Γεώργιος Βαλλής

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Με λυπη σας πληροφορω για τον θανατο σημερα του Γεωργιου Βαλλή .
Ο εκ Κωνσταντινουπολεως Γεωργιος Βαλλης ηταν απο τους μεγαλυτερους ισοκρατες ολων των εποχων (επιανε ανετα κατω Νη) . Απελαθηκε απο τους τουρκους (νομιζω το 1964 μαζι με τον Στανιτσα) και εκτοτε διεμεινε στην Αθηνα . Παρων στην συναυλια για το ιωβηλαιο του Πριγγου στην Πολη καθως και σε ολες τις συναυλιες που πραγματοποιουσε εκεινη την εποχη στην Πολη ο συλλογος μουσικοφιλων . Παρων και σε ολες τις συναυλιες του Στανιτσα εντος και εκτος Ελλαδος , στις συναυλιες του κυρ Δημοσθενη Παϊκοπουλου και του Συλλογου Μουσικοφιλων Κωνσταντινουπολεως και αλλων .
Η εξοδιος ακολουθια θα ψαλλει στον Ιερο Ναο Αγιου Αντωνιου Πατησιων (Αθηνα)
μεθαυριο Παρασκευη 12 τρεχωντος και ωρα 15.00'
.
Αιωνια η μνημη του .
 
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Ο αείμνηστος πλέον Γεώργιος Βαλλής υπήρξε ο γνωστότερος ίσως εν Ελλάδι Πολίτης ισοκράτης. Μεγάλωσε στην κοινότητα του Γαλατά (Κπολη) και χρημάτισε μαθητής (και μέλος της χορωδίας) του γλυκύτατου Ιωάννη Παλάση στον αγ.Nικόλαο.
Ισοκράτης δεν έγινε λόγω έλλειψης μουσικών γνώσεων ή εκτελεστικής ικανότητας (κάθε άλλο !), αλλά λόγω της φύσης της φωνής του (βαρύτονος).
Υπήρξε αναπόσπαστο μέλος της Μεγάλης Χορωδίας των Μουσικοφίλων στην Κπολη (υπό την χοραρχία των Κ.Πρίγγου και Θρ.Στανίτσα), της χορωδίας του Άρχοντος Στανίτσα (μετά την απέλαση) και της χορωδίας του Συλλόγου των εν Αθήναις Μουσικοφίλων Κπόλεως μέχρι πρόσφατα.
Συμμετείχε δε και σε άλλες χορωδίες (Θ.Βασιλικού, Π.Φορτωμά) όπως και στις ηχογραφήσεις του Στανίτσα από τον Μ.Χατζηγιακουμή.
Υπήρξε αδελφός του επίσης ενασχολουμένου με την ΒΜ Δημοσθένους Βαλλή και αδελφικός φίλος του νυν Άρχοντος Πρωτοψάλτου Λεωνίδα Αστέρη.
Είη η (αγαθή σε όλους όσους τον γνώρισαν) μνήμη αυτού αιωνία !
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ισοκράτης δεν έγινε λόγω έλλειψης μουσικών γνώσεων ή εκτελεστικής ικανότητας (κάθε άλλο !), αλλά λόγω της φύσης της φωνής του (βαρύτονος).

Δημήτρη, γνωρίζεις βέβαια το ισοκράτημα δεν είναι απλή υπόθεση! Και ο ισοκράτης πρέπει να έχει πολύ καλή κατάρτιση για να ανταποκριθεί στις προσδοκίες του εκάστοτε χοράρχη.
Ο Γιώργος Βαλής δεν ήταν απλά ισοκράτης, ήταν Ο ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ!!!
"Δάνεισε" τη φωνή του στην κατασκευή του ηλεκτρονικού ισοκράτη.... (Αν και δεν τον ενέκρινε και μου το είχε πει: "Άχαρο πράμμα! Δεν μ' αρέσει!"
Όμως κάποιος εκ των πολλών χρηστών αυτής της συσκευής μου είχε πει κάποτε: "Ξέρεις, φίλε Νίκο, τί είναι να έχεις ΤΟΝ ΒΑΛΗ ισοκράτη;
Αιωνία του η μνήμη και ελαφρύ το χώμα της Αττικής γης που θα τον σκεπάσει.
 

Attachments

  • Αραπίδης-Βασιλικός-Βαλής-Γιάννου (Παρίσι).jpg
    96.2 KB · Views: 264
  • Η παρέα στο Ναό Αγίου Στεφάνου (Παρίσι).jpg
    46.5 KB · Views: 259
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Συμφωνώ και επαυξάνω περί του όντως Άρχοντος Ισοκράτη (ο οποίος, σημειωτέον, δεν είχε ανάγκη από οφφίκια...) !!

ΥΓ. Με "σκλαβώσατε" πρωί-πρωί με τις φωτο. Οικεία σε μένα και τα πρόσωπα και τα μέρη...
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Μεταφέρω μήνυμα του ΣΜΚΩΝ :

Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΟΥΣΙΚΟΦΙΛΩΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ ΠΕΝΘΕΙ.

Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΒΑΛΛΗΣ ΕΚΟΙΜΗΘΗ ΧΘΕΣ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ.

ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΧΟΡΩΔΙΑ ΤΗΣ ΕΔΕΜ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΑΠΕΛΘΟΝΤΑΣ ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ, ΣΤΑΝΙΤΣΑ, ΜΑΓΟΥΡΗ,
ΚΑΡΑΚΑΣΗ, ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗ, ΝΙΚΟΛΑΙΔΗ, ΠΑΛΑΣΗ, ΠΡΙΓΓΟ, ΤΣΑΟΥΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΑΝΑΛΟΓΙΟΥ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ.

Ο ΙΕΡΟΨΑΛΤΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΦΤΩΧΟΣ.

Η ΕΞΟΔΙΟΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΘΑ ΨΑΛΕΙ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΑΝΤΩΝΙΟ ΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ
Β' ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΟΥ, ΑΥΡΙΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12 ΙΟΥΝΙΟΥ 2009 ΚΑΙ ΩΡΑ 3 ΜΜ

ΘΑ ΜΑΣ ΛΕΙΨΕΙ ΠΟΛΥ. ΘΑ ΤΟΝ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ

ΑΙΩΝΙΑ ΣΟΥ Η ΜΝΗΜΗ, Α Ρ Χ Ο Ν Τ Α
 

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ κύριε Γιάννου,

Θυμάστε μήπως, στην δεύτερη φωτογραφία που έχετε επισυνάψει, ποιος είναι ο κύριος με το ανοιχτόχρωμο σακάκι;
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ κύριε Γιάννου,
ποιος είναι ο κύριος με το ανοιχτόχρωμο σακάκι;

Φυσικά και θυμάμαι! Είναι ο αείμνηστος Άρης Φακίνος, Νάξιος, δημοσιογράφος συνεργάτης της Γαλλικής Ραδιοφωνίας, λάτρης της Βυζαντινής Μουσικής με τη μεσολάβηση του οποίου κλήθηκε (όχι μόνο μια φορά) ο κ. Θεόδ. Βασιλικός τον οποίο συνοδεύσαμε για σειρά συναυλιών... Μάλιστα μας παρέθεσε γεύμα στο σπίτι του.
Φίλε μου έχεις κάποια συγγένεια με τον αείμνηστο;
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Από το φωτογρ. αρχείο Παύλου Φορτωμά, επιστήθιος φίλος και στενός συνεργάτης του οποίου υπήρξε ο αείμνηστος Γεώργιος Βαλλής:

Ο αείμνηστος Γεώργιος Βαλλής πάντοτε παρών στις εμφανίσεις της Βυζαντινής Πατριαρχικής Χορωδίας.

Στα Πατριαρχεία με τον Παύλο Φορτωμά, τον Γεώργιο Τυροβόλη και τον Άρχοντα Πρωτοψάλτη της Μ.Χ.Ε. Λεωνίδα Αστέρη:
1 2 3

Από την κοπή της Βασιλόπιτας του "ΑΙΝΟΣ ΚΑΙ ΥΜΝΟΣ" το 2003 με τον Παύλο Φορτωμά και φίλους Ιεροψάλτες, μέλη της Βυζαντινής Πατριαρχικής Χορωδίας.

Άρχοντα Βαλλή, αιωνία η μνήμη σου!
 

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
Νίκο μου, ήταν ο αδελφός του πατέρα μου, ο θείος μου. Και για να συμπληρώσω σε αυτά που προανέφερες, ήταν ένας πιο πολυμεταφρασμένους συγγραφείς στον πλανήτη και ο άνθρωπος ο οποίος προέβαλλε και προώθησε την ψαλτική τέχνη στο εξωτερικό με το τρόπο που της αρμόζει, και από την πλευρά της υποδομής και οργάνωσης αλλά και από την πλευρά της καλλιτεχνικής προσέγγισης.

Έχουμε γνωριστεί στο παρελθόν. Διετέλεσα επί δεκαετία, Λαμπαδάριος στο Ι.Ν. Ευαγγελισμού της Θεοτόκου, Νέας Ερυθραίας, επί Πρωτοψαλτίας Παναγιώτη Τζανάκου.
 
Δημήτρη, γνωρίζεις βέβαια το ισοκράτημα δεν είναι απλή υπόθεση! Και ο ισοκράτης πρέπει να έχει πολύ καλή κατάρτιση για να ανταποκριθεί στις προσδοκίες του εκάστοτε χοράρχη.
Ο Γιώργος Βαλής δεν ήταν απλά ισοκράτης, ήταν Ο ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ!!!
"Δάνεισε" τη φωνή του στην κατασκευή του ηλεκτρονικού ισοκράτη.... (Αν και δεν τον ενέκρινε και μου το είχε πει: "Άχαρο πράμμα! Δεν μ' αρέσει!"
Όμως κάποιος εκ των πολλών χρηστών αυτής της συσκευής μου είχε πει κάποτε: "Ξέρεις, φίλε Νίκο, τί είναι να έχεις ΤΟΝ ΒΑΛΗ ισοκράτη;
Αιωνία του η μνήμη και ελαφρύ το χώμα της Αττικής γης που θα τον σκεπάσει.

Κατ' άνθρωπον είναι τραγικό να προσπαθήσεις να πεις κάτι για τον θάνατο του Γιώργου του Βαλλή. Δεν θα ξεχάσω πώς με πήρε κοντά του, επί Γεωργίου Τσαούση, όταν κάναμε ηχογραφήσεις με μπομπίνες στους Αγίους Αναργύρους της Νέας Σμύρνης, πως με αποδέχθηκε δίπλα του στα ισοκρατήματα και πώς, επίσης, σύμφωνα με τα λεγόμενά του, η τριάδα των ισοκρατών που συμπληρώναμε στη χορωδία των εν Ελλάδι ΣΜΚ, αποτελούσαμε το βαρύ πυροβολικό (μην περιμένετε να πω ονόματα, ο ΕΝΑΣ πέρασε στο πάνθεον της αιωνιότητας). ΑΙΩΝΙΑ ΣΟΥ Η ΜΝΗΜΗ ΔΑΣΚΑΛΕ ΜΟΥ ΣΤΟ ΙΣΟΚΡΑΤΗΜΑ. Αύριο θα είμαι εκεί για να σε ισοκρατήσω.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Παιδιά, εγώ είχα τημ μεγάλη τιμή να συμψάλλω μαζί με τον Κο Βαλλή τον Μάρτιο του 1983. Εκείνο τον καιρό, ήλθε στην Αμερική για περιοδεία ο Θεόδωρος Βασιλικός. Έφερε μαζί του τον Γιώργο τον Βαλλή για ισοκράτη. Σε μία Σαρακοστιανή Παρασκευή, έψαλλε Χαιρετισμούς στον Ι.Ν. Ευχαγγελισμού στο York της Πεννσυλβανίας. Είχα την τιμή να τον γνωρίσω (μαζί με τον Βασιλικό, φυσικά) και μιλήσαμε για την Βυζαντινή Μουσική, για την ψαλτική, κλπ. Ήμουν τότε 20 χρονών και θυμάμαι πως θαύμαζα την εκτέλεσή του στο ισοκράτημα. Πράγματι, το ψάλσιμο του Βασιλικού ήταν πιο πλούσιο χάρη στον Κο Βαλλή.

ΑΙΩΝΙΑ ΤΟΥ Η ΜΝΗΜΗ. Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΑΠΑΥΣΗ.

Απόστολος

Υ.Γ. Ο Γιώργος Βαλλής, το 1983, μου φαινότανε νέος άνθρωπος. Δηλαδή, μπροστά στα 20 μου χρόνια, φαινόταν μόνο.... ας πω 30; 35 το πολύ; Ίσως η μνήμη μου να μην είναι και τόσο καλή, αλλά πριν τους Χαιρετισμούς στο σπίτι του κουμπάρου μας (ο οποίος ήταν ο προϊστάμενος της ενορίας του Ευαγγελισμού), θυμάμαι τον Κο Βαλλή να κάθεται μαζί μου και κουβεντιάζαμε σαν να ήμασταν συνήλικοι. Αυτό, επίσης, μου έκανε μεγάλη εντύπωση.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ας είναι αιωνία η μνήμη του. Θεός'χωρέστον. Δεν τον γνώρισα προσωπικά. Ίσως είχε έρθει πρίν χρόνια (αρχές '90) σε χορωδιακή εκδήλωση στην Ολυμπία Ηλείας με το Γ. Χατζηχρόνογλου και τον Ε. Γκίκα στην οποία συνέψαλλα σε παιδική ηλικία αλλά δεν θυμάμαι. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες για τη ζωή και το έργο του μουσικού αυτού ανθρώπου τα οποία δεν γνώριζα αν και σάν όνομα μου ήταν γνωστός.
 

pougounias

Νέο μέλος
Ας είναι αιωνία η μνήμη του μεγαλύτερου ισοκράτη της Ελλάδος, αείμνηστου Γεωργίου Βαλλή. Πάντα θα τον θυμάμαι με πολλή αγάπη και συγκίνηση. Δέθηκα μαζί του για 25 ολόκληρα χρόνια στις διάφορες χορωδίες (Στανίτσα, Τσατσαρώνη, Περιστέρη, Τσαούση, Βασιλικού, Φορτωμά) και εξετίμησα την ανιδιοτελή προσφορά του στη βυζαντινή μουσική.
Αγαπητέ μου Γιώργο, εσύ τώρα είσαι τυχερός που θα ισοκρατείς στη μεγάλη χορωδία του Παραδείσου στην οποία συμμετέχουν όλοι οι μεγάλοι πρωτοψάλτες και λαμπαδάριοι.
Αιωνία σου η μνήμη.
Ηλίας Πουγούνιας, ιατρός.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ας είναι αιωνία η μνήμη του μεγαλύτερου ισοκράτη της Ελλάδος, αείμνηστου Γεωργίου Βαλλή. Πάντα θα τον θυμάμαι με πολλή αγάπη και συγκίνηση. Δέθηκα μαζί του για 25 ολόκληρα χρόνια στις διάφορες χορωδίες (Στανίτσα, Τσατσαρώνη, Περιστέρη, Τσαούση, Βασιλικού, Φορτωμά) και εξετίμησα την ανιδιοτελή προσφορά του στη βυζαντινή μουσική.
Αγαπητέ μου Γιώργο, εσύ τώρα είσαι τυχερός που θα ισοκρατείς στη μεγάλη χορωδία του Παραδείσου στην οποία συμμετέχουν όλοι οι μεγάλοι πρωτοψάλτες και λαμπαδάριοι.
Αιωνία σου η μνήμη.
Ηλίας Πουγούνιας, ιατρός.

Κυριε Πουγουνια
Μολις τωρα ειδα οτι γιναται μελος του Ψαλτολογιον .
Αν και δεν ειναι καταλληλο το παρων θεμα , σας καλωσοριζω στο φορουμ .
Περιποιει ιδιαιτερη τιμη για το Ψαλτολογιον , το οτι γινατε μελος του .
Καλη Διαμονη .
Με Εκτιμηση Β.Λ.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Να συμπληρώσω κι εγώ κάτι: απο μικρός (από το 1980) έβλεπα τους πολλούς ισοκράτες στις κασέτες του Βασιλικού που αγόραζα. Δεν ξέρω γιατί, 3 ονόματα μου είχαν εντυπωθεί στο μυαλό για πολλά χρόνια (δεν θυμάμαι άλλους): Βαλλής, Βακιρλής, Πουγούνιας.

ΥΓ Νομίζω μάλιστα ότι ο κ. Πουγούνιας είναι βαθύφωνος και απαγγέλλει τα Πιστεύω στις Λειτουργίες του; (αν δεν κάνω λάθος).

Κι από μένα, καλώς ήλθατε στο φόρουμ.
 

pougounias

Νέο μέλος
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΣΚΡΕΚΑ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΦΙΛΟΙ ΛΑΤΡΕΙΣ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ,
ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΒΑΛΛΗ ΜΕ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΕ ΒΑΘΙΑ. ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΙΜΝΗΣΤΟ ΓΙΩΡΓΟ ΓΝΩΡΙΣΤΗΚΑΜΕ ΤΟ 1965 ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΑΝΑΠΤΥΧΘΗΚΕ ΜΙΑ ΣΤΕΡΕΗ ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΔΕΛΦΙΚΗ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ. ΜΑΣ ΕΝΩΣΕ Η ΚΟΙΝΗ ΜΑΣ ΑΓΑΠΗ, Η ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ. Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΗΤΑΝ ΠΡΑΟΣ ΩΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ, ΑΝΕΞΙΚΑΚΟΣ, ΟΛΟ ΜΕ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ. ΥΠΗΡΕΤΗΣΕ ΤΗ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΩΣ ΚΑΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΥΣΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥ. ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΓΙΩΡΓΟ ΒΡΕΘΗΚΑΜΕ ΣΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΧΟΡΩΔΙΕΣ, ΓΙΑ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ, ΓΙΑ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ ΚΑΣΣΕΤΩΝ, ΜΑΖΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΗΣΜΟΝΗΤΟΥΣ ΚΑΤΑΝΥΚΤΙΚΟΥΣ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥΣ ΤΗΣ ΧΡΥΣΟΣΠΗΛΙΩΤΙΣΣΑΣ. ΜΕ ΗΘΕΛΕ ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ, Ο ΕΝΑΣ ΕΙΧΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΤΑΝ ΣΑΝ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ ΟΤΑΝ ΧΤΥΠΟΥΣΑΜΕ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΙΣΟΚΡΑΤΗΜΑ ΤΟΝ ΚΑΤΩ ΝΗ. ΕΙΔΙΚΑ ΧΑΙΡΟΤΑΝ ΟΤΑΝ ΜΕ ΑΚΟΥΓΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑΤΑ.
ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΑΡΧΟΝΤΑ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗ ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΥ ΣΤΑΝΙΤΣΑ, ΤΟΝ ΔΙΣΚΟ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΆΠΕΖΑ. ΣΤΟ ΣΤΟΥΝΤΙΟ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΟΣ ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗΣ, ΚΑΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ Ο ΒΑΛΛΗΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΙΣΟΚΡΑΤΗΜΑ. ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ Ο ΒΑΛΛΗΣ ΡΩΤΗΣΕ ΤΟΝ ΑΡΧΟΝΤΑ:"ΑΡΧΟΝΤΑ, ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕΣ, ΚΑΛΟΦΩΝΙΚΟ ΕΙΡΜΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΝΔΕΚΤΗ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΣΟΚΡΑΤΗΜΑΤΑ. ΞΕΧΑΣΕΣ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ". ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ, ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΟ ΥΦΟΣ ΤΟΥ, ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ:"ΓΙΩΡΓΟ, ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΣΑΣ, ΜΟΝΟ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΤΕ." ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ, ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΙ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ, ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΤΟΝ ΑΡΧΟΝΤΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ, ΙΣΟΚΡΑΤΟΥΣΑΜΕ, ΣΤΑ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ, ΜΕΝΟΝΤΑΣ ΕΚΣΤΑΤΙΚΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ ΑΡΧΟΝΤΑ.
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ 1984 ΕΦΥΓΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΜΝΟ, ΣΥΧΝΑ-ΠΥΚΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ ΧΟΡΩΔΙΑΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΓΑΠΗΣΕ, ΤΗ ΧΟΡΩΔΙΑ ΤΩΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΙΤΩΝ ΜΕ ΧΟΡΑΡΧΗ ΤΟΝ ΑΕΙΜΝΗΣΤΟ ΓΕΩΡΓΙΟ ΤΣΑΟΥΣΗ ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗ ΠΑΙΚΟΠΟΥΛΟ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ΤΟΝ ΑΞΙΟ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΗΜΕΡΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗ ΤΟΥ ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΟΥ ΥΦΟΥΣ.
ΠΡΙΝ ΑΠΟ 15 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΗΝΕΣ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΗΡΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΑ ΕΞΗΣ:"ΗΛΙΑ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΓΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΑΖΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ, ΝΑ ΙΣΟΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΡΧΟΝΤΑ ΛΕΩΝΙΔΑ ΑΣΤΕΡΗ."
ΑΔΕΛΦΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ, ΔΕΝ ΑΞΙΩΘΗΚΕΣ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ, ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΘΕ ΡΩΜΑΙΚΗΣ ΨΥΧΗΣ. ΟΜΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ, ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΙΣΟΚΡΑΤΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΙΣΟΚΡΑΤΕΙΣ ΑΙΩΝΙΑ, ΨΑΛΛΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΧΟΝΤΕΣ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΕΣ ΚΑΙ ΛΑΜΠΑΔΑΡΙΟΥΣ, ΤΟΝ ΑΓΓΕΛΙΚΟ ΥΜΝΟ.
ΑΔΕΛΦΕ ΜΟΥ, ΓΙΩΡΓΟ, ΚΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ!

Υ.Γ. ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ: ΣΤΑ ΔΙΠΤΥΧΑ (ΨΥΧΟΧΑΡΤΙΑ) ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΜΝΗΜΟΝΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΗ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ ΟΝΟΜΑΤΑ: ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΥ (ΣΤΑΝΙΤΣΑ), ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ (ΠΕΡΙΣΤΕΡΗ), ΓΕΩΡΓΙΟΥ (ΒΑΛΛΗ), ΓΕΩΡΓΙΟΥ (ΤΣΑΤΣΑΡΩΝΗ), ΓΕΩΡΓΙΟΥ (ΤΣΑΟΥΣΗ). ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
κ. Πουγούνια, σας ευχαριστώ και εγώ για τα συγκινητικά που γράψατε για τον αείμνηστο Γ. Βαλλή και σας καλωσορίζω στο Ψαλτολόγιον. Είναι τιμή μας να εχουμε ανάμεσά μας μέλη με μακρά εμπειρία στα ψαλτικά πράγματα και είμαι σίγουρος οτι πολλά θα έχετε να μας πείτε εν καιρώ από την εμπειρία σας.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Να καλωσορισω και εγω τον συναδελφο ιατρο κ. Ηλεια Πουγουνια . Οντως ειναι μεγαλη τιμη για ΟΛΟΥΣ μας να τον εχουμε στο φορουμ μας . Ειναι ενας θησαυρος γνωσεων και εχει και ενα πολυ καλο αρχειο ηχογραφησεων .
Γιατρε και παλι ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ και μην ξεχνατε οτι σας χρειαζωμαστε .
Χαιρετισμους , απο το νησι της Κρητης , στο ομορφο νησι της Καλυμνου .
 

Μ. Βαλλή

Νέο μέλος
Σας ευχαριστούμε θερμά, όλους εσάς για τα συγκινητικά σας λόγια , που μας βοηθούν να μάθουμε ακόμα καλύτερα τον θείο μας, τον δεύτερο πατέρα μας, τον Μπαντό μας όπως τον φωνάζαμε εμείς τα ανίψια του.

Επίσης θα ήθελα να ενημερώσω, όσους δεν το γνωρίζουν ήδη ότι το Σάββατο 18 Ιουλίου και ώρα 9:15 θα τελέσουμε το μνημόσυνο στον Αγ. Αντώνιο Άνω Πατησίων.

Μπαντό μου λείπεις.
 
Top