο ανεξήγητο λόγω την ερμηνεία την υπέροχη αυτή την ακούω συνεχώς 2 μέρες τώρα άπειρες φορές καί όταν λόγω υποχρεώσεων σταματάω να την ακούω λίγο έχω ένα αίσθημα στέρησης. Ομως η μουσική αυτή ηχεί συνεχώς στά αυτιά μου ανεξήγητα πώς. Συγνώμη γιά την φλυαρία μου...
 

Attachments

  • ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΠΛ.Α ΦΡΥΓΙΟΣ Μ.ΧΑΤΖΗΑΘΑΝΑΣΙΟΥ.ΚΛΩΝΑΡΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ.mp3
    15.7 MB · Views: 34
  • ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ ΠΛ.Α ΦΡΥΓΙΟΣ-Μ.ΧΑΤΖΗΑΘΑΝΑΣΙΟΥ.ΚΛΩΝΑΡΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ.mp3
    4.7 MB · Views: 39
Top