Γέροντας Σπυρίδων Μικραγιαννανίτης: “Η ψαλτική τέχνη στο Άγιον Όρος σήμερα”

π. Ραφαήλ Γκουρβέλος

Βλάσιος-Ραφαήλ Γκουρβέλος
Άκρως ενδιαφέροντα όσα καταθέτει ο Γέροντας με αφοπλιστική απλότητα και ενάργεια.
Να συμπληρώσω, όσον αφορά στο χερουβικό, ότι αν το κομμάτι " Ως τον Βασιλέα..." ( ίσως από τις πιο βαρύτιμες φράσεις του χερουβικού ύμνου) δεν ψαλλεί, αλλά ειπωθεί " χύμα", τεμαχίζεται ο ύμνος σε δύο ανισοβαρή και ανόμοια μέρη,με αποτέλεσμα να δημιουργείται αταξία, ακομψότητα και αίσθηση υπερβολικής και αδικαιολόγητης βιασύνης.
 

petros

Παλαιό Μέλος
Άκρως ενδιαφέροντα όσα καταθέτει ο Γέροντας με αφοπλιστική απλότητα και ενάργεια.
Να συμπληρώσω, όσον αφορά στο χερουβικό, ότι αν το κομμάτι " Ως τον Βασιλέα..." ( ίσως από τις πιο βαρύτιμες φράσεις του χερουβικού ύμνου) δεν ψαλλεί, αλλά ειπωθεί " χύμα", τεμαχίζεται ο ύμνος σε δύο ανισοβαρή και ανόμοια μέρη,με αποτέλεσμα να δημιουργείται αταξία, ακομψότητα και αίσθηση υπερβολικής και αδικαιολόγητης βιασύνης.

Μπορεί κάποιος να την κατεβάσει την συνέντευξη;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μπορεί κάποιος να την κατεβάσει την συνέντευξη;

Ναι. Εγώ δοκίμασα με το πρόσθετο "Flashgot" στο Mozilla Firefox και κατεβαίνει κανονικά.
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Μπορεί κάποιος να την κατεβάσει την συνέντευξη;

Κατεβαίνει εύκολα με κάποιο video download plugin, όπως έγραψε και ο Νεοκλής. Είναι 233ΜΒ το αρχείο βίντεο mp4. Απομόνωσα τον ήχο και ανεβάζω το αρχείο mp3 (32MB) για όποιον θέλει μόνο το ηχητικό της συνέντευξης.

Επί τη ευκαιρία, ποιος είναι ο γνωστός μεγάλος ψάλτης για τον οποίο λέει ότι "μια ζωή ήταν άχρονος" (γύρω στο 16:45);
 

Attachments

  • Spyridon Psaltiki on Vimeo.mp3
    31.7 MB · Views: 56
Last edited:
Επί τη ευκαιρία, ποιος είναι ο γνωστός μεγάλος ψάλτης για τον οποίο λέει ότι "μια ζωή ήταν άχρονος" (γύρω στο 16:45);


Απο τα συμφραζόμενα νομίζω πως αναφέρετε στον κ.Ταλιαδώρο. Αναφέρει λίγο αργότερα το μικρό του όνομα: Ο Χαρίλαος.....
 
Last edited by a moderator:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Από τα συμφραζόμενα νομίζω πως αναφέρετε στον κ.Ταλιαδώρο. Αναφέρει λίγο αργότερα το μικρό του όνομα: Ο Χαρίλαος.....
Με αφορμή αυτήν την αναφορά, του γέροντα π. Σπυρίδωνα, στον Άρχ. Πρωτοψάλτη και δάσκαλο Χ. Ταλιαδώρο, θα ήθελα να παραθέσω το εξής σημαντικό στοιχείο:
Είχα την ευτυχία να μαθητεύσω στο Αναλόγιο του Ι. Ν. της του Θεού Σοφίας στον αναφερόμενο Άρχοντα, κατά τη διάρκεια των φοιτητικών μου χρόνων.
Δεν αληθεύει, κατά τη γνώμη μου αυτή η μομφή περί άχρονου ψαλσίματος, προς το δάσκαλο!
Το αναφέρουν και το μέμφονται όσοι δεν τον γνωρίζουν πλήρως!
Όταν ψάλλει χορωδιακά με τους μαθητές του, είναι άψογος στο χρόνο! π.χ. εδώ, ή εδώ!
Σε κάποιες, μόνο, μονοδιακές εκτελέσεις, τονίζει το ποιητικό κείμενο, "καθυστερώντας" στο χρόνο. Αυτή η ενέργεια είναι σποραδική κι όχι καθολική!
Όσοι τον γνωρίζουμε καλλίτερα, το καταλαβαίνουμε!
Η πλημμελή γνώση του τρόπου ψαλσίματος του Άρχοντα, μας κάνει να πιστεύουμε ότι ψάλλει, κατά κανόνα, άχρονα!
Αυτό δεν αληθεύει!
Εδώ, ένας υποδειγματικός εσπερινός των Εισοδίων της Θεοτόκου, όχι μόνο ως προς το χρόνο! (Ο δάσκαλος ψάλλει στον Ι. Ν. Χρυσοσπηλαιωτίσσης Αθηνών στις 20 - 11 - 1968, αριστερά στον αείμνηστο Άρχ. Θρ. Στανίτσα).
 
Top