Γατανάς Ευστράτιος, Χιώτης Βορειοχωρούσης Ψάλτης

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Ένα ηχητικό δείγμα (δεκαετία 1960) και σύντομο βιογραφικό που έλαβα από τόν φέρελπι εγγονό του Στράτο.
Ευστράτιος Π. Γατανάς (1924 - 1997).
Βορειοχωρούσης ψάλτης γεννήθηκε στο χωριό Φυτά τῆς Χίου. Γόνος οικογένειας Κληρικών και Ψαλτῶν (ο πάππους του Διακο Μικές Κοντολιός "άφησε εποχή" ως Διάκονος στο Μητροπολιτικό Ναό Χίου). Μαθήτευσε στο ιστορικό Γυμνάσιο Αρρένων της Χίου. Ἐψαλε στο χωριό του, σε πανηγύρια στα χωριά της Β. Χίου και στον Αγ. Νικόλαο Καρδαμύλων. Ήταν γραμματέας του χωριού του. Πρακτικός Ψάλτης με όμορφη φωνή και ψαλτική κατάρτιση.
Ακούστε τον.
 

Attachments

  • Gatanas E -Fyta Chiou.mp3
    4.2 MB · Views: 158

PANAG

Παλαιό Μέλος
Ένα ηχητικό δείγμα (δεκαετία 1960) και σύντομο βιογραφικό που έλαβα από τόν φέρελπι εγγονό του Στράτο.
Ευστράτιος Π. Γατανάς (1924 - 1997).
Βορειοχωρούσης ψάλτης γεννήθηκε στο χωριό Φυτά τῆς Χίου. Γόνος οικογένειας Κληρικών και Ψαλτῶν (ο πάππους του Διακο Μικές Κοντολιός "άφησε εποχή" ως Διάκονος στο Μητροπολιτικό Ναό Χίου). Μαθήτευσε στο ιστορικό Γυμνάσιο Αρρένων της Χίου. Ἐψαλε στο χωριό του, σε πανηγύρια στα χωριά της Β. Χίου και στον Αγ. Νικόλαο Καρδαμύλων. Ήταν γραμματέας του χωριού του. Πρακτικός Ψάλτης με όμορφη φωνή και ψαλτική κατάρτιση.
Ακούστε τον.


μπράβο ρε παιδιά .Βάλτε και οσους άλους Χιώτες μπορειτε. (Σοβινιστής γαρ)

υπήρχε ενας ιερεύς στα πανω Καρδάμυλλα ο παπα Καζας, Η μαννα μου που ηταν συμμαθητές ελεγε οτι σφύριζε και χορευανε. Εγω στα 18 μου εψαλλα μαζι του της αγίας παρασκευης. ηταν φοβερος. Και φωνάρα. Αν βρειτε κατι βάλτετο. Μπράβο και πάλι
 

στρατος1

Στρατος Γατανάς
Δάσκαλε ευχαριστούμε πολυ για τη δημοσίευση και τα καλά σου λόγια .Ελπίζω κάποια στιγμή να διευρυνθεί το ανθολόγιο αλησμόνητων Χιωτών ψαλτών στο φόρουμ και να είναι η μαγιά για εμάς τους νεώτερους φίλους της μουσικής.
 
Top