Γαρουφαλῆς Λεωνίδας

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Στον ιερό ναό του Αγρινίου, όπου εκκλησιάστηκα την περασμένη Κυριακή ψάλλαμε αίνους από αναστασιματάριο Ιωάννου, δοξολογία Καββάδα σε δεύτερο ήχο, αργό χερουβικό Φωκαέως σε β΄ ήχο, λειτουργικά Καραμάνη σε δευτερόπρωτο.
Επισυνάπτω δύο ύμνους, όπως τους απέδωσα (νομίζω ότι "τρώγεται" το άκουσμα). Υπόψιν ότι το χερουβικό ψάλλεται από τον τέταρτο τόμο του Πανδέκτη της "Ζωής" κόβοντας όμως τις αγκύλες. Στο τέλος "τα μαζεύουμε".
 

Attachments

  • αποστολικό ανάγνωσμα.mp3
    2.8 MB · Views: 7
  • αργό χερουβικό Θ.Φωκαέως, ήχος β΄.mp3
    2.3 MB · Views: 7

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ἔψαλλα στόν ἱερό ναό Παναγίας Ἄξιον ἐστίν στό προάστιο Λεῦκα τοῦ Ἀγρινίου. Ὁ ἐν λόγῳ ναός χτίζεται σέ οἰκόπεδο πού παρεχώρησε δωρεάν ἡ οἰκογένεια Νικολοπούλου πού ἔχασε δύο παιδιά ἀπό τόν Φοῦκα (νομίζω ὅτι θυμᾶστε τό περιστατικό, Νοέμβριος 2006, σκότωσε 5 ἄτομα). Καί οἱ ἄλλοι ἄνθρωποι βοηθοῦν καί γίνεται μιά ἀξιολογώτατη προσπάθεια. Μιά ζεστή οἰκογενειακή ἀτμόσφαιρα.

Ψάλαμε λοιπόν, ἀπό τόν Ταλιαδῶρο ἰδιόμελα καί δοξαστικό Τριωδίου, χερουβικόν Εὐαγγέλου Λιναρδάκη, λειτουργικά Δοσιθέου Κατουνακιώτου σε δευτερόπρωτο καί κοινωνικό Μανουήλ Χρυσάφου μετά κρατήματος σέ δεύτερο ἤχο.

Στίς ἐπισυνάψεις ἡ ἀφεντιά μου μετά τῶν λοιπῶν συμ-ψαλτῶν. Κρίνατε έπιεικῶς, ἀδελφοί.
 

Attachments

  • Προκαθάρωμεν [μέλος Ταλιαδώρου].mp3
    643.2 KB · Views: 10
  • χερουβικόν β΄ ήχου [Ευ.Λιναρδάκη].mp3
    729.2 KB · Views: 5
Top