Γεροθόδωρος Σεραφείμ (ηχογρ. ετών 1925-1926)

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
1814-02 «Λαθών ετέχθης». Ψάλλει μάλλον ο Εμμανουήλ Βαμβουδάκης. Πρώτη φορά αναρτάται.
Ἀπό τό «Καὶ Μάγους σοι προσήνεγκεν» εἰσέρχεται καί δεύτερη φωνή, πού μᾶλλον αὐτή εἶναι τοῦ Γεροθόδωρου.

 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αναμένουμε! Ακόμη και να ξανανέβηκαν, πάλι είναι ενδιαφέρον να τα έχουμε και σε άλλη ποιότητα που μπορεί να συμπληρώνει ή να καλύπτει τα ήδη υπάρχοντα!

τα έχω ψηφιοποιήσει από καιρό (μαζί με αυτά από τον Φ. Κόντογλου) αλλά θέλω να τα ταυτοποιήσουμε (αύριο με το Γιάννη), γιατί ειπναι πολλά από διαφόρους, ανάκατα. Σε κάποια σημεία η κασέτα είναι ξαναγραμμένη από πάνω, με ...μελέτη λαούτου, ταμπουρά κλπ. Λίγη υπομονή λοιπόν.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Στην εκπομπή αυτή του μακαριστού κυρ-Βαγγέλη και του κ. Σουργιαδάκη, εκτός από το «Άξιον εστίν» του Μιχαήλ Χατζηαθανασίου σε εκτέλεση του Θρασυβούλου Στανίτσα που ανέβασα εδώ, μεταδόθηκε και το «Άξιον εστίν» του Νεκταρίου Βλάχου σε εκτέλεση του Σεραφείμ Γεροθόδωρου. Το απομόνωσα κι αυτό και το επισυνάπτω. Ο ήχος είναι καθαρότερος από την ανάρτηση της συμβολής, όμως το bitrate είναι πολύ χαμηλό.
 

Attachments

  • «Άξιον εστίν», Νεκταρίου Βλάχου, Ήχ. α'.mp3
    750.5 KB · Views: 109
Laosynaktis
Έχω δώσει μια κασέττα με ύμνους της Μ. Εβδομάδος από τον Σ. Γεροθόδωρο (έτσι ήξερα κι εγώ το όνομά του) στον haris1963 (), για να την ψηφιοποιήσει. Τί κάνει και δεν τα ανεβάζει; Καθυστερεί χαρακτηριστικά!

Είναι τέτοια η φωνητική δεινότητα του Γεροθόδωρου, που πιστεύω πως πάρα πολλοί περιμένουμε αυτήν την κασέτα, σε περίπτωση που όντως υπάρχει η δυνατότητα να ψηφιοποιηθεί και να ανέβει.
 

Αθηνά Κοτ.

Νέο μέλος
Περήφανη ειμαι για τον προπάππου μου Σεραφείμ, παρόλο που ποτέ δεν τον γνώρισα! Αθηνά ονομάζομαι, το όνομά μου πήρα απο την κόρη του (δηλαδή την γιαγιά μου).
Θα ήθελα να προσθέσω οτι η κόρη του Ευγενία Λουκά, με την οποία μεγάλωσα, απεβίωσε πριν απο ενάμιση χρονο. Η Αθηνά Δίπλα (η γιαγιά μου) ειναι εν ζωή.

Η αγάπη για τη μουσική και απο τις κόρες του, και από τη μαμά μου Φωτεινή, καθώς και απο εμενα την ίδια, φανερώνει οτι η μουσική ήταν στο DNA του βαθιά χαραγμένη :)
 

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Περήφανη ειμαι για τον προπάππου μου Σεραφείμ, παρόλο που ποτέ δεν τον γνώρισα! Αθηνά ονομάζομαι, το όνομά μου πήρα απο την κόρη του (δηλαδή την γιαγιά μου).
Θα ήθελα να προσθέσω οτι η κόρη του Ευγενία Λουκά, με την οποία μεγάλωσα, απεβίωσε πριν απο ενάμιση χρονο. Η Αθηνά Δίπλα (η γιαγιά μου) ειναι εν ζωή.

Η αγάπη για τη μουσική και απο τις κόρες του, και από τη μαμά μου Φωτεινή, καθώς και απο εμενα την ίδια, φανερώνει οτι η μουσική ήταν στο DNA του βαθιά χαραγμένη :)

Ειναι ιδιαιτερη συγκινηση κ συναμα τιμη γ εμενα να γνωριζω μια απογονη του περιφημου Σεραφειμ Γεροθοδωρου ο οποιος οπως εχω πει διετελεσε δασκαλος του πρωτου μου δασκαλου στα ψαλτικα κ ειχε διατελεσει κ πρωτοψαλτης στο Θερμο Τριχωνιδος. Θα θελαμε ν μας δωσετε οσον το δυνατον περισσοτερες πληροφοριες απ οσες γνωριζουμε ως τωρα γι αυτον.
 
Top